Mint azt korábban jeleztük Debrecenben elindultak azok a pedagógus perek, amelyek az elmúlt három évben a 96 órán belül elrendelt, ezért rendkívüli munkavégzésnek minősülő helyettesítések után járó illetménypótlékok kifizetését igyekeznek elérni a tankerületnél.
A potenciális kb. százezer (!) pedagógus mindegyikének van ilyen követelése, hiszen – megítélésem szerint – nincs olyan beosztott pedagógus, akit nem utasítottak volna helyettesíteni 96 órán belül az elmúlt három évben. Ebből a tömegből az első 17 ügyében indultak el most az eljárások (annak reményében, hogy a korábban, ugyanilyen tárgyban folyó perek során jogerősen megítélt perekhez hasonlóan ők is megkapják azt, ami nekik a törvény szerint jár).
Az eljárás jelen szakaszáról a következőket érdemes tudni:
1./ Mivel ezek a pedagógusok elkezdték a bírósági igényérvényesítést, ezért esetükben a követelésük elévülése megszakadt: a perindítás hatályának beálltával újra kezdődik a munkajogi, 3 éves elévülési idő. Ellentétben a többi kb. százezer pedagógussal, akiknek továbbra is, minden nap egy három évvel azelőtti napon, 96 órán belül elrendelt helyettesítése után járó illetménypótléka elévül. Szerintem legfőbb ideje a többieknek is elkezdeni az igényérvényesítést.
2./ Személyes tapasztalat, hogy senkinek nem harapták le a fejét azok közül, akikkel elkezdtük kérni a törvény szerint a pedagógusokat megillető járandóságokat. Szerintem ideje felismerni, hogy amennyiben jogvita alakul ki egy jogszabály értelmezése során, akkor nincs annál kulturáltabb, jogszerűbb módja a vita rendezésének, mint az, hogy az erre hivatott szakértő testületet: a bíróságot kérjük meg arra, hogy döntsön. Ez nem engedetlenség, nem sztrájk, nem tüntetés, nem lejárató vélemény-nyilvánítás, hanem éppen a legszigorúbb polgári ENGEDELMESSÉG a törvényeknek, amint mint látjuk igen kemény szigorral igyekszik az oktatási kormányzat betartatni.
3./ Tudomásom szerint az alperes tankerületnél el is kezdődött a munka arról, hogy az eleddig a perben szereplő pedagógusok elől elzárt információk (inaktív KRÉTA nyilvántartási rendszer felületek) is megismerhetőek legyenek, mivel a keresetlevelekben megfogalmazott igényeket kontrollálni kell, s nyilván ki kell majd munkálni a perben az elmúlt három év helyettesítéseinek anyagát is (hogy mi volt 96 órán belül és mi nem). Nyilván ezen új információk birtokában lesz majd lehetőség a kereset kiterjesztésére is. Saját véleményem szerint éppen most fogalmazódhat meg az illetékesekben, hogy egyszerűbb lett volna kifizetni a követeléseket önként, mintsem ilyen adminisztrációt a nyakukba venni.
4./ Az én fejemben az is megfordult, hogy amennyiben nem 17, hanem 170, esetleg 1.700, vagy még inkább 17.000 keresetlevél ügyében adta volna ki a bíróság a felhívást az alperes tankerületeknek, hogy 45 napon belül nyújtsák be a kereseti ellenkérelmüket, akkor teljesen más lenne a tárgyalási pozíciója az érdekképviseleteknek, még az is lehet, hogy a belügyminiszterrel folyó tárgyalások során a tanárok és a diákok nem csak nézőközönségként vehettek volna részt. Az viszont holt biztos, hogy százezer kereset esetén eszköz nélkül maradna az oktatási kormányzat, mindenféle tüntetésnél, demonstrációnál, flash-mobnál, transzparensnél, beszédnél, mémnél hatékonyabban tudnák érdekeiket érvényesíteni egy ilyen akcióval.
Mindezeket figyelembe véve biztatom a kedves pedagógusokat, hogy lépjenek a tettek mezejére! Nemcsak a mi kis ügyvéd csapatunk, hanem számtalan tettre kész kolléga is szívesen segít, hiszen nyilván nem mi vagyunk egyedül olyanok, akik emlékeznek arra, hogy kiktől tanultunk meg írni, olvasni, számolni, kiktől tanultuk meg a humán és reál tárgyakat, a tudományt.
Az iratminták készen állnak, egy pici bátorság és józan belátás szükséges csupán. (A Karmelitánál kiabáló bátor gyerekek önmagukban nem fogják tudni ezt a problémát megoldani.)
Forrás:
Zeke László ügyvéd
Lebezzünk felfelé című facebook oldala