10 pont - az egészségügyi reform a gyakorlatban

Olvastuk - 2007-05-01

A Liberális Egészségügyi Tanács tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el, amely tartalmazza az SZDSZ-nek a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó elképzeléseinek alapelveit, így azt is, hogy a biztosítottak vegyes rendszerben választhatnak az állami biztosító és a magánbiztosítók között.

10 pont

 

Az egészségügyi reform alapelvei

 

Nemzeti kockázatközösségen és társadalmi szolidaritáson alapuló egészségügyet szeretnénk, amely a szolgáltatók és a biztosítók versenyére épül. Az állam szabályozással és szigorú felügyelettel garantálja, hogy a versengő biztosítók ne válogathassanak a betegek között, ne alakuljon ki "szegény" és gazdag egészségügy.

 

Olyan modellt alkotunk, amely tisztességes finanszírozásra és minőségi követelményekre épül, valamint felszámolja a hálapénz és a korrupció elfogadhatatlan rendszerét.

 

1. A gyógyító-megelőző ellátásokra fordított állami kiadásokat csökkenteni a következő években nem szabad - növelni pedig nem lehet. A fejlesztéseknél cél, hogy a következő 7 évben a 400 milliárd Ft fejlesztési forrást ésszerűen használjuk fel, a magánbefektetők pedig kiszámítható, és szigorúan ellenőrzött körülmények között fektethessenek be.

 

2. Feltétel nélkül, mindenki számára biztosítani kell a legalapvetőbb egészségügyi szolgáltatásokat: a közegészségügyet, a járványügyet, valamint az anya- és csecsemővédelmet és az életmentő ellátásokat. A többi szolgáltatás finanszírozása az Egészségbiztosítási Alapból történik. Ezt egészíti ki a vizit-, illetve napidíj.

 

3. Az egészségügy finanszírozásához mindenkinek, alapvetően jövedelme arányában hozzá kell járulnia. Aki erre jövedelmi és vagyoni helyzete alapján nem képes, azt ebben családjának kell segítenie. Ha a család sem képes erre, akkor számíthat az önkormányzat támogatására.

 

4. Az egészségügy egy szolidáris rendszer, melyben az állam gondoskodik a 18 év alattiak, az öregségi nyugdíjasok, a regisztrált munkanélküliek és egyes más csoportok után a járulék megfizetéséről.

 

5. Járulékot kell fizetni a munkavégzéshez kapcsolódó és egyes más jövedelem jellegű kifizetések után, azok arányában. 

 

6. Minden biztosítottnak hozzá kell jutnia a szükséges ellátáshoz. Az egészségbiztosítók alapításához és működéséhez szükséges feltételeket, a kockázatkiegyenlítés és a különösen költséges beavatkozások térítésének rendszerével együtt ehhez igazítjuk.

 

7. A biztosítók a veszteségeikért maguk felelnek. A náluk nyilvántartott biztosítottak után, azok meghatározott kockázataival korrigált fejenkénti összeget kapnak az Egészségbiztosítási alapból. A biztosítók egyike se kerülhet monopolhelyzetbe, illetve a biztosítottak számára hátrányát okozó erőfölénybe. Az egészségbiztosítás új szabályai 2008 január 1-től hatályba lépnek.

 

8. Az egészségügyi szolgáltatóknak szigorú szakmai, szervezeti és pénzügyi előírásoknak, valamint a nyilvánosság követelményének kell megfelelni. A biztosítók bármely szolgáltatótól vásárolhatnak szolgáltatást, csak ilyen módon szüntethető meg a volumenkorlát, és biztosítható a szektorsemlegesség.

 

9. Az OEP több részre válik. Létrejön belőle az Egészségbiztosítási Alapot kezelő szervezet (EGYSÉGES NEMZETI KOCKÁZATKÖZÖSSÉG ALAP) és az állami tulajdonú egészségbiztosítási pénztár. Az Egészségbiztosítási Felügyelet hatásköre kibővül.

 

10. A biztosítottak a vegyes rendszerben választhatnak, és választásukat meghatározott időnként felülvizsgálhatják: nyilvántartásba vetethetik magukat bármelyik új egészségbiztosítónál, vagy maradhatnak az állami pénztárnál (OEP jogutód).

 Forrás:szdsz.hu