„Egyenes Út Mindenkinek”

Olvastuk - 2008-07-21

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség „Egyenes Út Mindenkinek” napján több ezer résztvevő ismerkedhetett meg a fogyatékkal élők mindennapjaival, valamint a civil szervezetek működésével. A július 19-ei egész napos rendezvényen a sport és szórakoztató programok mellett az uniós pályázati lehetőségeket sikeresen felhasználó civil szervezetekkel és az akadálymentesítést szolgáló, európai uniós forrásból megvalósuló beruházásokkal ismerkedhettek meg az érdeklődők.

Múlt hét szombaton a Margitszigeti Atlétikai Centrumban a fogyatékkal élőké és a magyarországi civil szervezeteké volt a főszerep. Július 19-én, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség „Egyenes Út Mindenkinek” napján, a fogyatékkal élők mindennapi életével valamint a civil szervezetek működésével ismerkedhettek meg a rendezvény látogatói.

A hivatalos megnyitó után az akadálymentesítést célzó uniós pályázatok képviselői, maguk a nyertes projektgazdák léptek a színpadra. Dr. Draskovics Tibor miniszter díjátadója után a testmozgásé volt a főszerep, hiszen Szentgyörgyi Rómeó mozgatta meg a színpad előtt összegyűlteket, majd az esemény házigazdái, Hajós András és Lovász László ragadták magukhoz a mikrofont.

 

Az egész napos rendezvény több mint ezer látogatója változatos programok közül válogathatott. A színpadon neves előadók szórakoztatták a közönséget (pl. Back II Black, a United, Tóth Vera, a Bohócdoktorok, vagy a roma táncház), a meghívott projektgazdák előadásai pedig a megvalósult európai uniós fejlesztésekbe engedtek betekintést.

A színpadi program mellett a civil sátrakban a szervezetek mindennapos munkájával és feladataival ismerkedhettek meg a látogatók, azonban a sportolási lehetőségekről és a gyerekekről sem feledkeztünk meg. Az Ability parkban játékosan mutatták be fogyatékos embertársaink mindennapjait és ezen keresztül az akadálymentesítés fontosságát, emellett kerekesszékes kosárlabda, csörgőlabda és légvár várta a vendégeinket. Nagy örömünkre sokan kipróbálták a kerekesszékes akadálypályát, így saját bőrükön érezhették, hogy bizony nem könnyű bevenni a kanyarokat, legyőzni az emelkedőket és a kiálló, mozgó elem elválasztó pallókat.

Reméljük rendezvényünk elérte célját, és fel tudtuk hívni az emberek figyelmét a fogyatékkal élő embertársaink előtt álló mindennapos kihívásokra.

 

 

 

 

 

Az esemény hátteréről:

 

Az esélyegyenlőség elvének fontos része az egyenlő elérhetőség elve, aminek mérföldköve a közhivatalok, állami vagy önkormányzati fenntartású intézmények akadálymentesítése. Az Egyenes Út elképzelés ezért a társadalmi igazságosságot, az esélyegyenlőséget jelenti.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv kiemelt figyelmet fordít a fogyatékossággal élő emberek életkörülményeinek javítására. Az ÚMFT-ben a 2007-2008-as időszakban mintegy 16 milliárd forint áll rendelkezésre akadálymentesítési célokra. A pályázat a komplex akadálymentesítést támogatja, azaz:

 

1) A fizikai akadályok lebontását, az épített környezet akadálymentes kialakítását. Ennek során a pályázó olyan megoldásokat alkalmaz, melyek segítségével az épületben lévő funkciók, épületrészek akadálymentes elérése is megoldottá válik.

2) Bármely fogyatékkal élő ember tájékozódását, eligazodását, kiszolgálását segítő, támogató eszközök elérhetővé tétele, valamint információs-kommunikációs akadálymentesítési átalakítások alkalmazása (pl.: tapintható térkép, információs pult, honlap akadálymentesítése, a szervezet tevékenységét bemutató ismertető füzetek kiadása könnyen érthető formában), akadálymentes munkahely kialakítása.

 

A lehetőségek kihasználásához azonban szükség van azon civil szervezetekre és kezdeményezésekre is, melyek sikeresen élnek az uniós pályázati lehetőségekkel. A civil szféra megerősödése, önállósulása igen fontos a társadalom egésze szempontjából. Az Egyenes Út itt azt jelöli, hogy a civil szférának lehetőséget teremtünk arra, hogy céljaik felé egyenes út vezethessen.

 

Az „Egyenes Út Mindenkinek” koncepció intézkedéseinek célja a komplex, azaz fizikai és kommunikációs akadálymentesítés. Az egyenlő esélyű hozzáférés egyben a fogyatékos emberek életminőségének javítását, és a közszolgáltatásokhoz történő egyenlő esélyű hozzáférésüket is jelenti.

Ezzel a fogyatékossággal élő személyeknek könnyebbé válik az önálló ügyintézés, de az egyenlő esélyű hozzáférést nyújtó környezet nem csak a fogyatékos személyek életkörülményeit javítja, hanem az időskorú, a beteg, vagy pl. az éppen babakocsit használó társaink mindennapjait is megkönnyíti.

 

 

A programok az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósultak meg.