A nemzetközi sajtó a Jobbik által létrehozott félkatonai alakulatról

Olvastuk - 2007-08-27

A demokratikus, az antifasiszta, a nemzetközi és a magyarországi zsidó, valamint roma szervezeteknek a Magyar Gárda megalakulása elleni tiltakozásáról tudósított tegnap  több európai lap és más tömegtájékoztatási eszköz.

"Paramilitaristák a magyar kormány ellen - Rendszerváltást akar a szélsőjobboldali mozgalom Magyarországon" a címe a német Berliner Zeitung cikkének. A szerző, Frank Herold szerint a Jobbik rendszerváltásról szóló bejelentései túlságosan elbizakodottnak tűnnek, bár a szélsőjobboldaliak a következő választáson tíz százalék körüli eredményt várnak maguktól, amivel a Fidesz koalíciós partnereként szeretnének hatalomra jutni. A Fidesz vezetője, Orbán Viktor még nem határolódott el a Jobbiktól, és egy politikai "szélsőjobbkanyar" nem légből kapott feltételezés - írja a berlini napilap.

 

"Szélsőjobboldali csoportosulás szerveződik Magyarországon - Tiltakozások a jobboldali félkatonai szervezet eskütétele után" - ez a címe a német közszolgálati adó, az ARD honlapján közölt és a híradóban is leadott tudósításnak, amely kiemeli, hogy az avatáson Für Lajos személyében egy volt honvédelmi miniszter is részt vett, és a ceremónia közvetlenül a köztársasági elnök rezidenciája mellett zajlott. Ez a tudósítás is megjegyzi, hogy a Fidesz még nem határolódott el a Magyar Gárdától.

 

A Der Standard című osztrák napilap a szélsőjobb térnyeréséről ír az egész egykori keleti blokkban, a gárda megalakítása kapcsán. Az egykori NDK területén fekvő Mügeln városában nyolc indiait vertek meg a héten neonácik, Bulgária fővárosában napokig tartottak a zavargások a bőrfejűek és romák között. A rasszizmus fellángolt Lengyelországban és Romániában, Szlovákiában, valamint Csehországban is, és Oroszországban szintén egyre nagyobb társadalmi támogatottságra tesz szert.

 

"Az egykori vörös kelet ma már inkább barna" - írja a szerző, Hans Rauscher, aki szerint az egykor elnyomott nacionalizmus ma már szinte mindenhol a felszínre tört, a szélsőjobboldali pártok ma már minden volt szocialista országban jelen vannak a politikai erőtérben. Az újságíró úgy látja, ennél is nagyobb veszély, hogy ezekben az országokban nincs hagyománya a politikai konszenzusoknak és kompromisszumoknak, az erőszakmentes problémamegoldásnak, sem a kisebbségek iránti tiszteletnek.