A gazdasági stabilitás helyreállítása elkerülhetetlen, ebben egyetértett tegnap a K&H Bank konferenciáján Bokros Lajos, a Közép-európai Egyetem vezérigazgatója, Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke és Barcza György, a meghívó kereskedelmi bank vezető közgazdásza. A reformok szükségességéről, megvalósíthatóságáról, sorsáról azonban már kissé árnyaltabban fogalmaztak.
- A magyar gazdaság az idén nem tud három százaléknál gyorsabban növekedni, holott a világgazdaság bő négyszázalékos ütemet diktál, a nyugat-európai konjunktúra is kedvező, lendületesek az exportpiacok - mondta Bokros Lajos. Szerinte vissza kell vezetni a magyar gazdaságot a gyors növekedési pályára, ám ez akkor lehetséges, ha kisebb a hiány és az állami újraelosztás. Ehhez csökkenteni kell az államháztartás kiadásait, ez viszont csak a kiadási szerkezet változásával érhető el, vagyis reformokkal. A reformoknak átfogóknak és összecsiszoltaknak kell lenniük: első a gyógyítás és az oktatás reformja, majd jönnie kellene az adó-, a nyugdíj- és a közigazgatási-önkormányzati reformnak.
Karvalits Ferenc alapjában véve egyetértett Bokros javaslatcsomagjával és derűlátóbbnak mondta magát az idei javulás mértékét illetően. Az államháztartás hiánya a konvergenciaprogramban kitűzött célnál is alacsonyabb lehet, a GDP hat százalékára apadhat, de további reformokra lesz szükség, hogy a következő évekre meghirdetett deficitcsökkentési terv teljesülhessen. Csak így lehet tartósan stabilizálni a költségvetés helyzetét és serkenteni a gazdasági növekedést.
Az idei költségvetési hiány alakulását Barcza György is derűlátóan ítélte meg, szerinte akár 5,8 százalékra is eshet a tavaly még 9,2 százalékos deficit. A makrogazdasági stabilitás önmagában is újraindíthatja a növekedést, mondta Barcza, aki bizonytalan a reformok további sorsát illetően.
Legalább 2010-ig tartani kell a jelenlegi elvonási szintet a konvergenciaprogram teljesítéséhez, így Magyarország 2012-ben csatlakozhat az eurózóna előszobájának számító árfolyamrendszerhez - fejtette ki Kupa Mihály volt pénzügyminiszter a témában szerdán rendezett konferencián Budapesten. A Magyar Közgazdasági Társaság vitasorozatának rendezvényén Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke hiányolta, hogy nem született széles körű megállapodás az államháztartás átalakításának fő irányairól, az állam jövőbeli feladatairól.
Forrás:www.nol.hu