Lovasberényben még meglevő törzsbázisát védi az MSZP  

Olvastuk - 2007-05-06
Gyurcsány Ferenc kormányfő mögül mára kihátráltak az MSZP "erős emberei" – értesült lapunk –, s s a pártelnök mindkét pozíciójában elszigetelődött. Szekeres Imre és Szili Katalin (akit eddig sem sorolhatott hívei táborába) már nyíltan szemben áll a pártelnökkel, Kiss Péter csendes ellenállást tanúsít.

A hírek szerint a legdiplomatikusabban politizáló Lendvai Ildikó parlamenti frakcióvezető sem támogatja feltétel nélkül Gyurcsányt. Az ok: nyilvánvalóvá vált, hogy a kormányfő együttműködésre képtelen, önjáró, egy szűk tanácsadó körön kívül senkit nem hallgat meg, s csak formálisan hajlandó bevonni a döntés-előkészítésbe a szocialistákat. Végrehajtható koncepciók viszont nem születnek, a kormányzati munkában teljes a káosz. Bizonytalan a megváltónak remélt uniós támogatások lehívása, csúszik a pályázatok kiírása, kétségessé vált olyan beruházások átadása, amelyektől a mértékadó közvélemény-kutatásnak tekintett 2009-es európai parlamenti választáson sikert remélhetnek. Mindeközben a közvélemény-kutatások szerint – az MSZP vezetőit is sokkolóan – folyamatosan csökken a párt támogatottsága, s ez kikezdte az eddig betonbiztosnak hitt törzsszavazói bázist is.

 

Lapunk úgy értesült, hogy számos helyről érkeznek jelzések – főként vidéki szervezetektől – arról, hogy "őspárttagok" lépnek ki a Magyar Szocialista Pártból azért, mert nem értenek egyet Gyurcsánnyal, mert a legutóbbi kongresszuson szembeállította Nagy Imrét és Kádár Jánost, utóbbit vállalhatatlannak minősítve. Az érzelmeket még inkább felkavarta Kádár János és felesége sírjának meggyalázása. E mögött szervezett szélsőjobb erőket sejtenek, ám úgy gondolják, olaj lehetett a tűzre a kormányfő politikai állásfoglalása.

 

Amiatt is egyre kiábrándultabbak az MSZP-ben, hogy Gyurcsány számos alkalommal a szabad demokraták mellett állt saját pártjával szemben. Úgy tudjuk, a miniszterelnök a budapesti pártelnökség legutóbbi ülésén kategorikusan közölte: vegyék tudomásul, a főváros a szabad demokraták területe, s így lesz ez a 2010-es választásokon is. Tehát az SZDSZ állíthat főpolgármester-jelöltet is.

 

Az MSZP-ben leginkább a főváros elvesztésétől s a Fidesz kétharmadnál nagyobb arányú győzelmétől tartanak. Néhány szocialista középvezető lapunknak azt mondta: őszre kiderül, lesz-e olyan "robbanás" a pártban, amely elsöpri Gyurcsányt és kormányát, vagy csak szolidabb kormányátalakítással oldják fel a feszültséget.

 

Jelzésértékű, hogy a tegnapi Népszabadságban, szocialista forrásra hivatkozva, ez utóbbi szükségességéről beszéltek. Az MSZP egyebek között az általa irányított önkormányzati tárca felügyelete alá vonná az uniós ezermilliárdok sorsáról döntő, Bajnai Gordon vezette kormánybiztosi hivatalt.

 

Hasonló a helyzet az egészségügyi reformmal is. A következő lépés a biztosítási rendszer átalakítása lehet, bár a szocialisták szerint nem ez a legfontosabb. A mielőbbi döntést az SZDSZ szorgalmazza. A kormányfő ebben sem állt egyértelműen az MSZP mellé, nyilatkozataiban csak várható és szükséges koalíciós kompromisszumról beszélt. Az egészségügyi reformról szóló hét végi lovasberényi egyeztetésen nemcsak koalíciós küzdelem várható, hanem belső szocialista harc is.

 

A szabad demokraták egyre erősebb nyomást gyakorolnak az MSZP-re azért, hogy jövőre már a magánbiztosítók uralhassák az egészségbiztosítást. Kiindulópontként Kóka János frissen megválasztott pártelnök a koalíció feltételeként aposztrofálta a több-biztosítós rendszer bevezetését, az állami egészségbiztosító megszüntetését. Érzékelve azonban az erős szocialista ellenállást, változtatott taktikáján az SZDSZ. Most azt hangoztatja, hogy kompromisszumos megoldásként megmaradhat az OEP, de csak egy legyen a többi piaci alapon versengő biztosító között. Az állam a járulékokat továbbra is az APEH útján szedje be, s hozzanak létre egységes nemzeti kockázatközösségi alapot, amely elosztaná a fejkvótákat a biztosítók között. Ezzel akadályoznák meg, hogy kimazsolázzák a magánbiztosítók a fiatal, jómódú, egészséges ügyfeleket, s az OEP nyakán maradjanak az idős, beteges, szegény emberek. A szocialisták egészségpolitikusai attól tartanak, hogy a magánbiztosítók hosszabb távon úgyis megtalálják azokat a technikákat, amelyeknek az alkalmazásával mégis létrejönnek az elit és a szegény biztosítók. Ez pedig nagyon érzékenyen érintené a párt még meglévő törzsszavazói bázisát, félő, hogy az egészségügyi reformnak nevezett lépések – vizitdíj, kórházi napidíj bevezetése – miatt sokan elpártolnak az MSZP-től.

 

A szocialisták tudják, hogy nem adhatják hozzájárulásukat az olyan döntésekhez, amelyek a szabad demokratáknak hoznak sikert, nekik pedig marad a bizonyítvány magyarázása és a további népszerűségvesztés. A találkozón annyi biztosan eldől, milyen megoldás jelenthet kiutat a csapdahelyzetből. 

 Forrás: Magyar Hírlap