Magán-okirat hamisításának gyanúja a pécsi püspökség ellen

Olvastuk - 2007-07-27

Mayer Mihály pécsi megyéspüspök és a Szent Mór Katolikus Iskolaközpont közötti konfliktus újabb fordulathoz érkezett. A püspök rossz gazdálkodással vádolta meg az iskola igazgatónőjét, Uzsalyné dr. Pécsi Ritát, akit el is bocsátott állásából. Egy könyvvizsgálat szerint azonban, hogy a felmondást mintegy igazoló szakmai jelentés nemcsak megalapozatlan, hanem egy a közelmúltban hamisított magán-okiraton nyugszik.

 

Az elmúlt hónapokban már több vizsgálatra is sor került az iskola gazdálkodásával kapcsolatban. Az elsőt maga az igazgatónő kérte, mivel a megyéspüspök az elmúlt év decemberében arra való hivatkozással vonta meg az intézmény gazdasági önállóságát, hogy megakadályozza annak teljes eladósodását. A vizsgálati jelentés felmentette az intézményt, de súlyosan elmarasztalta a fenntartó püspökséget, mert ez visszatartotta az állami támogatások egy részét. Mayer Mihály az értékelést nem fogadta el, hanem a Püspökkari Konferencia alá tartozó Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézettől újabb vizsgálatot kért. Az Egyházfórum úgy tudja, hogy ennek eredménye nagyjából megegyezik az előzővel, ezért a püspök még az iskola vezetésének sem mutatta meg a jelentést, hanem egy harmadik elkészítésével bízott meg egy mérlegképes könyvelőt, aki azonban nem rendelkezik könyvvizsgálói jogosítvánnyal. Ez a beszámoló már a főpásztor elképzelései szerint készült, aki fel is mondott az iskola igazgatónőjének.

 

A Szent Mór központ vezetésének és az iskolaszéknek föltűnt, hogy a harmadik jelentés ellentmondásokat és legalább egy eddig ismeretlen dokumentumot tartalmaz, ezért a birtokukban lévő első és harmadik jelentést átadták egy bejegyzett könyvvizsgálónak, dr. Gárván Jánosnak, aki egyben a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatója is. Az elkészült Gárván-értékelés szerint míg az első beszámoló a "valóságnak megfelelő", addig a püspöknek kedvező harmadik "a legindokoltabb és legszükségesebb szakmai követelményeknek sem felel meg", sőt gyanítható, hogy az "megrendelésre készült". Példák sorával igazolja, hogy ez utóbbi következtetései "nem helytállóak, megtévesztésre alkalmasak".

 

A kifogásolt harmadik beszámoló mellékleteiben megjelenik egy addig ismeretlen 2004-ből származó jegyzőkönyv, miszerint a püspökség több, mint 31 millió forint fenntartói támogatást juttatott az intézménynek, holott ez egy másik, már korábban is hivatkozott dokumentum szerint csupán "a 2003. évről áthúzódó, a fenntartó által elismert finanszírozási hátralék" volt. Az új jegyzőkönyvben feltüntetett személyek többsége írásbeli nyilatkozatban rögzítette, hogy a "Jegyzőkönyv fiktív irat, mert ilyen tartalmú tárgyalás nem zajlott le". Gárván János indokoltnak tartja magánokirat-hamisítás alapos gyanúja miatt a bűnüldöző szervek felé a feljelentés megtételét. Szerinte "valószínűsíthető, hogy a Jegyzőkönyv 2007. II. negyedében készült, amikor a fenntartó és az intézet vezetője között szakmai vita keletkezett".

 

    Kiadó: Egyházfórum Alapítvány

OS