Pazarlás, blöff és gesztusok

Olvastuk - 2007-07-30

Pazarlás, blöff, tevékenységek kiszervezése, gesztusok a balliberális holdudvarnak. Ekként jellemezhető a gazdasági tárca pénzosztó gyakorlata az utóbbi években az ötmillió forint alatti kifizetések alapján. Ez az az összeghatár, amely alatt a tárcáknak nem kötelező nyilvánosságra hozniuk a szerződéseket honlapjaikon az üvegzsebtörvény szerint. Lapunk kérésére azonban kénytelen volt rendelkezésünkre bocsátani az adatokat a Kóka János (SZDSZ) vezette minisztérium.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal (GKM) kötött, ötmillió forint érték alatti szerződések közül figyelemre méltó a függetlenségére sokat hivatkozó, Somogyi Zoltán–Szabados Krisztián-féle Political Capital (PC) Szolgáltató Kft.-é. E cég 2,88 millió forintot kapott az idén a „GKM vezetői részére beszédek megírására, prezentációk elkészítésére”. Az MDF-et politikai tanácsokkal szintén ellátó, neokonzervatív szellemiségű, piacpárti PC egy tőről fakad a szintén nagyon független hirszerzo.hu internetes portállal. Arról sajnos nem leltünk fel adatokat, hogy a szerződés beteljesedésekor mely GKM-vezető vált Somogyiék magyar hangjává.

 

Érdekesek a Viva Média Holding (VMH) Kft. megbízásai is, amelyek éppen csak alatta maradtak az ötmilliós összeghatárnak. 2005-től 2007-ig évente előbb 4,293 millió, majd 4,998 millió, az idén pedig 4,770 millió forintos szerződést kötött velük a GKM. A névrokon Moldován Tamás és Moldován András nevével fémjelzett cégbirodalom a cégadatbázis szerint mangalicatenyésztéssel és -értékesítéssel, valamint kiadói és nyomdai tevékenységgel foglalkozik. A VMH jelentős összegű szerződései „Közlekedésre nevelési kiállítás standjának kivitelezése és működtetésére”, a „Tanévkezdéshez kapcsolódó pedagógusi és tanulói kiadványok elmúlt tanévet követő, újbóli megjelentetésére”, valamint „Az általános iskolai tanulók tanévkezdést követő közlekedési balesetek megelőzését szolgáló kiadványok előállítására” vonatkoznak. Azt, hogy mindezt miért nem a rendőrség közlekedési szakembereire bízta a gazdasági minisztérium, nem tudjuk.

 

Ádám Zoltán, a Kopint-Tárki elemzője „gazdaságpolitikai tanácsokkal” szolgált az ilyen ügyekben nyilván tájékozatlan minisztériumnak. A 2006 vége és 2007 közepe között érvényes szerződés alapján ezért a nagyjából féléves aktív segítségért Ádám Zoltánnak több mint 4 millió forint járt.

Dr. Balogh István tavaly és idén összesen 7,975 millió forint értékű szerződést köthetett: „szaktanácsadás a GKM politikai államtitkára részére regionális és térségi fejlesztések témában”. De a tárca legtájékozatlanabb vezetője, a politikai államtitkár volt az is, aki Batiz András leköszönt kormányszóvivő tanácsaira is rászorult. Batiz a GKM-től tavaly féléves időtartamra 1,8 millió forintot vehetett fel ezért. Szetey Gábor, a miniszterelnökség személyügyi államtitkárának tevékenysége ellenére a gazdasági tárca „Vezetőfejlesztési koncepció kialakítására” majdnem másfél millió forintot szánt a Cegos Kft.-nek, amely az adatok szerint ennyiért két hét alatt végzett a munkával még tavaly.

A tárca valószínűleg tanácstalanul állt a „PPP tárcaközi bizottság munkájának támogatásának” kérdésében is, ezért szaktanácsadást vett igénybe. Három tételben 2006 májusától egy évre 6,8 millió forintos szerződést kötött a hatezer forint jegyzett tőkéjű Eagles-Consulting Betéti Társasággal. Nyilván mindenki jól járt.

 

Az Eclipse Print Kft. körülbelül hárommillió forintért készített tavaly „molinót az európai mobilitási hét és autómentes nap rendezvényeire”, ami nélkül a tárca valószínűleg nem lehetett volna az, ami. A minisztérium mindennapos tevékenysége segítéséhez persze nem maradhatott el a „médiaképzés” sem, amelyet a meglehetősen modoros nevű Hard News Műsorkészítő és Szolgáltató Bt. nyújtott 1,8 millió forintért. A GKM-től kisajtolt adatok szerint a jelenlegi Tesco-szóvivő, Hardy Mihály és neje tavaly még épp karácsony előtt hozzájuthatott az összeghez.

Hard(y) mellett a GKM más újságírók segítségét is igénybe vette. A szintén balliberális Heti Világgazdaság, illetve Élet és Irodalom szerzője, Heimer György családi cégének, a Heimer Bt.-nek 2005-ben 1,125 milliós szerződés járt a sokatmondó „Public relations tevékenységek kialakításában való részvételért (kiadványok előkészítése, rendezvények szervezése)”, ami nyilván a legalacsonyabb ár volt a piacon. De a legfüggetlenebb tényfeltáró zsurnaliszta, az Élet és Irodalomba is írogató Ószabó Attila és társai is kaptak feladatot Kóka János tárcájától. Nyilván a „valamiből élni kell” elv vezethette Ószabót, amikor elvállalta a „www.gkm.gov.hu weboldalának átalakítását, frissítését”, valamint a „Belső kommunikációra vonatkozó tanácsadást”. A GKM 2005-ben és 2006-ban több mint hárommillió forintos szerződést kötött vele, azaz az Issues Management Tanácsadó Kft. ügyvezetőjével. A Issues Kft. honlapján egyebek között olyan utalás is olvasható, hogy egy társaságnak (cégnek?, pártnak?) miként kell Ószabóékra bízni újságíró kollégáik kezelését: „Újságírói kapcsolattartás: Folyamatosan frissülő sajtóadatbázisunk segítségével felvesszük és tartjuk a kapcsolatot minden olyan újságíróval, akinek lehet a társasággal kapcsolatos publikációja. Sajtófigyelésünk és médiaelemzésünk segít eligazodni abban, hogy az egyes újságírók hogyan viszonyulnak a társasághoz.” Enynyit Ószabóról, inkább haladjunk tovább!

 

A földhözragadt embereknek szinte elképzelhetetlen, hogy a valóságban „Public relations tevékenységek kialakításában való részvétel (cikkek, sajtóanyagok írása, kapcsolattartás a sajtó képviselőivel)” témakörében egymásra találjon egy magára valamit is adó, komoly köztársaság minisztériuma és egy fő tevékenységként fatömegcikk gyártására szakosodott cég. Persze csak szinte. Ugyanis a GKM 2005-ben és 2006-ban három különböző szerződést is kötött a PR-szakmában ismeretlen Műfémszolg Bt.-vel a felsorolt tevékenységekre, 1,5 millió forintért.

A píár tehát elkél a GKM-ben, így aztán nélkülözhetetlen a „szakmai tanácsadás a politikai államtitkár részére a megbízó médiaszereplésekre történő felkészítése” érdekében, amelyet a 60 ezer forintos Pálhidy és Bozsik Bt. végzett három, 2005-ben kelt szerződés alapján, összesen 5,5 millió forintért. A cég egyik névadója, Pálhidy Zsuzsa neve nem cseng ismerősen a médiában, a másiké, Bozsik Dánielé inkább: ideig-óráig az MTV Este című műsorában riporterkedett, azonban a szerződés megkötésekor már nem volt a bt. kültagja. Kóka János nyilatkozatait és a kormányzati hatékonyságot ismerve biztosan szükséges volt igénybe venni „Szakértői tanácsadást a 2005–2008 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Akció Program felülvizsgálatára”, amelyet az ICEG Kft. nyújtott, s amelyért tavaly féléves munkáért 4,5 millió forint ütötte a cég markát.

 

A jópofa nevű Kacu Tanácsadó Kft.-t 2006. január 6-án jegyezte be a cégbíróság. Hét nappal előtte azonban, 2005. december 30-án – amikor nyilván teljes létszámmal dolgozott a minisztérium – máris két különböző tartalmú megbízást kapott a cég a GKM-től: 1. „Szakmai tanácsadás a politikai államtitkár részére” 2,52 millió forintért, 2. „Szakmai tanácsadás a kiemelt projektekben a politikai államtitkár részére” 504 ezer forintért. Abban, hogy a Kacu Kft.-t választották ki szaktanácsot adni – megint csak a politikai államtitkár részére –, nyilván csak a szűk szakmai szempontok és a véletlenek összjátéka játszott szerepet. Készültek a GKM-ben persze véresen komoly tanulmányok is, amelyekről kár lenne viccesen beszélni. Ilyen például az „aeromedicai evakuáció (egészségügyi mentés) nemzetközi tapasztalatainak szakmai anyagban történő áttekintése” vagy „a NCRS GKM-rendelet előkészítése céljából közlekedési és energetikai/ipari szakmai összegző anyag elkészítése”, illetőleg a „Fővárosi tömegközlekedés és a vasúti közlekedés mint kritikus infrastruktúra – elemzés a terrorfenyegetettség tükrében” című szakmai anyag, amelyekkel szemben a kétkedésnek nincs helye. Főhetett a feje a minisztériumnak, hol találjon olcsó magyar szakembereket az ilyen globális kérdések egzakt megválaszolásához. Valószínűleg kész csoda, hogy egyetlen cég, a Pro Régio 7. Kft. egyszerre mindhárom problémakörben meg tudta oldani a feladatot, és még csak sokat sem kért: összvissz 6,6 millióért minden szellemi kihívásnak megfelelt. A témák olyannyira izgalmasak, hogy megismerésük érdekében ragaszkodni fogunk ahhoz, hogy legalább belepillanthassunk a kötetekbe.

 

Ha addig nem, az SZDSZ leköszönt elnöke, Kuncze Gábor óta tudhatjuk, hogy az állam rossz tulajdonos. Valószínűleg ezért nem fordult az SZDSZ-es GKM például a Honvédelmi Minisztériumhoz (HM) az alábbi kérdések szakértői anyagok formájában történő megválaszolásához: „Német–magyar–cseh–szlovák szükséghelyzeti határátlépés felmérés”, „Kommunikációs gyakorlat GKM NATO nemzeti képviselői részére”, „A befogadó nemzeti támogatás feladatai végrehajtása”, „Kérdésgyűjtemény összeállítása az ADN szerinti hatósági vizsgákhoz”, „A NATO válságkezelési rendszerrel kapcsolatos tárcafeladatok egynapos gyakorlat előkészítése, szervezése, lebonyolítása”, „A veszélyes áruk belvízi szállításáról szóló szabályzat (ADN) felülvizsgálata”, „Kérdésgyűjtemény összeállítása a veszélyesáru-szállítási biztonsági tanácsadó vasúti alágazati vizsgáihoz”, „NATO-képviselők és -szakértők részére gyakorlat lebonyolítása két alkalommal”. E nyolc tétel 2005–2006-ban nyolc darab ötmillió forint alatti szerződést jelentett a Top-Innov Bt.-nek, 21,57 millió forint értékben. Pedig a HM ezekre javarészt ingyen is választ tudott volna adni, sőt, a többi feladat elvégzésére is fellelhetők a kormányzat közvetlen irányítása alatt álló intézmények.

A gazdasági tárca Baján talált rá arra a cégre, amely „Iratkezelés fejlesztése és a tudásmenedzsment kialakítása projektben, valamint a GIHSZÁT pénzügyi-számviteli területének átszervezésében” adott szakmai tanácsokat neki. A Zseba Bt.-nek 2006 szeptemberétől idén januárig tartott erre a feladatra a megbízása, amelyet széles spektrumú, ám a témától merőben eltérő tevékenységi köre alapján valószínűleg csak igen nagy nehézséggel, esetleg alvállalkozók bevonásával tudott elvégezni. A Zsebi Zsuzsanna bel- és Veréb Antalné kültag, bajai lakosok neve által fémjelzett társaság munkája 4,320 millió forintba került az adófizetőknek.

 

„Online és elektronikus hírfigyelésre” kapott megbízást a Zólyomi Fővállalkozó Kft. 2005-ben és 2006-ban 2,2 millió forint értékben. A cégadatbázisban fellelhető adatok alapján a cég tevékenységi körei inkább valamilyen építőipari vállalkozásra engedik következtetni az érdeklődőt. Az Etyeken működő, feltehetően családi vállalkozás másik cége például a sokatmondó Zólyomi Faiskola Termesztő, Kereskedő és Kertépítő Kft., amiből annyi azért látszik, hogy a sajtófigyelésre szakosodott Observer Médiafigyelő Kft. ebből a szempontból profibb munkát végezhet. Mindezt persze a GKM-ben is tudják, hiszen tőle is megrendelték szolgáltatásait. A tárca megbízásából 2006-ban az Observer – a Zólyomi család mellett – 4,2 millióért a teljes magyar média működését nyomon követte, amit 2007-ben is folytatott, sőt 240 ezer forintért némi média-tanácsadást is vállalt. Arról, hogy eközben a szintén közpénzből fizetett sajtóosztály munkatársai mivel foglalatoskodtak, nincs információnk....

 

A teljes írás olvasható:www.mno.hu