Takács Albert levele Sólyom Lászlóhoz

Olvastuk - 2007-09-13

Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter csütörtökön (szeptember 13-án)  levélben fordult Sólyom Lászlóhoz, reflektálva a köztársasági elnök Országgyűlés őszi ülésszakának nyitónapján elhangzott  beszédének rendészeti szerveket érintő megállapításaira.

Az igazságügyi és rendészeti miniszter levelében  - elöljáróban - hangsúlyozta: várakozással, nagy figyelemmel és nyílt szívvel hallgatta a köztársasági elnök felszólalását, amelyben kitért a 2006. október 23-i tüntetések és utcai zavargások során elkövetett rendőri jogsértésekre is. A levél utal arra, hogy beszédében az államfő úgy fogalmazott, hogy "megrendítően súlyos jogsértéseket követtek el rendőrök", és az elkövetők azonosításában "a rendőrség egyáltalán nem együttműködő", valamint, hogy "félő, hogy sok ismeretlen tettes, az elkövetők több mint nyolcvan százaléka marad büntetlenül".

"Hallva az elnök úr szavait, majd röviddel ezután megismerve hivatala egyik vezető munkatársának nyilatkozatát, felmerült bennem a kétség az elnök úr értékelésének alapjául szolgáló adatok pontosságát, illetve azok forrásának megbízhatóságát illetően" - szögezte le Takács Albert, hozzá téve: "Nem hallgathatom el, hogy az általam ismert adatok bizonyos kisebb-nagyobb nyilvánosságot kapott beszámolóknak és híreknek – következésképpen az elnök úr által közölteknek – ellentmondanak."

 

Az igazságügyi és rendészeti miniszter a továbbiakban összefoglalta a rendelkezésre álló tényeket. E szerint  rendőrökkel kapcsolatba hozható bűncselekmények felderítése érdekében 151 megkeresés érkezett az ügyészségtől a rendőri szervekhez. Az információ vagy bizonyítási eszköz szolgáltatására, illetve az intézkedő rendőrök személyének megállapítására irányuló megkereséseket a rendőrség kivétel nélkül teljesítette, s azokat az ügyészség minden esetben elfogadta. A válaszadás során a rendőrség – egyebek mellett - 185 rendőr azonosításra alkalmas fényképét, a csapatszolgálati századok névsorát és a rendőrség által készített videofelvételeket is megküldte az ügyészségnek. Mindezek alapján a rendőrség állományából 45 fő ellen indult büntetőeljárás, s ezekkel párhuzamosan 28 esetben fegyelmi vizsgálat elrendelésére is sor került.

"Az adatok és az eljárások tapasztalatai sem azt a következtetést nem alapozzák meg, hogy a rendőrség nem működik együtt a jogsértések tisztázásában, sem arra a feltételezésre nem adnak okot, hogy az elkövetők jelentős része büntetlenül marad. E számadatokat annak fényében kell értékelni, hogy a sérelmet szenvedőket senki sem akadályozta, senki sem akadályozhatta abban, hogy a feljelentést tegyenek, s ezzel ügyüket büntetőjogi útra tereljék" – írja az igazságügyi és rendészeti miniszter, aki a levélben hangsúlyozza: minden rendelkezésére álló eszközzel biztosítja a rendőrség törvényes működését, sem a jogsértésekkel, sem a jogsértőkkel nem vállal közösséget. "Közösséget vállalok azonban a feladatait jogszerűen ellátó rendőrséggel"-írta.

 

    Kiadó: Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium