Ismét a republikánus Paul Ryant választották az amerikai képviselőház elnökévé

Pro... - 2017-01-04

Ismét a republikánus Paul Ryant választották az amerikai képviselőház elnökévé kedden, a novemberi választások nyomán új összetételben megalakuló kongresszus első ülésén, amelyen a republikánusok máris javaslatokkal álltak elő.

Paul Ryan, miután elsöprő többséggel a képviselőház elnökévé választották, kifejtette, hogy nem "a félénkség ideje" jött el, mindenki érezheti "a változás szelét". A wisconsini republikánus képviselő szerint az amerikaiak Washingtontól mindig is azt várták, hogy vezető szerepet töltsön be, irányítson, ám mostanáig csak lekezelő magatartást tapasztalhattak. "Hallunk benneteket, veletek együtt cselekszünk, és megfelelünk majd az elvárásoknak" - üzente a régi-új házelnök a republikánusok nevében.

A képviselőházban megválasztották a kisebbségben lévő demokraták frakcióvezetőjét is, a várakozásoknak megfelelően a kaliforniai Nancy Pelosi személyében. A sorrendben 115. kongresszus képviselőit Paul Ryan házelnök, szenátorait pedig Joe Biden alelnök eskette fel. Az ünnepélyes ceremónián vendégként jelen volt Dick Cheney, George W. Bush egykori elnök alelnöke is, akinek egyik lányát, Liz Cheneyt Wyomingban képviselővé választották meg.

A kongresszus mindkét házában - 2007 óta először - ismét a republikánusok vannak többségben: a képviselőházban 241-194, a szenátusban pedig 52-48 arányban. Mindez gyökeres változtatásokat ígér az Obama-kormány elmúlt nyolc évének politizálásához képest.

Kevin McCarthy, a képviselőházi republikánus többség vezetője kedden a nyitó ülésen meg is fogalmazta: "sok dolgot kell megcsinálnunk, és sok dolgot kell megsemmisítenünk". Maga Ryan képviselőházi elnök is utalt beszédében az Obamacare néven ismertté vált egészségbiztosítási törvény visszavonására, Michael Enzi wyomingi republikánus szenátor pedig már elő is terjesztett egy javaslatot annak visszavonására.

A teljes egészében újraválasztott, 435 tagú képviselőház és a harmadában újraválasztott, 100 tagú szenátus összetételét sokan sokféleképpen értékelik. Az 1984-ben alakult és kifejezetten az amerikai választási kampányokkal, politikával és politikai trendek elemzésével foglalkozó, független Cook Political Report intézet egyik - kedden nyilvánosságra hozott - elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy a képviselőházi republikánusok 87 százaléka fehér férfi, míg a demokratáknál csak 41 százalék az arányuk, így körükben nagyobb a sokszínűség. A Demokrata Párt küldöttei ugyanakkor elsősorban az Egyesült Államok két partvidékének nagyvárosaiból és térségükből származnak. A republikánusokhoz közel álló The Wall Street Journal ezzel kapcsolatban a Georgetown Egyetem egyik professzorát idézi, akinek megállapítása szerint "a fehér munkásosztály teljesen hátat fordított a demokratáknak".

Az új kongresszus első munkanapja ünnepélyes megnyitóval kezdődött, ám később már nem volt vitáktól mentes.

Republikánusok egy csoportja megpróbálkozott azzal, hogy gyengítse a kormányzat törvényhozók elleni etikai vizsgálatokkal, korrupciós botrányokkal foglalkozó független hatóságának, a Kongresszusi Etikai Hivatalnak (OCE) a hatáskörét, ám javaslatuk olyan elemi felháborodást váltott ki, hogy elálltak tőle.

Még a megválasztott elnök, Donald Trump is Twitter-bejegyzésben fejezte ki elégedetlenségét a kezdeményezéssel kapcsolatban, s azt üzente párttársainak, hogy inkább az adóreformmal, az egészségbiztosítási törvénnyel és más, nagyobb jelentőségű ügyekkel foglalkozzanak.

Trump az elnökválasztási kampányban egyebek közt etikai reformokat is ígért, kilátásba helyezve, hogy "lecsapolja a mocsarat", vagyis tisztességesebbé és átláthatóbbá teszi a washingtoni politikát.