Szél Bernadett, az LMP vezérszónoka ugyancsak kifogásolta, hogy a társadalmi egyeztetés megkerülésével került a javaslat az Országgyűlés elé. Szerinte a gyermekvédelmi jelzőrendszer a teljes összeomlás szélén áll, ez a javaslat azonban csak tüneti kezelés, ezért arra szólította fel a kormányoldalt, hogy menjenek tovább a szabályozás átalakításában
Hozzátette: a kormányoldal 3 év késésben van, hiszen az ombudsman már az agárdi kisfiú halála kapcsán jelezte azokat a problémákat és megoldási javaslatokat, amik a mostani javaslatban visszaköszönnek. A képviselő egyetértett a testvérek ügyeinek közös kezelésével, ugyanakkor a papíralapú ügyintézés helyett elektronikus rendszer kiépítését szorgalmazta a gyermekvédelemben.
Támogathatónak tartotta az utólagos ügyészi jóváhagyás bevezetését, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy hatósági túlkapásokhoz vezethet, ha a veszélyeztetettség alapos vizsgálata nélkül, csak a szülői együttműködés megtagadása esetén is ki lehetne emelni a családból a gyerekeket. A képviselő béremelést sürgetett a szociális területen.
Független
Szelényi Zsuzsanna, az Együtt színeiben politizáló független képviselő kiemelte: amikor 240 ezer veszélyeztetett gyermekről beszélnek, akkor azt gondolhatják, egyúttal bántalmazásnak vannak kitéve ezek a gyermekek. Hozzátette: évente 50 ezer gyermek kerül a rendszerbe, ami az adott korosztály 12-14 százaléka. Folyamatosan és egyre nő azok száma, akik állami gondoskodásba kerülnek, rendszerszintű problémáról van szó - rögzítette. Szerinte ezeknek a gyerekek életét egyfajta kormányzati érdektelenség jellemzi, csak akkor születik meg egy-egy kormányzati előterjesztés, ha brutális tragédia következik be.
Rámutatott: a centralizáció mindig forráskivonással jár és ilyenkor mindig csökken a szakemberek száma is. Szerinte a javaslat semmilyen módon nem járul hozzá a helyzet kezeléséhez, nem jelent előrelépést. Át kell tekinteni, hogy az állami irányítás alá vont helyi szolgáltatások képesek-e mobilizálni a helyi szereplőket, s az elképesztő szakember-hiányt is pótolni kell - mondta.
MSZP: rossz irányba viszi a javaslat a rendszert
Korózs Lajos azt mondta, hogy nem gondolja, hogy a tragédiák azért következtek be, mert a Fidesz van kormányon, és csak azért nyújtották be a javaslatot, mert Horváth László a képviselő az érintett két településen. Azért történtek ilyen dolgok, mert olyan hiátusok vannak a rendszerben, amelyek nemcsak felerősítik, hanem rendszeressé is teszi az ilyen ügyeket, s annyira elégtelen ma már az ellátórendszer, hogy törvényszerű, hogy ilyen esetek bekövetkeznek.
A veszélyeztetettség meghatározása megfelelő, de a javaslat rossz irányba viszi a rendszert, azzal, hogy a szakembereket a hatósági és büntetőszemlélet irányába tolja el. Nem támogatandó, hogy a jelzőrendszeri tagok együttműködésének előmozdítása helyett, kizárólag a szülők és más törvényes képviselők együttműködési kötelezettségét hangsúlyozza.
Azt támogathatónak nevezte, hogy a gyámhatósági eljárás során az együttnevelkedő testvérek ügyét együtt kezeljék.
Kitért a háziorvosi rendszer áldatlan állapotára is, és azt mondta, kistérségek lehetetlenülnek el. Az elöregedés és a betöltetlen háziorvosi helyek miatt Abaúj térségében néhány év múlva nem lesz háziorvos - hozott egy példát. A képviselő szóvá tette a pedofíliával vádolt bicskei igazgató kitüntetését is, szerinte ez a világ szégyene, és nincs rá magyarázat.