Csőben a lyuk feltalálásáról - avagy a Fidesz megvilágosodása

A Magyarország Alaptörvényéhez Lázár János és Harrach Péter által benyújtott 79. számú módosító javaslat alapján – ha azt elfogadja az Országgyűlés – törvényben meghatározottak szerint mindenkinek joga lenne ahhoz, hogy a szabadsága vagy személyi biztonsága ellen intézett, illetve az ezeket fenyegető jogtalan támadást elhárítsa.

    Kifejezetten üdvözlendő, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség végre felfigyelt egy régóta megfogalmazódó társadalmi igényre, amely azt várja el, hogy egy jogtalan támadás elhárítása elleni védekezés során a megtámadottnak több joga legyen, mint annak, aki a támadást elkövette.

Üdvözlendő az is, hogy az MSZP által képviselt kriminálpolitikai célokat a megvilágosodott képviselők magukévá teszik, hiszen az alaptörvényben adnának teret egy olyan szabályozásnak, amely megengedi, hogy bárki védőberendezéssel vagy védekező eszközzel megelőzze a személye vagy vagyoni javai elleni esetleges támadást.

A furcsa csak az, hogy az Országgyűlés 2009. június 29-ei ülésnapján már elfogadta azt a törvényt (2009. évi LXXX. törvény), amely – valódi és alkotmányos garanciák mellett – mindezt megfelelően szabályozta a Büntető Törvénykönyvben.

 

A csőben lévő lyukat persze azért kell most feltalálnia a kormánypárti képviselőknek, mert a Fidesz-frakció 2009-ben a baloldali kormány eme törvényjavaslata ellen szavazott. Minő véletlen, hogy a törvényjavaslat vitájában Lázár János képviselő nem apró-cseprő, hanem elvi aggályának kifejezésével érvelt a törvény ellen, mondván: ”A mi pártunk képviselői az állami erőszak monopóliumában hisznek, és az a meggyőződésük, hogy a rendőrség megerősítése és a rendőrség által képviselt állami erőszak-monopólium az, ami eredményes lehet”.

 

Szinte már kínos, hogy minden olyan csőben van már lyuk, amelyet a Fidesz most akar feltalálni, és amely tényleges és jogos társadalmi igényekre válaszol. Az viszont már baj, hogy a jogállamot romboló alkotmányozás hevében, ebben az ügyben is megfeledkeztek arról, hogy a polgárok jogai mellé komoly garanciákat is kell tenni. Ebben az esetben úgy, hogy már az alaptörvény is kizárja annak a lehetőségét, hogy a joggal visszaéljenek.

 

Harangozó Tamás,

országgyűlési képviselő,

az MSZP elnökségi tagja

 

    Kiadó: MSZP