Tudomány

Eredmények megjelenítése 1021-től 1040-ig 1653 találatból.

Engedélyezték a Richter méhmiómás gyógyszerének megismételt alkalmazását

Tudomány - 2013-11-26

Az Emberi Felhasználásra Szánt Gyógyszerkészítmények Bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott ki a Richter egyik gyógyszeréről és engedélyezte annak megismételt, három hónapos alkalmazását a méhmióma kezelésére - közölte a Richter Gedeon Nyrt. kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Rangos német tudományos kitüntetést kapott Krausz Ferenc fizikus

Tudomány - 2013-11-23

Krausz Ferenc kísérleti fizikusnak, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet (MPQ) igazgatójának ítélték oda a Német Fizikai Társaság (DPG), a Német Kémikusok Egyesülete (GDCh) és Frankfurt városa közös elismerését, az Otto Hahn-díjat. A magyar szakember az attofizika területén végzett kutatásaiért kapta az 50 ezer euróval járó díjat, amelyet minden második évben ítélnek oda, felváltva a fizika és a kémia területén végzett kutatásokért.

Magyar agykutatók a gátló idegsejtek egyedülálló vizsgálati módszerét dolgozták ki

Tudomány - 2013-11-22

A gátló idegsejtek egyedülálló vizsgálati módszerét dolgozták ki az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (MTA KOKI) fiatal kutatói - Kisfali Máté és Lőrincz Tibor - Vizi E. Szilveszter Széchenyi-nagydíjas akadémikus irányításával. A kutatásoknak hosszú távon komoly gyakorlati haszna lehet, mert az eljárás segítségével lehetőség nyílhat a skizofrénia és az epilepszia kezelésére szolgáló új gyógyszerek kifejlesztésére.

A szem sejtjeinek változása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt

Tudomány - 2013-11-15

- A szem bizonyos sejtjeinek megváltozása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt - állítják amerikai kutatók állatkísérleteik eredményeire hivatkozva.A retinahártya veszített vastagságából azoknál az egereknél, amelyek genetikai beavatkozás után Alzheimer-kórosak lettek. Mivel a retina szerves része az idegrendszernek, ezért neuronjainak pusztulása kapcsolatos lehet az Alzheimer-kóros agysejtek elhalásával - tudósított a BBC hírszolgálata az amerikai Idegtudományi Társaság konferenciáján elhangzott előadásról.

A depresszió sejtszinten gyorsítja fel az öregedést egy kutatás szerint

Tudomány - 2013-11-13

A depresszió sejtszinten gyorsítja fel az öregedést - mutatta ki holland és amerikai tudósok nagy létszámú résztvevővel végzett kutatása.

   Laboratóriumi tesztek során a korábban vagy jelenleg is súlyosan depressziós betegek sejtjei idősebbnek bizonyultak. A sejtöregedés látható jelét, a sejt telomernek nevezett részének megrövidülését nem lehetett más okokkal - például a dohányzással - megmagyarázni.

Elméjükkel mozgattak virtuális karokat majmok egy kísérletben

Tudomány - 2013-11-07

- Majmoknak tanították meg amerikai kutatók, hogy a monitoron megjelenő rajzolt hasonmásuk mellső végtagjait puszta agyhullámokkal irányítsák.

 A kutatás célja, hogy rögzítsék a mozgást irányító agyi jeleket, és számítógépeket vagy művégtagokat működtessenek velük - tudósított a LiveScience tudományos-ismeretterjesztő portál a Science Translational Medicine című szaklapban megjelent tanulmányról.

Az Akadémiai Kiadó Nívódíját kapta Muraközy László,a Debreceni Egyetem oktatója

Tudomány - 2013-11-07

Nívódíjjal ismerték el az Ambíció és kíváncsiság című művet Hargittai István tollából, amely tizenöt, többségében a 20. század második felében született jelentős felfedezés mozgatórugóját elemzi. Kitüntették Muraközy Lászlót az Államok kora című munkájáért, amely az 1945 és 2007 közötti hat évtized fejleményeit bemutatva világítja meg az állam szerepének az elmúlt évtizedekben lezajlott változásait.

A prosztatarák új tesztjével elkerülhető lehet a műtét

Tudomány - 2013-11-05

- A prosztatarák új tesztjével elkerülhetővé válhat a műtét azoknál a betegeknél, akiknél a daganat növekedése lassú - jelentette be egy kutatócsoport a brit Nemzeti Rákkutató Intézet konferenciáján.

Az első vizsgálati adatok szerint a genetikai teszt segítségével megkülönböztethetők az agresszív és a lassan növekedő daganatok - tudósított a BBC hírszolgálata a bejelentésről.

A tudomány ünnepe - Kiemelkedő kutatói teljesítményeket díjaztak

Tudomány - 2013-11-04

- Kimagasló kutatói teljesítményeket díjaztak a Magyar Tudomány Ünnepének hétfői nyitórendezvényén a veszprémi Pannon Egyetemen, ahol heten vehették át Pálinkás Józseftől, az MTA elnökétől a kiemelkedő tudományos életmű elismerésére szolgáló Eötvös József-koszorút.

A velünk élő tudomány címmel ma kezdődik A tudomány ünnepe

Tudomány - 2013-11-04

- A velünk élő és értünk tevékenykedő tudományról szól az idei Magyar Tudomány Ünnepe: a Magyar Tudományos Akadémia novemberi rendezvénysorozatának középpontjában olyan kutatások állnak, amelyek célzottan kínálnak megoldást társadalmi-gazdasági szükségletekre, de az ünnepi repertoárt a legtehetségesebb ifjú tudósok bemutatkozása és az akadémiai kutatóközpontok és intézetek nyílt napjai is gazdagítják.

Génmutáció okozhat lassú anyagcserét és túlsúlyt egyes embereknél

Tudomány - 2013-10-25

Tudósok szerint nem mindig puszta kifogás, amikor túlsúlyos emberek lassú anyagcseréjükkel magyarázzák hízásukat. A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja megtalálta az első bizonyítékát annak, hogy egy DNS-mutáció valóban lelassítja az anyagcserét, ami elhízást okozhat.

Hétbolygós naprendszert fedezetek fel európai csillagászok

Tudomány - 2013-10-25

Hétbolygós naprendszert fedezett fel európai csillagászok két, egymástól független csoportja a Kepler űrtávcső adatainak elemzésével. A KIC 11442793 nevű törpecsillag körül keringő hetedik bolygó felfedezése a két kutatócsoport szerint rekordot jelenthet. A galaxis egyes vonásai hasonlítanak a Föld naprendszeréhez, ám mind a hét planétája sokkal közelebb kering a Földtől körülbelül 2500 fényévre található csillagához.

Méreggel ölő tengeri rákot azonosított egy kutatócsoport

Tudomány - 2013-10-24

Mérges tengeri rákot azonosított egy nemzetközi kutatócsoport. A mintegy hetvenezer ismert rákfajból ez az első, amelyről bebizonyosodott, hogy méreggel öli meg áldozatát. A százlábúszerű, vak állat a Karib-tenger, a Kanári-szigetek és Nyugat-Ausztrália víz alatti barlangjaiban él. A csörgőkígyóéhoz hasonló mérge lebontja és elfolyósítja áldozatai, azaz más rákfajok testét, amelyet így szív ki külső vázukból.

Új elmélet Izraelben: Klímaváltozás miatt omlottak össze az ősi közel-keleti birodalmak

Tudomány - 2013-10-23

Klímaváltozás okozta az ősi közel-keleti birodalmak összeomlását - állítja egy a tel-avivi egyetem régészeti szaklapjában megjelent tanulmány. A Kinneret-tó (Galileai-tenger) üledéke virágpor kövületeinek elemzése bizonyítja, hogy éghajlatváltozás történt a Közel-Keleten valamikor az i. e. 13. század közepén, illetve a 12. század végén, ami romba döntötte a korabeli bronzkori birodalmakat.

Bronzkori települést fedeztek fel az MTA régészei

Tudomány - 2013-10-20

- Bronzkori földvárat tártak fel nemzetközi együttműködésben az MTA BTK Régészeti Intézete szakemberei Dabas-Kakucs közigazgatási határán, a négyezer éves település lakosai földművelés és állattartás mellett bronzművességgel és fazekassággal is foglalkoztak.

Krími csillagászok szerint a Földnek ütközhet egy közeledő aszteroida

Tudomány - 2013-10-17

Krími csillagászok felfedeztek egy körülbelül négyszáz méteres aszteroidát, amely 2032-ben nekiütközhet a Földnek - adta hírül csütörtökön az ukrán és az orosz média.A krími obszervatórium október 12-i felvételein észlelték a tudósok a kisbolygót, amelyet a "2013 TV135" jelzéssel láttak el. Az égitest létezését azóta oroszországi obszervatóriumok, továbbá olasz, brit és spanyol csillagászok is megerősítették.

"Gyémánteső" hullhat a Szaturnuszra és a Jupiterre amerikai kutatók szerint

Tudomány - 2013-10-16

    A két hatalmas gázbolygó új légköri adatai arra utalnak, hogy bőségesen előfordul bennük a szén szemet gyönyörködtető, kristályos alakzata - tudósított a BBC hírszolgálata az Amerikai Csillagászati Társaság bolygótudományi osztályának éves konferenciáján, Denverben elhangzott előadásról.

    "A legnagyobb gyémántok valószínűleg egy centiméter átmérőjűek, akár karikagyűrűt is ékesíthetnének. Összességében ezer tonna gyémánt keletkezik évente a Szaturnuszon" - mondta Kevin Baines, a Wisconsin-Madisoni Egyetem és az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) kutatója, aki a konferencián mutatta be először felfedezését.

Tárolható lehet a megújuló energia egy magyar kémiai találmánnyal

Tudomány - 2013-10-15

- Aranyérmes magyar kémiai találmánnyal lehet tárolható a zöldenergia, egy másik találmány az ivóvíz tisztaságát méri rendkívül egyszerűen - számolt be magyar kutatók friss sikereiről  Vedres András, a Feltalálók Világszervezetének elnöke: a szervezet októberben tartott nemzetközi találmányi bemutatóján a magyar feltalálók két arany-, egy ezüst- és négy bronzérmet nyertek.

Három amerikai közgazdász kapta a közgazdasági Nobel-díjat

Tudomány - 2013-10-14

Három amerikai közgazdásznak, Eugene Famának, Lars Peter Hansennek és Robert Shillernek ítélték oda a 2013. évi közgazdasági Nobel-emlékdíjat - jelentette be a Svéd Királyi Tudományos Akadémia hétfőn Stockholmban.Az indoklás szerint a díjat azokért az empirikus kutatásokért kapták, amelyekkel - egymástól függetlenül - azt vizsgálták, hogyan lehet több évre előrejelezni a részvény- és kötvénypiaci árak változását.

Kutatóprogram számítógépes fejlesztői környezet javítására

Tudomány - 2013-10-11

- Az év végén zárul a VariaTech Consulting Kft. 81,5 millió forintos kutatóprogramja, amelynek keretében infotechnológiai fejlesztő cégek számára készítenek a hatékonyságot növelő számítógépes fejlesztő környezetet.