Tudomány

Eredmények megjelenítése 1021-től 1040-ig 1627 találatból.

Nobel-díj - A sejt szállítórendszerének kutatásáért három tudós kapta az orvosi Nobel-díjat

Tudomány - 2013-10-07

A sejt szállítórendszerének szabályozásával kapcsolatos felfedezésekért az amerikai James Rothman és Randy Schekman, valamint a német Thomas Südhof kapta megosztva az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be hétfőn a svéd Karolinska Intézetben Stockholmban.

Kutatás: szemkontaktus és simogatás fejleszti a baba társas képességeit

Tudomány - 2013-10-07

A dajkabeszéd, a szemkontaktus, a simogatás olyan ingerek, amelyek fejlesztik a baba társas képességeit, mivel oxitocin hormon termelődését indítják el az agyban.

  Topál József biológus, a Magyar Tudományos Akadémia Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetében folyó kutatás vezetője hangoztatta, azt a folyamatot vizsgálják, ahogy a kisbaba egyre rátermettebben kezdi el használni kommunikációs és érzelemfelismerő képességeit.

Nobel-díj - A klikk-kémia lehet a befutó a kémiai díjra

Tudomány - 2013-10-06

- A klikk-kémia lehet a befutó a kémiai Nobel-díjra a Reuters Thomson hagyományosan minden évben közzétett és gyakorta helytállónak bizonyuló elemzése szerint. A díjat szerdán adják át, és amennyiben kollegáival valóban az esélyesként emlegetett Barry Sharpless kapja, az azt jelenti, hogy a kutató kétszeres Nobel-díjas lesz.

A koleszterincsökkentők harmadával mérsékelhetik a demencia kockázatát

Tudomány - 2013-10-03

A koleszterincsökkentő gyógyszerek csaknem harmadával mérséklik az emlékezetromlás és a demencia kockázatát - mutatta ki egy több tanulmány adatait elemző, nagyszabású vizsgálat.

   A sztatinok, vagyis a "rossz" koleszterin szintjét csökkentő gyógyszerek egy éven túli szedése megóvhatja az agyat az Alzheimer-kórtól és a demencia egyéb formáitól - derült ki 16 tanulmány elemzéséből. A sztatinokat szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek írják fel.

A véltnél százmillió évvel korábbról származnak az első virágos növények

Tudomány - 2013-10-02

Százmillió évvel korábbról eredhetnek az első virágos növények, mint vélték - derül ki a virágpor-kövületekből, amelyeket svájci és német tudósok elemeztek.

    Az eddigi legkorábbi ismert virágos növényekéhez hasonló pollenek a korai kréta földtörténeti korszakából származnak. Most azonban a kutatók ennél korábbi, a középső triász korszakából származó, Észak-Svájcban gyűjtött kőzetmintából hatféle virágpor kövületét azonosították.

A korán meddővé vált nők petefészkének újraébresztésére dolgoztak ki eljárást

Tudomány - 2013-10-01

Amerikai és japán kutatók eljárást dolgoztak ki korán meddővé vált nők petefészkének "újraébresztésre" - az új technológia alkalmazása nyomán megszületett az első gyermek, és újabb baba érkezését is várják.

Izrael tudást exportál Kínába

Tudomány - 2013-09-30

– Li Ka-Sing tajvani milliárdos 130 millió dollárt (mintegy 29 milliárd forint) adományozott a haifai Technionnak, Izrael legrangosabb műszaki egyetemének, cserébe egy kínai kihelyezett tagozat létrehozásáért - írta hétfőn az izraeli Háárec című napilap gazdasági melléklete, a The Marker.

A NASA leállította űrhajósai számára az űrsétákat

Tudomány - 2013-09-11

A NASA leállította űrhajósai számára az űrsétákat, ameddig nem derítik ki, mi okozta az olasz Luca Parmitano szkafanderének hibáját - jelentette ki a Moszkva környéki Koroljovban tartott szerdai tájékoztatón az amerikai űrkutatási hivatal képviselője.

Az e-cigaretta éppoly hatásos lehet a leszokásban, mint a nikotintapasz

Tudomány - 2013-09-09

Az elektromos cigaretta ugyanolyan hatásosan segíthet a dohányzásról való leszokásban, mint a nikotintapasz - mutatta ki egy új-zélandi kutatás.Az egyre népszerűbb készülék nikotintartalmú gőzt bocsát ki. Az eredmények azt mutatták, körülbelül ugyanannyian hagytak fel a dohányzással az e-cigaretta, mint a tapasz segítségével, ám a leszokni nem tudók közül többen csökkentették felére az elszívott napi mennyiséget, ha e-cigarettát szívtak - idézi a BBC hírszolgálata a Lancet című brit orvosi hetilapban megjelent kutatást.

A világ legnagyobb vulkánját fedezték fel a Csendes-óceán alatt

Tudomány - 2013-09-06

A világ legnagyobb vulkánja lappang a Csendes-óceán alatt egy amerikai tanulmány szerint.  A Tamu-fenékhegy egy gigászi domb, amely mellett eltörpül a hawaii Mauna Loa, az eddigi csúcstartó is. Csupán 25 százalékkal kisebb a galaxis legnagyobb vulkánjánál, a Marson található Olimpia-hegynél. Úgy véljük, a tűzhányók eddig ismeretlen osztályával van dolgunk. Lejtői annyira lankásak, hogy rajtuk állva nehéz eldönteni, merre van lefelé - magyarázta William Sager, a Houstoni Egyetem geológusa, a tanulmány szerzője.

A petefészekrák kockázatát növelő gént találtak brit tudósok egerekben

Tudomány - 2013-09-05

Brit tudósok egerekben találtak egy olyan gént, amely ha hibás, növelheti a petefészekrák kockázatát.Kétszeres volt a petefészek-daganat kialakulásának kockázata azoknál az egereknél, amelyeknél hiányzott ez a gén, sőt az ilyen állatok a meddőség jeleit is mutatták azokhoz képeset, amelyeknél megtalálható a gén - derült ki a brit rákkutatási alapítvány, a Cancer Research UK Londoni Kutatóintézete szakembereinek a Nature című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányából.

Az alvás újratölti az idegrostok szigetelését egy kutatás szerint

Tudomány - 2013-09-04

- Az alvás erősíti az agysejteket azáltal, hogy újratölti az idegrostok szigetelését - állapították meg amerikai kutatók, akik újabb okát fedezték fel annak, miért van szüksége az embernek jó alvásra.A Wisconsini Egyetem kutatói egérkísérleteik során felfedezték, hogy az álom óráiban több termelődik azokból a sejtekből, amelyek előállítják az agyi áramkört védő mielin nevű szigetelőanyagot - írta a BBC internetes hírszolgálata.   

A tébécé 70 ezer évvel ezelőtti ősét találták meg Afrikában

Tudomány - 2013-09-03

A korábbi elméletekkel ellentétben a tébécé talán mégsem állatoktól, hanem az embertől ered. Egy nemzetközi kutatócsoport 70 ezer évvel ezelőtti, vadászó-gyűjtögető afrikai csoportoknál találta meg a kórokozó első lehetséges előfordulását.

    A felfedezés cáfolja azt a hiedelmet, amely a tuberkulózist állati eredetűnek, és mindössze tízezer évesnek tartja - idézi a BBC hírszolgálata a Nature Genetics című szaklapban megjelent tanulmányt.

A Marsról érkezhetett az élet a Földre egy amerikai kutatás szerint

Tudomány - 2013-08-29

Az élet a Marson kezdődhetett, és onnan érkezett a Földre - hangzott el egy tudományos konferencián. A kutatók szerint a vörös bolygón háromezer millió évvel ezelőtt a Földnél kedvezőbbek lehettek az élet feltételei.A feltevést arra alapozták, hogy az élethez szükséges molekulák valószínűbben jöhettek létra a Marson - tudósított a BBC hírszolgálata Steven Bennernek, az amerikai Westheimer Műszaki és Tudományos Intézet kutatójának a Firenzében zajló Goldschmidt-geokémiai konferencián tartott előadásáról.

Bőrre permetezhető koffein  helyettesítheti a kávét

Tudomány - 2013-08-24

- Egy amerikai vegyész feltalálta a csésze kávé gyors alternatíváját: a bőrre permetezhető "energiát".Benjamin Yu, a Harvard Egyetemen frissen végzett vegyésze azt állítja honlapján, hogy kifejlesztette a világ első koffeinalapú energiapermetét - idézi a The Daily Mail online kiadása.

    A "sprayable energy" Yu szerint a reggeli ébredéshez és a munka közben az emberre támadó álmosság ellen szükséges hatást úgy éri el, hogy nem kell az ital készítésével bajlódni, nem marad utóíz a szájban, és a fekete italhoz adott cukor és tej kalóriája sem vezet felesleges kilókhoz.

A rákhoz vezető génmutációk okait tárta fel egy kutatás

Tudomány - 2013-08-17

- A daganatok nagy többségének kialakulásához vezető 21 fontosabb génmutáció okait térképezték fel egy nemzetközi kutatócsoport tagjai, akik szerint a Nature tudományos magazinban megjelent tanulmányuk valódi mérföldkövet jelent a rákkutatásban.

A halálhoz közeli fényélményt az agy elektromos tevékenysége okozhatja

Tudomány - 2013-08-13

A halálhoz közeli állapotban többek által is megtapasztalt fényélményt feltehetően az agy elektromos aktivitásának átmeneti növekedése okozhatja a szív megállása után - állítják amerikai kutatók.A Michigani Egyetemen patkányokon figyelték az agy "haldoklásának" pillanatait neurofiziológiai szempontból. A patkányokat szívverésük megállításával a klinikai halál állapotába juttatták, abba, amikor az agy már nem kap vért.

Szeptemberben ismét megrendezik a Kutatók Éjszakáját

Tudomány - 2013-08-10

- Mintegy 60 helyszínen várják az érdeklődőket ismeretterjesztő programokkal szeptember 27-én a 8. Kutatók Éjszakáján országszerte.

A vidéki helyszínek közül kiemelkedik Pécs, ahol a Pécsi Tudományegyetem mellett a Tempus Közalapítvány helyi irodája is bekapcsolódik a programba. Tervezett helyszínük a Zsolnay negyed, amely új regionális központi helyszínként színes programokkal várja majd a látogatókat.

Lézerrel a légörvények ellen

Tudomány - 2013-08-06

Az európai légtérben egy Cessna típusú kisrepülőgép teszteli augusztusban azt a lézerberendezést, amely képes a repülőgép útjába kerülő légörvény érzékelésére, lehetővé téve a pilóta számára, hogy kikerülje a légi turbulenciát.

Nyugat-Európa legrégebbi emberi fosszíliáját találták meg Spanyolországban

Tudomány - 2013-08-05

- Egy nemzetközi kutatócsoport Nyugat-Európa legrégebbi emberi fosszíliáját találta meg Spanyolországban. Az őrlőfogmaradványt, amelyre az andalúziai Orce térségben lévő Barranco Léon régészeti kutatóhelyen bukkantak, a legkülönfélébb kormeghatározási technikák egybehangzóan 1,4 millió évesre datálják.

    Eddig az észak-spanyolországi Burgos közelében található Elefánt-szakadékban (Sima del elefante) 2007-ben talált 1,2 millió éves emberi állkapcsot és fogakat tartották a legöregebb "európai" emberi maradványoknak.