Tudomány

Eredmények megjelenítése 981-től 1000-ig 1653 találatból.

A véltnél jobban zsugorodott a Merkúr, a Nap legkisebb bolygója

Tudomány - 2014-03-17

A véltnél kisebbre zsugorodott a Merkúr, a Nap legkisebb bolygója: átmérője mintegy 14 kilométerrel lett kisebb, amióta kérge több mint négymilliárd éve megszilárdult - állapították meg amerikai űrkutatók új műholdfelvételek alapján.

 

    A Merkúr belseje folyamatosan hűlt, eközben felszíne megtöredezett és meggyűrődött.

Széchenyi-díjat kapott:Páles Zsolt

Tudomány - 2014-03-16

A matematikai analízis számos területén elért, nemzetközi visszhangot kiváltó eredményei, valamint a debreceni analízis iskolában végzett példamutató tevékenysége elismeréseként vehette át a díjat Páles Zsolt matematikus, az MTA doktora, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara Analízis Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára.

Március 15. - Kitüntetések - Széchenyi-díjak

Tudomány - 2014-03-14

Magyarország köztársasági elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15., az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából  Széchenyi Nagydíjat adományozott:

    JOHN LUKACS történész professzornak több mint harminc könyvet felölelő nemzetközi jelentőségű és meghatározó szerepet játszó történészi pályafutása, valamint a magyar történeti gondolkodást megújító tevékenysége, nagy ívű életműve és annak hatása elismeréseként;

Az Alzheimer-kór kialakulását jelzi előre egy új amerikai vérvizsgálat

Tudomány - 2014-03-10

Az Alzheimer-kór kialakulását jelzi előre egy új amerikai vérvizsgálat, amely a vérzsírok szintjéből 90 százalékos pontossággal kimutatja, kialakul-e a betegség három éven belül.A világon körülbelül 44 millió ember él demenciával, 2050-re számuk várhatóan megháromszorozódik. Az Alzheimer-kór már több mint egy évtizeddel a tünetek megjelenése előtt megtámadja az agyat - idézi a BBC hírportálja a Nature Medicine tudományos lapban megjelent tanulmányt.

Forradalmasíthatja a sebészetet a törések selyemcsavaros rögzítése

Tudomány - 2014-03-06

- Forradalmasíthatja a sebészetet egy új eljárás, amelyben százszázalékos selyemből készült csavarokat használtak törések rögzítéséhez - ismertette a BBC News.  A kutatásban résztvevő amerikai tudósok szerint a fémrögzítőket a természetes fonálból készült csavarokra és lapocskákra lehet lecserélni, amelyek egy idő után felszívódnak a testben.  Az eljárást eddig csak rágcsálókon tesztelték.

DNS-elemzéssel fedeztek fel egy új madárcsaládot Ázsiában

Tudomány - 2014-03-05

- DNS-elemzéssel fedeztek fel egy új, egyedülálló madárcsaládot Ázsiában kínai és svéd tudósok. A verébalakúak rendjébe tartozó család csak egyetlen fajt számlál.

 

    A verébalakúak rendjét tanulmányozó kutatók genetikai elemzéssel a családfa tíz különböző ágát azonosították.

Fület és orrot növesztenének a testzsír őssejtjeiből brit kutatók

Tudomány - 2014-03-03

- Fület és orrot növesztenének a testzsír őssejtjeiből brit kutatók egy új eljárás segítségével. A porcszövetet már sikerült előállítani, a biztonsági tesztek azonban még hátravannak. A porcból kialakítandó fület és orrot a londoni Great Ormond Street kórház szakemberei az arc rekonstrukciójára szeretnék felhasználni - adta hírül a BBC a Nanomedicine című szaklapban megjelent tanulmány nyomán.

Másodpercek alatt ismeri fel a bőrrákot egy új kézi kamera

Tudomány - 2014-02-28

- Másodpercek alatt ismeri fel a bőrrákot egy új, könnyű hiperspektrális kézi kamera, amelyet finn tudósok fejlesztettek ki - olvasható a finn Műszaki Kutatóközpont (VTT) honlapján. Az első eredmények biztatóak.

 A VTT tudósa, Heikki Saari olyan hiperspektrális kamerát talált fel, amely korai stádiumban is kimutatja a bőrrákot. A képalkotó spektrometria a molekulák fényvisszaverési görbéjének mérésén alapul.

MTA-elnökválasztás - Lovász László, Maróth Miklós és Németh Tamás a jelöltek

Tudomány - 2014-02-25

Lovász László matematikust, Maróth Miklós klasszika-filológust és Németh Tamás agrokémikust terjesztette elő a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöki tisztére keddi ülésén az MTA jelölőbizottsága.

Sugárveszély nélkül is kimutatható a rákos daganat egy kutatás szerint

Tudomány - 2014-02-25

Sugárzás nélkül is kimutatható a rákos daganat, ezzel csökken a későbbi tumor kialakulásának veszélye - állapította meg egy amerikai kutatás.

 

    A Stanford Egyetem és a Lucile Packard Gyermekkórház kutatói olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel a fiatal betegeket testét anélkül vizsgálhatják, hogy sugárveszélynek tennék ki őket - tudósított a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő portál a The Lancet Oncology című szaklap friss számában ismertetett kutatásról.

A Föld legősibb darabja egy apró, 4,4 milliárd éves cirkonkristály

Tudomány - 2014-02-24

A Föld eddig ismert legősibb darabja lehet egy apró, 4,4 milliárd éves cirkonkristály - állapították meg kétféle kormeghatározási módszer segítségével amerikai geológusok.A nyugat-ausztráliai juhfarmon felfedezett parányi kő arra utal, hogy a Föld kérge nem sokkal a bolygó keletkezése után alakulhatott ki, az apró kristály ennek lehetett egy darabja - idézi a Wisconsini Egyetem portálja a kutatóknak a Nature Geoscience című tudományos lapban megjelent tanulmányát.

Tutajjá alakulva védik egymást és királynőjüket az árvíztől a hangyák

Tudomány - 2014-02-21

A kolónia legfiatalabb tagjainak úszó- és a dolgozók regenerálódó képességét felhasználva élő tutajjá  alakulnak a hangyák árvízkor, hogy a sérülések és a halálozások minimalizálásával biztosítsák egymás és a királynőjük túlélését - derült ki egy új tanulmányból.

Sejtalapú immunterápiával gyógyították a leukémiát klinikai próbák során

Tudomány - 2014-02-21

- Sejtalapú immunterápiával gyógyították az előrehaladott leukémiát az eddigi legnagyobb klinikai próba során amerikai kutatók.

A New York-i Memorial Sloan Kettering Rákközpont kutatói az új terápia próbái során az előrehaladott leukémiás betegek 88 százalékánál érték el, hogy a rák teljesen visszafejlődjön. A pácienseket saját immunsejtjeik genetikailag módosított változatával kezelték.

Kapcsolat lehet egyes vegyszerek és a gyermeki idegfejlődés zavarai közt

Tudomány - 2014-02-19

- Egyes vegyszerek és a gyermekek idegrendszeri fejlődési zavarai összefügghetnek - állapította meg egy új amerikai kutatás.

 

    A vizsgálat egy 2006-os tanulmány folytatása, ahol ugyanez a kutatócsoport öt olyan vegyi anyagot azonosított, amelyek a gyermekek agyi és idegi fejlődését károsíthatják - idézte a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő portál a Lancet Neurology című szaklapban megjelent tanulmányt.

Vízsugaras nyomtatóval rukkoltak elő kínai kutatók

Tudomány - 2014-02-17

Vízsugaras nyomtatóval lepték meg a világot az északkelet-kínai Csilin Egyetem vegyészei. A hagyományos nyomtatókhoz hasonlóan az új eszköz is üres lapokkal dolgozik, de tinta helyet vízzel festi meg azokat. A kutatócsoport vezetője, Csang Hsziao-an szerint az így kapott szövegek 22 órán belül eltűnnek, ugyanakkor rámutatott, hogy a kinyomtatott oldalak 40 százaléka amúgy is a szemeteskukában landol mindössze egyetlen elolvasást követően.

Az öröklődés eddig ismeretlen típusát fedezte fel egy magyar orvoscsoport

Tudomány - 2014-02-12

- Az öröklődés eddig ismeretlen típusát fedezte fel egy magyar orvoscsoport. A ritka, öröklött vesebetegséggel kapcsolatban tett felismerés jelentősen megváltoztatja a genetikai tanácsadást és az eddigi gondolkodást - olvasható a kutatók tanulmányában.

A nagy kihalás nagyon rövid idő alatt mehetett végbe egy új vizsgálat szerint

Tudomány - 2014-02-11

 A perm-triász kihalási esemény - közkeletű nevén: a nagy kihalás - a korábbi becsléseknél lényegesen rövidebb idő alatt mehetett végbe egy új vizsgálat megállapítása szerint.

 A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai új, az eddigieknél pontosabb mérési technikát alkalmazva jutottak arra az eredményre, hogy a tömeges kihalásokat okozó esemény geológiai mércével szinte szemvillanásnyi idő, mintegy 60 000 év alatt zajlott le. (Becslésüknél 48 000 évnyi hibahatárral számoltak.)

Orbán: Magyarország kutatás-fejlesztési központtá válhat

Tudomány - 2014-02-06

Létre kell hozni a tudományos kutatóközpontok egész hálózatát, és Magyarország nemcsak termelési, hanem majd kutatás-fejlesztési központtá is válhat - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a szegedi lézerközpont ünnepélyes alapkőletételekor.  A kormányfő emlékeztetett rá, a közelmúltban készült el az akadémia természettudományi kutatóközpontja és a CERN adatközpontja.

Csúcstechnológiai tudást átadó CERN-képzés Budapesten

Tudomány - 2014-01-30

- A közeljövőben megépítendő kísérleti csúcsberendezésekhez szükséges magas technológiai tudást adják át az Európai Nukleáris Kutató Szervezet, a CERN vezető szakemberei kiváló mérnök- és fizikushallgatóknak az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont és az Eötvös Loránd Tudományegyetem közös szervezésű nemzetközi iskolájában.

 

    Az International School of Trigger and Data Acquisition (ISOTDAQ) című kilencnapos képzés február 5-ig tart Budapesten.

A legrégibb ismert, ma is aktív rákbetegség 11 ezer éve alakult ki egy kutyában

Tudomány - 2014-01-24

A legrégibb ismert, ma is aktív rák 11 ezer éves - egy kutya maradványaiban azonosította egy nemzetközi kutatócsoport. A Sanger Kutatóintézet vezetésével a kutatók dekódolták a rák DNS-ét egy huskyhoz hasonló hajdani kutya maradványaiban, amelynél a daganat először kialakult - tudósított a BBC hírportálja a Science tudományos folyóirat friss számában közzétett tanulmányról.