Tudomány

Eredmények megjelenítése 981-től 1000-ig 1625 találatból.

A madárinfluenza új altípusát találták csirkékben Kínában

Tudomány - 2013-12-23

A madárinfluenza egy Kínában korábban nem kimutatott altípusa, a H5N2 ütötte fel fejét egy észak-kínai csirkefarmon. Ember megbetegedéséről nem érkezett jelentés.

   A H5-ös törzs N2-es altípusa Kína Hopej tartományában, Paoting városban jelent meg, ahol a múlt hét során négyezer szárnyas hullott el a betegség következtében. A tömeges csirkehalál okát a hétvégén a kifejezetten a madárinfluenza kutatásával foglalkozó nemzeti laboratórium is megerősítette.

Tíz tudós vehette át idén a Gábor Dénes-díjat

Tudomány - 2013-12-19

    Idén elismerést vehetett át Gyenge Csaba gépészmérnök, Madarász László villamosmérnök, Csernátony Zoltán orvos, Dinnyés András állatorvos, Gyimóthy Tibor informatikus, Pavelka Tibor fizikus, Tóth Miklós biológia-kémia szakos középiskolai tanár, akadémikus, Mátyus Péter vegyészmérnök, Szabó Ervin József gépészmérnök és Erol Gelenbe egyetemi tanár. Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíjban Tóth Réka egyetemi hallgató részesült.

Kínai sajtó: történelmi lépés a Csang′o-3 űrszonda Holdra szállása

Tudomány - 2013-12-16

Történelmi áttörés, a "kínai álom" része a kínai űrszonda Holdra szállása - írták a hétvégén kínai újságok, miután a Csang′o-3 űrszonda a Jáde nyúl nevű holdjáró robottal szombaton célba érkezett.

 Kína az "űrjáró nemzetek klubjának" állandó tagjává lépett elő, az expedíciók történetében eddigi legnagyobb teljesítményét nyújtva - olvasható a Hszinhua hírügynökség kommentárjában.

Az ország legnagyobb szuperszámítógép-központja épül Debrecenben

Tudomány - 2013-12-13

Magyarország legnagyobb teljesítményű szuperszámítógép-központját hozzák létre 2014 végére a Debreceni Egyetemen (DE) - jelentette be a DE Tudományegyetemi Karok centrumának elnöke pénteken.

 

    Gaál István rektorhelyettes a debreceni sajtótájékoztatón elmondta: a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) 1,5 milliárd forint uniós forrást nyert az egyetem Kassai úti campusán megvalósuló beruházásra.

A zene visszahozta az emlékeket a sérült agyba

Tudomány - 2013-12-12

Könnyűzene hallgatásával segítettek neuropszichológusok szerzett agysérüléses betegeknek abban, hogy visszaidézzék személyes emlékeiket.A maga nemében első ilyen kutatás eredményeit Amee Baird brit és Séverine Samson francia kutató a Neuropsychological Rehabilitation nevű szakfolyóiratban ismertette.

    Bár kutatásukba kisszámú beteget vontak be, ez az első olyan vizsgálat, amely azt célozta, hogy zenével hívják elő a múlt személyes, önéletrajzi emlékeit szerzett agysérüléses betegeknél, azaz olyan agykárosodás esetében, amely nem veleszületett eltérés, nem a születés során kialakult sérülés és nem az idős korban fellépő Alzheimer-kór.

Új üvegházhatású gázt azonosítottak a légkörben kanadai kutatók

Tudomány - 2013-12-11

Új, hosszú életű, konszolidált üvegházhatású gázt (LLGHG) azonosítottak a légkörben a Torontói Egyetem kémiai tanszékének kutatói: a perfluortributilamin (PFTBA) az, amely a legnagyobb hatással van a globális felmelegedésre a légkörbe jutó eddig ismert üvegházhatású gázok közül.

Az élelmiszer-biztonság javítását célzó kutatások a Dél-Alföldön

Tudomány - 2013-12-11

Az élelmiszer-biztonság javítását szolgáló kutatásokat végzett együttműködésben a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft., a Hód-Mezőgazda Zrt., a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. és a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont. A projektet a Gazdaságfejlesztési Operatív Program 780 millió forinttal támogatta.

A pszichoterápia sejtszinten fordíthat vissza egyes élettani változásokat

Tudomány - 2013-12-06

Pszichoterápiával nemcsak a poszttraumás stressz zavar (PTSD) tünetei csökkenthetők, hanem az általa okozott biológiai változások is visszafordíthatók - derült ki magyar kutatók új tanulmányából, amely a Biological Psychiatry című szaklapban jelent meg.  A Szegedi Tudományegyetem és a Nyírő Gyula Kórház - Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet Kéri Szabolcs pszichiáter vezette kutatócsoportja 39 önkéntest vizsgált meg. Mindenkinél poszttraumás stressz zavart (PTSD) állapítottak meg.

Amerikai professzor kapta a Debrecen Díjat

Tudomány - 2013-12-06

Donald M. Bers amerikai professzor kapta a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért elnevezésű kitüntetést. A rangos elismerést Fülesdi Béla egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) elnöke adta át pénteken.

 A nemzetközi díjat 2003-ban olyan kutatók, kutatócsoportok elismerésére alapították, akiknek a munkája lényeges előrehaladást eredményezett a molekuláris orvostudomány területén.

Útban a Holdra a kínai űrszonda

Tudomány - 2013-12-02

- Sikeresen útnak indították és pályára állították a Csang′o-3 (Holdistennő-3) elnevezésű kínai űrszondát, amely a tervek szerint a vele lévő Jáde nyúl nevű holdjáró robottal majd leszáll a Holdon - jelentették helyi idő szerint hétfőn kora hajnalban a Szecsuan tartományi Hszicsang űrközpontból.

Másfél milliárd forint internetes fejlesztésekre a Debreceni Egyetemen

Tudomány - 2013-11-29

Az infotechnológia és azon belül az internethasználat rohamos fejlődéséhez köthető elméleti és gyakorlati alkalmazások fejlesztését végzi konzorciumi partnereivel a Debreceni Egyetem (DE) egy 1,58 milliárd forintos projekt révén.

Nagy mennyiségű metánt bocsát ki a Jeges-tenger

Tudomány - 2013-11-28

A korábban feltételezettnél lényegesen több metán szabadul fel a Jeges-tenger felolvadó tengerfenekéről a legújabb kutatások szerint - a jelenség hátterében az emelkedő hőmérsékletek és a viharok állhatnak.

A Jeges-tenger fenekén hatalmas mennyiségű metán rejlik. A szakértők amiatt aggódnak, hogy a talajrétegek olvadása révén felszabadul a metán és felgyorsítja a felmelegedést - a metán ugyanis a szén-dioxidnál húszszor erősebb üvegházhatású gáz.

Engedélyezték a Richter méhmiómás gyógyszerének megismételt alkalmazását

Tudomány - 2013-11-26

Az Emberi Felhasználásra Szánt Gyógyszerkészítmények Bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott ki a Richter egyik gyógyszeréről és engedélyezte annak megismételt, három hónapos alkalmazását a méhmióma kezelésére - közölte a Richter Gedeon Nyrt. kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Rangos német tudományos kitüntetést kapott Krausz Ferenc fizikus

Tudomány - 2013-11-23

Krausz Ferenc kísérleti fizikusnak, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet (MPQ) igazgatójának ítélték oda a Német Fizikai Társaság (DPG), a Német Kémikusok Egyesülete (GDCh) és Frankfurt városa közös elismerését, az Otto Hahn-díjat. A magyar szakember az attofizika területén végzett kutatásaiért kapta az 50 ezer euróval járó díjat, amelyet minden második évben ítélnek oda, felváltva a fizika és a kémia területén végzett kutatásokért.

Magyar agykutatók a gátló idegsejtek egyedülálló vizsgálati módszerét dolgozták ki

Tudomány - 2013-11-22

A gátló idegsejtek egyedülálló vizsgálati módszerét dolgozták ki az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (MTA KOKI) fiatal kutatói - Kisfali Máté és Lőrincz Tibor - Vizi E. Szilveszter Széchenyi-nagydíjas akadémikus irányításával. A kutatásoknak hosszú távon komoly gyakorlati haszna lehet, mert az eljárás segítségével lehetőség nyílhat a skizofrénia és az epilepszia kezelésére szolgáló új gyógyszerek kifejlesztésére.

A szem sejtjeinek változása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt

Tudomány - 2013-11-15

- A szem bizonyos sejtjeinek megváltozása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt - állítják amerikai kutatók állatkísérleteik eredményeire hivatkozva.A retinahártya veszített vastagságából azoknál az egereknél, amelyek genetikai beavatkozás után Alzheimer-kórosak lettek. Mivel a retina szerves része az idegrendszernek, ezért neuronjainak pusztulása kapcsolatos lehet az Alzheimer-kóros agysejtek elhalásával - tudósított a BBC hírszolgálata az amerikai Idegtudományi Társaság konferenciáján elhangzott előadásról.

A depresszió sejtszinten gyorsítja fel az öregedést egy kutatás szerint

Tudomány - 2013-11-13

A depresszió sejtszinten gyorsítja fel az öregedést - mutatta ki holland és amerikai tudósok nagy létszámú résztvevővel végzett kutatása.

   Laboratóriumi tesztek során a korábban vagy jelenleg is súlyosan depressziós betegek sejtjei idősebbnek bizonyultak. A sejtöregedés látható jelét, a sejt telomernek nevezett részének megrövidülését nem lehetett más okokkal - például a dohányzással - megmagyarázni.

Elméjükkel mozgattak virtuális karokat majmok egy kísérletben

Tudomány - 2013-11-07

- Majmoknak tanították meg amerikai kutatók, hogy a monitoron megjelenő rajzolt hasonmásuk mellső végtagjait puszta agyhullámokkal irányítsák.

 A kutatás célja, hogy rögzítsék a mozgást irányító agyi jeleket, és számítógépeket vagy művégtagokat működtessenek velük - tudósított a LiveScience tudományos-ismeretterjesztő portál a Science Translational Medicine című szaklapban megjelent tanulmányról.

Az Akadémiai Kiadó Nívódíját kapta Muraközy László,a Debreceni Egyetem oktatója

Tudomány - 2013-11-07

Nívódíjjal ismerték el az Ambíció és kíváncsiság című művet Hargittai István tollából, amely tizenöt, többségében a 20. század második felében született jelentős felfedezés mozgatórugóját elemzi. Kitüntették Muraközy Lászlót az Államok kora című munkájáért, amely az 1945 és 2007 közötti hat évtized fejleményeit bemutatva világítja meg az állam szerepének az elmúlt évtizedekben lezajlott változásait.

A prosztatarák új tesztjével elkerülhető lehet a műtét

Tudomány - 2013-11-05

- A prosztatarák új tesztjével elkerülhetővé válhat a műtét azoknál a betegeknél, akiknél a daganat növekedése lassú - jelentette be egy kutatócsoport a brit Nemzeti Rákkutató Intézet konferenciáján.

Az első vizsgálati adatok szerint a genetikai teszt segítségével megkülönböztethetők az agresszív és a lassan növekedő daganatok - tudósított a BBC hírszolgálata a bejelentésről.