Tudomány

Eredmények megjelenítése 941-től 960-ig 1627 találatból.

MTA-közgyűlés - Akadémiai elismeréseket adtak át

Tudomány - 2014-05-05

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke adta át hétfőn, a tudós testület 185. közgyűlésén az Akadémiai Aranyérmet, az Akadémiai Díjakat, az Akadémiai Újságírói Díjat, a Wahrmann Mór-érmet, valamint az Arany János-életműdíjat.

A nemet meghatározó Y-kromoszóma 180 millió éves és stabilabb, mint vélték

Tudomány - 2014-04-24

- A nemet meghatározó Y-kromoszóma 180 millió éves és stabilabb, mint korábbi kutatások alapján vélték: az általa hordozott gének egy része évmilliókat élt már túl, tehát nem valószínű, hogy el fog tűnni - derült ki svájci és amerikai genetikusok tanulmányaiból.

Hivatalos a szegedi lézer kutatóközpont kivitelezési tenderének a nyertese

Tudomány - 2014-04-14

A Közbeszerzési Értesítő hétfői száma hivatalosan is közölte, hogy nettó 25 milliárd 88 millió forintért a Strabag MML Kft. és a Swietelsky Magyarország Kft. építheti fel a szegedi lézer kutatóközpontot.

   Az ügy előzménye az, hogy a központ projekt cége az ELI-HU Kutatási és Fejlesztési Nonprofit Közhasznú Kft. nyílt közbeszerzést írt ki a kivitelezésre, amelyet január végén a Strabag és a Swietelsky közösen nyert meg.

ENSZ: megfizethető a védekezés a klímaváltozás ellen

Tudomány - 2014-04-13

A gazdasági növekedés ütemét csupán 0,06 százalékkal csökkentik az éghajlatváltozás feltartóztatásához szükséges beruházások - állapította meg az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) készülő új jelentésének vasárnap Berlinben bemutatott harmadik fejezetében, amely a klímaváltozás megfékezésének lehetőségeit foglalja össze.

Egész óceánt rejthet a Szaturnusz kicsiny holdja, az Enceladus

Tudomány - 2014-04-04

Egész óceánnyi vizet rejthet a Szaturnusz holdja, az Enceladus; úgy tűnik, erre bizonyítékokat találtak amerikai csillagászok. A kis égitest azóta tartja izgalomban a tudósokat, mióta déli féltekéjének egy térségéből vízgőz kerül az űrbe az észlelések szerint - tudósított a BBC hírportálja a Science című tudományos lapban megjelent tanulmányról.

DNS-vizsgálattal derítették ki a mai oroszlánok eredetét

Tudomány - 2014-04-03

DNS-vizsgálattal derítette ki a mai és a valaha élt oroszlánok eredetét és evolúciójának történetét kutatók egy nemzetközi csoportja. A közös ős mintegy 124 ezer évvel ezelőtt élt.

 A Durhami Egyetem kutatói mai oroszlánok és kihalt fajok múzeumban őrzött utódainak DNS-ét elemezték, eredményeiket a BBC hírportálja a BMC Evolutionary Biology című szaklap alapján ismertette.

Évszázadokra elegendő szénvagyont találtak brit kutatók az Északi-tenger alatt

Tudomány - 2014-03-30

Évszázadokra elegendő szénvagyont találtak brit kutatók az Északi-tenger brit kitermelési szektorának talapzatában.  A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapnak a kutatást irányító egyik szakértő elmondta: már az előzetes szeizmikus tesztek és kutatófúrások is arra utalnak, hogy az északkeleti partok előtt húzódó tengeri talapzatban háromezer és 23 ezer milliárd tonna közötti kőszén rejtőzhet.

Több száz millió éves rákszerű teremtmény kövületére bukkantak Grönlandon

Tudomány - 2014-03-27

Mintegy 520 millió éves, a korai kambrium korából származó tengeri rákszerű teremtmény kövületére bukkantak brit tudósok Grönlandon. Az ősi tengeri óriásnak bizarr nyúlványa volt a pofáján, amelyet az óceánból felvett táplálék szűrésére használt. A Bristoli Egyetem kutatói a Nature csütörtöki számában megjelent tanulmányukban leírják, miként használta ez a Tamisiocaris borealis nevű fura teremtény ezt a nagy, különleges nyúlványt a planktonok szűrésére, hasonlóan napjaink sziláscetjeinek táplálkozásához.

Egymillió nap fényével tárták fel a megkövesedett levél titkát

Tudomány - 2014-03-26

A világegyetem egyik legfényesebb fényeit használták fel brit kutatók arra, hogy feltárják egy 50 millió éves megkövesedett növényt biokémiai szerkezetét.

   Paleontológusok, geokémikusok és fizikusok egy pártalanul jól megőrződött levelet vizsgáltak, amely az Egyesült Államok nyugati részén található, a földtörténeti eocénkorból származó Zöld folyó képződményben találtak.

Klímacsúcs - A pokoli hőhullámokkal kísért nyarak válnak a normává 2040-re

Tudomány - 2014-03-26

A globális felmelegedés nyomán az európai nyarak egyre melegebbé válnak és az egész kontinensre kiterjedő hőhullámmal kísért 2003-as nyári hónapok - amelyek több mint húszezer ember halálát okozták Európa szerte - válnak a normává a 2040-es évekre - derült ki a brit meteorológiai szolgálat (Met Office) új jelentéséből.

Talán már az anyaméhben befolyásolható az Alzheimer-kór esélye

Tudomány - 2014-03-26

Talán már az anyaméhben befolyásolható az Alzheimer-kór esélye: azok az anyák, akik a terhesség alatt sok zsíros ételt esznek, lehet, hogy érzékenyebbé teszik gyermekeiket a súlyos betegségre - állapította meg egy új, állatokkal végzett brit kutatás.

 A tudósok azt találták, hogy a magas zsírtartalmú táplálékkal etetett egéranyák ivadékainál nagyobb eséllyel alakult ki az agyi vérellátás rendellenessége.

Agykutatási program - A Debreceni Egyetem 800 millió forintot kap kutatásra

Tudomány - 2014-03-25

 Négy év alatt összesen 800 millió forinthoz jut kutatásra a Debreceni Egyetem (DE) a Nemzeti Agykutatási Program keretében - közölte Csiba László, a debreceni neurológiai klinika igazgatója a programról rendezett konferenciát megelőző sajtótájékoztatón.

 Mint a program helyi vezetője hozzátette, a kutatásra szánt összeget az egyetem saját forrása is kiegészíti műszerbeszerzésre.

Richter: előrelépés a cariprazine vizsgálatában

Tudomány - 2014-03-22

A Richter Gedeon Nyrt. és az Amerikai Forest Laboratories Inc. pénteken közös közleményben jelentette be, hogy pozitív előzetes eredményt hozott a fejlesztés alatt álló antipszichotikus vegyület, a cariprazine hatásosságát és biztonságosságát értékelő vizsgálat.

Az ősrobbanás utáni "inflációt" támasztja alá a jelentős új észlelés

Tudomány - 2014-03-20

- Az ősrobbanást követő "infláció" elméletét támasztja alá a gravitációs hullámok újabb közvetett bizonyítéka, amelyet a Déli-sarkon lévő rádióteleszkóppal észleltek - méltatta a hét elején nyilvánosságra hozott felfedezés jelentőségét Frei Zsolt asztrofizikus az MTI-nek.

A véltnél jobban zsugorodott a Merkúr, a Nap legkisebb bolygója

Tudomány - 2014-03-17

A véltnél kisebbre zsugorodott a Merkúr, a Nap legkisebb bolygója: átmérője mintegy 14 kilométerrel lett kisebb, amióta kérge több mint négymilliárd éve megszilárdult - állapították meg amerikai űrkutatók új műholdfelvételek alapján.

 

    A Merkúr belseje folyamatosan hűlt, eközben felszíne megtöredezett és meggyűrődött.

Széchenyi-díjat kapott:Páles Zsolt

Tudomány - 2014-03-16

A matematikai analízis számos területén elért, nemzetközi visszhangot kiváltó eredményei, valamint a debreceni analízis iskolában végzett példamutató tevékenysége elismeréseként vehette át a díjat Páles Zsolt matematikus, az MTA doktora, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara Analízis Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára.

Március 15. - Kitüntetések - Széchenyi-díjak

Tudomány - 2014-03-14

Magyarország köztársasági elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15., az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából  Széchenyi Nagydíjat adományozott:

    JOHN LUKACS történész professzornak több mint harminc könyvet felölelő nemzetközi jelentőségű és meghatározó szerepet játszó történészi pályafutása, valamint a magyar történeti gondolkodást megújító tevékenysége, nagy ívű életműve és annak hatása elismeréseként;

Az Alzheimer-kór kialakulását jelzi előre egy új amerikai vérvizsgálat

Tudomány - 2014-03-10

Az Alzheimer-kór kialakulását jelzi előre egy új amerikai vérvizsgálat, amely a vérzsírok szintjéből 90 százalékos pontossággal kimutatja, kialakul-e a betegség három éven belül.A világon körülbelül 44 millió ember él demenciával, 2050-re számuk várhatóan megháromszorozódik. Az Alzheimer-kór már több mint egy évtizeddel a tünetek megjelenése előtt megtámadja az agyat - idézi a BBC hírportálja a Nature Medicine tudományos lapban megjelent tanulmányt.

Forradalmasíthatja a sebészetet a törések selyemcsavaros rögzítése

Tudomány - 2014-03-06

- Forradalmasíthatja a sebészetet egy új eljárás, amelyben százszázalékos selyemből készült csavarokat használtak törések rögzítéséhez - ismertette a BBC News.  A kutatásban résztvevő amerikai tudósok szerint a fémrögzítőket a természetes fonálból készült csavarokra és lapocskákra lehet lecserélni, amelyek egy idő után felszívódnak a testben.  Az eljárást eddig csak rágcsálókon tesztelték.

DNS-elemzéssel fedeztek fel egy új madárcsaládot Ázsiában

Tudomány - 2014-03-05

- DNS-elemzéssel fedeztek fel egy új, egyedülálló madárcsaládot Ázsiában kínai és svéd tudósok. A verébalakúak rendjébe tartozó család csak egyetlen fajt számlál.

 

    A verébalakúak rendjét tanulmányozó kutatók genetikai elemzéssel a családfa tíz különböző ágát azonosították.