Tudomány

Eredmények megjelenítése 921-től 940-ig 1625 találatból.

A korai gyógyszeres kezelés sem állítja meg a HIV-vírust

Tudomány - 2014-07-21

Valószínű, hogy a korai gyógyszeres kezelés sem állítja meg a szerzett immunhiányos betegséget (AIDS) okozó HIV-vírust, a fertőzés után ugyanis nagyon gyorsan kiépülnek a stabil, sebezhetetlen "vírusraktárak" - derült ki egy új amerikai kutatásból.

  A majmokkal végzett friss kutatás szerint a vírusraktárak még azelőtt kialakulnak, hogy a HIV a vérből kimutatható.

Orosz űrhajózási szakember: az ember 20-25 év múlva juthat el a Marsra

Tudomány - 2014-07-11

Húsz-huszonöt év múlva megvalósulhat az ember Marsra utazása - jelentette ki Alekszandr Danyiljuk, a CNYIIMAS (a gépgyártás központi tudományos kutató intézete) orosz állami űripari vállalat igazgatója a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnél csütörtökön megrendezett kerekasztal-beszélgetésen.

Vodafone: rohamosan terjed a gépek közötti kommunikáció

Tudomány - 2014-07-10

Egy év alatt 80 százalékkal, 4,4 milliárdra nőtt az egymással hálózatba kötött gépek és egyéb berendezések száma, s az előrejelzések szerint 2018-ra már mintegy 10,8 milliárd berendezés kommunikál majd más gépekkel világszerte - derül ki a Vodafone által csütörtökön közzétett felmérésből.

"Távirányítású" fogamzásgátló chip született Bill Gates támogatásával

Tudomány - 2014-07-09

- A bőr alá beültethető és 16 évig működőképes távirányítású fogamzásgátló chip készült Bill Gates támogatásával - írta a The Daily Telegraph.

  A számítógépes chip a fogamzásgátló hatású levonorgesztrel hormon kibocsátásával szabályozza a teherbeesést. Az implantátum ugyanakkor távirányítható: a chippel rendelkező nő aktiválhatja, de ki is kapcsolhatja. A chipet a tompor, a felkar vagy a has bőre alá ültethetik be

Agyvérzésre és szívrohamra hajlamosító génhibát fedeztek fel angol kutatók

Tudomány - 2014-07-04

Agyvérzésre és szívrohamra hajlamosító génhibát fedeztek fel angol kutatók, akik a témában készült legnagyobb elemzést végezték. A legnagyobb kockázatot azonban továbbra is az életmód jelenti: mindenekelőtt a dohányzás és a kevés mozgás.

Az Antarktisz melegedése komoly fenyegetést jelent a császárpingvinekre

Tudomány - 2014-07-01

A klímaváltozás hatására várhatóan legalább egyötödével csökken az Antarktisz hatszázezres császárpingvin-populációja az évszázad végére a madarak szaporodásában és táplálkozásában is fontos szerepet játszó tengeri jég kiterjedésének változásai miatt - sugallják egy új tanulmány eredményei.

Magyar genetikus a rák kockázatait vizsgáló világméretű programban

Tudomány - 2014-06-24
Magyar genetikust hívtak meg a BRCA-kihívás világméretű programjába. A mellrák kockázatával összefüggő BRCA1 és BRCA2 génekről elnevezett nemzetközi programba másik három európai genetikai központ vezetője mellett Oláh Editet, az Országos Onkológia Intézet osztályvezetőjét hívták meg.

Halászó pókokat fedeztek fel minden kontinensen svájci és ausztrál tudósok

Tudomány - 2014-06-19

Halászó pókokat fedeztek fel minden kontinensen svájci és ausztrál tudósok. Számos, vízparton élő fajuk saját testénél nagyobb halakat is zsákmányul ejt - derült ki a tanulmányukból.

 

    A pókokról úgy tartják, rovarokra vadásznak, ám az új kutatás szerint sok fajuk halakkal is táplálkozik. Egyes esetekben erős méreggel ölik meg náluk sokkal termetesebb áldozatukat - idézte a BBC hírportálja a kutatócsoportnak a PLos One tudományos lapban megjelent tanulmányát.

Okosszemüveggel láthatnak újra, akik szinte vakok

Tudomány - 2014-06-17

Okosszemüveggel láthatnak újra azok, akiknek rohamosan gyengül a szemük, vagy szinte teljesen elvesztették a látásukat. Az oxfordi kutatók találmánya a szemüveg lencséjére vetíti a környező tárgyak képét, ezzel megkönnyíti viselői mindennapi életét.

Mikrohullámú sisakkal állapítják meg a szélütést

Tudomány - 2014-06-17

Mikrohullámú sisakot készítettek svéd tudósok az agyi érkatasztrófa, a stroke diagnosztizálására.

   A sisak gyorsan megállapítja, vajon a páciensnek stroke-ja volt-e. A gyors diagnózis és a minél hamarabb elkezdett kezelés növeli a gyógyulás esélyeit - idézte a BBC hírportálja a Transactions on Biomedical Engineering című folyóiratban megjelent tanulmányt.

Szuperbanán javíthat milliók egészségén Afrikában

Tudomány - 2014-06-16

- Szuperbanán, azaz genetikailag módosított, alfa- és béta karotinnal gazdagított gyümölcs javíthat az afrikai népesség egészségén azáltal, hogy emeli a szervezet A-vitamin szintjét - jelentették be hétfőn ausztrál kutatók.

  Hamarosan elkezdik az új növény klinikai tesztjeit az Egyesült Államokban - tudósított a The Daily Telegraph. A tudósok azt tervezik, a különleges banánt 2020-tól Ugandában termeszthetik.

A "paradicsomtabletta" javíthatja a vérerek működését

Tudomány - 2014-06-10

- Napi egy "paradicsomtabletta" javíthatja a vérerek működését, így talán hatásos lehet a szív- és érrendszeri betegségek ellen - állapította meg egy kis létszámú brit kutatás. A paradicsomtablettát hatóanyag nélküli szerrel hasonlították össze a vizsgálatban, amelyben 72 felnőtt vett részt. Kiderült, hogy a gyógyszer javította a vérerek működését - tudósított a BBC hírportálja a PLoS One tudományos lapban megjelent tanulmányról.

A negyvenévesen kapott védőoltással talán megelőzhető az Alzheimer-kór

Tudomány - 2014-06-05

 Ha évtizedekkel a betegség kezdete előtt, negyvenévesen beadják a vakcinát, akkor a kutatók szerint azokat a lerakódásokat takaríthatja ki az agyból, amelyek blokkolják az agyi elektromos jeladást - idézte a The Daily Telegraph a Cheltenham Science Festivalon elhangzott előadást.

Lassíthatja az agy öregedését a nyelvtanulás

Tudomány - 2014-06-02

Lassíthatja az agy öregedését a kétnyelvűség, sőt az idegen nyelv felnőtt kori elsajátítása is - derült ki egy új kutatásból.

Az olvasása, beszédének gördülékenysége és az intelligenciája is javult annak a 262 személynek, akiket 11 éves korukban, majd a hetvenes éveikben vizsgáltak meg - idézte a BBC hírportálja az Annals of Neurology című szaklapban megjelent tanulmányt.

Elkészültek az emberi fehérjekatalógus első vázlatai

Tudomány - 2014-05-30

Elkészültek az emberi fehérjekatalógus első vázlatai, amelyeket német, amerikai és indiai tudósok állítottak össze.

    Egy német és egy amerikai-japán kutatócsoport tette közzé az emberi fehérjetérképet, vagyis a proteomot a Nature című tudományos lapban - tudósított róla a BBC hírportálja.

A rákos áttéteket is okozó endotoxinokról indult ismeretterjesztő honlap

Tudomány - 2014-05-28

A rákos áttéteket is okozó endotoxinokról indult tudományos-ismeretterjesztő honlap, az endotoxin.hu oldal a méreganyagról és a gyógymódokról ad információt az érintetteknek - mondta Mándi László, a Debreceni Orvostudományi Egyetem tutora.

 

Ismét tudtak járni szklerózisos állatok az őssejtes terápia után

Tudomány - 2014-05-19

Ismét tudtak járni egy új, emberi őssejtekkel végzett terápia után szklerózis multiplextől járásképtelen állatok - derült ki egy amerikai tanulmányból. Az eredmény az emberi betegség gyógykezelésének új irányát jelentheti.

MTA-közgyűlés - Lovász László életrajza

Tudomány - 2014-05-06

- Lovász László akadémikust választotta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökévé az intézmény 185. közgyűlése kedden.

    Lovász László 1948. március 9-én született Budapesten. 1971-ben matematikusként végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karán.

MTA-közgyűlés - Akadémiai elismeréseket adtak át

Tudomány - 2014-05-05

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke adta át hétfőn, a tudós testület 185. közgyűlésén az Akadémiai Aranyérmet, az Akadémiai Díjakat, az Akadémiai Újságírói Díjat, a Wahrmann Mór-érmet, valamint az Arany János-életműdíjat.

A nemet meghatározó Y-kromoszóma 180 millió éves és stabilabb, mint vélték

Tudomány - 2014-04-24

- A nemet meghatározó Y-kromoszóma 180 millió éves és stabilabb, mint korábbi kutatások alapján vélték: az általa hordozott gének egy része évmilliókat élt már túl, tehát nem valószínű, hogy el fog tűnni - derült ki svájci és amerikai genetikusok tanulmányaiból.