Tudomány

Eredmények megjelenítése 921-től 940-ig 1653 találatból.

Először sikerült visszafordítani az Alzheimer-kórral összefüggő memóriaromlást

Tudomány - 2014-10-02

A kisméretű kutatás során személyre szabott programot alkalmaztak Alzheimer-kórban, amnesztikus típusú enyhe kognitív zavarban vagy szubjektív kognitív zavarban szenvedő betegeknél, akik közül tízből kilencnél a kedvező eredmények a terápia kezdete után 3-6 hónappal jelentkeztek. Egy betegnél, aki előrehaladott Alzheimer-kóros volt, nem mutatkozott javulás.

A szaglás élessége megjósolhatja a várható élettartamot

Tudomány - 2014-10-02

A szaglás idős kori élessége megjósolhatja a várható élettartamot: mérések alapján az orvosok megmondhatják, életben lesz-e páciensük még öt évig - derült ki egy amerikai tanulmányból.A PLoS One tudományos folyóiratban megjelent kutatás szerzői 3000 felnőtt vizsgálatával megállapították, hogy a legrosszabb szaglásúak 39 százaléka öt éven belül meghalt, miközben a jó szaglásúaknak csak 10 százaléka.

Új szerves molekulát fedeztek fel a csillagközi térben

Tudomány - 2014-09-29

- Szokatlan szerves molekulát találtak amerikai és német asztrofizikusok 27 ezer fényévnyire, a Sagittarius B2 óriási porgázfelhőben, a felfedezés arra utal, hogy az élet "építőkövei" a csillagközi térből származhatnak.

Önkormányzat 2014 - Egyetlen szavazattal is lehet valaki képviselő vagy polgármester

Tudomány - 2014-09-28

Egyetlen érvényes szavazattal is lehet valaki képviselő vagy polgármester az október 12-i települési önkormányzati vagy az ezzel egy időben tartandó nemzetiségi választáson.

Tudományos élménypark a debreceni botanikus kertben

Tudomány - 2014-09-26

Tudományos élményparkot alakítottak ki a Debreceni Egyetem (DE) botanikus kertjében, a beruházáshoz 1,637 milliárd forint európai uniós támogatást nyert a város önkormányzata - közölte a cívisváros polgármestere az élményközpont pénteki szakmai napján.

   Kósa Lajos jelezte: az Agora Pólusprogram keretében, az önkormányzat 195 millió forintos önrészével megvalósult beruházás legfontosabb célja, hogy felkeltsék a gyerekek érdeklődését a természettudományok iránt.

Vízgőz nyomát fedezték fel egy Neptunusz-méretű exobolygón

Tudomány - 2014-09-25

Vízgőz nyomát fedezték fel egy Neptunusz-méretű exobolygó felső légkörében amerikai tudósok. Ez a legkisebb, Naprendszeren túli planéta, ahol eddig vízre utaló nyomokra bukkantak.

 Nagy tömegű, Jupiter-méretű óriások légkörének elemeit vizsgálták már, a kisebbekét nehezebb észlelni.

Ellenanyagot termelő, génmódosított állatokat fejlesztettek magyar tudósok

Tudomány - 2014-09-25

Ellenanyagot termelő, génmódosított állatokat fejlesztett az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont start-up cége, az ImmunoGenes. A biotechnológiai eljárást a japán Kyowa Hakko Kirin gyógyszergyár hasznosítja - olvasható az ELTE közleményében.

Debrecenben lesz az első európai ajurvéda tanszék

Tudomány - 2014-09-24

Debrecenben hozzák létre az első európai ajurvéda tanszéket, az erről szóló megállapodást szerdán írták alá a Debreceni Egyetem (DE) és az indiai AYUSH Akadémia vezetői.Szilvássy Zoltán, a DE rektora az aláírás után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: a nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével, rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan kell megőrizni az egészséget, míg az ötezer éves ajurvéda mindezt tartalmazza.

Kutatók éjszakája - Több mint száz programot tart a Debreceni Egyetem

Tudomány - 2014-09-23

Több mint száz programmal várja az érdeklődőket a Debreceni Egyetem pénteken a kutatók éjszakáján. Az intézmény Debrecen mellett Hajdúböszörményben és Nyíregyházán is tart rendezvényeket, a műszaki tudományoktól a néprajzig terjed majd a kísérletezések, bemutatkozások tárháza.

Magyar katonabúvárok kutattak a romániai Bukura-tóban

Tudomány - 2014-09-12

Magyar katonabúvárok víz- és iszapmintákat vettek augusztus 25. és szeptember 5. között a romániai Retyezát-hegységben lévő Bukura-tó vizéből és iszapjából, amelyeket az MTA debreceni atommagkutató intézetében (Atomki) vizsgálnak majd - közölték az expedíció vezetői pénteken sajtótájékoztatón, Debrecenben.

Öregedést lassító gént fedeztek fel amerikai kutatók

Tudomány - 2014-09-09

Amerikai biológusok öregedést lassító gént azonosítottak, amely ha aktiválták, 30 százalékkal meghosszabbította a gyümölcslegyek életét. A kutatás eredményei nagy jelentőségűek a betegségek kialakulásának és az öregedésnek a késleltetése terén - írták a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói a Cell Reports című sejtbiológiai szaklapban megjelent tanulmányukban.

A szklerózis multiplex az immunrendszer "átprogramozásával" kezelhető

Tudomány - 2014-09-06

- A Bristoli Egyetem kutatóinak reményei szerint kifejleszthető olyan gyógyszer, amely "átprogramozva" az immunrendszert "kikapcsolja" a szklerózis multiplex kialakulásához vezető autoimmun folyamatokat.

Házméretű aszteroida száguld el a Föld mellett vasárnap

Tudomány - 2014-09-06

- Házméretű aszteroida száguld el bolygónk közelében szeptember 7-én, vasárnap, ám a NASA szakemberei szerint az égitest nem jelent veszélyt sem a Föld, sem a körülötte keringő műholdak számára.

A Nap szívébe "lestek be" a fizikusok

Tudomány - 2014-08-29

Első ízben sikerült a Napból eredő semleges részecskéket, a rejtélyes neutrínókat észlelnie egy nemzetközi kutatócsoportnak, amely kísérletei révén a központi csillagunk magjában lejátszódó termonukleáris folyamatokat térképezte fel. A kutatásokról a Nature folyóiratban jelent meg összefoglaló.

DNS-elemzéssel tárták fel a kihalt "paleoeszkimók" történetét

Tudomány - 2014-08-29

DNS-elemzéssel tárta fel egy nemzetközi kutatócsoport a "paleoeszkimók", a mai eszkimók előtti őslakók kihalt kultúráinak történetét. Az új, genetikán alapuló őstörténet az eddigi legpontosabb képet adta az észak-amerikai sarkvidék elmúlt hatezer évének lakóiról.

Magyar kutatók: a többi kutya számára is információt hordoz az ugatás

Tudomány - 2014-08-28

- Magyar kutatók a világon elsőként szolgáltattak olyan kutatási adatot, amely arra utal, hogy az ugatás a többi kutya számára is információt hordoz a terepen.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia tanszéke kutatócsoportjának eredménye a szomszédokat bosszantó ugatások megértését és kezelését is segíti.

Összeütköző galaxisokat kaptak lencsevégre

Tudomány - 2014-08-27

Összeütköző galaxisokról az eddigi legrészletesebb felvételét készítette el egy nemzetközi kutatócsoport; a kozmikus kataklizmára akkor került sor, amikor a most 13,7 milliárd éves világegyetem fele ennyi idős volt. A kutatásokról az Astronomy and Astrophysics szaklapban jelent meg tanulmány.

Csúcstechnológiás Föld-figyelő műholdat küldött az űrbe Kína

Tudomány - 2014-08-21

Eddigi legfejlettebb, akár egyméteres tárgyakról éles képet készíteni képes Föld-figyelő műholdját állította pályára Kína - jelentette be a nemzetbiztonsági ügyek tudományos, technológiai és ipari állami hivatala.

A magyarul "magas pontszám" jelentésű Kaofen-2 műhold a Kína északi részén található tajjüani központból indulva kezdte meg misszióját.

A pulzáló sugárzás árulta el egy ritka típusú fekete lyuk létezését

Tudomány - 2014-08-18

A Tejútrendszertől 12 millió fényévnyire ritka, közepes tömegű fekete lyukat fedeztek fel, amelynek létezését a pulzáló sugárzás árulta el.

 

    A Marylandi Egyetem asztrofizikusainak tanulmánya a Nature online kiadásában látott napvilágot.

Az emberi tevékenység egyre jobban hozzájárul a gleccserek zsugorodásához

Tudomány - 2014-08-15

Egyre inkább az ember felelős a gleccserek zsugorodásáért: az elmúlt 160 évben a gleccserek tömegvesztésének 25-35 százaléka emberi tevékenység környezetkárosító hatásának számlája írható.