Tudomány

Eredmények megjelenítése 901-től 920-ig 1653 találatból.

Az óceáni áramlatok eddigi legpontosabb térképe készült el

Tudomány - 2014-11-27

Műholdfelvételek segítségével készítették el az eddigi legpontosabb térképet a Föld óceánjainak áramlatairól és sebességükről. Az új modellt az UNESCO párizsi székhelyén mutatták be egy konferencián.

Rosetta - Az űrszonda folytatja tudományos küldetését az üstökös körül

Tudomány - 2014-11-20

A Rosetta űrszonda folytatja tudományos küldetését a 67/P Csurjumov-Geraszimenko üstökös körül, amelyen november 12-én landolt az űrjármű Philae leszállóegysége - olvasható az Európai Űrügynökség (ESA) honlapján.

Ugyan a Philae a történelmi jelentőségű üstökösre szállás után befejezte tervezett küldetését, mert mintegy 64 óra elteltével elemei lemerültek, a Rosetta saját missziója távolról sem ért véget.

Két új szubatomi részecskét fedeztek fel a CERN fizikusai

Tudomány - 2014-11-19

A barion-családhoz tartozó két új szubatomi részecskét fedeztek fel az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) fizikusai, akik kutatásaikat a PhysicalReviewLetters folyóirat legújabb számában ismertetik.

 

    A barionok, amelyekhez az atommagot alkotó protonok és neutronok is tartoznak, három erős kölcsönhatással "összetartott" elemi részecskéből, kvarkból épülnek fel.

Áttörést értek el a pécsi egyetemen a mesterséges megtermékenyítés kutatásában

Tudomány - 2014-11-11

A mesterséges megtermékenyítések világszinten eddig 34-35 százalékos sikeressége az 50 százalékot is elérheti, amennyiben a gyakorlatban is alkalmazzák a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) kidolgozott új módszert.

Injekcióval "kikapcsolható" a prosztatarák növekedése

Tudomány - 2014-11-11

- Injekcióval "kikapcsolható" a prosztatarák növekedése - derült ki brit kutatók laboratóriumi állatkísérleteiből. A Bristoli Egyetem és a Nottinghami Egyetem kutatói felfedezték, hogy a tumorsejtek növekedésének megállítására használható egy jelzőfehérje, mely döntő szerepet játszik a vérerek képződésében - idézte a The Daily Telegraph a brit Oncogene rákkutatási szaklapban megjelent tanulmányt.

Asztrofizikusok és egy idegsebész kapta a legnagyobb pénzjutalommal járó tudományos díjat

Tudomány - 2014-11-10

Amerikai asztrofizikusok és egy francia idegsebész kapta a legnagyobb pénzjutalommal, hárommillió dollárral (740 millió forint) járó tudományos elismerést, a Breakthrough-díjat, amelyet vasárnap adtak át Kaliforniában, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) egy hangárjában.

Az öröklött emésztőrendszeri baktériumok befolyásolják testsúlyunkat

Tudomány - 2014-11-10

Genetikai "mintázatunk" determinálja, hogy karcsúak vagy túlsúlyosak leszünk-e, meghatározva, hogy örököljük-e a testsúlyt befolyásoló emésztőrendszeri baktériumokat - erre a következtetésre jutottak brit és amerikai tudósok.

Két cukorbetegség elleni gyógyszer segíthet az Alzheimer-kórosokon

Tudomány - 2014-11-04

Két cukorbetegség elleni gyógyszer visszafordíthatja az Alzheimer-kór hatásait: visszahozhatja az elveszett emlékeket - derült ki egy új brit kutatásból, amelyet egerekkel végeztek.

   A két szer - a liraglutid és a lixiszenatid úgy működik, hogy növeli az inzulintermelést, csökkenti a vércukorszintet és segít, hogy a táplálék lassabban haladjon át a gyomron.

Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket

Tudomány - 2014-10-31

Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket. A kórokozó valószínűleg háziállatként tartott kétéltűekkel érkezett Ázsiából - olvasható egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmányában.

Az erőszakos bűncselekményekhez köthető két gént azonosítottak

Tudomány - 2014-10-29

- Csaknem kilencszáz finnországi elítélt genetikai vizsgálata révén két olyan gént azonosítottak, amelyek az erőszakos bűncselekmények elkövetésének rizikóját növelhetik. A kutatás eredményeiről a Molecular Psychiatry című folyóiratban jelent meg tanulmány.

A kakaóbab vegyületeivel megelőzhető az időskori szellemi hanyatlás

Tudomány - 2014-10-27

A kakaóbabban található természetes gyógyhatású vegyületcsoport, a flavonoidok segítségével egészséges idős embereknél megelőzhető a korral járó szellemi hanyatlás - erre a következtetésre jutottak a Columbia Egyetem tudósai.

A születési idő és a hangulati zavarok összefügghetnek egy magyar kutatás szerint

Tudomány - 2014-10-24

A születés évszaka és a hangulati zavarok kialakulásban szerepet játszó affektív temperamentumok összefüggést mutatnak, ennek felfedezése újabb segítség lehet a betegségek okainak megértésében és hatékonyabb gyógyításában - mondta  Gonda Xénia, a Semmelweis Egyetemen készült tanulmány első szerzője, klinikai szakpszichológus, gyógyszerész.

Áttörést jelentő sejtátültetés után újra jár egy bénult férfi

Tudomány - 2014-10-21

Áttörést jelentő sejtátültetés után járókeretbe kapaszkodva újra tud járni egy bolgár férfi, aki egy késes támadás után mellkastól lefelé megbénult - olvasható egy, a műtétről kedden megjelent tanulmányban.

Közelebb kerültek kínai kutatók a jóslócsontok titkaihoz

Tudomány - 2014-10-18

Harmincnégy, eddig ismeretlen kínai karaktert, illetve szimbólumot fedeztek fel régészek az északkelet-kínai Lusun város múzeumában őrzött jóslócsontokon. A felfedezést újabb áttörésként értékelte a Kínai Társadalomtudományi Akadémia kutatója, a feliratokat kutató szakértők vezetője.

Alábecsülték a növények által elnyelt szén-dioxid mennyiségét

Tudomány - 2014-10-15

Alábecsülték a növények által elnyelt szén-dioxid mennyiségét az éghajlati modellek egy új kutatás szerint.

 A tudósok szerint 1901 és 2010 között a növények 16 százalékkal több gázt nyeltek el, mint korábban vélték - idézte a BBC az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmányt szerdán.

Nobel-díj - Nanoszkópiáért hárman kapták megosztva a kémiai Nobel-díjat

Tudomány - 2014-10-08

Nanoszkópiáért két amerikai és egy német tudós, Eric Betzig, William E. Moerner és Stefan Hell kapta megosztva az idei kémiai Nobel-díjat - jelentették be szerdán a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban.Hosszú időn keresztül az optikai rendszerek térbeli felbontóképességének az úgynevezett diffrakciós limit szabott határt, az a legkisebb távolság, amelynél a tárgypontok még különálló képpontokként képződnek le.

Nobel-díj - A kék LED felfedezéséért hárman kapták megosztva a fizikai Nobel-díjat

Tudomány - 2014-10-07

A kékfény-kibocsátó dióda (kék LED) felfedezéséért három japán kutató, AkaszakiIszamu, AmanoHirosi és NakamuraSudzsi kapta az idei fizikai Nobel-díjat - jelentették be kedden a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban.A bizottság indoklása szerint a három tudós 20 évvel ezelőtt felfedezett egy energiatakarékos és környezetbarát fényforrást, amellyel teljesen új módon nyerhető fehér fény.

Nem melegedett az óceánok mélye 2005 óta

Tudomány - 2014-10-07

Nem növekedett az óceánok mélyének átlaghőmérséklete 2005 óta az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) tanulmánya szerint.A NASA pasadenai bolygókutató részlegében (JetPropulsionLaboratory, JPL) a 2005 és 2013 közötti óceáni hőmérsékleti mérések eredményeit elemezték. Az értékeket műholdakkal és a világ óceánjainak vizében lévő 3000 bója mérései alapján számították ki.

 Agykutatók kapják az orvosi Nobelt

Tudomány - 2014-10-06

Az idei orvosi (élettani) Nobel-díjat egy brit és két norvég tudós kapta - jelentették be Stockholmban, a Karolinska Intézetben.

Nobel-díj - Freund Tamás: A tanulási és a memóriafolyamatok megismerésében játszottak kiemelkedő szerepet a díjazottak

Tudomány - 2014-10-06

    A tanulási és a memóriafolyamatok megismerésében játszott kiemelkedő szerepet az idei orvosi Nobel-díj három kitüntetettje - mondta  Freund Tamás Agy-díjas neurobiológus, aki szerint az amerikai-brit John O′Keefe, valamint a norvég May-Britt Moser és férje már rég kiérdemelte az elismerést.