Tudomány

Eredmények megjelenítése 901-től 920-ig 1664 találatból.

Szombat hajnalban semmisülhet meg a Masat-1

Tudomány - 2015-01-08

A becslések szerint péntek 22 óra és szombat 15 óra között semmisül meg, ég el a Föld légkörébe érő Masat-1, Magyarország első műholdja, amely sikeres missziót hajtott végre.A csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón Dudás Levente, a Masat-1-et kifejlesztő kutatócsoport tagja elmondta, hogy a megsemmisülés folyamata mintegy 15 perc alatt zajlik le és számításaik szerint az a legvalószínűbb, hogy szombat hajnali 6 órakor következik be.

A Richter és az Actavis újra benyújtotta a cariprazine törzskönyvezési kérelmét

Tudomány - 2015-01-06

- A Richter Gedeon Nyrt. és az Actavis Plc. újra benyújtotta a cariprazine nevű antipszichotikum törzskönyvezési kérelmét az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA), amely visszaigazolta azt, a hatósági véleményezési eljárás 2015 második negyedévére várható - jelntette be a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy újonnan azonosított békafaj Indonéziában

Tudomány - 2015-01-05

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy újonnan azonosított békafaj Indonéziában: a többi békával ellentétben a Limnonectes larvaepartus nem petéket rak, vagy kisbékákat hoz a világra, hanem ebihalakat szül.

  A Bandungi Műegyetemen dolgozó Djoko Iskandar az 1990-es években fedezte fel a különleges kétéltűt, amelyet azonban csak most ismertek el önálló fajként.

A modern ember csontjai törékenyebbé váltak a földművelés kezdete óta

Tudomány - 2014-12-23

- A modern ember elvesztette végtagjai csontsűrűségének 20 százalékát, mióta áttért a földművelésre és letelepedett körülbelül 12 ezer éve - állapították meg kutatók, akik leginkább a kevesebb mozgást igénylő életmóddal magyarázzák a csontritkulást.

Százezer ember "genetikai térképét" készítik el Nagy-Britanniában

Tudomány - 2014-12-22

Százezer ember teljes "genetikai térképét" készítik el a következő három évben a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) kezdeményezésére, a program a daganatképződés és a ritka genetikai kórképek mechanizmusának jobb megismerését, valamint új diagnosztikai tesztek és gyógyszerek kifejlesztését célozza.

A véltnél sokkal több lehet a föld mélyén a legősibb vízből

Tudomány - 2014-12-18

A korábban véltnél sokkal több, mintegy 11 millió köbkilométer lehet a föld kérgében a legősibb vízből. A talán több milliárd éves víz a talaj alatt sok kilométeres mélységben található - derül ki egy kanadai kutatásból. A kutatók becslése szerint az ősi víz több, mint a Föld összes folyójában, tavában és mocsarában lévő víz együttvéve - tudósított a BBC hírportálja az Amerikai Geofizikai Egyesület konferenciáján bemutatott tanulmányról, amely a Nature tudományos lapban is megjelent.

Tizenegy tudóst és kutatót tüntettek ki idén Gábor Dénes-díjjal

Tudomány - 2014-12-18

Tizenegy tudóst és kutatót, fejlesztőt és feltalálót tüntettek ki kiemelkedő teljesítményének elismeréséül idén a Gábor Dénes-díjjal csütörtökön az Országházban.A tudósok, az idei díjazottak nemcsak megálmodják és megtervezik, majd létrehozzák a jövőt, hanem fel is találják azt, új távlatokat nyitnak meg új eszközökkel, új eljárásokkal, amelyek révén eddig ismeretlen lehetőségekhez juthat a magyar állam, az egész nemzet - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a díjak átadásakor.

Ír kutató kapta idén a Debrecen Díjat

Tudomány - 2014-12-17

Sir Stephen O′Rahilly ír professzor kapta a Debrecen Díj a Molekuláris orvostudományért elnevezésű kitüntetést, amelyet a tudós szerdán vett át, majd előadást tartott tudományos munkássága legújabb eredményeiről.

  A nemzetközi díjat 2003-ban olyan kutatók, kutatócsoportok elismerésére alapították, akiknek a munkája lényeges előrehaladást eredményezett a molekuláris orvostudomány területén.

Teltségérzetet kiváltó táplálékkiegészítőt kísérleteztek ki brit kutatók

Tudomány - 2014-12-12

Teltségérzetet kiváltó táplálékkiegészítőt kísérleteztek ki brit tudósok, az Imperial College London és a Glasgow-i Egyetem kutatói, akik vizsgálataikról a Gut című szaklapban számoltak be. A kutatók úgy vélik, hogy az adalékanyag rendszeres alkalmazása révén csökkenthető az elfogyasztott étel mennyisége, s lassítható a korral járó súlygyarapodás.

Szilárd Leó után nevezik el a debreceni szuperszámítógépet

Tudomány - 2014-12-08

- Szilárd Leó világhírű magyar származású fizikus után nevezik el az új debreceni szuperszámítógépet. A Nemzeti Információs és Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) november elején hirdette meg névadó kampányát, amelyre két alatt több mint 700 javaslat érkezett - közölte a szervezet hétfőn.

A Magyar Tudömányos Akadémia új doktora:Muraközy László

Tudomány - 2014-12-05

Muraközy László a második világháború és a 2007/2009-ben kezdődő válság közötti időszak állami szerepvállalását vizsgálta, az európai modell és változatainak elemzését végezte el. Eredményei értékes hozzájárulást jelentenek az államháztartás optimális méretéről és szerkezetéről szóló vitához. Vizsgálta egyebek mellett az állami szerepvállalás kiterjedtségét.

Az óceáni áramlatok eddigi legpontosabb térképe készült el

Tudomány - 2014-11-27

Műholdfelvételek segítségével készítették el az eddigi legpontosabb térképet a Föld óceánjainak áramlatairól és sebességükről. Az új modellt az UNESCO párizsi székhelyén mutatták be egy konferencián.

Rosetta - Az űrszonda folytatja tudományos küldetését az üstökös körül

Tudomány - 2014-11-20

A Rosetta űrszonda folytatja tudományos küldetését a 67/P Csurjumov-Geraszimenko üstökös körül, amelyen november 12-én landolt az űrjármű Philae leszállóegysége - olvasható az Európai Űrügynökség (ESA) honlapján.

Ugyan a Philae a történelmi jelentőségű üstökösre szállás után befejezte tervezett küldetését, mert mintegy 64 óra elteltével elemei lemerültek, a Rosetta saját missziója távolról sem ért véget.

Két új szubatomi részecskét fedeztek fel a CERN fizikusai

Tudomány - 2014-11-19

A barion-családhoz tartozó két új szubatomi részecskét fedeztek fel az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) fizikusai, akik kutatásaikat a PhysicalReviewLetters folyóirat legújabb számában ismertetik.

 

    A barionok, amelyekhez az atommagot alkotó protonok és neutronok is tartoznak, három erős kölcsönhatással "összetartott" elemi részecskéből, kvarkból épülnek fel.

Áttörést értek el a pécsi egyetemen a mesterséges megtermékenyítés kutatásában

Tudomány - 2014-11-11

A mesterséges megtermékenyítések világszinten eddig 34-35 százalékos sikeressége az 50 százalékot is elérheti, amennyiben a gyakorlatban is alkalmazzák a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) kidolgozott új módszert.

Injekcióval "kikapcsolható" a prosztatarák növekedése

Tudomány - 2014-11-11

- Injekcióval "kikapcsolható" a prosztatarák növekedése - derült ki brit kutatók laboratóriumi állatkísérleteiből. A Bristoli Egyetem és a Nottinghami Egyetem kutatói felfedezték, hogy a tumorsejtek növekedésének megállítására használható egy jelzőfehérje, mely döntő szerepet játszik a vérerek képződésében - idézte a The Daily Telegraph a brit Oncogene rákkutatási szaklapban megjelent tanulmányt.

Asztrofizikusok és egy idegsebész kapta a legnagyobb pénzjutalommal járó tudományos díjat

Tudomány - 2014-11-10

Amerikai asztrofizikusok és egy francia idegsebész kapta a legnagyobb pénzjutalommal, hárommillió dollárral (740 millió forint) járó tudományos elismerést, a Breakthrough-díjat, amelyet vasárnap adtak át Kaliforniában, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) egy hangárjában.

Az öröklött emésztőrendszeri baktériumok befolyásolják testsúlyunkat

Tudomány - 2014-11-10

Genetikai "mintázatunk" determinálja, hogy karcsúak vagy túlsúlyosak leszünk-e, meghatározva, hogy örököljük-e a testsúlyt befolyásoló emésztőrendszeri baktériumokat - erre a következtetésre jutottak brit és amerikai tudósok.

Két cukorbetegség elleni gyógyszer segíthet az Alzheimer-kórosokon

Tudomány - 2014-11-04

Két cukorbetegség elleni gyógyszer visszafordíthatja az Alzheimer-kór hatásait: visszahozhatja az elveszett emlékeket - derült ki egy új brit kutatásból, amelyet egerekkel végeztek.

   A két szer - a liraglutid és a lixiszenatid úgy működik, hogy növeli az inzulintermelést, csökkenti a vércukorszintet és segít, hogy a táplálék lassabban haladjon át a gyomron.

Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket

Tudomány - 2014-10-31

Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket. A kórokozó valószínűleg háziállatként tartott kétéltűekkel érkezett Ázsiából - olvasható egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmányában.