Tudomány

Eredmények megjelenítése 861-től 880-ig 1664 találatból.

MTA-közgyűlés - Krausz Ferenc az ezerarcú fényről

Tudomány - 2015-05-04

Ezerarcú fény: a 21. század szupermikroszkópja címmel tartotta Krausz Ferenc kíséreti fizikus, az MTA külső tagja, a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója az MTA közgyűlésének tudományos előadását, amely a Fény nemzetközi éve programsorozathoz kapcsolódott.

MTA-közgyűlés - Akadémiai elismeréseket adott át Lovász László

Tudomány - 2015-05-04

Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke adta át hétfőn az MTA 186. közgyűlésének hétfői ünnepi ülésén az Akadémiai Aranyérmet, az Akadémiai Díjakat, a Wahrmann Mór-érmet, az Arany János-életműdíjat és az Akadémiai Újságírói Díjat.

Örvényekben képződő halálzónákat fedeztek fel az Atlanti-óceán nyílt vizein

Tudomány - 2015-05-04

 Örvényekben képződő halálzónákat - oxigénben szegény, valóságos hal- és növénytemetőnek számító területeket - fedeztek fel német és kanadai kutatók az Atlanti-óceán északi részének trópusi vizeiben, több száz kilométerre Nyugat-Afrika partjaitól. A Biogeosciences című szaklapban közölt eredmények szerint a most felfedezett halálzónák nyugati irányba haladó örvényekben formálódnak, amelyek szigettel összetalálkozva tömeges halpusztulást eredményezhetnek - olvasható a ScienceDaily  ismeretterjesztő hírportálon.

Kihirdették az MTA Lendület pályázatának idei győzteseit

Tudomány - 2015-04-29

Kihirdette a Lendület pályázat idei győzteseit Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke szerdán. A kiválósági program keretében 2015-ben 12 új kutatócsoport alakulhat egy-egy kimagasló teljesítményű fiatal kutató vezetésével.

A 2009-ben alapított Lendület program célja a magyar kutatók elvándorlásának visszaszorítása, a fiatal kutatók előrelépési lehetőségeinek bővítése, valamint az akadémiai kutatóintézetek hálózatának és az egyetemek versenyképességének növelése.

A Föld legközelebbi szomszédjait fedezték fel amerikai csillagászok

Tudomány - 2015-04-29

A Föld legközelebbi szomszédjait fedezték fel amerikai csillagászok, a három bolygó egy mindössze 54 fényévnyire lévő csillag körül kering. A Berkley-i Kaliforniai Egyetem, a Tennessee-i Állami Egyetem, valamint a Hawaii Egyetem csillagászai földi telepítésű teleszkópokkal végezték kutatásaikat, tanulmányukat az Astrophysical Journal fogadta el közlésre.

Új forgatókönyvek alapján modellezik a klímaváltozás magyarországi hatásait

Tudomány - 2015-04-28

- Új forgatókönyvek alapján modellezi a klímaváltozás magyarországi hatásait egy hétfőn bemutatott projekt keretében az Országos Meteorológia Szolgálat (OMSZ) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Meteorológiai Tanszéke.

Molekuláris "ollóval" iktatták ki a mitokondriális DNS-mutációkat egérembrióknál

Tudomány - 2015-04-27

A Salk Intézet tudósai a Cell című folyóirat legújabb számában ismertették eredményeiket.

    A mitokondriumok az energia előállításában és raktározásában nélkülözhetetlen szerepet játszó sejtszervecskék. Az eukarióta (valódi sejtmaggal rendelkező) sejtek legalább egy mitokondriummal rendelkeznek, de akár több ezer sejtszervecskét is birtokolhatnak. A mitokondriumok saját DNS-sel rendelkeznek, amely kizárólag anyai ágon öröklődik, a humán mitokondriális genom 37 gént tartalmaz.

Magyar tudósokat választott tagjává az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia

Tudomány - 2015-04-24

Berend T. Iván történész-közgazdászt, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökét és Babai László matematikust, az MTA rendes tagját választotta tagjává az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia (American Academy of Arts and Sciences). A világ számos kiválóságát, tudományos, művészeti és közéleti gondolkodóját tömörítő szervezetnek velük együtt több magyar akadémikus a tagja.

Először módosították humán embrió génjeit kínai tudósok

Tudomány - 2015-04-23

Először módosították sikerrel humán embrió DNS-ét kínai tudósok. Nyugati biológusok komoly erkölcsi aggályaiknak adtak hangot emiatt - számolt be csütörtökön a South China Morning Post.Huang Csün-csiu, a kuangcsoui Szun Jat-szen Egyetem professzora kollégáival a béta talasszémia nevű, örökletes vérképzőszervi kórért felelős gént "iktatták ki" úttörő technológiát alkalmazva. A béta talasszémia a dél-kínai gyerekek leggyakoribb, bizonyos esetekben halálos vérképzőszervi betegsége.

4600 éves királysírt tártak fel Egyiptomban

Tudomány - 2015-04-22

4600 éves királysírt tártak fel Egyiptomban, a Nílus deltavidékén, Monufia kormányzóságban. A temetkezés a III. dinasztia kevéssé ismert uralkodója, Haba fáraó végső nyughelye lehetett - olvasható a Cairo Post online kiadásában.

    A temetkezést 2010-ben fedezték fel geofizikai kutatásoknak köszönhetően, a későbbi vizsgálatok során pedig bebizonyosodott, hogy egy masztabáról - rézsűs falú, lapos tetejű impozáns méretű sírépítményről - van szó.

Újabb bizonyítékot találtak a hatodik tömeges kihalási eseményre a Spitzbergákon

Tudomány - 2015-04-17

Egy nemzetközi tudóscsoport új bizonyítékot talált a Spitzbergákon arra, hogy a Föld élővilágában bekövetkezett egy hatodik tömeges kihalási esemény a közép-perm földtörténeti korban.  A mintegy 530 millió éve kezdődött kambriumi robbanás óta a Föld élővilágában többször következett be tömeges kihalási hullám, a tudósok eddig öt nagy tömeges kihalási időszakot azonosítottak. Húsz éve egy hatodik ilyen kihalási hullám bizonyítékaira bukkantak Kínában.

Egy aminosav hiánya lehet az Alzheimer-kór kiváltó oka

Tudomány - 2015-04-15

Egy aminosav, az arginin hiánya játszhat közre az Alzheimer-kór kialakulásában - erre a következtetésre jutottak egérkísérletek alapján amerikai neurobiológusok, akiknek eredményei távlatilag új terápiás eljárások kidolgozását tehetik lehetővé.

 A Duke Egyetem kutatóinak tanulmánya a Journal of  Neuroscience szerdai számában jelent meg.

Zombiférgek tüntethették el az őskori tengeri állatok csontjainak egy részét

Tudomány - 2015-04-15

Százmillió éve jelen lévő aprócska, mélytengeri csontevő férgek tüntethették el az őskori tengeri állatok csontjainak egy részét, mielőtt azok megkövesedtek volna - sugallják egy új kutatás eredményei.A Biology Letters című folyóiratban közölt tanulmány szerzői arra alapozzák eredményeiket, hogy Osedax-férgekre utaló furatokat találtak egy plezioszaurusz - a mezozoikum idején élt tengeri hüllő - fosszilizálódott uszonyán, egy ősi tengeri teknős bordáján, valamint páncélján.

Új MRI-készülék segíti a magyar agykutatást

Tudomány - 2015-04-13

Átadták hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpontjában (MTA TTK) azt az új mágneses rezonanciás képalkotó berendezést (MRI), amely révén élvonalbeli kutatási és fejlesztési feladatok megvalósítása válik lehetővé az agyi képalkotás területén Magyarországon is.

Rákos sejtekkel harcoló fehérjéket fedeztek fel izraeli tudósok

Tudomány - 2015-04-13

- A Nobel-díjas Aaron Ciechanover professzor laboratóriumában az egyébként gyulladást okozó fehérjék magas koncentrációban jelentősen összezsugorították a rosszindulatú daganatos szöveteket, ez áttörést jelenthet a rákkutatásban – közölte a Háárec című izraeli újság hétfőn.

A tengerben terjednek a kagylókat megbetegítő tumorsejtek

Tudomány - 2015-04-10

A tengerben terjednek a kagylókat megbetegítő tumorsejtek - erre a következtetésekre jutottak a Columbia Egyetem kutatói, akik a puhatestűek kolóniáit Észak-Amerika keleti partvidékén évtizedek óta tizedelő leukémiás megbetegedés okait vizsgálták.

   A kutatásról a Cell tudományos szaklapban jelent meg tanulmány.

"Kaméleonpókokat" figyeltek meg amerikai kutatók

Tudomány - 2015-04-07

- "Kaméleonpókokat" figyeltek meg amerikai kutatók: az ízeltlábúak prédára lesve képesek lassan megváltoztatni a színűket, hogy beolvadjanak a környezetükbe. A Ball Állami Egyetem biológusai kutatásaikról az EcologicalEntomology című szaklapban számolnak be.

GaryDodson professzor és Alissa Anderson a karolópókok (Thomisidae) családjába tartozó egyik faj, a Misumenoidesformosipes egyedeit figyelték meg, hogy megállapítsák a színváltás gyorsaságát - olvasható a PhysOrg hírportálon.

A hüllők evolúciós családfáját rajzolták újra amerikai kutatók

Tudomány - 2015-04-07

A gyíkok és a kígyók nagy csoportjainak egymáshoz való viszonyát rajzolták meg újra amerikai kutatók, akik az evolúciós családfán elhelyezték a kréta időszak gigantikus tengeri csúcsragadozóit, a dinoszauruszokkal együtt 65 millió éve kihalt moszaszauruszokat is.

Újraindították a nagy hadronütköztetőt

Tudomány - 2015-04-06

- A mintegy két évig tartó leállás után vasárnap újraindították az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjét (LHC), amelynek jelentősen megnövelt teljesítményétől a Genfben működő intézet munkatársai azt várják, hogy új távlatokat nyit a fizikában.

Több mint 3000 éves, az egyiptomi kivonulás utáni tárgyakat találtak Dél-Izraelben

Tudomány - 2015-04-01

Több mint 3000 éves, a Kánaán fölötti egyiptomi uralom idejéből és az egyiptomi kivonulástól az első jeruzsálemi szentély koráig tartó időszakból származó műkincseket találtak a Negev-sivatag egy barlangjában.

  A Tel Halif nevű ásatáson talált több tucat lelet a régészek szerint hajdan a Júda törzs, a babiloni fogságba el nem hurcolt egyetlen izraeli törzs tagjainak tulajdonában volt.