Tudomány

Eredmények megjelenítése 841-től 860-ig 1631 találatból.

Új MRI-készülék segíti a magyar agykutatást

Tudomány - 2015-04-13

Átadták hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpontjában (MTA TTK) azt az új mágneses rezonanciás képalkotó berendezést (MRI), amely révén élvonalbeli kutatási és fejlesztési feladatok megvalósítása válik lehetővé az agyi képalkotás területén Magyarországon is.

Rákos sejtekkel harcoló fehérjéket fedeztek fel izraeli tudósok

Tudomány - 2015-04-13

- A Nobel-díjas Aaron Ciechanover professzor laboratóriumában az egyébként gyulladást okozó fehérjék magas koncentrációban jelentősen összezsugorították a rosszindulatú daganatos szöveteket, ez áttörést jelenthet a rákkutatásban – közölte a Háárec című izraeli újság hétfőn.

A tengerben terjednek a kagylókat megbetegítő tumorsejtek

Tudomány - 2015-04-10

A tengerben terjednek a kagylókat megbetegítő tumorsejtek - erre a következtetésekre jutottak a Columbia Egyetem kutatói, akik a puhatestűek kolóniáit Észak-Amerika keleti partvidékén évtizedek óta tizedelő leukémiás megbetegedés okait vizsgálták.

   A kutatásról a Cell tudományos szaklapban jelent meg tanulmány.

"Kaméleonpókokat" figyeltek meg amerikai kutatók

Tudomány - 2015-04-07

- "Kaméleonpókokat" figyeltek meg amerikai kutatók: az ízeltlábúak prédára lesve képesek lassan megváltoztatni a színűket, hogy beolvadjanak a környezetükbe. A Ball Állami Egyetem biológusai kutatásaikról az EcologicalEntomology című szaklapban számolnak be.

GaryDodson professzor és Alissa Anderson a karolópókok (Thomisidae) családjába tartozó egyik faj, a Misumenoidesformosipes egyedeit figyelték meg, hogy megállapítsák a színváltás gyorsaságát - olvasható a PhysOrg hírportálon.

A hüllők evolúciós családfáját rajzolták újra amerikai kutatók

Tudomány - 2015-04-07

A gyíkok és a kígyók nagy csoportjainak egymáshoz való viszonyát rajzolták meg újra amerikai kutatók, akik az evolúciós családfán elhelyezték a kréta időszak gigantikus tengeri csúcsragadozóit, a dinoszauruszokkal együtt 65 millió éve kihalt moszaszauruszokat is.

Újraindították a nagy hadronütköztetőt

Tudomány - 2015-04-06

- A mintegy két évig tartó leállás után vasárnap újraindították az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjét (LHC), amelynek jelentősen megnövelt teljesítményétől a Genfben működő intézet munkatársai azt várják, hogy új távlatokat nyit a fizikában.

Több mint 3000 éves, az egyiptomi kivonulás utáni tárgyakat találtak Dél-Izraelben

Tudomány - 2015-04-01

Több mint 3000 éves, a Kánaán fölötti egyiptomi uralom idejéből és az egyiptomi kivonulástól az első jeruzsálemi szentély koráig tartó időszakból származó műkincseket találtak a Negev-sivatag egy barlangjában.

  A Tel Halif nevű ásatáson talált több tucat lelet a régészek szerint hajdan a Júda törzs, a babiloni fogságba el nem hurcolt egyetlen izraeli törzs tagjainak tulajdonában volt.

A hangyák az űrben is csapatban dolgoznak

Tudomány - 2015-03-31

- A hangyák akár az űrben, a földi gravitáció nélkül is képesek rá, hogy csapatmunkával fedezzenek fel új területeket - állapították meg a kutatók, akik a rovarok együttműködési módszereit tanulmányozva akarnak keresési algoritmusokat kifejleszteni csapatban mozgó robotok számára.

  A vizsgált hangyákat 2014 januárjában küldték fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) és a velük folytatott kísérletek eredményeit a FrontiersinEcology and Evolution című folyóiratban közölték.

A"denevér-KRESZ" szabályait vizsgálták brit tudósok

Tudomány - 2015-03-28

A bőregereknek a "denevér-KRESZ" segít elkerülni a társaikkal való összeütközést portyázás közben - derítették ki a Bristoli Egyetem kutatói, akiknek tanulmánya a PLOS Computational Biology című tudományos folyóiratban látott napvilágot.

Az első európai "halott" szív beültetését végezték el brit sebészek

Tudomány - 2015-03-28

Az általánosan elterjedt transzplantációs protokoll szerint olyan agyhalott emberek szívét ültetik át, akiknek a szerv kivételéig mesterségesen fenntartják a keringését és a légzését. Az 1960-as években végzett első szívátültetéseknél ugyan transzplantáltak "halott" szíveket, ám a szervkárosodás miatt a sebészek csakhamar lemondtak az eljárásról, a leállt keringésű donoroknak ezért csupán az egyéb szerveit használták - olvasható a BBC News hírei között.

Március 15. - Kitüntetések - Széchenyi-díjak

Tudomány - 2015-03-16

Magyarország köztársasági elnöke - a kormány előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából

  a Széchenyi-díjat adományozta:

A Rosetta a Philae jelét várja

Tudomány - 2015-03-12

A 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököst kutató Rosetta űrszonda a Philae jeleit várja egy héten keresztül. Az Európai Űrügynökség szakemberei azt remélik, hogy akár már csütörtökön megérkezhet a jel a november óta alvó leszállóegységről.

   A Philea novemberben landolt az üstökös egy árnyékban lévő felszínén, ahol rövid adatgyűjtés után napelemes tápegységei kimerültek.

A hormonpótló tabletták növelik a vérrög és a stroke kialakulásának kockázatát

Tudomány - 2015-03-11

A hormonpótló tabletták szedése növelheti a vérrög keletkezésének és a stroke lehetőségének a kockázatát egy új tanulmány szerint.A kapcsolatot a nemzetközi Cochrane csoport szakemberei mutatták ki, akik mintegy 40 ezer nő klinikai próbáinak adatait elemezték.

    Kutatók vizsgálata szerint a hormonpótló tabletta szedése csökkentheti a szívbetegség kialakulásának kockázatát, ugyanakkor növelheti a vérrögképződés és ezáltal a mélyvénás trombózis kockázatát, továbbá növelheti a szélütés veszélyét - ismertette a tanulmányt a BBC News.

Bőrön át küldött elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeken

Tudomány - 2015-03-11

Bőrön át adott elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeknek megőrizni az egyensúlyukat - állapították meg tesztek segítségével svéd tudósok. A készülék a beteg füle mögé illesztett tapaszokon keresztül juttat finom elektromos jelet az agy egyensúlyközpontjaiba.

- Hamisítás elleni technológiát fejlesztettek magyar tudósok

Tudomány - 2015-03-03

A világon eddig sehol nem alkalmazott termékazonosító technológiát, egy olyan biztonsági címkét fejlesztettek ki magyar tudósok, amely használatával az eredetiség kétség nélkül azonosítható - hangzott el az SMark (Secure Mark) projekt keddi budapesti bemutatóján.

   A technológiát a miskolci székhelyű Vasbeta Kft. fejlesztette ki orosz közreműködéssel, valamint az ELTE Matematikai Intézetének szakmai együttműködésével.

A klímaváltozásnak ellenálló új kávébabot keresnek a brit kutatók

Tudomány - 2015-03-02

Versenyt futnak az idővel a londoni Kew-i Királyi Botanikus Kertek szakemberei: a melegedő hőmérsékletnek ellenálló új kávébabot kell találniuk, mielőtt a világ kávékészletei kifogynak.

  Bár a kávénak számos fajtáját ismerik a világon, a termelők jelenleg elsődlegesen egyetlen fajtát, arab kávét (Coffea arabica) termesztenek.

A gyomorfekélyt okozó baktérium ellen fejlesztettek növényi hatóanyagot szegedi és vajdasági kutatók

Tudomány - 2015-02-24
A gyomorfekélyt okozó Helicobacterpylori ellen fejlesztettek növényi hatóanyagot a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja és az Újvidéki Egyetem természettudományi karának szakemberei. Az elért eredmények alapján szabadalmi beadvány készült.

 Az emberek többsége már gyermekkorában megfertőződik Helicobacterpylorival.

Hawking: az emberiség meghódít más planétákat, ha nem végez vele az agresszió

Tudomány - 2015-02-20

- Az agressziót ki kell gyomlálni az emberi fajból, mert "félő, hogy valamennyiünket elpusztít" - erre figyelmeztetett a világhírű elméleti fizikus, Stephen Hawking, hozzátéve, hogy az űr meghódítása viszont megmentheti az emberiséget.

 Hawking a londoni tudományos múzeum egyik rendezvényén arról beszélt, hogy a jövő emberisége az űr felfedezésétől függ, és azt jósolta, egy nap más planétákat is meghódítanak az emberek.

Fehérjenövény-program Debrecenben

Tudomány - 2015-02-12

Magas termésbiztonságú, gazdaságosan termeszthető és finomításra alkalmas fehérjenövények nemesítése a célja annak a programnak, amelyet csütörtökön indított el a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központja (DEAK), valamint az egyetem mezőgazdaság-, élelmiszer-tudományi és környezetgazdálkodási kara - jelentette be a DEAK főigazgatója csütörtökön sajtótájékoztatón.

Debrecenben megnyílt az Agora tudományos élményközpont

Tudomány - 2015-02-10

A debreceni nagyerdei botanikus kertben kedden megnyílt az Agora tudományos élményközpont, amelynek első látogatói felfedezhetik a Naprendszer titkait, megvizsgálhatják a szemünk működését és bepillantást nyerhetnek a mindennapi "konyhai" kémiába. Az élményközpont egyik legfontosabb célja, hogy a természettudományokat közérthetővé és szerethetővé varázsolja a diákok számára, s már gyermekkorban felkeltse az érdeklődést a tudományos ismeretek iránt.