évesre becsült halkövületek tartják izgalomban az ausztrál őslénykutatókat, akik szerint a friss leletek segítenek kitölteni a korszakra vonatkozó ismereteikben tátongó hézagokat.
Az északkelet-ausztráliai Queenslandben fekvő Julia Creek közelében feltárt maradványok értékes információkkal szolgálnak a kontinens ősi beltengerének élővilágáról.
– A kumráni tekercsek után a legrégebbi fennmaradt bibliai részletet rejtette az izraeli Ejn Gediben talált ezerötszáz éves, égett tekercsmaradvány, melyet CT-vizsgálattal fejtettek meg - írta kedden a Háárec izraeli újság. Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szakemberei CT-vizsgálattal tárták fel az utóbbi néhány hétben egy Kr. u. hatodik században írt, de égése miatt mostanáig olvashatatlan, öt centiméteres tekercsmaradvány szövegét, amit 45 évvel ezelőtt találtak a Holt-tenger melletti Ejn Gediben egy zsinagóga romjai közt.
Gigantikus égi gyűrűt, a világegyetem eddig észlelt legnagyobb szabályos alakzatát fedezték fel magyar csillagászok.
Az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatóiból álló csoport eredményeit a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society fogadta el közlésre. A projekt az OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) támogatásával valósult meg.
Európa legnagyobb számelméleti konferenciájának ad otthont péntekig a Debreceni Egyetem: a Journées Arithmétiques-et kétévente rendezik meg, de csak minden másodikat tartják külföldön, a többinek az alapító Franciaország helyszíne - közölték a szervezők kedden sajtótájékoztatón Debrecenben.
Már fiatalon jelentős eltérések lehetnek egy korosztály tagjainak biológiai életkora között - derült ki egy új tanulmányból, amelyet az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közöltek.
A nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport egy új-zélandi város 1972-1973-ban született 954 lakóját követte nyomon. A kutatók 18 különböző, az életkorral változó paramétert - többek között a testsúlyt, vesefunkciót, a fogíny állapotát - vizsgálták meg a résztvevők 26, 32 és 38 éves korában.
Nemzetközi kutatók egy csoportja új ízeltlábúfajt fedezett fel Horvátországban a Velebit-hegység barlangjaiban, több mint ezer méter mélyen a föld alatt. Tanulmányukat a ZooKeys állattani folyóiratban tették közzé, a felfedezésről csütörtökön a horvát sajtó is beszámolt.
Okostapaszt fejlesztettek ki cukorbetegek számára amerikai kutatók, az eszköz nemcsak a vércukorszint emelkedését és esését képes érzékelni, hanem inzulint is juttat a szervezetbe.Az egyelőre csak egereken tesztelt okostapaszt fejlesztői szerint teljesen a cukorbeteg személyes igényeihez lehet alakítani.
Hatalmas méretű, négy lábon járkáló denevér kövületét fedezték fel Új-Zélandon. Az eddig ismeretlen fajhoz tartozó egyed 16 millió évvel ezelőtt élhetett - jelentették be új-zélandi őslénykutatók. Az állat háromszor akkora lehetett, mint a ma élő denevérek átlagosan. A maradványokat a Déli-sziget Otago régiójának középső részén fedezték fel, egy hajdan kiterjedt tó üledékében. A Manuherikia-tavat meleg szubtrópusi erdő vette körül a korai miocén kor idején, 16-19 millió évvel ezelőtt.
Magyarország legnagyobb, a világ 308. legjelentősebb szuperszámítógépét adták át szerdán a Debreceni Egyetem Kassai úti részlegén.Nagy Miklós, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Nemzeti Információs Fejlesztési Intézetének igazgatója az átadón kiemelte: a szuper-számítástechnika a felsőoktatásban nevet viselő projekt határidőre elkészült, amivel Magyarország minden eddiginél előkelőbb helyet foglal el a számítástechnika területén.
Olyan vérfehérjét azonosítottak brit kutatók, amelynek szintje a szellemi hanyatlás, vagyis a demencia veszélyére hívja fel a figyelmet.A vizsgálat eredményeit a Translational Psychiatry legújabb számában tették közzé a kutatók.
A tízéves projekt során az Alzheimer-kór legkorábbi tüneteit szerették volna azonosítani. A vizsgálatokban száz ikerpár vett részt, akiknek vérében rendszeresen mérték 1129 különféle fehérje szintjét.
– A még fejlesztés alatt álló, úgynevezett gyorsneutronos atomreaktorokkal lehet kinyerni a legnagyobb mértékben az uránban rejlő energiát - írja az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja (JRC) és az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) a használt fűtőelemek és a radioaktív hulladékok biztonságos kezeléséről szóló közös jelentésben, amelyet szerdán mutattak be Budapesten.
A világ legkisebb és legpontosabb kvantumhőmérőjét alkották meg brit és spanyol kutatók, a parányi alkalmatosság akár egyetlen élő sejten belül is képes regisztrálni a minimális hőingadozásokat.
A Nottinghami Egyetem és a Barcelonai Autonóm Egyetem tudósai eredményeiket a Physical Review Letters című folyóirat legújabb számában ismertetik.
- A Tejútrendszer legsűrűbben "lakott" régióját, az Íjász-csillaghalmazt pásztázta a Hubble-űrteleszkóp.
A halmaz galaxisunk szívében, a Nyilas-csillagképben helyezkedik el, és körülbelül 25 ezer fényévnyire van a Földtől. Szomszédjához, az Ötös-halmazhoz hasonlóan viszonylag fiatal, mindössze 2-4 millió éves képződmény - olvasható az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) honlapján.
- A délkelet-ázsiai Mekong-folyó mentén tavaly 139 "bizarr és gyönyörű", korábban ismeretlen fajt, köztük egy tollas korallt, a világ második leghosszabb rovarát és egy törpedenevért fedeztek fel tudósok, jó néhány ezek közül már most veszélyeztetett - közölte szerdán a Természetvédelmi Világalap (WWF), a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete.
- Kozmikus gyilkosságok felderítésére vállalkoztak a Cambridge-i Egyetem és az Edinburghi Királyi Obszervatórium csillagászai, akik szerint "fojtogatás" áldozataivá válnak a halott galaxisok, bár "gyilkosuk" kiléte egyelőre homályban marad.
A világegyetemben kétféle galaxis létezik: az élők, amelyekben folyik a csillagtermelés, és a halottak, ahol már nem születnek új napok.
Egyedüli európai csapatként jutott a világ legrangosabb szuperszámítógép-versenyének tizenhatos döntőjébe a Miskolci Egyetem informatikus csapata.
Az Asia Student Supercomputer Challenge elnevezésű versenyt negyedik alkalommal rendezik meg. A döntőben a borsodi megyeszékhely diákjai kínai, orosz, szingapúri és thaiföldi hallgatók mellett az amerikai MIT csapatával is összemérhetik tudásukat május 17–23. között Kínában.
Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és az Aquaprofit magyar vállalat a kantoni Szun Jat Szen egyetemmel és egy sencseni vállalattal felszín alatti vizek feltárásáról és hasznosításáról. A megállapodást szerdán ismertették a sajtóval Budapesten a Magyar Tudományos Akadémián.
Az öt évre szóló megállapodás keretében – amelyet áprilisban írtak alá Kínában - a két egyetem és a két ipari szereplő közösen fogja végezni felszín alatti vízforrások feltérképezését, feltárását és védelmét Dél-Kínában. Az együttműködés kiterjed szakemberek, egyetemi oktatók és hallgatók cseréjére is.
A rákban szenvedő embereknek rövidebb telomerei vannak; ezek a kromoszómák végén lévő "védőkupakok" védik meg a DNS-t a károsodástól.
A Harvard Egyetem és az Északnyugati Egyetem kutatói fedezték fel, hogy kicsiny, de jelentős változások mennek végbe a szervezetben már több mint egy évtizeddel azelőtt, hogy diagnosztizálnák a rákot.