Tudomány

Eredmények megjelenítése 881-től 900-ig 1664 találatból.

A hangyák az űrben is csapatban dolgoznak

Tudomány - 2015-03-31

- A hangyák akár az űrben, a földi gravitáció nélkül is képesek rá, hogy csapatmunkával fedezzenek fel új területeket - állapították meg a kutatók, akik a rovarok együttműködési módszereit tanulmányozva akarnak keresési algoritmusokat kifejleszteni csapatban mozgó robotok számára.

  A vizsgált hangyákat 2014 januárjában küldték fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) és a velük folytatott kísérletek eredményeit a FrontiersinEcology and Evolution című folyóiratban közölték.

A"denevér-KRESZ" szabályait vizsgálták brit tudósok

Tudomány - 2015-03-28

A bőregereknek a "denevér-KRESZ" segít elkerülni a társaikkal való összeütközést portyázás közben - derítették ki a Bristoli Egyetem kutatói, akiknek tanulmánya a PLOS Computational Biology című tudományos folyóiratban látott napvilágot.

Az első európai "halott" szív beültetését végezték el brit sebészek

Tudomány - 2015-03-28

Az általánosan elterjedt transzplantációs protokoll szerint olyan agyhalott emberek szívét ültetik át, akiknek a szerv kivételéig mesterségesen fenntartják a keringését és a légzését. Az 1960-as években végzett első szívátültetéseknél ugyan transzplantáltak "halott" szíveket, ám a szervkárosodás miatt a sebészek csakhamar lemondtak az eljárásról, a leállt keringésű donoroknak ezért csupán az egyéb szerveit használták - olvasható a BBC News hírei között.

Március 15. - Kitüntetések - Széchenyi-díjak

Tudomány - 2015-03-16

Magyarország köztársasági elnöke - a kormány előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából

  a Széchenyi-díjat adományozta:

A Rosetta a Philae jelét várja

Tudomány - 2015-03-12

A 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököst kutató Rosetta űrszonda a Philae jeleit várja egy héten keresztül. Az Európai Űrügynökség szakemberei azt remélik, hogy akár már csütörtökön megérkezhet a jel a november óta alvó leszállóegységről.

   A Philea novemberben landolt az üstökös egy árnyékban lévő felszínén, ahol rövid adatgyűjtés után napelemes tápegységei kimerültek.

A hormonpótló tabletták növelik a vérrög és a stroke kialakulásának kockázatát

Tudomány - 2015-03-11

A hormonpótló tabletták szedése növelheti a vérrög keletkezésének és a stroke lehetőségének a kockázatát egy új tanulmány szerint.A kapcsolatot a nemzetközi Cochrane csoport szakemberei mutatták ki, akik mintegy 40 ezer nő klinikai próbáinak adatait elemezték.

    Kutatók vizsgálata szerint a hormonpótló tabletta szedése csökkentheti a szívbetegség kialakulásának kockázatát, ugyanakkor növelheti a vérrögképződés és ezáltal a mélyvénás trombózis kockázatát, továbbá növelheti a szélütés veszélyét - ismertette a tanulmányt a BBC News.

Bőrön át küldött elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeken

Tudomány - 2015-03-11

Bőrön át adott elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeknek megőrizni az egyensúlyukat - állapították meg tesztek segítségével svéd tudósok. A készülék a beteg füle mögé illesztett tapaszokon keresztül juttat finom elektromos jelet az agy egyensúlyközpontjaiba.

- Hamisítás elleni technológiát fejlesztettek magyar tudósok

Tudomány - 2015-03-03

A világon eddig sehol nem alkalmazott termékazonosító technológiát, egy olyan biztonsági címkét fejlesztettek ki magyar tudósok, amely használatával az eredetiség kétség nélkül azonosítható - hangzott el az SMark (Secure Mark) projekt keddi budapesti bemutatóján.

   A technológiát a miskolci székhelyű Vasbeta Kft. fejlesztette ki orosz közreműködéssel, valamint az ELTE Matematikai Intézetének szakmai együttműködésével.

A klímaváltozásnak ellenálló új kávébabot keresnek a brit kutatók

Tudomány - 2015-03-02

Versenyt futnak az idővel a londoni Kew-i Királyi Botanikus Kertek szakemberei: a melegedő hőmérsékletnek ellenálló új kávébabot kell találniuk, mielőtt a világ kávékészletei kifogynak.

  Bár a kávénak számos fajtáját ismerik a világon, a termelők jelenleg elsődlegesen egyetlen fajtát, arab kávét (Coffea arabica) termesztenek.

A gyomorfekélyt okozó baktérium ellen fejlesztettek növényi hatóanyagot szegedi és vajdasági kutatók

Tudomány - 2015-02-24
A gyomorfekélyt okozó Helicobacterpylori ellen fejlesztettek növényi hatóanyagot a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja és az Újvidéki Egyetem természettudományi karának szakemberei. Az elért eredmények alapján szabadalmi beadvány készült.

 Az emberek többsége már gyermekkorában megfertőződik Helicobacterpylorival.

Hawking: az emberiség meghódít más planétákat, ha nem végez vele az agresszió

Tudomány - 2015-02-20

- Az agressziót ki kell gyomlálni az emberi fajból, mert "félő, hogy valamennyiünket elpusztít" - erre figyelmeztetett a világhírű elméleti fizikus, Stephen Hawking, hozzátéve, hogy az űr meghódítása viszont megmentheti az emberiséget.

 Hawking a londoni tudományos múzeum egyik rendezvényén arról beszélt, hogy a jövő emberisége az űr felfedezésétől függ, és azt jósolta, egy nap más planétákat is meghódítanak az emberek.

Fehérjenövény-program Debrecenben

Tudomány - 2015-02-12

Magas termésbiztonságú, gazdaságosan termeszthető és finomításra alkalmas fehérjenövények nemesítése a célja annak a programnak, amelyet csütörtökön indított el a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központja (DEAK), valamint az egyetem mezőgazdaság-, élelmiszer-tudományi és környezetgazdálkodási kara - jelentette be a DEAK főigazgatója csütörtökön sajtótájékoztatón.

Debrecenben megnyílt az Agora tudományos élményközpont

Tudomány - 2015-02-10

A debreceni nagyerdei botanikus kertben kedden megnyílt az Agora tudományos élményközpont, amelynek első látogatói felfedezhetik a Naprendszer titkait, megvizsgálhatják a szemünk működését és bepillantást nyerhetnek a mindennapi "konyhai" kémiába. Az élményközpont egyik legfontosabb célja, hogy a természettudományokat közérthetővé és szerethetővé varázsolja a diákok számára, s már gyermekkorban felkeltse az érdeklődést a tudományos ismeretek iránt.

A kígyók 167 millió éve jelentek meg a Földön

Tudomány - 2015-01-28

- A kígyók körülbelül 167 millió éve jelentek meg a Földön, 65 millió évvel korábban, mint eddig feltételezték a paleontológusok - derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport, amely a Nature Communications legújabb számában jelentette meg tanulmányát.

Új reakcióutat fedeztek fel az ELTE vegyészei

Tudomány - 2015-01-20

A kutatók a szerves kémia egyik  alapreakciójának, az úgynevezett SN2-reakciónak egy eddig ismeretlen, új mechanizmusát fedezték fel. A folyamatot Czakó Gábor és Szabó István szuperszámítógépek segítségével modellezte, eredményeiket a NatureCommunications közölte. Az ELTE kutatói nemrégiben azonban egy új, "dupla-inverziós" mechanizmust fedeztek fel a fluoridion és metil-klorid SN2-típusú reakcióelméleti vizsgálatakor.

Három Föld-méretű bolygót fedeztek fel egy közeli csillag körül

Tudomány - 2015-01-19

Három, a Földnél alig nagyobb planétát fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport a NASA bolygóvadász űrteleszkópja, a Kepler segítségével.

  Az égitesteket az amerikai, brit és német csillagászok az Astrophysical Journal című szaklapban mutatták be, és tanulmányuk elérhető a szabadon hozzáférhető arXiv honlapon is.

Tudományos áttörés a vadorzók elleni harcban

Tudomány - 2015-01-14

Tudományos áttörést jelentett be egy brit kutatócsoport a vadorzók elleni harcban: egy új eljárás segítségével ujjlenyomatot tudtak venni ragadozó madarak tollairól. A madarak tolláról vett ujjlenyomatok segíthetik a rendőrség munkáját olyan esetek felderítésében, amikor illegális vadászat, mérgezés vagy csapdaállítás következtében elpusztult madarak tetemeire bukkannak.

Az Alzheimer-kór kezelésében eredményes lehet a kurkuma-fűszer hatóanyaga

Tudomány - 2015-01-14

Az Alzheimer-kór kezelésében ígéretesnek tűnik a kurkuma-fűszer hatóanyagának, a kurkuminnak az alkalmazása - állítják állatkísérletek alapján az amerikai és japán kutatók.

 A Vanderbilt Egyetem és a Sigai Orvosi Egyetem tudósai kísérleteik eredményeit a Journal of Alzheimer′s Disease legújabb számában ismertetik.

Ősi egyiptomi erődöt tártak fel a Sínai-félszigeten

Tudomány - 2015-01-13

Az eddigi legnagyobb ismert ókori egyiptomi erőd 3000 éves romjait és alapjait tárták fel a Sínai-félszigeten fekvő Tell-Habua lelőhelyen a The Cairo Post hírportál szerint.

 A Hercegfalnak is nevezett erőd része volt egy több erődből és katonai városból álló, az ország keleti határán futó védelmi vonalnak.

Nanohuzalos ruházattal védekezhetünk fűtés nélkül a hideg ellen

Tudomány - 2015-01-09

Nanohuzalos ruházattal védekezhetünk fűtés nélkül a hideg ellen a Stanford Egyetem kutatói által kifejlesztett technológiának köszönhetően.Az épületek és a lakások fűtéséből adódik a globális energiafogyasztásnak közel a fele. Kényelmünkért nagy környezeti árat fizetünk, hiszen a fűtés felelős az üvegházhatású gáz globális kibocsátásának harmadáért - idézte a kutatást irányító Yi Cuit a PhysOrg hírportál.