Tudomány

Eredmények megjelenítése 881-től 900-ig 1653 találatból.

Fehérjenövény-program Debrecenben

Tudomány - 2015-02-12

Magas termésbiztonságú, gazdaságosan termeszthető és finomításra alkalmas fehérjenövények nemesítése a célja annak a programnak, amelyet csütörtökön indított el a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központja (DEAK), valamint az egyetem mezőgazdaság-, élelmiszer-tudományi és környezetgazdálkodási kara - jelentette be a DEAK főigazgatója csütörtökön sajtótájékoztatón.

Debrecenben megnyílt az Agora tudományos élményközpont

Tudomány - 2015-02-10

A debreceni nagyerdei botanikus kertben kedden megnyílt az Agora tudományos élményközpont, amelynek első látogatói felfedezhetik a Naprendszer titkait, megvizsgálhatják a szemünk működését és bepillantást nyerhetnek a mindennapi "konyhai" kémiába. Az élményközpont egyik legfontosabb célja, hogy a természettudományokat közérthetővé és szerethetővé varázsolja a diákok számára, s már gyermekkorban felkeltse az érdeklődést a tudományos ismeretek iránt.

A kígyók 167 millió éve jelentek meg a Földön

Tudomány - 2015-01-28

- A kígyók körülbelül 167 millió éve jelentek meg a Földön, 65 millió évvel korábban, mint eddig feltételezték a paleontológusok - derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport, amely a Nature Communications legújabb számában jelentette meg tanulmányát.

Új reakcióutat fedeztek fel az ELTE vegyészei

Tudomány - 2015-01-20

A kutatók a szerves kémia egyik  alapreakciójának, az úgynevezett SN2-reakciónak egy eddig ismeretlen, új mechanizmusát fedezték fel. A folyamatot Czakó Gábor és Szabó István szuperszámítógépek segítségével modellezte, eredményeiket a NatureCommunications közölte. Az ELTE kutatói nemrégiben azonban egy új, "dupla-inverziós" mechanizmust fedeztek fel a fluoridion és metil-klorid SN2-típusú reakcióelméleti vizsgálatakor.

Három Föld-méretű bolygót fedeztek fel egy közeli csillag körül

Tudomány - 2015-01-19

Három, a Földnél alig nagyobb planétát fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport a NASA bolygóvadász űrteleszkópja, a Kepler segítségével.

  Az égitesteket az amerikai, brit és német csillagászok az Astrophysical Journal című szaklapban mutatták be, és tanulmányuk elérhető a szabadon hozzáférhető arXiv honlapon is.

Tudományos áttörés a vadorzók elleni harcban

Tudomány - 2015-01-14

Tudományos áttörést jelentett be egy brit kutatócsoport a vadorzók elleni harcban: egy új eljárás segítségével ujjlenyomatot tudtak venni ragadozó madarak tollairól. A madarak tolláról vett ujjlenyomatok segíthetik a rendőrség munkáját olyan esetek felderítésében, amikor illegális vadászat, mérgezés vagy csapdaállítás következtében elpusztult madarak tetemeire bukkannak.

Az Alzheimer-kór kezelésében eredményes lehet a kurkuma-fűszer hatóanyaga

Tudomány - 2015-01-14

Az Alzheimer-kór kezelésében ígéretesnek tűnik a kurkuma-fűszer hatóanyagának, a kurkuminnak az alkalmazása - állítják állatkísérletek alapján az amerikai és japán kutatók.

 A Vanderbilt Egyetem és a Sigai Orvosi Egyetem tudósai kísérleteik eredményeit a Journal of Alzheimer′s Disease legújabb számában ismertetik.

Ősi egyiptomi erődöt tártak fel a Sínai-félszigeten

Tudomány - 2015-01-13

Az eddigi legnagyobb ismert ókori egyiptomi erőd 3000 éves romjait és alapjait tárták fel a Sínai-félszigeten fekvő Tell-Habua lelőhelyen a The Cairo Post hírportál szerint.

 A Hercegfalnak is nevezett erőd része volt egy több erődből és katonai városból álló, az ország keleti határán futó védelmi vonalnak.

Nanohuzalos ruházattal védekezhetünk fűtés nélkül a hideg ellen

Tudomány - 2015-01-09

Nanohuzalos ruházattal védekezhetünk fűtés nélkül a hideg ellen a Stanford Egyetem kutatói által kifejlesztett technológiának köszönhetően.Az épületek és a lakások fűtéséből adódik a globális energiafogyasztásnak közel a fele. Kényelmünkért nagy környezeti árat fizetünk, hiszen a fűtés felelős az üvegházhatású gáz globális kibocsátásának harmadáért - idézte a kutatást irányító Yi Cuit a PhysOrg hírportál.

Szombat hajnalban semmisülhet meg a Masat-1

Tudomány - 2015-01-08

A becslések szerint péntek 22 óra és szombat 15 óra között semmisül meg, ég el a Föld légkörébe érő Masat-1, Magyarország első műholdja, amely sikeres missziót hajtott végre.A csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón Dudás Levente, a Masat-1-et kifejlesztő kutatócsoport tagja elmondta, hogy a megsemmisülés folyamata mintegy 15 perc alatt zajlik le és számításaik szerint az a legvalószínűbb, hogy szombat hajnali 6 órakor következik be.

A Richter és az Actavis újra benyújtotta a cariprazine törzskönyvezési kérelmét

Tudomány - 2015-01-06

- A Richter Gedeon Nyrt. és az Actavis Plc. újra benyújtotta a cariprazine nevű antipszichotikum törzskönyvezési kérelmét az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA), amely visszaigazolta azt, a hatósági véleményezési eljárás 2015 második negyedévére várható - jelntette be a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy újonnan azonosított békafaj Indonéziában

Tudomány - 2015-01-05

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy újonnan azonosított békafaj Indonéziában: a többi békával ellentétben a Limnonectes larvaepartus nem petéket rak, vagy kisbékákat hoz a világra, hanem ebihalakat szül.

  A Bandungi Műegyetemen dolgozó Djoko Iskandar az 1990-es években fedezte fel a különleges kétéltűt, amelyet azonban csak most ismertek el önálló fajként.

A modern ember csontjai törékenyebbé váltak a földművelés kezdete óta

Tudomány - 2014-12-23

- A modern ember elvesztette végtagjai csontsűrűségének 20 százalékát, mióta áttért a földművelésre és letelepedett körülbelül 12 ezer éve - állapították meg kutatók, akik leginkább a kevesebb mozgást igénylő életmóddal magyarázzák a csontritkulást.

Százezer ember "genetikai térképét" készítik el Nagy-Britanniában

Tudomány - 2014-12-22

Százezer ember teljes "genetikai térképét" készítik el a következő három évben a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) kezdeményezésére, a program a daganatképződés és a ritka genetikai kórképek mechanizmusának jobb megismerését, valamint új diagnosztikai tesztek és gyógyszerek kifejlesztését célozza.

A véltnél sokkal több lehet a föld mélyén a legősibb vízből

Tudomány - 2014-12-18

A korábban véltnél sokkal több, mintegy 11 millió köbkilométer lehet a föld kérgében a legősibb vízből. A talán több milliárd éves víz a talaj alatt sok kilométeres mélységben található - derül ki egy kanadai kutatásból. A kutatók becslése szerint az ősi víz több, mint a Föld összes folyójában, tavában és mocsarában lévő víz együttvéve - tudósított a BBC hírportálja az Amerikai Geofizikai Egyesület konferenciáján bemutatott tanulmányról, amely a Nature tudományos lapban is megjelent.

Tizenegy tudóst és kutatót tüntettek ki idén Gábor Dénes-díjjal

Tudomány - 2014-12-18

Tizenegy tudóst és kutatót, fejlesztőt és feltalálót tüntettek ki kiemelkedő teljesítményének elismeréséül idén a Gábor Dénes-díjjal csütörtökön az Országházban.A tudósok, az idei díjazottak nemcsak megálmodják és megtervezik, majd létrehozzák a jövőt, hanem fel is találják azt, új távlatokat nyitnak meg új eszközökkel, új eljárásokkal, amelyek révén eddig ismeretlen lehetőségekhez juthat a magyar állam, az egész nemzet - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a díjak átadásakor.

Ír kutató kapta idén a Debrecen Díjat

Tudomány - 2014-12-17

Sir Stephen O′Rahilly ír professzor kapta a Debrecen Díj a Molekuláris orvostudományért elnevezésű kitüntetést, amelyet a tudós szerdán vett át, majd előadást tartott tudományos munkássága legújabb eredményeiről.

  A nemzetközi díjat 2003-ban olyan kutatók, kutatócsoportok elismerésére alapították, akiknek a munkája lényeges előrehaladást eredményezett a molekuláris orvostudomány területén.

Teltségérzetet kiváltó táplálékkiegészítőt kísérleteztek ki brit kutatók

Tudomány - 2014-12-12

Teltségérzetet kiváltó táplálékkiegészítőt kísérleteztek ki brit tudósok, az Imperial College London és a Glasgow-i Egyetem kutatói, akik vizsgálataikról a Gut című szaklapban számoltak be. A kutatók úgy vélik, hogy az adalékanyag rendszeres alkalmazása révén csökkenthető az elfogyasztott étel mennyisége, s lassítható a korral járó súlygyarapodás.

Szilárd Leó után nevezik el a debreceni szuperszámítógépet

Tudomány - 2014-12-08

- Szilárd Leó világhírű magyar származású fizikus után nevezik el az új debreceni szuperszámítógépet. A Nemzeti Információs és Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) november elején hirdette meg névadó kampányát, amelyre két alatt több mint 700 javaslat érkezett - közölte a szervezet hétfőn.

A Magyar Tudömányos Akadémia új doktora:Muraközy László

Tudomány - 2014-12-05

Muraközy László a második világháború és a 2007/2009-ben kezdődő válság közötti időszak állami szerepvállalását vizsgálta, az európai modell és változatainak elemzését végezte el. Eredményei értékes hozzájárulást jelentenek az államháztartás optimális méretéről és szerkezetéről szóló vitához. Vizsgálta egyebek mellett az állami szerepvállalás kiterjedtségét.