Tudomány

Eredmények megjelenítése 821-től 840-ig 1631 találatból.

Megalkották a világ legkisebb és legpontosabb kvantumhőmérőjét

Tudomány - 2015-06-08

A világ legkisebb és legpontosabb kvantumhőmérőjét alkották meg brit és spanyol kutatók, a parányi alkalmatosság akár egyetlen élő sejten belül is képes regisztrálni a minimális hőingadozásokat.

 A Nottinghami Egyetem és a Barcelonai Autonóm Egyetem tudósai eredményeiket a Physical Review Letters című folyóirat legújabb számában ismertetik.

A Tejútrendszer legsűrűbben "lakott" régióját pásztázta a Hubble-űrtávcső

Tudomány - 2015-06-01

- A Tejútrendszer legsűrűbben "lakott" régióját, az Íjász-csillaghalmazt pásztázta a Hubble-űrteleszkóp.

  A halmaz galaxisunk szívében, a Nyilas-csillagképben helyezkedik el, és körülbelül 25 ezer fényévnyire van a Földtől. Szomszédjához, az Ötös-halmazhoz hasonlóan viszonylag fiatal, mindössze 2-4 millió éves képződmény - olvasható az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) honlapján.

WWF: 139 "bizarr és gyönyörű" új fajt fedeztek fel a Mekong vízgyűjtőjén 2014-ben

Tudomány - 2015-05-28

- A délkelet-ázsiai Mekong-folyó mentén tavaly 139 "bizarr és gyönyörű", korábban ismeretlen fajt, köztük egy tollas korallt, a világ második leghosszabb rovarát és egy törpedenevért fedeztek fel tudósok, jó néhány ezek közül már most veszélyeztetett - közölte szerdán a Természetvédelmi Világalap (WWF), a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete.

"Fojtogatás" áldozataivá válnak a halott galaxisok

Tudomány - 2015-05-15

- Kozmikus gyilkosságok felderítésére vállalkoztak a Cambridge-i Egyetem és az Edinburghi Királyi Obszervatórium csillagászai, akik szerint "fojtogatás" áldozataivá válnak a halott galaxisok, bár "gyilkosuk" kiléte egyelőre homályban marad.

 A világegyetemben kétféle galaxis létezik: az élők, amelyekben folyik a csillagtermelés, és a halottak, ahol már nem születnek új napok.

A világ legjobb szuperszámítógépes csapatai között a Miskolci Egyetem hallgatói

Tudomány - 2015-05-06

Egyedüli európai csapatként jutott a világ legrangosabb szuperszámítógép-versenyének tizenhatos döntőjébe a Miskolci Egyetem informatikus csapata.

 Az Asia Student Supercomputer Challenge elnevezésű versenyt negyedik alkalommal rendezik meg. A döntőben a borsodi megyeszékhely diákjai kínai, orosz, szingapúri és thaiföldi hallgatók mellett az amerikai MIT csapatával is összemérhetik tudásukat május 17–23. között Kínában.

Vízügyi együttműködésről állapodott meg kínai partnerekkel a Debreceni Egyetem

Tudomány - 2015-05-06

Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és az Aquaprofit magyar vállalat a kantoni Szun Jat Szen egyetemmel és egy sencseni vállalattal felszín alatti vizek feltárásáról és hasznosításáról. A megállapodást szerdán ismertették a sajtóval Budapesten a Magyar Tudományos Akadémián.

Az öt évre szóló megállapodás keretében – amelyet áprilisban írtak alá Kínában - a két egyetem és a két ipari szereplő közösen fogja végezni felszín alatti vízforrások feltérképezését, feltárását és védelmét Dél-Kínában. Az együttműködés kiterjed szakemberek, egyetemi oktatók és hallgatók cseréjére is.

Egy új vizsgálat képes előre jelezni a rákot mintegy 13 évvel annak kifejlődése előtt

Tudomány - 2015-05-04

A rákban szenvedő embereknek rövidebb telomerei vannak; ezek a kromoszómák végén lévő "védőkupakok" védik meg a DNS-t a károsodástól.

A Harvard Egyetem és az Északnyugati Egyetem kutatói fedezték fel, hogy kicsiny, de jelentős változások mennek végbe a szervezetben már több mint egy évtizeddel azelőtt, hogy diagnosztizálnák a rákot.

MTA-közgyűlés - Krausz Ferenc az ezerarcú fényről

Tudomány - 2015-05-04

Ezerarcú fény: a 21. század szupermikroszkópja címmel tartotta Krausz Ferenc kíséreti fizikus, az MTA külső tagja, a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója az MTA közgyűlésének tudományos előadását, amely a Fény nemzetközi éve programsorozathoz kapcsolódott.

MTA-közgyűlés - Akadémiai elismeréseket adott át Lovász László

Tudomány - 2015-05-04

Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke adta át hétfőn az MTA 186. közgyűlésének hétfői ünnepi ülésén az Akadémiai Aranyérmet, az Akadémiai Díjakat, a Wahrmann Mór-érmet, az Arany János-életműdíjat és az Akadémiai Újságírói Díjat.

Örvényekben képződő halálzónákat fedeztek fel az Atlanti-óceán nyílt vizein

Tudomány - 2015-05-04

 Örvényekben képződő halálzónákat - oxigénben szegény, valóságos hal- és növénytemetőnek számító területeket - fedeztek fel német és kanadai kutatók az Atlanti-óceán északi részének trópusi vizeiben, több száz kilométerre Nyugat-Afrika partjaitól. A Biogeosciences című szaklapban közölt eredmények szerint a most felfedezett halálzónák nyugati irányba haladó örvényekben formálódnak, amelyek szigettel összetalálkozva tömeges halpusztulást eredményezhetnek - olvasható a ScienceDaily  ismeretterjesztő hírportálon.

Kihirdették az MTA Lendület pályázatának idei győzteseit

Tudomány - 2015-04-29

Kihirdette a Lendület pályázat idei győzteseit Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke szerdán. A kiválósági program keretében 2015-ben 12 új kutatócsoport alakulhat egy-egy kimagasló teljesítményű fiatal kutató vezetésével.

A 2009-ben alapított Lendület program célja a magyar kutatók elvándorlásának visszaszorítása, a fiatal kutatók előrelépési lehetőségeinek bővítése, valamint az akadémiai kutatóintézetek hálózatának és az egyetemek versenyképességének növelése.

A Föld legközelebbi szomszédjait fedezték fel amerikai csillagászok

Tudomány - 2015-04-29

A Föld legközelebbi szomszédjait fedezték fel amerikai csillagászok, a három bolygó egy mindössze 54 fényévnyire lévő csillag körül kering. A Berkley-i Kaliforniai Egyetem, a Tennessee-i Állami Egyetem, valamint a Hawaii Egyetem csillagászai földi telepítésű teleszkópokkal végezték kutatásaikat, tanulmányukat az Astrophysical Journal fogadta el közlésre.

Új forgatókönyvek alapján modellezik a klímaváltozás magyarországi hatásait

Tudomány - 2015-04-28

- Új forgatókönyvek alapján modellezi a klímaváltozás magyarországi hatásait egy hétfőn bemutatott projekt keretében az Országos Meteorológia Szolgálat (OMSZ) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Meteorológiai Tanszéke.

Molekuláris "ollóval" iktatták ki a mitokondriális DNS-mutációkat egérembrióknál

Tudomány - 2015-04-27

A Salk Intézet tudósai a Cell című folyóirat legújabb számában ismertették eredményeiket.

    A mitokondriumok az energia előállításában és raktározásában nélkülözhetetlen szerepet játszó sejtszervecskék. Az eukarióta (valódi sejtmaggal rendelkező) sejtek legalább egy mitokondriummal rendelkeznek, de akár több ezer sejtszervecskét is birtokolhatnak. A mitokondriumok saját DNS-sel rendelkeznek, amely kizárólag anyai ágon öröklődik, a humán mitokondriális genom 37 gént tartalmaz.

Magyar tudósokat választott tagjává az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia

Tudomány - 2015-04-24

Berend T. Iván történész-közgazdászt, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökét és Babai László matematikust, az MTA rendes tagját választotta tagjává az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia (American Academy of Arts and Sciences). A világ számos kiválóságát, tudományos, művészeti és közéleti gondolkodóját tömörítő szervezetnek velük együtt több magyar akadémikus a tagja.

Először módosították humán embrió génjeit kínai tudósok

Tudomány - 2015-04-23

Először módosították sikerrel humán embrió DNS-ét kínai tudósok. Nyugati biológusok komoly erkölcsi aggályaiknak adtak hangot emiatt - számolt be csütörtökön a South China Morning Post.Huang Csün-csiu, a kuangcsoui Szun Jat-szen Egyetem professzora kollégáival a béta talasszémia nevű, örökletes vérképzőszervi kórért felelős gént "iktatták ki" úttörő technológiát alkalmazva. A béta talasszémia a dél-kínai gyerekek leggyakoribb, bizonyos esetekben halálos vérképzőszervi betegsége.

4600 éves királysírt tártak fel Egyiptomban

Tudomány - 2015-04-22

4600 éves királysírt tártak fel Egyiptomban, a Nílus deltavidékén, Monufia kormányzóságban. A temetkezés a III. dinasztia kevéssé ismert uralkodója, Haba fáraó végső nyughelye lehetett - olvasható a Cairo Post online kiadásában.

    A temetkezést 2010-ben fedezték fel geofizikai kutatásoknak köszönhetően, a későbbi vizsgálatok során pedig bebizonyosodott, hogy egy masztabáról - rézsűs falú, lapos tetejű impozáns méretű sírépítményről - van szó.

Újabb bizonyítékot találtak a hatodik tömeges kihalási eseményre a Spitzbergákon

Tudomány - 2015-04-17

Egy nemzetközi tudóscsoport új bizonyítékot talált a Spitzbergákon arra, hogy a Föld élővilágában bekövetkezett egy hatodik tömeges kihalási esemény a közép-perm földtörténeti korban.  A mintegy 530 millió éve kezdődött kambriumi robbanás óta a Föld élővilágában többször következett be tömeges kihalási hullám, a tudósok eddig öt nagy tömeges kihalási időszakot azonosítottak. Húsz éve egy hatodik ilyen kihalási hullám bizonyítékaira bukkantak Kínában.

Egy aminosav hiánya lehet az Alzheimer-kór kiváltó oka

Tudomány - 2015-04-15

Egy aminosav, az arginin hiánya játszhat közre az Alzheimer-kór kialakulásában - erre a következtetésre jutottak egérkísérletek alapján amerikai neurobiológusok, akiknek eredményei távlatilag új terápiás eljárások kidolgozását tehetik lehetővé.

 A Duke Egyetem kutatóinak tanulmánya a Journal of  Neuroscience szerdai számában jelent meg.

Zombiférgek tüntethették el az őskori tengeri állatok csontjainak egy részét

Tudomány - 2015-04-15

Százmillió éve jelen lévő aprócska, mélytengeri csontevő férgek tüntethették el az őskori tengeri állatok csontjainak egy részét, mielőtt azok megkövesedtek volna - sugallják egy új kutatás eredményei.A Biology Letters című folyóiratban közölt tanulmány szerzői arra alapozzák eredményeiket, hogy Osedax-férgekre utaló furatokat találtak egy plezioszaurusz - a mezozoikum idején élt tengeri hüllő - fosszilizálódott uszonyán, egy ősi tengeri teknős bordáján, valamint páncélján.