Tudomány

Eredmények megjelenítése 821-től 840-ig 1653 találatból.

Nagyobb a szklerózis multiplex esélye, ha kevés a D-vitamin

Tudomány - 2015-08-27

Nagyobb a szklerózis multiplex kockázata azoknál az embereknél, akik genetikailag hajlamosak arra, hogy vérükben kevés a D-vitamin legyen - állapította meg egy nagy léptékű kanadai tanulmány.Az eredmények, melyeket több tízezer európai származású ember genetikai profiljának tanulmányozásával kaptak, azt az elméletet támasztják alá, hogy a "napfényvitaminnak" közel lehet az idegrendszer gyógyíthatatlan megbetegedéséhez, a szklerózis multiplexhez - tudósított a BBC hírportálja.

Napi négy csésze kávé csökkentheti a vastagbélrák kiújulásának kockázatát

Tudomány - 2015-08-19

- Napi legalább négy csésze kávé elfogyasztása csökkentheti a vastagbélrák kiújulásának kockázatát - derült ki az amerikai Dana-Farber Rákintézet nagyszabású tanulmányából.

 A vizsgálat majdnem ezer olyan ember bevonásával készült, akiknél műtétet és kemoterápiát is alkalmaztak a vastagbélrák kezelésére.

Bőrsejtekből fejlesztettek emberi agymodellt az Ohiói Állami Egyetemen

Tudomány - 2015-08-19

Először állítottak elő egy csaknem kifejlett emberi agy modelljét laboratóriumi körülmények között az Ohiói Állami Egyetem kutatói - közölte kedden a The Huffington Post hírportál. René Anand, a columbusi Ohiói Állami Egyetem professzorának közleménye szerint a mesterséges szervképződmény, ha engedélyezik a laboratóriumi alkalmazását, felgyorsíthatja a neurológiai betegségek és rendellenességek, egyebek között az Alzheimer- és a Parkinson-kór, valamint az autizmus, illetve az ellenük alkalmazandó gyógyszerek kutatását.

Biológiai módszerrel történő parlagfű-mentesítést dolgozott ki a Kecskeméti Főiskola

Tudomány - 2015-08-18

Biológiai módszerrel történő parlagfű-mentesítést kísérletezett ki a Kecskeméti Főiskola Kertészeti Főiskolai Kara, amely eddig látványos eredményeket hozott – közölte Pölös Endre, a Kecskeméti Főiskola Kertészeti Főiskolai Karának docense, a kutatás vezetője kedden, az egyik kecskeméti gimnázium melletti kísérleti területen tartott sajtótájékoztatón.

Fényes foltok és piramis alakú hegyek láthatók a Ceres törpebolygó felszínén

Tudomány - 2015-08-08

Rejtélyes fényes foltok, piramis alakú hegyek és mély kráterek láthatók a Dawn-űrszondának a Ceres törpebolygóról készített legújabb felvételein. Az ionhajtóművel ellátott Dawn a NASA Discovery-programjának kilencedik űrszondájaként 2007. szeptember 27-én startolt a Kennedy Űrközpontból. Az űrszonda, amelynek segítségével a Naprendszer születésének titkait kívánják megismerni a tudósok, a kisbolygóöv két legnagyobb égitestét, a Vesta aszteroidát és a Ceres törpebolygót látogatta meg.

A grafén újabb "unokatestvérét" állították elő amerikai fizikusok

Tudomány - 2015-08-05

- A grafén újabb "unokatestvérét" , az ónból előállított stanént mutatják be a Stanford Egyetem kutatói a Nature Materials legújabb számában.

  Az egyetlen atom vastagságú, kristályos szerkezetű kétdimenziós anyagok új fejezetet nyitottak a fizikai anyagtudományban. E család első képviselője a grafén volt, amelynek különleges elektronszerkezete, kiemelkedő optikai, mechanikus és termikus tulajdonságai lázba hozták a tudósokat.

A világ legrégebbi napfogyatkozás-ábrázolását fedezték fel Írországban

Tudomány - 2015-08-03

A világ legrégebbi napfogyatkozás-ábrázolását fedezték fel Írországban, Meath megyében, ahol a Kr.e. 3340. november 30-án lezajlott asztronómiai eseményt vésték három hatalmas kőre.

   A csillagászati jelenségek közül a napfogyatkozások gyakorolták a múltban a legnagyobb lélektani hatást távoli őseinkre, akik óriási riadalommal észlelték az életet adó égitest eltűnését.

A madarak "ökológiai szolgáltatását" vizsgálták gyümölcsösökben debreceni egyetemisták

Tudomány - 2015-07-29

Gyümölcsösökben és szőlőültetvényekben eredményesen megtelepíthető madárfajokat vizsgáltak a Debreceni Egyetem (DE) hallgatói.

 Juhász Lajos, a természetvédelmi állattani és vadgazdálkodási tanszék vezetője emlékezetett rá: az egészséges táplálkozásban fontos szerepe van a káros anyagoktól mentes élelmiszereknek, köztük a vegyszermentes gyümölcsöknek.

Galaktikus csillaggyárat fényképezett le a Hubble űrteleszkóp

Tudomány - 2015-07-27

Galaktikus csillaggyárat kapott lencsevégre a Hubble, amelynek színpompás felvételeit az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) tette közzé honlapján.

 A képeken egy szabálytalan csillagváros, az NGC 1140 katalógusjelű galaxis látható, amely 60 millió fényévre, az Eridanus csillagképben található.

    A kis galaxisban valóságos "babyboom" figyelhető meg.

Új módszerrel törik fel az e-mail fiókokat az adathalászok

Tudomány - 2015-07-22
- Új módszerrel törik fel az e-mail fiókokat, egyre több esetben fordul elő, hogy az adathalászok a levelező rendszerek jelszó-helyreállítási funkciójának segítségével tudnak hozzáférni a felhasználók levelezéséhez - hívta fel a figyelmet a Symantec amerikai kiberbiztonsági vállalat.

Százmillió éve élt ragadozó hal kövületére bukkantak Ausztráliában

Tudomány - 2015-07-21

évesre becsült halkövületek tartják izgalomban az ausztrál őslénykutatókat, akik szerint a friss leletek segítenek kitölteni a korszakra vonatkozó ismereteikben tátongó hézagokat.

 Az északkelet-ausztráliai Queenslandben fekvő Julia Creek közelében feltárt maradványok értékes információkkal szolgálnak a kontinens ősi beltengerének élővilágáról.

CT-vizsgálattal fejtették meg egy 1500 éves, égett tekercsmaradvány szövegét

Tudomány - 2015-07-21

– A kumráni tekercsek után a legrégebbi fennmaradt bibliai részletet rejtette az izraeli Ejn Gediben talált ezerötszáz éves, égett tekercsmaradvány, melyet CT-vizsgálattal fejtettek meg - írta kedden a Háárec izraeli újság. Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szakemberei CT-vizsgálattal tárták fel az utóbbi néhány hétben egy Kr. u. hatodik században írt, de égése miatt mostanáig olvashatatlan, öt centiméteres tekercsmaradvány szövegét, amit 45 évvel ezelőtt találtak a Holt-tenger melletti Ejn Gediben egy zsinagóga romjai közt.

Debreceni kutatók vizsgálják a tokaji borokat

Tudomány - 2015-07-15
 Debreceni kutatók vizsgálják a jövőben a tokaji borokat - erről állapodtak meg szerdán a Debreceni Egyetem (DE) és Mád vezetői.  A kutatást és az oktatást is érintő együttműködési megállapodás aláírását követő sajtótájékoztatón Tatárka József (független), Mád polgármestere régi vágyuknak nevezte, hogy tudományosan is alátámasszák a tokaji borok különlegességét.

Gigantikus égi gyűrűt fedeztek fel magyar csillagászok

Tudomány - 2015-07-08

Gigantikus égi gyűrűt, a világegyetem eddig észlelt legnagyobb szabályos alakzatát fedezték fel magyar csillagászok.

Az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatóiból álló csoport eredményeit a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society fogadta el közlésre. A projekt az OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) támogatásával valósult meg.

Európa legnagyobb számelméleti konferenciáját tartják Debrecenben

Tudomány - 2015-07-07

Európa legnagyobb számelméleti konferenciájának ad otthont péntekig a Debreceni Egyetem: a Journées Arithmétiques-et kétévente rendezik meg, de csak minden másodikat tartják külföldön, a többinek az alapító Franciaország helyszíne - közölték a szervezők kedden sajtótájékoztatón Debrecenben.

Már fiatalon nagy eltéréseket mutathat a biológiai életkor

Tudomány - 2015-07-07

Már fiatalon jelentős eltérések lehetnek egy korosztály tagjainak biológiai életkora között - derült ki egy új tanulmányból, amelyet az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közöltek.

   A nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport egy új-zélandi város 1972-1973-ban született 954 lakóját követte nyomon. A kutatók 18 különböző, az életkorral változó paramétert - többek között a testsúlyt, vesefunkciót, a fogíny állapotát - vizsgálták meg a résztvevők 26, 32 és 38 éves korában.

A világ legmélyebben lakó százlábúfaját fedeztek fel Horvátországban

Tudomány - 2015-07-02

Nemzetközi kutatók egy csoportja új ízeltlábúfajt fedezett fel Horvátországban a Velebit-hegység barlangjaiban, több mint ezer méter mélyen a föld alatt. Tanulmányukat a ZooKeys állattani folyóiratban tették közzé, a felfedezésről csütörtökön a horvát sajtó is beszámolt.

Okostapasz válthatja fel az inzulininjekciókat a cukorbetegeknél

Tudomány - 2015-06-24

Okostapaszt fejlesztettek ki cukorbetegek számára amerikai kutatók, az eszköz nemcsak a vércukorszint emelkedését és esését képes érzékelni, hanem inzulint is juttat a szervezetbe.Az egyelőre csak egereken tesztelt okostapaszt fejlesztői szerint teljesen a cukorbeteg személyes igényeihez lehet alakítani.

Hatalmas denevér 16 millió éves kövületét fedezték fel

Tudomány - 2015-06-18

Hatalmas méretű, négy lábon járkáló denevér kövületét fedezték fel Új-Zélandon. Az eddig ismeretlen fajhoz tartozó egyed 16 millió évvel ezelőtt élhetett - jelentették be új-zélandi őslénykutatók. Az állat háromszor akkora lehetett, mint a ma élő denevérek átlagosan. A maradványokat a Déli-sziget Otago régiójának középső részén fedezték fel, egy hajdan kiterjedt tó üledékében. A Manuherikia-tavat meleg szubtrópusi erdő vette körül a korai miocén kor idején, 16-19 millió évvel ezelőtt.

Magyarország legnagyobb szuperszámítógépét adták át Debrecenben

Tudomány - 2015-06-17

Magyarország legnagyobb, a világ 308. legjelentősebb szuperszámítógépét adták át szerdán a Debreceni Egyetem Kassai úti részlegén.Nagy Miklós, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Nemzeti Információs Fejlesztési Intézetének igazgatója az átadón kiemelte: a szuper-számítástechnika a felsőoktatásban nevet viselő projekt határidőre elkészült, amivel Magyarország minden eddiginél előkelőbb helyet foglal el a számítástechnika területén.