Tudomány

Eredmények megjelenítése 781-től 800-ig 1664 találatból.

A sötét fotonra utaló jeleket figyeltek meg Debrecenben

Tudomány - 2016-02-01

A sötét fotonra utaló jeleket figyeltek meg az MTA Atommagkutató Intézetének (MTA Atomki) tudósai, a debreceni fizikusok kimagasló kísérleti eredményeiket a rangos Physical Review Letters tudományos szakfolyóiratban publikáltak - közölte hétfőn  a Magyar Tudományos Akadémia.

Növelik a klinikai gyógyszervizsgálatok biztonságát Debrecenben

Tudomány - 2016-01-27

- A klinikai gyógyszervizsgálatok biztonságának növelése érdekében országosan egyedülálló kezdeményezést indít a Debreceni Egyetem (DE) Szakemberek betegeink biztonságáért (Szebb) címmel - jelentette be az egyetem rektora szerdán sajtótájékoztatón a cívisvárosban.

A préripockok megvigasztalják egymást, mint a csimpánz vagy az ember

Tudomány - 2016-01-22

A préripockok megvigasztalják egymást a bajban, mint a csimpánzok vagy az emberek. Kutatók első ízben figyelték meg rágcsálóknál az empátiát és a vigasztaló magatartást - számolt be róla a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál.

  Az Emory Egyetem Yerkes nemzeti parki főemlőskutató központjának tudósai felfedezték, hogy a viselkedéstudományi laborok egyik gyakori állata, a Microtus ochrogaster, vagyis préripocok empátián alapuló, vigasztaló választ ad, amikor társaik stresszt élnek át.

A lassú szívverés nem növeli a szívbetegség kockázatát

Tudomány - 2016-01-20

A normálisnál lassabb szívverés nem növeli a szívbetegség kialakulásának kockázatát egy új amerikai tanulmány szerint.  "Eredményeink jó hírt jelentenek azok számára, akiknél bradikardiát, vagyis lassú szívverést diagnosztizálnak" - idézte a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő portál Ajay Dharod, a Wake Forest Baptista Egészségügyi Központ munkatársa, a tanulmány egyik szerzője szavait.

Magyar kutatónőről neveztek el egy újonnan felfedezett baktériumot

Tudomány - 2016-01-18

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) professzoráról, Nagy Erzsébetről neveztek el holland kutatók egy újonnan izolált baktérium fajt.

    A közelmúltban újabb anaerob, oxigént nem igénylő baktériumot izoláltak holland kutatók. A különböző kórképekből azonosított, eddig ismeretlen fajt Nagy Erzsébet szegedi mikrobiológus után Anaerococcus nagyae-nak nevezték el a kutatónő munkájának elismeréseként.

Forradalmasíthatja a személyre szabott gyógyászatot a rendszermikroszkópia

Tudomány - 2016-01-14
- A precíziós gyógyszerkutatásban, a betegségek genetikai hátterének felderítésében és a gének felfedezésében nyithatnak új utakat azok az eredmények, amelyeket a sejtek nagyfelbontású térbeli vizsgálatára alkalmas rendszermikroszkópia területén ért el Horváth Péter bioinformatikus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa és nemzetközi kutatócsoportja

Gyógyíthatatlan daganat megismeréséhez vezethet egy kutatás

Tudomány - 2016-01-13

- Egy eddig gyógyíthatatlan daganattípus jobb megismeréséhez vezethetnek azok a kutatások, amelyeket az ELTE Biológiai Fizikai Tanszék, az Országos Onkológiai Intézet és az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet kutatói végeztek: a projekt több mint két éve alatt az onkológusokból, sejtbiológusokból és biofizikusokból álló csoport számos új, ígéretes kutatási irányt tárt fel.

A Nap születése előtti szupernóva-kitörések nyomaira bukkantak magyar kutatók

Tudomány - 2016-01-12

- Több millió évvel a Nap születése előtti szupernóva-kitörések nyomait fedezték fel magyar, olasz és német csillagászok. Az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) közölt eredmények szinte régészeti képet vázolnak fel arról a por- és gázfelhőről, amelyből a Föld is kialakult több mint négy és fél milliárd évvel ezelőtt.

Barry Simon amerikai kutató kapja az MTA Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díját

Tudomány - 2016-01-06

Barry Simon amerikai kutató az ortogonális polinomokról írt nagyhatású monográfiájáért szerdán veheti át a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díját - hangzott el az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.

Két hatalmas, forró gázhullámot bocsátott ki egy közeli galaxis fekete lyuka

Tudomány - 2016-01-06

 Két hatalmas, forró gázhullámot fedeztek fel az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) csillagászai a Chandra űrteleszkóp képein, a két gáztömeget egy közeli galaxis szívében lévő fekete lyuk lökte ki.

  Úgy tűnik, a két óriási gáznyaláb hűvösebb hidrogéngázt sodor maga előtt.

A NASA szerint felére csökkenthető a repülőgépek fogyasztása

Tudomány - 2016-01-05

A NASA legújabb kutatásának eredményei szerint az új technológiákkal a mai felére csökkenthető a repülőgépek kerozin-fogyasztása, 75 százalékkal mérséklődhet a károsanyag-kibocsátás és nyolcadára a zajszennyezés.   A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal kedden közölte a honlapján, ha a 2009-óta fejlesztett új technológiák beszivárognak a légiközlekedésbe, akkor a modelljeik szerint 225 milliárd dollár megtakarítást eredményezhetnek az üzemelési költségekben 2025 és 2050 között.

A Gigantopithecus azért halt ki, mert óriási volt és nem tudott alkalmazkodni

Tudomány - 2016-01-05

Óriási testméretei miatt nem tudott alkalmazkodni a környezet változásához, ezért halt ki 100 ezer éve a Gigantopithecus nevű, King Konghoz hasonló majom, amely családjának a valaha élt legnagyobb testű faja lehetett - állapították meg német tudósok.

Megkezdődött a Richter bioszimiláris termékének európai törzskönyvezése

Tudomány - 2016-01-04

Megkezdődött a Richter saját fejlesztésű bioszimiláris készítményének európai törzskönyvezési eljárása, miután az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogadta a gyógyszeripari vállalat kérelmét - jelentette be a Richter hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Mesterséges megtermékenyítést érintő kutatás fejeződött be a PTE-n

Tudomány - 2015-12-29

A mesterséges megtermékenyítési technikák hatásfokának jelentős emelését célzó kutatás fejeződött be december közepén a Pécsi Tudományegyetemen (PTE).

 A projektben részt vevő kutatócsoportok olyan molekuláris biomarkerek azonosítását végezték el, amelyek az egészséges embriót jellemzik, és előre jelzik a sikeres terhesség kialakulásának valószínűségét.    

Felderítették az Atacama-sivatag ködének 3500 éves történetét

Tudomány - 2015-12-21

Chilei kutatók felderítették az Atacama-sivatag ködének történetét, amely adataik szerint 3500 évet ölel fel.

 Az Atacama-sivatag az egyik legszárazabb hely a Földön, egyes területein évek óta nem esett az eső. Az élet azonban még ilyen körülmények között is képes fennmaradni, méghozzá a Csendes-óceánról származó köd segítségével - tudósított a BBC News.

Inkább környezeti tényezők számlájára írható a rák egy új kutatás szerint

Tudomány - 2015-12-18

- Nagyrészt környezeti tényezők számlájára írható a rák, nem csupán szerencse kérdése egy új kutatás szerint, mely a Nature brit tudományos lapban jelent meg.

  Egy idei kutatás eredményei azt mutatták, hogy a rákos daganatok kétharmada nem vezethető vissza környezeti és életmódbeli tényezőkre, például a dohányzásra, a megállapítást sokan vitatták - tudósított a BBC News.

Az űrbéli sötét anyagok kutatására küldött műholdat Kína

Tudomány - 2015-12-17

A világűrben keringő láthatatlan sötét anyagok kutatását célzó műholdat bocsátottak fel Kínában csütörtökön. Küldetésének helyszínére, a napszinkron pályára 500 kilométeres magasságban áll rá - közölte az állami média.

  Az 1,9 tonnás, "íróasztal-méretű" műhold fellövését a Hosszú Menetelés 2-D rakétával hajtották végre. A kutatás gazdája a Kínai Tudományos Akadémia.

Magyar kamerák mutatják a világ egyik legnagyobb fúziós kísérletét

Tudomány - 2015-12-15

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Wigner Fizikai Kutatóközpontban kifejlesztett intelligens kamerarendszer képein pillanthatták meg először a kutatók, ahogy a világ legbonyolultabb sztellarátorában, a Wendelstein 7-X-ben felvillan a plazma.Mintegy kilenc évnyi építés és több mint egy év előkészület után indult el a németországi Greifswaldban a világ legnagyobb sztellarátor típusú fúziós kísérleti berendezése, a Wendelstein 7-X.

Amerikai rákkutató kapta az idei Debrecen-díjat

Tudomány - 2015-12-10

A daganatterápiás kutatások egyik legismertebb szakembere, az újfajta, személyre szabott daganatellenes immunterápia úttörője, Carl H. June amerikai professzor kapta idén a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért elnevezésű kitüntetést - jelentette be a Debreceni Egyetem (DE) általános orvostudományi karának dékánja csütörtökön sajtótájékoztatón.

Eurostat: az uniós GDP 2 százalékát fordították kutatás-fejlesztésre tavaly

Tudomány - 2015-11-30

Tavaly az Európai Unió bruttó hazai termékének (GDP) 2,03 százalékát fordították kutatás-fejlesztésre (K+F) a tagállamok, ami megegyezik az egy évvel korábbival, ugyanakkor emelkedés a tíz évvel azelőtti 1,76 százalékkal összevetve.

 Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) hétfőn publikált első becslése szerint a tagállamok 283 milliárd eurót költöttek K+F-re 2014-ben.