A melegedő óceánvíz az elsődleges oka az Antarktiszi-félsziget nyugati felén lévő gleccserek visszahúzódásának - állapították meg a világon elsőként brit kutatók, akik szerint mivel a félsziget az egyik legnagyobb közreműködője a globális tengerszint-emelkedésnek, ezért az új eredmények segíteni fognak a térség jégveszteségére vonatkozó pontosabb előrejelzések elkészítésében.
A vörös haj, a világos bőr és a szeplők kialakulásáért felelős génvariáns jelenléte fokozza a bőrrák genetikai mutációinak kialakulását - mutatták ki a világon elsőként a brit genetikai kutatóintézet, a Wellcome Trust Sanger Institute és a Leeds-i Egyetem munkatársai, hozzátéve, hogy ennek a génvariánsnak a hordozása olyan, mintha az ember plusz 21 évig lenne kitéve a napsugárzás hatásainak.
Első felvételét küldte az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai központjába a Jupiterről a Juno űrszonda, mióta a múlt héten pályára állt az óriás gázbolygó körül. A vasárnap készült képeken a Jupiter egy napsütötte részlete, körülötte négy legnagyobb holdja közül három, az Io, az Európé és a Ganümédész látható. A negyedik nagy hold, a Kallisztó nincs rajta a felvételen, amelyet mintegy 4,3 millió kilométer távolságból készített az űrszonda.
- Spanyolországban elvégezték a világ első olyan bőrátültetését, amelyhez a beteg saját sejtjeiből növesztettek bőrt. A páciens - egy 29 éves fiatal nő - testének mintegy 70 százaléka égett meg egy lakástűzben még áprilisban, állapota válságos volt. Az orvosok az épen maradt bőrfelületből két darab négy négyzetcentiméternyit vettek ki, amelyet mintegy három hét alatt növesztettek 5900 négyzetcentiméterré tíz év alatt kifejlesztett, saját különleges eljárásukkal.
Mielőtt végleg megsemmisült volna a szerencsétlen sorsú japán Hitomi műhold, sikerült felvételt készítenie egy 250 millió fényévnyire lévő galaxishalmazról - adta hírül a BBC hírportálja.
Kétszeresére növelheti a lombikbébi-kezelések eredményességét egy Izraelben kifejlesztett módszer - közölte a Jediót Ahronót című újság honlapja, a Ynet egy nemzetközi kutatás alapján.
Egy helsinki termékenységi konferencián szerdán tartott előadás egy új-zélandi vezetésű nemzetközi kutatás alapján leszögezte, hogy a méhszövet előzetes stimulálásának módszerével végzett embrióbeültetések jelentősen megnövelték, akár megduplázták az embriók beágyazódásának valószínűségét.
- A Nap kitöréseinél is erősebb kifényesedéseket (flereket) produkál egy barna törpe, holott az ilyen típusú égitesteket a csillagászok "bukott csillagoknak" is nevezik általános fénytelenségük miatt. A Delaware-i Egyetem kutatócsoportja John Gizis vezetésével felfedezett egy 2400 Celsius-fokos barna törpét, amely erősebben képes kifényesedni, mint a Nap. Gizis kutatási eredményeit az amerikai csillagászati társaság éves konferenciáján mutatta be San Diegóban - olvasható a Phys.org tudományos hírportálon.
A vastagabb derekú férfiaknál magasabb az agresszív prosztatarák kifejlődésének kockázata - mutatták ki az Oxfordi Egyetem kutatói.Nyolc európai országból 140 ezer férfi egészségügyi adatait elemezve a szakemberek megállapították, hogy 10 centiméterrel nagyobb derékbőség esetén 13 százalékkal növekszik a dülmirigyrák kialakulásának a kockázata.
Egy magyar-finn-osztrák kutatócsoport infravörös lézerszkennerrel vizsgálta, mi történik a fák lombjával, ha leszáll az éj, a tudósok arra jutottak, hogy a fák is alszanak. Zlinszky András, a csoport biológusa közleményében azt írja, hogy a legtöbb élőlény alkalmazkodik a nappalok és éjszakák váltakozásához, így a növények is: a virágok általában reggel nyílnak, számos fa levelei éjjel összecsukódnak.
Először fordult elő az Egyesült Államokban olyan baktériumfertőzéses esetet, amely a legerősebb antibiotikummal, a kolisztinnel szemben is ellenálló volt. A tudósok úgy vélik, aggasztó, hogy kimerült az antibiotikumok tárháza.
A BBC News pénteki beszámolója szerint a beteg egy 48 éves pennsylvaniai nő volt, aki végül felgyógyult, mert a fertőzését más antibiotikumokkal sikerült legyőzni
Tizenegy éve nem tapasztalt közelségbe kerül a Földhöz a Mars május 30-án, így szabad szemmel is látható lesz a déli égbolton.
"Kézi távcsővel természetesen jobb képet kaphatunk a vörös bolygóról, mely hétfőn ′csak′ 76 millió kilométerre halad el mellettünk. Este tíz óra és éjfél körül lesz érdemes az égbolt déli-délkeleti részét figyelni. Amerre a Holdat látjuk, a horizonthoz közel, megcsodálhatjuk a Mars fényes vörösét is" - magyarázta Kiss László csillagász az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) újonnan megválasztott rendes, levelező, külső és tiszteleti tagjainak bemutatásával és tudományos előadásokkal folytatódott kedden a tudós testület 187. közgyűlése Budapesten.
A közgyűlés második napján megrendezett eseményen Lovász László, az MTA elnöke gratulált a hétfői zárt ülésén megválasztott új akadémiai tagoknak.
A légkör szén-dioxid-szintjének növekedése zöldebbé változtatja a Földet - állítják a kutatók a Nature Climate Change című folyóiratban közölt tanulmányukban.Nyolc ország 24 intézményének 32 szakembere az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) műholdjainak felvételeit elemezve vizsgálták a bolygó zöldterületeinek változásait az elmúlt 33 évre visszamenőleg.
Helyére került a diabéteszpuzzle utolsó hiányzó darabja is: egy új tanulmány immár teljes képet ad arról, hogy mi vezet az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásához.
Az 1-es típusú, gyerekkorinak is nevezett diabétesz autoimmun betegség, amelyben a test saját immunsejtjei, a T-sejtek megtámadják és elpusztítják a hasnyálmirigy inzulintermelő bétasejtjeit.
- A klímaváltozásra vonatkozó eddigi előrejelzések jelentősen alábecsülték a felhők szerepét, ami azt jelenti, hogy a jövőben várható melegedés jóval súlyosabb lehet az eddig feltételezettnél - figyelmeztetnek a szakemberek egy új tanulmányban.
A Yale Egyetem és a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium kutatói műholdas adatokat elemezve jutottak arra a megállapításra, hogy a felhők az eddig véltnél sokkal több vízcseppet és kevesebb jégkristályt tartalmaznak.
Új képet festett egy számítógép Rembrandt munkáinak alapos tanulmányozása után, majd a szakemberek háromdimenziós nyomtatással életre is keltették a művet, hogy az textúrájában is olajfestményt idézzen. A The Next Rembrandt elnevezésű projekt munkatársai először digitálisan kiválasztottak egyes pontokat Rembrandt festményein, majd az adatokat összegyűjtve a számítógépek felfedeztek bizonyos mintázatokat abban, ahogy a holland mester például a szemeket megformálta portréin.
A Naprendszer egyelőre csupán feltételezett kilencedik bolygója lehet a felelős a Földön nagyjából 27 millió évente bekövetkező tömeges kihalásokért - állítja egy nyugalmazott asztrofizikus, akinek elmélete szerint a titokzatos planéta, időről időre üstököszáport zúdít a Naprendszer belső része és bolygónk felé.
Debrecen iskolaváros, több közgyűjteménnyel is rendelkezik, ezért komoly szerepet szán a jövőben is az informatikának és az infokommunikációnak - mondta Komolay Szabolcs, a város alpolgármestere szerdán a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Program 25. Networkshop informatikai konferenciájának sajtótájékoztatóján.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogadta a Richter új antipszichotikumának törzskönyvezési kérelmét - közölte a gyógyszergyár kedden.
A Richter kutatói által felfedezett, cariprazine hatóanyagú készítmény az Egyesült Államokban 2015 szeptemberében már megkapta a törzskönyvi engedélyt, és a napokban bevezették az amerikai piacon skizofrénia és bipoláris zavar kezelésére.Egy 250 millió éve a mai Brazília déli térségében élt hüllőfaj megkövesedett maradványára bukkant egy nemzetközi kutatócsoport Rio Grande do Sul brazil szövetségi államban. Az azonosított, új fajnak a Teyujagua paradoxa nevet adták a szakemberek.