Tudomány

Eredmények megjelenítése 961-től 980-ig 1625 találatból.

MTA-elnökválasztás - Lovász László, Maróth Miklós és Németh Tamás a jelöltek

Tudomány - 2014-02-25

Lovász László matematikust, Maróth Miklós klasszika-filológust és Németh Tamás agrokémikust terjesztette elő a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöki tisztére keddi ülésén az MTA jelölőbizottsága.

Sugárveszély nélkül is kimutatható a rákos daganat egy kutatás szerint

Tudomány - 2014-02-25

Sugárzás nélkül is kimutatható a rákos daganat, ezzel csökken a későbbi tumor kialakulásának veszélye - állapította meg egy amerikai kutatás.

 

    A Stanford Egyetem és a Lucile Packard Gyermekkórház kutatói olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel a fiatal betegeket testét anélkül vizsgálhatják, hogy sugárveszélynek tennék ki őket - tudósított a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő portál a The Lancet Oncology című szaklap friss számában ismertetett kutatásról.

A Föld legősibb darabja egy apró, 4,4 milliárd éves cirkonkristály

Tudomány - 2014-02-24

A Föld eddig ismert legősibb darabja lehet egy apró, 4,4 milliárd éves cirkonkristály - állapították meg kétféle kormeghatározási módszer segítségével amerikai geológusok.A nyugat-ausztráliai juhfarmon felfedezett parányi kő arra utal, hogy a Föld kérge nem sokkal a bolygó keletkezése után alakulhatott ki, az apró kristály ennek lehetett egy darabja - idézi a Wisconsini Egyetem portálja a kutatóknak a Nature Geoscience című tudományos lapban megjelent tanulmányát.

Tutajjá alakulva védik egymást és királynőjüket az árvíztől a hangyák

Tudomány - 2014-02-21

A kolónia legfiatalabb tagjainak úszó- és a dolgozók regenerálódó képességét felhasználva élő tutajjá  alakulnak a hangyák árvízkor, hogy a sérülések és a halálozások minimalizálásával biztosítsák egymás és a királynőjük túlélését - derült ki egy új tanulmányból.

Sejtalapú immunterápiával gyógyították a leukémiát klinikai próbák során

Tudomány - 2014-02-21

- Sejtalapú immunterápiával gyógyították az előrehaladott leukémiát az eddigi legnagyobb klinikai próba során amerikai kutatók.

A New York-i Memorial Sloan Kettering Rákközpont kutatói az új terápia próbái során az előrehaladott leukémiás betegek 88 százalékánál érték el, hogy a rák teljesen visszafejlődjön. A pácienseket saját immunsejtjeik genetikailag módosított változatával kezelték.

Kapcsolat lehet egyes vegyszerek és a gyermeki idegfejlődés zavarai közt

Tudomány - 2014-02-19

- Egyes vegyszerek és a gyermekek idegrendszeri fejlődési zavarai összefügghetnek - állapította meg egy új amerikai kutatás.

 

    A vizsgálat egy 2006-os tanulmány folytatása, ahol ugyanez a kutatócsoport öt olyan vegyi anyagot azonosított, amelyek a gyermekek agyi és idegi fejlődését károsíthatják - idézte a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő portál a Lancet Neurology című szaklapban megjelent tanulmányt.

Vízsugaras nyomtatóval rukkoltak elő kínai kutatók

Tudomány - 2014-02-17

Vízsugaras nyomtatóval lepték meg a világot az északkelet-kínai Csilin Egyetem vegyészei. A hagyományos nyomtatókhoz hasonlóan az új eszköz is üres lapokkal dolgozik, de tinta helyet vízzel festi meg azokat. A kutatócsoport vezetője, Csang Hsziao-an szerint az így kapott szövegek 22 órán belül eltűnnek, ugyanakkor rámutatott, hogy a kinyomtatott oldalak 40 százaléka amúgy is a szemeteskukában landol mindössze egyetlen elolvasást követően.

Az öröklődés eddig ismeretlen típusát fedezte fel egy magyar orvoscsoport

Tudomány - 2014-02-12

- Az öröklődés eddig ismeretlen típusát fedezte fel egy magyar orvoscsoport. A ritka, öröklött vesebetegséggel kapcsolatban tett felismerés jelentősen megváltoztatja a genetikai tanácsadást és az eddigi gondolkodást - olvasható a kutatók tanulmányában.

A nagy kihalás nagyon rövid idő alatt mehetett végbe egy új vizsgálat szerint

Tudomány - 2014-02-11

 A perm-triász kihalási esemény - közkeletű nevén: a nagy kihalás - a korábbi becsléseknél lényegesen rövidebb idő alatt mehetett végbe egy új vizsgálat megállapítása szerint.

 A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai új, az eddigieknél pontosabb mérési technikát alkalmazva jutottak arra az eredményre, hogy a tömeges kihalásokat okozó esemény geológiai mércével szinte szemvillanásnyi idő, mintegy 60 000 év alatt zajlott le. (Becslésüknél 48 000 évnyi hibahatárral számoltak.)

Orbán: Magyarország kutatás-fejlesztési központtá válhat

Tudomány - 2014-02-06

Létre kell hozni a tudományos kutatóközpontok egész hálózatát, és Magyarország nemcsak termelési, hanem majd kutatás-fejlesztési központtá is válhat - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a szegedi lézerközpont ünnepélyes alapkőletételekor.  A kormányfő emlékeztetett rá, a közelmúltban készült el az akadémia természettudományi kutatóközpontja és a CERN adatközpontja.

Csúcstechnológiai tudást átadó CERN-képzés Budapesten

Tudomány - 2014-01-30

- A közeljövőben megépítendő kísérleti csúcsberendezésekhez szükséges magas technológiai tudást adják át az Európai Nukleáris Kutató Szervezet, a CERN vezető szakemberei kiváló mérnök- és fizikushallgatóknak az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont és az Eötvös Loránd Tudományegyetem közös szervezésű nemzetközi iskolájában.

 

    Az International School of Trigger and Data Acquisition (ISOTDAQ) című kilencnapos képzés február 5-ig tart Budapesten.

A legrégibb ismert, ma is aktív rákbetegség 11 ezer éve alakult ki egy kutyában

Tudomány - 2014-01-24

A legrégibb ismert, ma is aktív rák 11 ezer éves - egy kutya maradványaiban azonosította egy nemzetközi kutatócsoport. A Sanger Kutatóintézet vezetésével a kutatók dekódolták a rák DNS-ét egy huskyhoz hasonló hajdani kutya maradványaiban, amelynél a daganat először kialakult - tudósított a BBC hírportálja a Science tudományos folyóirat friss számában közzétett tanulmányról.

GPS-szel határozták meg magyar tudósok, milyen kutya vezeti a falkát

Tudomány - 2014-01-24

- GPS-szel határozták meg magyar tudósok, milyen személyiségű kutya vezeti a falkát. A vezető szerep kapcsolatban áll a kutya tulajdonságaival: az idősebb, képezhetőbb, agresszívabb, dominánsabb egyedek után mennek a többiek - állapította meg egy magyar kutatócsoport.

A kisgyermekek erőszakos viselkedése genetikai okokkal függhet össze

Tudomány - 2014-01-22

A kisgyermekek erőszakos viselkedése inkább genetikai okokkal függhet össze, kevésbé a környezetükben látott mintákkal - derült ki a Montreali Egyetem nagy szabású ikerkutatásából.

 

    Eric Lacourse kutatócsoportja egypetéjű és kétpetéjű ikrek szüleivel végzett vizsgálatot, hogy értékelje és összehasonlítsa gyermekeik viselkedését, környezetét és genetikai jellemzőit.

Debreceni agrárközpont: oktatás és gyakorlat kapcsolata

Tudomány - 2014-01-17

- Az egyetemi oktatás és kutatás, valamint a gyakorlat kapcsolatát hangsúlyozták pénteken a szakemberek a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központja (DEATK) szakember-találkozóján. A találkozó fővédnöke, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter köszöntő levelében reményét fejezte ki, hogy a 2014-es esztendő az "örömteli megújulás" éve lesz a magyar agrártudomány életében.

Helyben elkészíthető oltóanyag fejlesztésén dolgoznak amerikai kutatók

Tudomány - 2014-01-13

Igény szerint, a felhasználás helyszínén és bonyolult eszközök nélkül elkészíthető oltóanyag kifejlesztésén dolgoznak amerikai kutatók. A nanorészecskék felhasználásával készülő új típusú vakcinát egereken már sikeresen tesztelték.

   Az oltóanyagokat jelenleg egy-egy központi helyen, nagy mennyiségben gyártják, általában távol a felhasználás helyétől.

Minden eddig látottnál távolabbi galaxisokról készített fotót a Hubble űrteleszkóp

Tudomány - 2014-01-08

Minden eddig látottnál távolabbi galaxisokat sikerült lefotóznia - több mint tíz milliárd évvel ezelőtti állapotukban - a Hubble űrteleszkópnak azáltal, hogy egyes hatalmas galaxiscsoportok tömegvonzása úgy viselkedik, mint az optikai lencse: megvilágítja és felnagyítja a mögötte rejtőző égitesteket.

A fogszuvasodás néhány legkorábbi bizonyítékát fedezték fel Marokkóban

Tudomány - 2014-01-07

- A fogszuvasodás néhány legkorábbi bizonyítékát fedezték fel a kutatók a mai Marokkó területén több mint 13 700 évvel ezelőtt élt kőkorszaki vadászó-gyűjtögető népek csontvázmaradványainak vizsgálatakor.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) ismertetett tanulmány szerint a korabeli emberek sok magas szénhidráttartalmú ételt fogyasztottak. A fogaik rossz állapota pedig azt sugallja, hogy gyakran szenvedhettek fájdalmaktól - adta hírül a BBC News.

Nagy adag E-vitamin napi szedése lassíthatja az Alzheimer-kórt

Tudomány - 2014-01-02

- Nagy adag E-vitamin napi szedése lassíthatja az Alzheimer-kór tüneteinek súlyosbodását - derült ki egy amerikai tanulmányból.A kutatás során az E-vitamint szedő, enyhe vagy közepesen súlyos Alzheimer-kóros betegek leépülése lassúbb lett, mint a placebót kapó pácienseké. Az első csoportba tartozók mindennapi feladataikat hosszabb időn át tudták ellátni és kevesebb gondozói segítségre szorultak - tudósított a The Independent online kiadása a The Journal of the American Medical Association című szaklapban megjelent tanulmányról.

Debreceni találmány csökkentheti a lakások fűtési költségeit

Tudomány - 2014-01-01

Jelentősen csökkentheti a lakások fűtési költségeit az a debreceni találmány, amely második díjat kapott a szegedi IDEA 2013 Ötlet-Újdonság-Találmány nemzetközi kiállításon.

 Kukoricza János debreceni feltaláló a kiállításon először lépett a szélesebb szakmai nyilvánosság elé Thermo Drapes hűtés-fűtés kiegészítő rendszerével, és szabadalommal védett eljárása komoly szakmai elismerést kapott.