Tudomány

Eredmények megjelenítése 1001-től 1020-ig 1653 találatból.

GPS-szel határozták meg magyar tudósok, milyen kutya vezeti a falkát

Tudomány - 2014-01-24

- GPS-szel határozták meg magyar tudósok, milyen személyiségű kutya vezeti a falkát. A vezető szerep kapcsolatban áll a kutya tulajdonságaival: az idősebb, képezhetőbb, agresszívabb, dominánsabb egyedek után mennek a többiek - állapította meg egy magyar kutatócsoport.

A kisgyermekek erőszakos viselkedése genetikai okokkal függhet össze

Tudomány - 2014-01-22

A kisgyermekek erőszakos viselkedése inkább genetikai okokkal függhet össze, kevésbé a környezetükben látott mintákkal - derült ki a Montreali Egyetem nagy szabású ikerkutatásából.

 

    Eric Lacourse kutatócsoportja egypetéjű és kétpetéjű ikrek szüleivel végzett vizsgálatot, hogy értékelje és összehasonlítsa gyermekeik viselkedését, környezetét és genetikai jellemzőit.

Debreceni agrárközpont: oktatás és gyakorlat kapcsolata

Tudomány - 2014-01-17

- Az egyetemi oktatás és kutatás, valamint a gyakorlat kapcsolatát hangsúlyozták pénteken a szakemberek a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központja (DEATK) szakember-találkozóján. A találkozó fővédnöke, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter köszöntő levelében reményét fejezte ki, hogy a 2014-es esztendő az "örömteli megújulás" éve lesz a magyar agrártudomány életében.

Helyben elkészíthető oltóanyag fejlesztésén dolgoznak amerikai kutatók

Tudomány - 2014-01-13

Igény szerint, a felhasználás helyszínén és bonyolult eszközök nélkül elkészíthető oltóanyag kifejlesztésén dolgoznak amerikai kutatók. A nanorészecskék felhasználásával készülő új típusú vakcinát egereken már sikeresen tesztelték.

   Az oltóanyagokat jelenleg egy-egy központi helyen, nagy mennyiségben gyártják, általában távol a felhasználás helyétől.

Minden eddig látottnál távolabbi galaxisokról készített fotót a Hubble űrteleszkóp

Tudomány - 2014-01-08

Minden eddig látottnál távolabbi galaxisokat sikerült lefotóznia - több mint tíz milliárd évvel ezelőtti állapotukban - a Hubble űrteleszkópnak azáltal, hogy egyes hatalmas galaxiscsoportok tömegvonzása úgy viselkedik, mint az optikai lencse: megvilágítja és felnagyítja a mögötte rejtőző égitesteket.

A fogszuvasodás néhány legkorábbi bizonyítékát fedezték fel Marokkóban

Tudomány - 2014-01-07

- A fogszuvasodás néhány legkorábbi bizonyítékát fedezték fel a kutatók a mai Marokkó területén több mint 13 700 évvel ezelőtt élt kőkorszaki vadászó-gyűjtögető népek csontvázmaradványainak vizsgálatakor.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) ismertetett tanulmány szerint a korabeli emberek sok magas szénhidráttartalmú ételt fogyasztottak. A fogaik rossz állapota pedig azt sugallja, hogy gyakran szenvedhettek fájdalmaktól - adta hírül a BBC News.

Nagy adag E-vitamin napi szedése lassíthatja az Alzheimer-kórt

Tudomány - 2014-01-02

- Nagy adag E-vitamin napi szedése lassíthatja az Alzheimer-kór tüneteinek súlyosbodását - derült ki egy amerikai tanulmányból.A kutatás során az E-vitamint szedő, enyhe vagy közepesen súlyos Alzheimer-kóros betegek leépülése lassúbb lett, mint a placebót kapó pácienseké. Az első csoportba tartozók mindennapi feladataikat hosszabb időn át tudták ellátni és kevesebb gondozói segítségre szorultak - tudósított a The Independent online kiadása a The Journal of the American Medical Association című szaklapban megjelent tanulmányról.

Debreceni találmány csökkentheti a lakások fűtési költségeit

Tudomány - 2014-01-01

Jelentősen csökkentheti a lakások fűtési költségeit az a debreceni találmány, amely második díjat kapott a szegedi IDEA 2013 Ötlet-Újdonság-Találmány nemzetközi kiállításon.

 Kukoricza János debreceni feltaláló a kiállításon először lépett a szélesebb szakmai nyilvánosság elé Thermo Drapes hűtés-fűtés kiegészítő rendszerével, és szabadalommal védett eljárása komoly szakmai elismerést kapott.

A madárinfluenza új altípusát találták csirkékben Kínában

Tudomány - 2013-12-23

A madárinfluenza egy Kínában korábban nem kimutatott altípusa, a H5N2 ütötte fel fejét egy észak-kínai csirkefarmon. Ember megbetegedéséről nem érkezett jelentés.

   A H5-ös törzs N2-es altípusa Kína Hopej tartományában, Paoting városban jelent meg, ahol a múlt hét során négyezer szárnyas hullott el a betegség következtében. A tömeges csirkehalál okát a hétvégén a kifejezetten a madárinfluenza kutatásával foglalkozó nemzeti laboratórium is megerősítette.

Tíz tudós vehette át idén a Gábor Dénes-díjat

Tudomány - 2013-12-19

    Idén elismerést vehetett át Gyenge Csaba gépészmérnök, Madarász László villamosmérnök, Csernátony Zoltán orvos, Dinnyés András állatorvos, Gyimóthy Tibor informatikus, Pavelka Tibor fizikus, Tóth Miklós biológia-kémia szakos középiskolai tanár, akadémikus, Mátyus Péter vegyészmérnök, Szabó Ervin József gépészmérnök és Erol Gelenbe egyetemi tanár. Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíjban Tóth Réka egyetemi hallgató részesült.

Kínai sajtó: történelmi lépés a Csang′o-3 űrszonda Holdra szállása

Tudomány - 2013-12-16

Történelmi áttörés, a "kínai álom" része a kínai űrszonda Holdra szállása - írták a hétvégén kínai újságok, miután a Csang′o-3 űrszonda a Jáde nyúl nevű holdjáró robottal szombaton célba érkezett.

 Kína az "űrjáró nemzetek klubjának" állandó tagjává lépett elő, az expedíciók történetében eddigi legnagyobb teljesítményét nyújtva - olvasható a Hszinhua hírügynökség kommentárjában.

Az ország legnagyobb szuperszámítógép-központja épül Debrecenben

Tudomány - 2013-12-13

Magyarország legnagyobb teljesítményű szuperszámítógép-központját hozzák létre 2014 végére a Debreceni Egyetemen (DE) - jelentette be a DE Tudományegyetemi Karok centrumának elnöke pénteken.

 

    Gaál István rektorhelyettes a debreceni sajtótájékoztatón elmondta: a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) 1,5 milliárd forint uniós forrást nyert az egyetem Kassai úti campusán megvalósuló beruházásra.

A zene visszahozta az emlékeket a sérült agyba

Tudomány - 2013-12-12

Könnyűzene hallgatásával segítettek neuropszichológusok szerzett agysérüléses betegeknek abban, hogy visszaidézzék személyes emlékeiket.A maga nemében első ilyen kutatás eredményeit Amee Baird brit és Séverine Samson francia kutató a Neuropsychological Rehabilitation nevű szakfolyóiratban ismertette.

    Bár kutatásukba kisszámú beteget vontak be, ez az első olyan vizsgálat, amely azt célozta, hogy zenével hívják elő a múlt személyes, önéletrajzi emlékeit szerzett agysérüléses betegeknél, azaz olyan agykárosodás esetében, amely nem veleszületett eltérés, nem a születés során kialakult sérülés és nem az idős korban fellépő Alzheimer-kór.

Új üvegházhatású gázt azonosítottak a légkörben kanadai kutatók

Tudomány - 2013-12-11

Új, hosszú életű, konszolidált üvegházhatású gázt (LLGHG) azonosítottak a légkörben a Torontói Egyetem kémiai tanszékének kutatói: a perfluortributilamin (PFTBA) az, amely a legnagyobb hatással van a globális felmelegedésre a légkörbe jutó eddig ismert üvegházhatású gázok közül.

Az élelmiszer-biztonság javítását célzó kutatások a Dél-Alföldön

Tudomány - 2013-12-11

Az élelmiszer-biztonság javítását szolgáló kutatásokat végzett együttműködésben a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft., a Hód-Mezőgazda Zrt., a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. és a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont. A projektet a Gazdaságfejlesztési Operatív Program 780 millió forinttal támogatta.

A pszichoterápia sejtszinten fordíthat vissza egyes élettani változásokat

Tudomány - 2013-12-06

Pszichoterápiával nemcsak a poszttraumás stressz zavar (PTSD) tünetei csökkenthetők, hanem az általa okozott biológiai változások is visszafordíthatók - derült ki magyar kutatók új tanulmányából, amely a Biological Psychiatry című szaklapban jelent meg.  A Szegedi Tudományegyetem és a Nyírő Gyula Kórház - Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet Kéri Szabolcs pszichiáter vezette kutatócsoportja 39 önkéntest vizsgált meg. Mindenkinél poszttraumás stressz zavart (PTSD) állapítottak meg.

Amerikai professzor kapta a Debrecen Díjat

Tudomány - 2013-12-06

Donald M. Bers amerikai professzor kapta a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért elnevezésű kitüntetést. A rangos elismerést Fülesdi Béla egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) elnöke adta át pénteken.

 A nemzetközi díjat 2003-ban olyan kutatók, kutatócsoportok elismerésére alapították, akiknek a munkája lényeges előrehaladást eredményezett a molekuláris orvostudomány területén.

Útban a Holdra a kínai űrszonda

Tudomány - 2013-12-02

- Sikeresen útnak indították és pályára állították a Csang′o-3 (Holdistennő-3) elnevezésű kínai űrszondát, amely a tervek szerint a vele lévő Jáde nyúl nevű holdjáró robottal majd leszáll a Holdon - jelentették helyi idő szerint hétfőn kora hajnalban a Szecsuan tartományi Hszicsang űrközpontból.

Másfél milliárd forint internetes fejlesztésekre a Debreceni Egyetemen

Tudomány - 2013-11-29

Az infotechnológia és azon belül az internethasználat rohamos fejlődéséhez köthető elméleti és gyakorlati alkalmazások fejlesztését végzi konzorciumi partnereivel a Debreceni Egyetem (DE) egy 1,58 milliárd forintos projekt révén.

Nagy mennyiségű metánt bocsát ki a Jeges-tenger

Tudomány - 2013-11-28

A korábban feltételezettnél lényegesen több metán szabadul fel a Jeges-tenger felolvadó tengerfenekéről a legújabb kutatások szerint - a jelenség hátterében az emelkedő hőmérsékletek és a viharok állhatnak.

A Jeges-tenger fenekén hatalmas mennyiségű metán rejlik. A szakértők amiatt aggódnak, hogy a talajrétegek olvadása révén felszabadul a metán és felgyorsítja a felmelegedést - a metán ugyanis a szén-dioxidnál húszszor erősebb üvegházhatású gáz.