Az egészségbiztosítási alap 2007-2008-as maradványából átutalt 27,5 milliárd forint körülbelül fedezi az intézmények minősített adósságát - mondta a Magyar Kórházszövetség elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Rácz Jenő hozzátette, hogy ettől függetlenül az intézmények nem tudják nullszaldóval kezdeni a következő évet. Beszélt arról is, hogy a politikai irányváltások és az eredmények sürgetése miatt nem voltak sikeresek az elmúlt évek egészségügyi reformjai.
Magyarországon az egészségügy 2020-tól akár évi 280 milliárd forintot is megtakaríthat, ha az EU szigorítja éghajlatvédelmi célkitűzéseit – többek között ezt állapította meg az Egészség és Környezet Szövetség (Health and Environment Alliance, HEAL) és az Egészségügy Ártalom Nélkül nevű szervezet Európai Tagozata (Health Care Without Harm Europe, HCWH Europe) közzétett jelentése.
A jelenleg Magyarországon tartózkodó Prof. Lesley Page, angol bába professzor, szívesen segítené a magyarországi szülészeti reformot, így az otthonszülés és a bábai tevékenység megerősítésének törvényi szabályozását.
Állami támogatással és befogadóképességük 15-20 százalékos bővítésével a jelenleginél akár kétszer több külföldi hallgatót is fogadhatnának a hazai orvosi egyetemek - olvasható a weborvos.hu-n. A négy magyarországi orvosegyetem az Új Széchenyi Tervből kér támogatást.
Hazánkban évente mintegy 16 000 ember halálát okozza a részecskeszennyezés (PM10) – állapította meg az Európai Környezetvédelmi Ügynökség tanulmánya. Ugyanakkor ez a szennyezés rövid idő alatt csökkenthető, amennyiben megvan hozzá a politikai akarat. Mindez a Levegő Munkacsoport két napos konferenciáján hangzott el, amit Korommentes levegőt az egészségért és az éghajlatért! címmel rendezett.
Az egészségügyi kormányzat gesztusértékű lépése, a röghöz kötő rendelet eltörlése ellenére is csak mindössze 377 gyakornok orvos jelentkezett a kórházak által meghirdetett 665 orvosgyakornoki álláshelyre - olvasható a Népszabadságban. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke szerint egyetlen intézkedés kevés a fiatal orvosok megtartására, így a rezidensek fele valószínűleg a határon túl kezdi meg pályáját.
Mielőbb fogalmazzák meg a tervezett otthon szülés biztonságos körülményeinek szakmai minimum követelményeit, jogi és etikai feltételrendszerét. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa éppen három évvel az első állásfoglalása után most megismételte annak legfontosabb megállapításait, és – figyelembe véve a civil társadalom és a szülész szakma egy részének igényét - szükségesnek látta az adott helyzet emberi jogi és alkotmányos alapjogi értékelését.
A szülészeti ellátás testileg-lelkileg hatással vannak az anyára és a gyermekre. Minden egyes ellátó személy és a szülés teljes környezete növelheti vagy csökkentheti a nők önbizalmát, segítheti vagy hátráltathatja az anyákat a szülésben, gyermekük gondozásában és szoptatásában, valamint az újszülötteket a hatékony szopásban, az optimális, egészséges, kiegyensúlyozott életkezdésben.
Magyarországon a gazdaságilag aktív korú lakosság mintegy 18 százaléka szenved valamilyen krónikus betegségben – mint például a cukorbetegség, magas vérnyomás -, 7 százalékuk egyszerre többen is. Ennek megfelelően az aktív korú népesség 21 százaléka, körülbelül 1,5 millió ember szed rendszeresen gyógyszereket.
Tisztelt Miniszter Úr!
20 évvel az első civil kezdeményezés után, amely az otthonszülés jogi szabályozását sürgette, a kórházon kívüli szülést választó családok még mindig rendszeresen ki vannak téve a különböző hatóságok zaklatásainak.
Az elmúlt napokban, különböző forrásokból olyan, a betegségek szövettani / patológiai diagnosztikáját érintő vélemények és adatok hangoztak el és láttak napvilágot, amelyek sokkal inkább tekinthetők becslésnek, semmint objektív felmérés eredményének s így valóságtartalmuk megkérdőjelezhető, ezért alkalmasak arra, hogy félrevezessék a daganatos betegségek iránt érzékeny közvéleményt.