- A jövő tavasztól már csak 27 tagot számláló Európai Unió (EU) gazdasági növekedésének üteme a nagyfokú bizonytalanság közepette is tartós, de kevésbé dinamikus marad. A tavaszi előrejelzéstől eltérően idén 0,1 százalékponttal kevesebb, 2,2 százalékos, jövőre 2,0, 2020-ban pedig 1,9 százalékos gazdasági növekedés várható
Javította a magyar gazdaság idei és jövő évi növekedési előrejelzését az Európai Bizottság csütörtökön közzétett őszi prognózisában.
A bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (Ecfin) elemzői Magyarország hazai össztermékének (GDP) idei növekedési ütemét a tavaszi gazdasági előrejelzéshez képest 0,3 százalékponttal, 4,3 százalékra, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 3,4 százalékra emelték. Két év múlva, 2020-ban várhatóan 2,6 százalékkal bővül majd a magyar gazdaság.
Egy évvel ezelőtti prognózisában az Európai Bizottság még azt jósolta, hogy a magyar gazdaság 2018-ban 3,6 százalékkal, 2019-ben pedig 3,1 százalékkal nő.
Magyarország megsértette az európai uniós jogot a mobilfizetési rendszer állami monopóliummá alakításával, a jogszabály ellentétes a szolgáltatásokról szóló közösségi irányelv rendelkezéseivel - mondta ki szerdán az Európai Bíróság.
A vonatkozó 2011-es magyar törvény értelmében a nemzeti mobilfizetési rendszer működtetésének kizárólagos joga a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. hatáskörébe tartozik. A szolgáltatóknak ezt a platformot kell kötelezően igénybe venniük, például a parkolásért és a közutak használatáért fizetendő díjak kiegyenlítésekor.
Az Európai Bizottság 2014-ben kötelezettségszegési eljárást indított az ügyben, mondván, a törvény megfelelő indok nélkül jelentősen korlátozza a piaci versenyt.
Szerdai ítéletében a luxembourgi székhelyű törvényszék megállapította: a jogszabály összeegyeztethetetlen a szolgáltatási irányelvnek a letelepedés szabadságára vonatkozó rendelkezéseivel, a vitatott intézkedések aránytalanul korlátozzák a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvét.
Mobil óriásplakáton üzennek Orbán Viktor miniszterelnöknek az európai liberálisok, teherautóra szerelt hirdetőtáblájuk a kedden útjára indított akció keretében Brüsszel különböző kiemelt pontjain fog feltűnni, válaszul a magyarországi fejleményekre és kormányzati médiakampányokra.
Egy vasárnap közzétett brit sajtóértesülés szerint kompromisszumos megoldás körvonalazódik a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről folyó tárgyalásokon, annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a régóta nem létező határellenőrzés visszaállítását Észak-Írország és az Ír Köztársaság között.
A The Sunday Times című konzervatív vasárnapi lap meg nem nevezett, magas beosztású forrásokat idéző írása szerint az Európai Unió immár hajlik arra, hogy a kilépési megállapodásban kötelező jogi erővel szerepeljen az Egyesült Királyság egészére kiterjedő majdani vámegyüttműködési megállapodás koncepciója.
- Egy már ismert szabályrendszeren, például a Svájc-EU szabadkereskedelmi egyezményen alapuló megoldást szeretnének a Brexit-megállapodásban a legtöbben viszontlátni
A Demokratikus Koalíció arra kéri az Európai Bizottságot, hogy tegye meg azokat a lépéseket, amelyek kizárják, hogy a kettős állampolgárok több országban is szavazhassanak a jövő évi EP-választáson.
Az Európai Unió már most is többsebességű, nem várhat állandóan arra, amíg az együttműködésbe mind a 27 tagállam bekapcsolódik - jelentette ki Angela Merkel német kancellár pénteken Prágában az Andrej Babis cseh miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón.
A kancellár szerint azonban minden tagállam előtt nyitva kell hagyni a lehetőséget, hogy bekapcsolódjon a közös munkába.
Fegyverembargó bevezetését javasolja Szaúd-Arábiával szemben csütörtökön elfogadott állásfoglalásában az Európai Parlament, amely szerint független, nemzetközi vizsgálatra, illetve egységes uniós fellépésre van szükség Dzsamál Hasogdzsi ellenzéki újságíró meggyilkolásának ügyében.
- A brit Brexit-ügyi miniszter szerint a franciaországi Calais kompkikötőjében hosszadalmas torlódásokat okozó alapos vámvizsgálatoknak vethetik alá a Nagy-Britanniából érkező teheráruforgalmat, ha a brit EU-tagság megszűnéséig (Brexit) nem születik megállapodás a kilépés feltételrendszeréről.
A brit számvevőszék feladatait ellátó független parlamenti testület szerint komoly ára lenne, ha Nagy-Britannia EU-tagsága a kilépés feltételrendszeréről szóló megállapodás nélkül szűnne meg.
Az Európai Unió mintegy 300 millió euróval csaknem 3 milliárd euróra növeli az Erasmus+ oktatási ösztöndíjának jövő évi költségvetését, és 30 millió euróval támogatja az úgynevezett európai egyetemek létrehozásának munkálatait - közölte az Európai Bizottság szerdán.Navracsics Tibor, a testület oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős biztosa tájékoztatása szerint az Európai Bizottság közzétette a diákok és tanárok országok és intézmények közötti mobilitását segítő Erasmus+ programjának 2019-es pályázatait.
A felhívás szerint az oktatás, a képzés, az ifjúságügy és a sport területén tevékenykedő minden köz- és magánszervezet pályázhat az Erasmus+ program támogatására. A fiatalok és a fiatal munkavállalók egyéni tanulmányi mobilitásához, valamint ifjúsági stratégiai partnerségekhez nyújtott támogatásokra olyanok is pályázhatnak, akik ifjúsági munkát végeznek, de ezt nem feltétlenül ifjúsági szervezet keretében teszik.
Navracsics Tibor tájékoztatása szerint a költségvetés mintegy 10 százalékos emelése lehetővé teszi, hogy a 2025-re megvalósuló Európai Oktatási Térség keretében 30 millió eurót fordítsanak úgynevezett európai egyetemek alapítására az Európai Unióban.
Az Európai Bizottság támogatni fogja, hogy az Európai Unióban kibővítsék a minősített többségi szavazás alkalmazását az energetika és az éghajlat-politika, az adózás és a szociálpolitika területén - derül ki az uniós végrehajtó testület Brüsszelben kedden bemutatott 2019-es munkaprogramjából.
A program gyors megállapodást irányoz elő a már előterjesztett jogalkotási javaslatokról, néhány új kezdeményezés elfogadását tervezi a fennálló kihívások kezelésére, valamint kezdeményezéseket mutat majd be a Nagy-Britannia kiválásával 27 tagúra apadó EU jövőjével kapcsolatban.
Aggályosnak tartott jövő évi költségvetési tervezetének módosítására szólította fel az olasz kormányt kedden az Európai Bizottság, kiemelve, hogy az abban szereplő számok közel sem felelnek meg a korábbi uniós ajánlásoknak és római kötelezettségvállalásoknak.
A brüsszeli testület arra kérte Olaszországot, hogy három héten belül álljon elő egy módosított tervezettel, amely megfelel az uniós pénzügyminiszterek júliusban kiadott ajánlásainak.
- Elengedhetetlen a vészforgatókönyv kidolgozása és elfogadása az ír-szigeti helyzet rendezésére, még akkor is, ha az Egyesült Királyság uniós kilépését (Brexit) követő átmeneti időszakot meghosszabbítják - jelentette ki Leo Varadkar ír kormányfő pénteken a 12. Ázsia-Európa (ASEM) csúcstalálkozón.
A brüsszeli ülés szünetében a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy brit kollégájának, Theresa Maynek kell eldöntenie, hogy szembemegy-e az észak-írországi britpárti Demokratikus Unionista Párttal (DUP), és beleegyezik-e a "vészmegoldásba", amelyhez az Európai Unió ragaszkodik.
Nagy-Britannia nem azért vesz részt az uniós csúcson, hogy indítványozza a Brexitet követő átmeneti időszak meghosszabbítását, noha elképzelhető, hogy sor kerül rá - közölte a brit miniszterelnök az EU-tagországok állam- és kormányfőinek Brüsszelben rendezett találkozójának szünetében csütörtökön.
Sajtótájékoztatóján Theresa May elmondta, a brit uniós kilépés feltételrendszeréről folytatott tárgyalásokon vannak még megoldásra váró fontos kérdések, mint például az Írországgal közös határellenőrzés bevezetésének problémája, de London szerint nem egy egyéves hosszabbításról lenne szó, hanem annak a lehetőségéről, hogy szükség esetén néhány hónappal kiterjeszthessék az átmeneti időszakot.
Egy olyan új migrációs megközelítés, amely elveti a menekültek uniós tagországok közötti kötelező kvóták szerinti elosztásának rendszerét, nem oldja meg a migráció kérdését - jelentette ki Angela Merker Brüsszelben, az uniós tagországok háromnapos csúcstalálkozójának migrációval foglalkozó tanácskozását követen csütörtökön. A kancellár sajtóértekezletén kijelentette, a kvótarendszer elvetése "kicsit könnyű megoldás", amely véleménye szerint nem európai válasz.
Továbbra is van esély arra, hogy még időben sikerül jó és tartós megállapodást kötni a brit európai uniós tagság megszűnéséről (Brexit), ha a közösségben maradó 27 tagország megőrzi egységét és kitart elvei mellett - hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár szerdán a szövetségi parlamentben (Bundestag).
- Egyértelmű és növekvő az Európai Unió támogatottsága a tagországokban, a megkérdezettek 68 százaléka hasznos dolognak tartja hazája tagságát, ami a legmagasabb arány az elmúlt 35 évben - derül ki a Brüsszelben szerdán közzétett uniós közvélemény-kutatásból (Eurobarometer).
Az Európai Bizottság igazságügyi kérdésekért felelős tagja szerint Európa biztonságát teszik kockára azok a tagországok, amelyek pénzért árusítanak állampolgárságot potenciálisan veszélyes embereknek.