Nem ért egyet az Angela Merkel német kancellárt ért bírálatokkal Christian Kern osztrák kancellár, aki egy vasárnapi lapinterjúban az osztrák védelmi miniszter szavaira reagált.
Hans Peter Doskozil védelmi miniszter a Kronen Zeitung című lapnak adott pénteki interjújában élesen bírálta a német menekültügyi politikát. A szociáldemokrata politikus kijelentette, hogy Ausztria nem Németország "váróterme". Kern párttársa felelőtlennek nevezte Merkel korábbi, már szállóigévé vált kijelentését - "sikerülni fog" (wir schaffen das), amellyel korábban a menekültek befogadására buzdította a németeket.
Németországban a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap Angela Merkel kancellár és a V4 csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) kormányfőinek pénteki varsói találkozójával kapcsolatban közölt kommentárt szombati számában.
A konzervatív lap Keleten elveszítve címmel közölte Berthold Kohler kommentárját, aki kiemelte, hogy Németország és a kelet-közép-európai országok kapcsolatát most már nem a múlt, hanem inkább a jövő terheli, mert a térségben élők nem sokkal kisebb kételkedéssel szemlélik a mind mélyebben integrált EU-ra vonatkozó terveket, mint az angolok.
Az Európai Unióban komoly vitára van szükség a biztonsági kérdésekről, reagálni kell a terrorizmussal, a migrációs válsággal összefüggő kihívásokra - értékelte Beata Szydlo lengyel kormányfő pénteken Varsóban, a visegrádi országcsoport és Németország kormányfői találkozóján.
Az Egyesült Királyság kilépéséről (Brexit) döntő júniusi brit népszavazás után olyan változásokra van szükség, "melyek összekapcsolják, nem pedig elválasztják a tagállamokat" - szögezte le Szydlo, aláhúzva a hatékonyabb európai együttműködésre irányuló reformok nélkülözhetetlenségét.
Az EU belső és külső biztonságát, ezen belül a terrorizmust, a migrációs válságot érintő témákban hangsúlyt kell helyezni a külső határvédelemre, valamint az EU határain kívül nyújtandó humanitárius segítségnyújtásra - szögezte le a lengyel miniszterelnök.
- Újabb népszavazást, vagy parlamenti választást sürget az ellenzéki brit Munkáspárt vezetőjének kihívója a szigetország európai uniós tagságával kapcsolatban.
Owen Smith a BBC szerdai tudósítása szerint azt mondta: vezetővé választása esetén megpróbálja elérni, hogy Theresa May kormányfő mindaddig ne aktiválja a lisszaboni szerződés kilépést szabályozó 50. cikkelyét, amíg nem egyezik bele abba, hogy népszavazásra bocsátja a Brexitről szóló végleges megállapodást, vagy parlamenti választáson szerez jóváhagyást hozzá.
A Munkáspárt nem ad szabad kezet a kormányzó konzervatívoknak. A Labour továbbra is úgy gondolja, hogy az Egyesült Királyság helye az Európai Unióban van - idézte Jeremy Corbyn kihívóját a BBC.Szombati brit sajtóértesülés szerint az Európai Unió hajlandó lenne különleges státust biztosítani a londoni City pénzügyi központjának a brit EU-tagság megszűnése után.
A The Guardian című baloldali brit napilap birtokába jutott nem nyilvános feljegyzések tanúsága szerint Michel Barnier, a kilépési feltételekről Londonnal folytatandó tárgyalások EU-munkacsoportjának vezetője európai parlamenti képviselőknek a héten azt mondta, hogy a pénzügyi stabilitás megingásának elkerülése végett "nagyon specifikus" különtárgyalásokra lesz szükség, és különleges kapcsolatrendszert kell majd fenntartani a City pénzügyi szektorával.
- Olaszország a hangjának megemelésére kényszerül a migráció kérdésében, és az Európai Uniónak ezt meg kell hallania, mivel a tengeren érkező migránsok nem kizárólag a görögök és az olaszok gondja - fogalmazott Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter az Il Messaggero című olasz napilapban hétfőn megjelent interjúban.
A korábban jósoltnál egy évvel, 2019 végére csúszhat az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból, mert a brit kormány nem áll készen a távozásról szóló tárgyalások megindítására.
A The Sunday Times című vasárnapi lap City-beli forrásokból úgy tudja, kabinettagok jelezték a londoni pénzügyi központnak, hogy az ország a vártnál tovább maradhat az EU-ban.
Törökország Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásainak megvétózását helyezte kilátásba Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter a Kurier című lap vasárnapi számában. Az uniós tagországok külügyminisztereinek tanácsa új tárgyalási fejezetek megnyitásáról fog dönteni, azonban én ellene szavazok majd - nyilatkozott a tárcavezető.
Az előző havinál kissé gyorsabb ütemben növekedett júliusban az euróövezet gazdasági teljesítménye, a régió jelek szerint gyorsan túltette magát a Nagy-Britannia európai uniós tagságát elvetők győzelmével végződő népszavazáson - derült ki a Markit Economics londoni gazdaságkutató intézet beszerzésimedzser-indexeinek szerdán közölt végleges adataiból.
- A törökországi puccskísérlet után elindult folyamatok miatt felülvizsgálatra szorul a menekültválság közös kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodás - mondta a német kormány emberi jogi megbízottja egy szerdai lapinterjúban.
- Érvénybe léptett a személyes adatok transzatlanti áramlásának erőteljesebb védelmet biztosító új európai-amerikai egyezmény - jelentette be sajtótájékoztatóján Mina Andeeva, az uniós bizottság egyik szóvivője hétfőn.
- Skócia számára továbbra is nyitva kell hagyni a függetlenség lehetőségét, és az Egyesült Királyság többi nemzetének is "különböző opciókat" kell megvizsgálniuk - mondta hétfőn a skót miniszterelnök.Nicola Sturgeon üzletemberek előtt tartott edinburghi előadásában felidézte, hogy Skóciában a többség a bennmaradásra szavazott a brit EU-tagságról júniusban rendezett népszavazáson.
Az inkluzív (befogadó jellegű) oktatás és a közös értékek előmozdítása része azoknak a lépéseknek, amelyekkel megfékezhető a terrorizmus - írta az ABC című spanyol napilapban vasárnap megjelent közös cikkében a Navracsics Tibor, az Európai Unió kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa és Inigo Méndez de Vigo ügyvezető spanyol oktatási, kulturális és sportminiszter.
Az Európai Unió egészében csökkent, az eurózónában viszont emelkedett a GDP arányában mért államadósság az első negyedévben a múlt év utolsó negyedéhez képest - jelentette pénteken az Eurostat.
Az unió statisztikai hivatalának adatai szerint az EU 28 tagállamában az első negyedév végén 84,8 százalék volt a bruttó hazai termékhez viszonyított államadósság a tavaly negyedév végi 85,3 százalékkal szemben, míg az euróövezet 19 tagállamában 90,7 százalékról 91,7 százalékra emelkedett.
A nemzetgazdasági miniszter nem tartja alaptalannak, hogy Magyarország az évtized végére csatlakozzon az euróövezethez. Varga Mihály erről a Magyar Hírlap keddi számában megjelent interjúban beszélt. Hozzátette, ehhez közelebb kell kerülni az uniós átlaghoz, valamint tovább kell javítani a termelékenységet, ugyanakkor stabilabb euró is kell, biztosabb lábakon álló, közös, fiskális politikával.
Elhagyjuk az Európai Uniót, de ez nem jelenti azt, hogy elhagyjuk Európát - fogalmazott Boris Johnson brit külügyminiszter Brüsszelben, az uniós külügyminiszterek tanácskozását megelőzően hétfőn.
A brit miniszter kijelentette: érvényt kell szerezni a polgárok akaratának és ki kell vezetni Nagy-Britanniát az Európai Unióból. Ugyanakkor London "nem fogja feladni vezető szerepét Európában" - hangsúlyozta Johnson.
Jóváhagyták a Spanyolország és Portugália elleni deficitszankciós eljárás elindítását az Európai Unió pénzügyminiszterei a Brüsszelben kedden tartott ülésükön.
A miniszterek elfogadták az Európai Bizottság előterjesztését, amelynek alapján a két dél-európai ország pénzbüntetéssel és az uniós támogatások felfüggesztésével is sújtható amiatt, hogy nem teljesítették a hiánycsökkentési célokat sem a 2014-es, sem a 2015-ös évben, megsértve a stabilitási és növekedési paktumot.
- Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése csütörtökön jóváhagyta a fogyatékossággal élő személyek jogaival foglalkozó ENSZ-egyezmény végrehajtásáról szóló jelentését.Kósa Ádám fideszes EP-képviselő és egyben az EP fogyatékosságügyi munkacsoportjának társelnöke ennek kapcsán azt mondta, az önálló életvitelhez a kulcsot a befogadó oktatás és a fizetett munkavégzés jelentheti .
Bírósági keresetet indított a határokon átnyúló tevékenységet folytató befektetők mezőgazdasági földterület használatára vonatkozó jogaival kapcsolatos uniós szabályok megsértése miatt az Európai Bizottság csütörtökön Magyarország ellen.
A bizottság szerint a magyar földtörvény a külföldi és a belföldi befektetőket egyaránt megfosztotta szerzett jogaiktól és befektetéseik értékétől anélkül, hogy ennek fejében kárpótlást nyújtott volna.