A görög kapitulációról szóló szalagcímek ellenére korántsem Görögország volt az, amely megadta magát az euróövezeti csúcson, hanem Németország - írta keddi helyzetértékelésében a Financial Times.
Spanyolország 18,9 millió eurós (5,8 milliárd forint) bírságot kapott, amiért hamis deficitadatokat adott az uniónak a valenciai régióról - számolt be a brüsszeli döntésről kedden a spanyol sajtó.
Mint írták, először fordul elő, hogy a statisztikák manipulálása miatt megbírságolnak egy országot, mióta 2011-ben szigorították a tagállamok költségvetési felügyeletét és az Európai Bizottság jogkört kapott a benyújtott adatok felülvizsgálatára.
- Az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) pénzügyi alap luxembourgi székhelyű irányító testülete szerdán megkapta az újabb görög hitelkérelmet. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök az Európai Parlamentben délelőtt tartott beszédében közölte, hogy eljuttatták a hivatalos kérelmet az ESM-hez. A mentőalap szóvivője később megerősítette, hogy megkapták, és az euróövezeti pénzügyminiszter-helyettesekből álló munkacsoport szerdán áttanulmányozza azt.
Az eurózóna tagállamainak rendkívüli csúcstalálkozóját hívta össze Brüsszelbe kedd estére Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, aki a közös pénzt használó országok csúcstalálkozóin is elnököl.
Hétfőn Angela Merkel német kancellár Párizsba utazik, ahol Francois Hollande francia államfővel vitatják meg a vasárnapi görög népszavazás eredményét. Az eurócsúcs a tervek szerint kedden 18.00-kor kezdődik.
Görögország euróövezeti hitelezői 317 milliárd eurót veszíthetnek el az államcsődön - írja pénteki számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung az UBS, az ifo gazdaságkutató intézet és az Eurostat adataira hivatkozva.Németország 87,6, Franciaország 67,0, Olaszország 58,5, Spanyolország 40,0, Hollandia 19,0, Belgium 11,8, Ausztria 9,3, Finnország 5,9, Portugália 4,4, Szlovákia 2,9, Írország 2,6, Szlovénia pedig 1,6 milliárd eurót veszíthet a görög államcsődön
Technikai okokból, határozatlan ideig a folyamatban lévő ügyekben felfüggeszti "a Magyarországra irányuló dublini transzferek fogadását" - a menekültek visszafogadását más uniós országokból - a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal - közölte a Belügyminisztérium.
A közlemény szerint erről az illetékes a DubliNet rendszeren keresztül tájékoztatta Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Lengyelország, Luxemburg, Németország, Norvégia, Olaszország, Svédország és Szlovákia hatóságait.
Az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlése hétfőn Strasbourgban megkezdte ötnapos nyári ülésszakát, amelynek keretében kedden Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szólal fel, szerdán pedig vitát folytatnak a magyarországi helyzetről. A 47 országot összefogó Európa Tanács a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok érvényesülését kíséri figyelemmel a tagországokban.
- Pénteki luxembourgi tanácskozásuk alkalmával jóváhagyták az Európai Bizottság által készített országspecifikus gazdaságpolitikai ajánlásokat az Európai Unió tagállamainak pénzügyminiszterei.
Mind az euróövezetben, mind az Európai Unió egészében pozitív inflációs rátát regisztráltak májusban az előző havi nulla százalék után.
Az Eurostat, az unió statisztikai hivatala szerdán azt jelentette, hogy májusban éves összevetésben az euróövezetben és az unió 28 tagállamában egyaránt 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Áprilisban már megállt a fogyasztói árak esése, de márciusban még 0,1 százalékkal csökkent a harmonizált (HICP) fogyasztói árindex.
Jogerős ítéletben mondta ki kedden a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának fellebbviteli fóruma, az úgynevezett Nagykamara, hogy egy kereskedelmi céllal működő hírportál felelőssé tehető az oldalon megjelenő gyalázkodó kommentek miatt.
- Brüsszel úgy értékeli, hogy a miskolci önkormányzatnak a "Számozott utcák" ügyében hozott intézkedései sem az uniós romastratégiák keretrendszerével, sem a kormány által a magyar romastratégiában vállalt intézkedésekkel nincsenek összhangban - derül ki abból a válaszból, amelyet Vera Jourová igazságügyi biztos adott Niedermüller Péter DK-s EP-képviselő írásbeli kérdéseire.
Görögország kilépése az euróövezetből a kisebbik rossz Athén számára, Görögország semmit sem veszíthet, ha visszautasítja a hitelezők ajánlatát - foglal állást a Financial Times brit gazdasági és politikai napilap európai kiadásának hétfő számában Wolfgang Münchau.
- Elfogadta szerdán az Európai Parlament Strasbourgban ülésező plenáris ülése a magyarországi helyzettel, elsősorban a miniszterelnök halálbüntetéssel kapcsolatban tett kijelentéseivel és a bevándorlás és a terrorizmus témakörében indított nemzeti konzultációval foglalkozó határozatát.
A magyarországi menekültbefogadó állomásokon nagyon rosszak a körülmények, durva a bánásmód, nincs elég mód jogi segítség vagy civil társadalmi támogatás igénybe vételére - állapítja meg nem-kormányzati szervezetektől kapott tájékoztatás alapján a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) rasszizmus és intolerancia elleni szakértői bizottsága, az ECRI által frissen közzétett jelentés.
- Jövő szerdán tartják a szavazást arról a határozatról az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén, amely a magyarországi helyzetet értékeli. A végleges napirendtervezettel együtt pénteken tette közzé az EP a frakciók által beterjesztett szövegtervezeteket.
A német kancellár és a francia államfő egyelőre nem támogatja az euróövezeti integráció elmélyítését, és szándékuk szerint az ügy csak a 2017-es francia elnökválasztás után kerül napirendre - írta a Handelsblatt című német üzleti lap.
- Magyarország legerőteljesebb nemzeti érdekének tartja Orbán Viktor miniszterelnök a lehető legjobb együttműködés kialakítását Európa legerősebb pártjával, az Európai Néppárttal és annak frakciójával.
A kormányfő ezt csütörtökön mondta az M1 aktuális csatornán sugárzott nyilatkozatában, a Manfred Weber európai néppárti frakcióvezetővel tartott budapesti munkareggelijük után.
Áprilisban, akárcsak márciusban 9,7 százalékos volt a munkanélküliségi ráta a 28 tagországból álló Európai Unióban (EU) - közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán.
A 19 tagállamból álló eurózónában a ráta 11,2 százalékról 11,1 százalékra mérséklődött.
Előre nem bejelentett tanácskozást tartottak a görög államadósság-válságról keddre virradó éjjel a berlini kancellári hivatalban a Görögországot mentőhitelekkel támogató intézmények - az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - vezetői, valamint a német kancellár és a francia államfő.
Jean-Claude Juncker a Süddeutsche Zeitung című lapban megjelent interjúban - amely elsősorban a görögországi államadósság-válság kezeléséről szól - a halálbüntetés körüli vitával kapcsolatban kijelentette: "ha Magyarország bevezetné a halálbüntetést, akkor az válóok lenne. Válóok! Politikai alapelveimhez tartozik, hogy nem lehet halálbüntetés. Nincs helye az Európai Unióban annak, aki bevezeti a halálbüntetést."