- Polgári peres eljárásoknál a fellebbviteli bíróság is köteles hivatalból értékelni, hogy egy szerződés egyes feltételei tisztességtelenek-e, ha a törvényszék az elsőfokú eljárás adatai alapján rendelkezik az ehhez szükséges ténybeli és jogi elemekkel - állapította meg egy devizahiteles ügyében az Európai Unió Bírósága.
Az Európai Bizottság szerdán öt tagország, köztük Magyarország esetében javasolta az uniós tagállami kormányokat képviselő tanácsnak, hogy szüntesse meg a vele szemben a túlzott mértékű - vagyis az elfogadható plafonnak tekintett három százalék fölötti - költségvetési hiány miatt folyó eljárást.
- A médiaszabadság uniós szintű érvényesítéséről szóló állásfoglalást szavazott meg nagy többséggel kedden Strasbourgban az Európai Parlament (EP).A Renate Weber román liberális EP-képviselő által kidolgozott, 539 igen szavazattal, 70 ellenében, 78 tartózkodás mellett elfogadott dokumentum az eddiginél erőteljesebb európai beavatkozást szorgalmaz ezen a területen.
A legnagyobb brit vállalatok vezetőinek hétfői figyelmeztetése szerint évente akár 92 milliárd font (32 ezer milliárd forint) kárt is okozhat a brit gazdaságnak Nagy-Britannia esetleges kilépése az Európai Unióból.
A vállalati vezetők szerint "elsöprő erejű" gazdasági érvek szólnak Nagy-Britannia EU-tagságának fenntartása mellett.
Az Európai Unió Tanácsa hétfőn elfogadta az úgynevezett kettes jogszabálycsomagot, amelynek célja, hogy szorosabbá tegye ellenőrzést az eurózóna országainak költségvetése fölött és a bajba került vagy pénzügyi segítséget kérő országok gazdaságpolitikájának felügyeletét - tudatta hétfőn az állam- és kormányfőket tömörítő tanács sajtószolgálata.
- Magyarországra az Európai Uniótól - az odautalt pénzeken felül - 1,1 milliárd euró érkezett az idei első negyedévben, és ez volt a legnagyobb tétel a devizatartalékok növekedésében, derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég közzétett időközi jelentéséből.
Az euróövezeti államadósság-válságot nem lehet csak megszorításokkal kezelni - mondta Andor László a Süddeutsche Zeitung című német lapban hétfőn megjelent interjúban, amelyben az Európai Bizottság (EB) foglalkoztatásért és társadalmi befogadásért felelős biztosa hangsúlyozta, hogy az övezet válsággal küzdő tagországainak több időt kell adni az államháztartási konszolidációhoz, a többi tagállamnak pedig hozzá kell járulnia a gazdaság élénkítéséhez.
Az Amnesty International (AI) szerint a ET-megfigyelési eljárás fontos lehetőség arra, hogy Magyarország megerősítse elkötelezettségét az emberi jogi alapértékek iránt. Az Európa Tanács (ET) monitoring bizottsága szerdán 21:20 arányban szavazta meg a Magyarország elleni megfigyelési eljárás megindítására vonatkozó javaslatot. A megfigyelési eljárást olyan ET-tagország ellen indíthatják, ahol kétely merült fel a demokrácia, a jogállamiság, illetve az emberi jogok maradéktalan érvényesülésével kapcsolatban.
Az Európa Tanács (ET) monitoring bizottságának csütörtöki strasbourgi ülésén szavaztak a jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló jelentés megállapításairól, amellyel kapcsolatban egyébként már az előző napon - 21:20 arányban - úgy döntöttek: javasolják, hogy az ET parlamenti közgyűlésének következő, júniusi ülésszakán tűzzék napirendre a Magyarország elleni megfigyelési eljárás megindítását.
Az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy teljesítse a hajók fedélzetén elhelyezett tengerészeti felszerelésekre vonatkozó új szabványokból adódó kötelezettségeit - közölték csütörtökön Brüsszelben. Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény tájékoztatása szerint a tengerészeti felszerelésekről szóló irányelv célja, hogy a nemzetközi szabványok egységes alkalmazását érje el az EU-ban, valamint megkönnyítse a tengerészeti felszerelések belső piacon belüli szabad mozgását.
Jogosnak találta Hagyó Miklós egykori budapesti főpolgármester-helyettesnek a fogva tartása körülményeire vonatkozó panaszai többségét a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága keddi ítéletében, amelyben 12 500 euró nem vagyoni jellegű kártérítés és 6000 euró perköltség megfizetésére kötelezte a magyar államot.
Alapvetően sikeresnek tekinthető az egy évvel ezelőtt létrehozott európai polgári kezdeményezés jogintézménye - állapította meg az évforduló alkalmából az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén rendezett csütörtöki vitában Gurmai Zita szocialista EP-képviselő.
Lényegében az eddig ismert álláspontokat ismételték meg a felszólalók a magyarországi alkotmányos helyzetről tartott vitában szerdán délelőtt az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén. Az Európai Tanács álláspontját az ügyben Lucinda Creighton, Írország Európa-ügyi minisztere ismertette, aki elmondta, hogy a tanács ezt a kérdést nem vitatta meg, és állást foglalni sem óhajt, ezért az EP-ben tartott vitához érdemben nem tud hozzászólni.
- Az Európai Néppárt (EPP) azt várja, hogy az Európai Bizottság (EB) végezze el a legutóbbi magyar alkotmánymódosítás jogi elemzését az európai jognak való megfelelés szempontjából - hangsúlyozta Frank Engel, a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú pártcsalád luxemburgi tagpártjának európai parlamenti (EP-) képviselője szerdán Strasbourgban, a magyarországi alkotmányos helyzetről folytatott plenáris EP-vitában.
Az Európai Bizottság (EB), az uniós jogi előírások tiszteletben tartásán is őrködő testület tárgyilagos és pártatlan módon vizsgálja a magyar alaptörvény március 11-ikén elfogadott módosításait - jelentette ki Viviane Reding, igazságügyi kérdésekben illetékes bizottsági alelnök szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén a magyarországi alkotmányos helyzetről folytatott vitában.
Az Európai Parlament (EP) kedden Strasbourgban nagy többséggel - 488 szavazattal 152 ellenében - elfogadta Gurmai Zita szocialista EP-képviselő jelentését az esélyegyenlőségről szóló uniós irányelv felülvizsgálatáról.
A jelentés célja, hogy értékelje a 2004-ben született irányelv végrehajtását és eredményeit, illetve javaslatokat fogalmazzon meg annak későbbi felülvizsgálatához.
Újabb levelet írt José Manuel Barroso Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben megerősíti az alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatos komoly aggályait - tudatta pénteken az Európai Bizottság sajtószolgálata. A bizottság közleménye szerint a brüsszeli testület elnöke tudomásul veszi: Orbán Viktor korábban biztosította őt arról, hogy Magyarország és a magyar kormány teljes mértékben elkötelezett az európai jog és értékek mellett.
- Várhatóan nem végez a magyar alaptörvény módosításának mélyreható jogi elemzésével az Európai Bizottság az Európai Parlament jövő hét szerdai, Magyarországról szóló plenáris vitájáig - tudatta egy uniós forrás az MTI-vel pénteken. A bizottsági forrás részletesen kifejtette az MTI-nek, hogy az alaptörvény módosításának vizsgálata alapvetően két úton folyik; a módosítást vizsgálja egyrészt az uniótól teljesen független Európa Tanács Velencei Bizottsága, amely várhatóan leghamarabb júniusban foglal állást a kérdésben.
Trösztellenes vizsgálatot indít az Európai Bizottság a Mastercard ellen a bankközi díjak megállapításának gyakorlata miatt - tudatta kedden a brüsszeli testület.
A bizottság azt vizsgálja, hogy a Mastercard gyakorlatával korlátozza-e a piaci versenyt az Európai Gazdasági Térségben (EGT) a kártyás fizetések területén, és ezzel megsérti-e az uniós versenypiaci előírásokat.