Gazdaság

Eredmények megjelenítése 221-től 240-ig 4594 találatból.

Ukrajnai háború - Párizs szerint van európai megoldás az orosz gáztól történő függetlenedésre

Gazdaság - 2022-03-08

Európának vannak megoldásai a függetlenedésre az orosz gáztól - jelentette ki kedden Bruno Le Maire francia gazdasági és pénzügyminiszter az ukrajnai háború gazdasági következményei kapcsán. A tárcavezető ezek felgyorsítását szorgalmazta a konfliktus okozta "gázsokk jövő téli kihívásai" miatt.

A francia kormánytag azt is megerősítette, hogy a hazai fogyasztók számára tavaly nyáron befagyasztott gázárak legalább 2022 végéig nem változnak.

"A függés az orosz gáztól nem ugyanaz az európai országokban" - ismerte el a miniszter az Air Liquide hidrogéntermelő cég egyik normandiai telephelyén tett látogatásán. "Franciaország gázellátásának 20 százaléka érkezik Oroszországból, miközben az európai átlag 40 százalék, s egyes tagállamok teljesen az orosz gáztól függnek" - tette hozzá, példaként említve Finnországot.

Ukrajnai háború - Háborúellenes tüntetések, előállítások orosz városokban

Gazdaság - 2022-03-06

Több mint 3500 embert állítottak elő vasárnap az Ukrajna ellen indított orosz invázió elleni "törvénysértő" tüntetésen - közölte vasárnap az orosz védelmi tárca.

A tárca szerint Moszkvában 1700, Szentpéterváron 750, a többi városban pedig 1061 volt az előállítottak száma. A belügyminisztérium azt állította, hogy a megmozdulásokon mintegy 5200-an vettek részt.

Az OVD-Info elnevezésű, tüntetők védelmével foglalkozó civil szervezet szerint 49 városban csaknem 2700 tüntetőt állítottak elő. A csoport vasárnap este azt közölte, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök által Ukrajna ellen elindított háború kezdete óta csaknem 13 ezer embert állítottak elő.

Ukrajnai háború - A tésztanagyhatalom Olaszországot gabonahiány fenyegeti

Gazdaság - 2022-03-06

- Bezárás fenyegeti az olaszországi pékségeket a korábban Ukrajnából és Oroszországból érkezett búzaszállítmányok megakadása miatt a La Repubblica napilap vasárnapi beszámolója szerint, amely a kenyér és a tészta 30 százalékos drágulását várja.

A tizenegyezer tagot tömörítő Consorzio Agrari d'Italia (CAI) agrárszövetség adatai szerint az ukrajnai háború utóbbi tizenegy napja alatt a bolognai árutőzsdén a közönséges búzaliszt ára 12 százalékkal emelkedett, a kukoricáé 14,5 százalékkal. Egyedül a nagyrészt Kanadából importált és a tésztákhoz használt durumbúza ára maradt stabil.

A Coldiretti termelői szövetség hangoztatta, hogy a világméretű "vészhelyzet közvetlen közelről" érinti Olaszországot, mivel a kenyér- és kekszgyártáshoz használt liszt 64 százalékát, valamint az állatok táplálásához szükséges kukorica 53 százalékát importálja.

A Coldiretti emlékeztetett, hogy az utóbbi tíz évben az olasz kukoricatermelés mennyisége egyharmaddal csökkent, a búzáé pedig húsz százalékkal. "A helyzet csak rosszabb lesz, mivel a közös európai agrárpolitika nem ösztönzi a termelést" - jelentette ki Ettore Prandini a Coldiretti elnöke.

Ukrajnai háború - Az EU orosz bankokat zárt ki a SWIFT-rendszerből

Gazdaság - 2022-03-02

- Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt az Európai Unió Tanácsa több kulcsfontosságú orosz bankot kizárt a SWIFT néven ismert globális elektronikus fizetési rendszerből - közölte az uniós tanács szerdán.

- Sorra szakítják meg kapcsolataikat az amerikai nagyvállalatok az orosz partnercégekkel

Gazdaság - 2022-03-02

Sorra szakítják meg kapcsolataikat az amerikai nagyvállalatok az orosz partnercégekkel az Ukrajna orosz katonai megszállását követően életbe léptetett nemzetközi büntetőintézkedések nyomán - jelentette az amerikai sajtó.

A Gazprom folytatja az európai gázszállítást Ukrajnán át

Gazdaság - 2022-03-02

A Gazprom továbbra is a megszokott módon szállít orosz gázt Európába ukrajnai tranzittal - közölte Szergej Kuprijanov, az orosz állami holding szóvivője újságírókkal szerdán Moszkvában.

Ukrajnai háború - Sok közel-keleti ország gabonaellátása kerülhet veszélybe a harcok miatt

Gazdaság - 2022-02-28

- Az ukrajnai háború miatt kenyérhiány léphet fel több arab országban, köztük a polgárháború sújtotta Jemenben is, ahol így is milliókat éhínség fenyeget- figyelmeztetett a Middle East Monitor nagy-britanniai székhelyű hírportál hétfőn.

A portál a washingtoni székhelyű Middle East Institute (MEI) elemzésére hivatkozva emlékeztet arra, hogy a közel-keleti országok elsősorban Ukrajnából és Oroszországból szerzik be a gabonát, a kenyérhiány pedig tüntetéseket és bizonytalanságot okozhat a térségben.

Az intézet kiemelte: Ukrajna gabonaexportjának mintegy fele az észak-afrikai régióba kerül.

Orosz hadművelet - Megugrott az európai gázár, nincs fennakadás az orosz gáz ukrajnai tranzitjában

Gazdaság - 2022-02-24

elentősen megugrott az európai gázár-jegyzés az Ukrajna elleni orosz támadás hírére, miközben a Gazprom jelezte, hogy nincs fennakadás az orosz földgáz tranzitjában Ukrajnán át.

Fejlesztésbe kezd a gyulai Házi-Hús Kft.

Gazdaság - 2022-02-18

Több mint negyedmilliárd forintos fejlesztésbe kezd a gyulai székhelyű Házi-Hús Kft. A vállalat a beruházáshoz szükséges összeg felét az Irinyi Terv keretében megvalósuló Élelmiszeripari beszállító-fejlesztési programtámogatásából nyerte el.

Együttműködési megállapodást írtak alá az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna vállalkozásai versenyképességének fokozására

Gazdaság - 2022-02-07

Az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna vállalkozásai versenyképességének fokozására, a 2021-2027 közötti európai uniós gazdaság- és vállalkozásfejlesztési pályázati forrásainak eredményesebb felhasználására együttműködési megállapodást írt alá Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, kormánybiztos az érintett megyék kereskedelmi és iparkamarai elnökeivel hétfőn, Budapesten.

FAO: közel 10 éves csúcson az élelmiszerárak januárban

Gazdaság - 2022-02-03

Elsősorban a növényi olajok és a tejtermékek drágulása nyomán közel 10 éves csúcson álltak az élelmiszerárak a világon januárban.Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által csütörtökön ismertetett adatok szerint a januári árindex 135,7 pont lett, 1,1 százalékkal (1,5 ponttal) meghaladva a decemberit.

A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag - növényi olajok, szemestermények, húsfélék, tejtermékek és cukor - nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

Januárban a szemestermények árindexe decemberhez képest minimálisan, átlagosan 0,1 százalékkal 140,6 pontra nőtt, éves összevetésben 12,5 százalékkal (15,6 ponttal) emelkedett.

A Toyota tavaly először volt a legkeresettebb márka az amerikai piacon

Gazdaság - 2022-01-05

A Toyota Motor Corp. 2021-ben először szerezte meg az első helyet az az autóeladások terén az Egyesült Államokban, megelőzve fő riválisát, a General Motors Co.-t.

A Toyota 2020-hez képest mintegy 10 százalékkal, 2,3 millió járműre növelte eladásait az Egyesült Államokban. Eközben a GM-eladások közel 13 százalékkal, 2,2 millió járműre estek vissza.

Az Automotive News hírportál emlékeztetett arra, hogy a GM 1931 óta folyamatosan az amerikai autópiac vezetője volt a múlt évig.A Toyota sikeréhez nagyban hozzájárult az a döntés, hogy jócskán feltöltötte készleteit az autóelektronikához szükséges mikrochipekből, még a hiány kialakulása előtt - írta a The Wall Street Journal.

A tavalyi eredmény ellenére a Toyota vezetése nem számít arra, hogy megőrzi vezető szerepét az amerikai piacon. "Az egyértelműség kedvéért nem ez volt a célunk, és nem hisszük, hogy ez hosszú távon folytatódik" - mondta Jack Hollis, a Toyota North America vezető alelnöke.

GKI: jövőre 15 százalékkal nőhetnek a kis- és közepes vállalkozások költségei

Gazdaság - 2021-12-29

Átlagosan a költségeik 15 százalékos emelkedésére számítanak 2022-től a kis- és közepes vállalkozások (kkv) - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. szerdán. A kkv-k visszajelzése alapján a költségnövekedésből 7 százalékot a minimálbér és a garantált bérminimum emelése tehet ki. A GKI emellett az energiahordozók drágulását emelte ki, amely - mint írták - valószínűleg jövőre is folytatódik. A magasabb költségek várhatóan az inflációt is gyorsítani fogják - tették hozzá.

A felmérés alapján a vállalkozások méretüktől függetlenül hasonlóan vélekednek a kilátásaikról: a közepes méretűek 13 százalékos, a kisebbek valamivel nagyobb, 17 százalékos költségnövekedésre számítanak.

GKI: idén 6,7 százalékkal, jövőre 4,7 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Gazdaság - 2021-12-21

- Idén várhatóan 6,7 százalékkal nő a magyar gazdaság, aminek köszönhetően megtörténik a kilábalás a járvány okozta válságból, majd 2022-ben 4,7 százalékra lassulhat a bővülés.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb előrejelzésében felhívták a figyelmet arra, hogy a kedvező növekedési adatok mellett az egyensúlyi mutatók a tervezettnél sokkal rosszabbul alakultak: az infláció és az államháztartás pénzforgalmi hiánya megugrott, a forint gyengült, a külső egyensúly jelentős passzívumba fordult.

Az eltérés a keresletélénkítő gazdaságpolitikára, az EU-val kiéleződött konfliktusra, valamint a világgazdasági folyamatokra, így az energia-áremelkedésre és az ezzel is összefüggő cserearányromlásra, a globális ellátási zavarokra vezethető vissza - magyarázták.

Az egyensúlyi helyzet javítása a keresletösztönzés, ezen belül a lakosság számára kevésbé fájdalmas beruházások visszafogását igényli - hangsúlyozták. A kormányzat néhány kis lépést már tett ennek érdekében (például egyes beruházások halasztása), és a monetáris politika szigora is kezd érdemibbé válni - fűzték hozzá.

Takarék csoport: tavaly tovább gyorsult a drágulás üteme a magyar termőföldpiacon

Gazdaság - 2021-12-10

Tavaly tovább, 6,6 százalékra gyorsult a drágulás a magyar termőföldpiacon, és bár az áremelkedés üteme meghaladta a 2019-est, de továbbra is alatta maradt a korábbi évekre jellemzőnek - közölte a Takarék Csoport pénteken .

Tavaly átlagosan 6,6 százalékkal nőttek a termőföldárak az előző évi 5,7 százalékos áremelkedés után, a 2008-as bázisévhez viszonyítva 2020-ra majdnem megkétszereződtek a reálárak - írták. A szántók ára, hektáronként átlagosan 1,7 millió forintot kértek az eladók a 2019-es 1,59 millióval szemben, az emelkedés nominálisan országosan 6,8 százalékos volt. Minden régióban nőttek az árak, a drágulás mértéke 3 és 12,5 százalék között mozgott.

PM: a hiány mértéke november végére meghaladta a 3931 milliárd forintot

Gazdaság - 2021-12-08

Az első tizenegy hónapban az államháztartás központi alrendszere 3931,3 milliárd forintos hiánnyal zárt - tette közzé gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM) szerdán. A központi alrendszeren belül a központi költségvetés 3610,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 347,2 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 26,0 milliárd forintos többletet értek el.

Matolcsy György irányváltást sürget

Gazdaság - 2021-11-15

A magyar felzárkózási pályát újra kell tervezni, olyan egyensúlyi fordulatra van szükség, amely nem egyszerűen a növekedést, hanem a fenntartható növekedést célozza - írta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a magyarnemzet.hu-n hétfőn megjelent írásában.

A jegybankelnök szerint a felzárkózás összes területén fel kell értékelni az egyensúlyi szempontokat, jelenleg azonban kiemelten a pénzügyi egyensúly terén.

A válság, majd a válságkezelés és a helyreállítás az egyensúlyok gyors és jelentős romlásával jár együtt, nem egy-egy egyensúlyi mutató romlik, hanem valamennyi egyszerre - hívta fel a figyelmet Matolcsy György.

ITM: megszületett az alku a minimálbérről, véglegesítés alatt a megállapodás

Gazdaság - 2021-11-03

- Jelentős előrehaladást ért el a jövő évi bérmegállapodás részleteinek kidolgozásában a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma 2021. november 3-án, Budapesten; a felek a legfőbb pontokban kompromisszumra jutottak, a minimálbér tehát 200 ezer forintra, a garantált bérminimum 260 ezer forintra emelkedik januártól - tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szerdán az MTI-t.

Javította a koronavírus elleni vakcinából származó éves bevételi előrejelzését a Pfizer

Gazdaság - 2021-11-02

Javította a koronavírus elleni védőoltásból származó éves bevételi előrejelzését a Pfizer amerikai gyógyszergyártó, amely sorra köti az új szerződéseket az országokkal, mivel még több vakcinára van szükség, egyfelől az emlékeztető oltások miatt, másrészt engedélyt kaptak a védőoltás alkalmazására újabb korosztályok esetében.

KSH: 751 millió euró volt augusztusban a külkereskedelmi hiány

Gazdaság - 2021-11-02

A kivitel értéke 8,3 milliárd eurót (2945 milliárd forint), a behozatalé pedig 9,1 milliárd eurót tett ki augusztusban, így az áruforgalom külkereskedelmi hiánya 751 millió euró volt, jóval magasabb az előzetesen becsült, 467 millió euró deficitnél, és az előző havi, 210 milliós hiánynál. Az egyenleg 1,1 milliárd euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest- derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második, kedden közölt becsléséből.