Ötszázezer euró (156,4 millió forint) filmgyártási támogatást szavazott meg az Európa Tanács filmalapja, az Eurimages legutóbbi ülésén az Enyedi Ildikó rendezésében nemzetközi sztárokkal készülő A feleségem története című Füst Milán adaptációnak. A forgatás a tervek szerint tavasszal indul.
A Testről és lélekről című legutóbbi filmjével Oscar-díjra jelölt és a Berlinale Arany Medvével kitüntetett Enyedi Ildikó új filmje Füst Milán világhírű regénye alapján készül.
A feleségem története európai koprodukcióban valósul meg az Inforg-M&M Film vezetésével a német Komplizen Film (Toni Erdmann) és az olasz Moliwood Films közreműködésével, valamint a német-francia Arte és az olasz RAI televíziók is támogatják.
A gyártás-előkészítés már hónapok óta tart a Filmalap támogatásával. A forgatás a tervek szerint tavasszal kezdődik budapesti, hamburgi és máltai helyszíneken, A feleségem története 2020 nyarára készülhet el.
Átadták a megújult Brunszvik-kertet csütörtökön Martonvásáron, ahol jövő év elején tudománykommunikációs látogatóközpont is nyílik a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) csaknem tízmilliárd forintos agrártudományos projektje részeként.
Fontos, hogy a társadalom lássa, hogyan zajlik egy tudományos kutatás, mi a módszertana, mik az eredményei - fogalmazott köszöntőjében a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a jövő év elején nyíló Agroverzum Tudományos Élményközpont jelentőségére utalva.
Lovász László elmondta, hogy a Martonvásárra tervezett, agrártudományi kutatásokat összefogó, 2020-ra megvalósuló Agrárinnovációs Centrum célja az MTA agrárkutatási kapacitásainak koncentrálása és korszerűsítése. Az új kutatási tömb a legmodernebb infrastruktúrát kínálja mindehhez.
Egy New York-i és egy bécsi gyűjtemény darabjait árverezi el november 8-ai Zsolnay-aukcióján a Virág Judit Galéria, ahol a nagybányai "neósok" alkotásaiból Nagybánya-Párizs 1904-1914 címmel kiállítás is nyílik. A Budapest Kongresszusi Központban második alkalommal megrendezendő Zsolnay árverés tételei péntektől november 7-ig tekinthetők meg a Virág Judit Galériában. Ezzel párhuzamosan lesz látható ugyancsak péntektől a Nagybánya-Párizs 1904-1914 című tárlat, amelyen többek Czóbel Béla, Tihanyi Lajos, Ziffer Sándor, Boromisza Tibor, valamint Perlrott Csaba Vilmos munkáival találkozhatnak az érdeklődők - közölte a galéria szerdán.
Mint írják, a Zsolnay-aukcióra szánt New York-i gyűjtemény tulajdonosának személyes kívánsága volt, hogy tárgyai visszakerüljenek az óhazába, a bécsi örökös szerint pedig gyűjteménye Magyarországon kaphatja meg a legnagyobb figyelmet. A két, egymást jól kiegészítő kollekcióban csaknem 25 nemzetközi rangú remekmű szerepel.
Máthé András fotóművész szakmája iránti szeretetét amatőr fotós édesapjától kapta. Több évtizede rögzíti képekre a város kiemelkedő rendezvényeit, kiállításait, fesztiváljait. Harminc éve állandó fotósa a Csokonai Színháznak. A színművészek elismerésére megalapította a Fotó Art Díjat.
2005-től tagja a Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesületének, 1973 óta tagja, 2007 óta pedig vezetője a Debreceni Fotóklubnak és aktív szervezője a Balatonfüredi Művésztelepnek.
A zenetanárként, karnagyként, zenekritikusként ismert Balogh József 1976-ban szerzett oklevelet a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Debreceni Tagozatán. Pályáját középiskolai tanárként kezdte a Fazekas Mihály Gimnáziumban, majd 1980-tól folyamatosan a Simonffy Emil Zeneiskola – a mai Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola – fuvola- és kamarazene-tanára, később igazgatóhelyettese.
Asbóth Anikó bábművész a társulatnak több mint negyven éve tagja. Diplomáját 1981-ben a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskolán szerezte mint tanító-népművelő, majd a Budapest Bábszínház bábszínész-képző stúdiójában szerzett bábszínész szakképesítést. Direktori munkássága mellett gyakori szereplője a bábszínház előadásainak.
- Giuseppe Verdi Requiem című művét tűzi műsorra a Pannon Filharmonikusok zenekar (PFZ) Kolonits Klára, Szántó Andrea, Kovácsházi István és Gábor Géza énekművészek vendégszereplésével halottak napja alkalmából, október 31-én a pécsi Kodály Központban.
Az elhunytak emlékére tartandó koncerten Csiki Gábor vezetésével közreműködik a Magyar Állami Operaház Énekkara. A Pannon Filharmonikusokat Bogányi Tibor, a zenekar vezető karmestere dirigálja.
Az est egyik szólistája az operaház énekművésze, Kovácsházi István lesz, aki nem első alkalommal adja elő Verdi darabját
Szemproblémája segíthette Leonardo da Vincit a háromdimenziós alakok zseniális ábrázolásában egy új kutatás szerint.
Christopher Tyler, a Londoni Egyetem kutatója bizonyítékokat talált arra, hogy a nagy olasz művész szemtengelyferdüléssel élt, vagyis kancsal volt. Ezen állapotban a szemek különböző pontok felé néznek, a két szem két különböző képet lát.
- Öt fiatal művész, köztük négy színész és egy színész-koreográfus-rendező vehette át az idei Junior Prima Díjakat magyar színház- és filmművészet kategóriában kedden a budapesti Nemzeti Színházban.
Hat film, közte Szilágyi Zsófia Egy nap című alkotása szerepel a legjobb elsőfilmeseket elismerő Európai Filmdíj jelöltjei között - közölte az Európai Filmakadémia (EFA) kedden.
Szerdán nyílik meg a BFI Londoni Filmfesztivál, melynek játékfilmes versenyprogramjában Nemes Jeles László Napszállta című alkotása, rövidfilmes versenyprogramjában pedig Bucsi Réka Solar Walk című animációja is szerepel.
Francis Bacon, Lucian Freud és a 20. század második felének figurális brit festészetét, az úgynevezett Londoni Iskolát mutatja be számos főművön keresztül a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) keddtől látható kiállítása.
Igazi mérföldkő ez a tárlat, hiszen az MNG már régóta szeretett volna kiállítást rendezni Bacon és Freud életművéből. Idén a londoni Tate Britain mutatott be a Londoni Iskola történetét áttekintő tárlatot, ennek az anyagnak a Budapestre adaptált változata látható keddtől a Nemzeti Galériában - mondta el a Bacon, Freud és a Londoni Iskola festészete című kiállítás hétfői sajtóbemutatóján Baán László főigazgató.
- Kiemelt érdeklődés mellett zajlott a fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Virág Judit Galéria jubileumi őszi aukciója, amelyen több mint 200 tétel talált gazdára összesen 851 millió 630 ezer forintért.
A jubileumi eseményen 210 műtárgyra lehetett licitálni, amelyek közül a legmagasabb áron, 85 millió forintért Rippl-Rónai József "kukoricás" stílusban festett Pihenő Fenella című festménye kelt el - áll a galéria pénteki aukciójáról szóló összegzésében.
Mint írják, hosszú idő után Magyarországon is felbukkant a nemzetközi aukciós piac sztárjának, a magyar származású Franciaországban élő Reigl Juditnak egy alkotása. A Broyage du vide (A semmi szétzúzása) című festmény 36 millióról indulva végül 65 millió forintért cserélt gazdát.
Már az aukciót megelőzően is nagy várakozás övezte Bortnyik Sándor 1923-ban, Weimarban készült Vörös palack című festményét, amely a festő avantgárd korszakának egyik legérdekesebb műtárgyegyütteséhez tartozik. A festő csendéletei közül csupán három darab van magántulajdonban. A festmény a kikiáltási ár duplájáért, 60 millió forintért kelt el.
Emléktáblát avattak Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester tiszteletére Budapest XIII. kerületében hétfőn, a zene világnapján. Kocsis Zoltán gyermekkorától 1971. május 7-ig lakott a Szent István körút 22-ben, s ez a ház adott meghatározó élményt a gyermeknek, aki a zeneművészet korszakos jelentőségű alakja lett - hangsúlyozta Tóth József XIII. kerületi polgármester az emléktábla hétfői avatóján Budapesten.
A polgármester kiemelte, hogy Kocsis Zoltán egyszerre volt előadóművész, zongoraművész, karmester, zeneszerző és zenekari főigazgató.
A pekingi Szépművészeti Akadémián (Beijing Fine Art Academy) mutatkozik be a Szépművészeti Múzeum Toulouse-Lautrec-kollekciójából válogatott kiállítás, amely november elejéig lesz látható a helyszínen.
Elnyerte az Ottawai Nemzetközi Animációs Fesztivál rövidfilmes kategóriájának fődíját Bucsi Réka Solar Walk című alkotása, amely ezzel kvalifikálta magát a 2019-es Oscar-díjra esélyes filmek közé - közölték az alkotók l vasárnap.
A fesztivált, amelyre 84 országból közel 2500 nevezés érkezett, szeptember 26. és 30. között rendezték meg a kanadai fővárosban. A szemlén 110 alkotás versenyzett, köztük a Solar Walk, amely végül megkapta a rövidfilmes kategória fődíját, a Nelvana Grand Prize-t.
Mattis Teutsch János, Vaszary János és Plány Ervin kiemelkedő alkotásaira is licitálhatnak az érdeklődők a Kieselbach Galéria őszi árverésen, amelyet október 7-én tartanak Budapesten. Az árverésre szánt 225 tétel közül a galéria 24 millió forint kikiáltási áron kínálja az érdeklődőknek Plány Ervin, Mattis Teutsch János és Vaszary János egy-egy alkotását.
- Az Európai Filmakadémia (EFA) és a Hamburgi Filmfesztivál hétfőn nyilvánosságra hozta az Európai Egyetemi Filmdíjra jelölt filmek címét. A 2016-ban alapított Európai Egyetemi Filmdíj (EUFA) odaítéléséről európai egyetemi hallgatók döntenek.
- Szabó Magda születésének évfordulójához kapcsolódóan a debreceni Csokonai Színház tavaly indította útjára a MagdaFeszt rendezvénysorozatot, amely a női alkotókat és a női alkotást helyezi a középpontba - emlékezetett a színház igazgatója a fesztivál idei programjait beharangozó sajtótájékoztatón.
- Szuper kiadásban, az eredeti felvételek új sztereó remixével, valamint a kultikus demófelvételekkel jelenik meg november 9-én a Beatles Fehér Albuma, az eredeti kiadás 50. évfordulójára.