A Tore tánca és az Ilo Ilo című alkotás, azaz egy német elsőfilm és egy szingapúri dráma nyert a 10. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon.
Muszatics Péter, a szombat este véget ért, tíznapos esemény kommunikációs vezetője a gyorsmérleget ismertetve elmondta: "a leghosszabb, a legnagyobb költségvetésű, a legnagyobb volumenű és a legszínesebb palettát felvonultató seregszemlén" 17 nagyjátékfilm volt versenyben - mind magyarországi ősbemutató -, 8 további nagyjátékfilm versenyen kívül.
"Mi lennék Auschwitz nélkül?" címmel jelent meg interjú Kertész Imre irodalmi Nobel-díjas magyar íróval a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lapban.
Kertész Imre a Letzte Einkehr (Az utolsó kocsma) című könyvének jövő heti megjelenése alkalmából közölt interjúban elmondta: a kötetbe szerkesztett naplóbejegyzések írása közben nem gondolt arra, hogy kiadja ezeket a szövegeket
Nem fogadja el a bécsi Burgtheater a budapesti Nemzeti Színház meghívását a 2014 tavaszán rendezendő első nemzetközi színházi fesztiválon való vendégszereplésre - közölte a bécsi színház pénteken.
A színház honlapján is megjelent, a sajtónak elküldött közlemény hangoztatja: "a jelenlegi magyar kormány kultúrpolitikusaival, köztük Balog Zoltán miniszterrel és Vidnyánszky Attilával szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy ők a találkozásainkat utólag gyakran másként állították be, mint ahogy azok zajlottak."
Hét bemutatót tart a 2013/14-es évadban a budapesti Örkény István Színház, amely szombaton ismét megrendezi a Madách téren az Örkény kert című évadnyitó programsorozatot.
Szombaton tíz órától Salamon Bea és a Méta népzenei együttes lép fel, majd Csoda és Kósza címmel élő hangjátékot mutatnak be a Czigány Zoltán meséje nyomán készülő, novemberi premierből adva ízelítőt.
Indul az új évad a Játékszínben, amely négy bemutatóval, a Nemzeti Színháztól átvett Bányavirággal és a Beugró című produkcióval várja a nézőket. A magánszínházként működő intézmény számára 63,4 millió forintos támogatást ad idén a kulturális tárca.
Németh Kristóf igazgató a színház évadnyitó társulati ülésén jelentette be, hogy tárgyalásai az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kulturális államtitkárságának vezetőivel sikeresen zárultak.
- Indulatokat és nevetést is keltett Judy Dench alakítása a Philomena című angol filmdráma szombat esti bemutatóján a Velencei Filmfesztiválon. A Stephen Frears rendezte film az írországi Roscreában élő Philomena Lee valódi történetét meséli el, aki fia, Anthony keresésére indul 2004-ben, 50 évvel azután, hogy apácák elvették tőle és eladták a gyermeket. A keresésben Martin Sixsmith újságíró, a brit munkáspárti kormány volt tanácsadója segítette őt.
- Két pályázat érkezett a Vígszínház, és négy a Budapesti Operettszínház vezetésére a hétfői határidőig; az MTI értesülése szerint a prózai színház vezetésére Eszenyi Enikő és Balázs Péter, a zenésére Kerényi Miklós Gábor, Bozsó József, Nagy Viktor és Tokody Ilona pályázott.
A fenntartó debreceni önkormányzat a nemzeti színházi státus megerősítését várja a Csokonai Színház új vezetésétől, a Ráckevei-korszaktól - mondta Kósa Lajos, a város fideszes polgármestere szerdán az évadnyitó társulati ülésen.
A fenntartó elvárása szerint a Csokonainak "a ma emberéhez szóló, mai színháznak" kell lennie, és erősítenie kell a törekvést arra, hogy Debrecen a magyar kultúra egyik fellegvára, zászlóshajója legyen.
- Berlinben debütált a Budapesti Operettszínház új produkciója, A Csárdáskirálynő szabadtéri színpadra tervezett, német nyelvű előadása. Kálmán Imre klasszikus operettjét a német főváros legrangosabb szabadtéri színpadán, a Waldbühnén mutatták be szombat este.
Ország Lili életművének, modern festészetének legfontosabb állomásait öleli fel a szombaton nyíló Körkörös romok című tárlat a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban. Kukla Krisztián, a Modem igazgatója a modernség jeles alakjának nevezte Ország Lilit (1926-1978) a tárlat pénteki sajtóbejárásán, emlékeztetve arra, hogy az intézmény kezelésében lévő Antal-Lusztig-gyűjteménynek is fontos alakja a múlt században alkotó festő.
Közös kiállításon mutatja be Marc Chagall és Ámos Imre munkásságát szeptember 13-tól a Magyar Nemzeti Galéria (MNG); a francia-orosz mester Az Élet című nagyméretű főművének fogadásához falat is kellett bontani hétfőn az MNG épületében.Párizsban több mint 300 ezren tekintették meg a Musée du Luxembourg júliusban véget ért Chagall-tárlatát, amelynek egy változata érkezik rövidesen Budapestre - mondta el a falbontás előtt tartott sajtótájékoztatón a Nemzeti Galéria főigazgatója.
- A könyvek nyelvezete leleplezi, hogy az utóbbi kétszáz évben hogyan vált egyre önzőbbé a társadalom - állítják amerikai tudósok egy új tanulmányban. A kutatók több mint másfél millió 1800 és 2000 között megjelent amerikai és brit könyv szavait elemezve figyelték meg, hogyan változtak a kulturális értékek az idők során - ismertette a Psychological Science folyóiratban megjelent tanulmányt a The Daily Telegraph online kiadása.
- Szász János A nagy füzet című filmje képviseli Magyarországot a legjobb idegen nyelvű film kategóriában az Oscar-díjért folyó versenyben.
Szász János filmje - amely júliusi nemzetközi premierje alkalmával elnyerte a Karlovy Vary-i filmfesztivál fődíját - Agota Kristof magyar származású svájci író regénye alapján készült. A magyarországi közönség szeptember 19-től a Budapest Film forgalmazásában láthatja az alkotást.
Kiállítások, cirkuszszínház és művészeti workshopok is várják az érdeklődőket augusztus 7. és 11. között a Sziget Fesztiválon.Az idei rendezvényre is kitelepülnek egyes kiállítóhelyek, és különböző programokkal szórakoztatják a látogatókat a múzeumi negyedben. Az Aquincumi Múzeum antik szörnyekkel és mitológiai élőképekkel, az Iparművészeti Múzeum kreatív foglalkozásokkal, a Petőfi Irodalmi Múzeum versírással és kvízjátékokkal várja az érdeklődőket.
- Kilenc bemutatót tervez a Karinthy Színház a 32. évadában; a teátrum az ősszel induló szezonban megújuló nézőtérrel is várja a közönséget.Karinthy Márton, a színház igazgatója elmondta, hogy az elmúlt évadot a Karinthy Színház sikeresen, növekvő néző- és előadásszámmal zárta, 200 előadását több mint 30 ezren látogatták, 5 bemutatót tartottak.
A polbeat zenekarként számon tartott Gerilla együttes 1966 és 1971 között létezett. A két alapító tag, Berki Tamás és Vámos Miklós 42 év után a debreceni Campus fesztiválon ismét együtt lépett színpadra.
"A Gerilla után néhány évvel valahogy szétváltak útjaink, mindketten csináltuk a magunk életét, ő híres író lett, én dzsesszénekes. Több mint tíz évvel ezelőtt véletlenül futottunk újból össze a Bazilika előtt, egy könyvhét alkalmával" - idézte fel Berki Tamás az MTI-nek.
Fafúvós gálával folytatódik hétfőn Debrecenben az Ifjú zeneművészek nemzetközi nyári akadémiája, amelyet 13. alkalommal rendez meg a Debreceni Egyetem (DE) zeneművészeti kara. Vasárnap Vásáry Tamás adott születésnapi zongorahangversenyt.
A kurzuson évről évre nemzetközileg ismert művésztanárok foglalkoznak a világ minden részéből érkezett hallgatókkal, akik nemcsak tanulnak, hanem koncerteznek is július 17. és 26. között Debrecenben
Ütős rock, slágeres pop, nosztalgikus dance, fiatalos punk, testet tetőtől talpig megmozgató dj-szettek, valamint hazai és külföldi nagyágyúk a Campus Fesztivál záró napján.
Kelet-Magyarország legnagyobb bulijában az utolsó napon sem csalódtak a fesztiválozók. A Pepsi Nagyszínpadon az Intim Torna Illegál indított, a zenekart a dán származású, világszerte ismert énekesnő, Nabiha követte.