A szakiskolai férőhelyek mindössze 49,7 százalékát tudják feltölteni az idei jelentkezők - derül ki az Oktatási Hivatal napokban nyilvánosságra hozott jelentéséből. Szakmai tanulmányait így csupán 24.600 diák kezdi meg szeptembertől, üresen marad azonban csaknem 25 ezer hely. A középiskolába jelentkező 101 ezer fiatal 76 százaléka inkább érettségit adó képzést választott.
Elektronikusan is javíthatnak jelentkezési adataikon még néhány napig a felsőoktatásba felvételizők, az e-felvételiben, az e-ügyintézés funkció segítségével. A végső határidő július 8-a. Az érvényes jelentkezést benyújtók már megkapták az Oktatási Hivataltól az úgynevezett regisztrációs csomagot és az abban szereplő regisztrációs levelet, amelynek segítségével a jelentkezők ellenőrizhetik, helyesen kerültek-e be adataik a felvételi eljárás központi adatbázisába.
Csak az vehet részt gépjárművezetői tanfolyamon, illetve tehet vizsgát mostantól, aki igazolja az alapfokú iskolai. Az új rendelet úgy fogalmaz, hogy a járművezetői tanfolyamra az vehető fel, valamint elméleti vizsgát az tehet, aki a közoktatásról szóló törvény szerinti alapfokú iskolai végzettséget megszerezte, vagyis akár általános iskolában, akár gimnáziumban a nyolcadik évfolyam sikeres elvégzéséről kiállított bizonyítványa van.
A versenyképes tudás elsajátítását elősegítő digitális tartalmak és digitális képzési csomagok kidolgozására nyert el uniós támogatást az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Közgazdaságtudományi Tanszéke két konzorciumi partnerével közösen.
Véget értek a középszintű érettségi szóbeli vizsgák június 25-én, pénteken, így lezárult a május 3-án kezdődött tavaszi-nyári vizsgaidőszak. A középiskolák 1.166 vizsgahelyén 139.453-an maturáltak, 93 ezren közülük most végzett diákok. Az Oktatási Hivatal előzetes tájékoztatása szerint a legtöbben történelemből, angolból és biológiából tettek emelt szintű érettségit.
Deák János volt vezérkari főnököt nevezi ki miniszteri biztosként a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem élére Hende Csaba honvédelmi miniszter - mondta el a napokban Szarka Gábor, a tárcavezető kabinetfőnöke. Deák János július 1-től azonban nem rektori, hanem miniszteri feladatokat lát el, a pozíció pedig elsősorban pénzügyi és egyéb felügyeleti jogköröket foglal magában.
Idén áprilisban hirdették ki a címre jogosult intézmények neveit. A pályázók értékelését követően öt felsőoktatási intézmény kapta meg a kutató- elitegyetem címet: a legjobbak között szerepel így a Semmelweis Egyetem, az ELTE, a Műegyetem, valamint a szegedi és a debreceni intézmény.
Több mint 260 millió forint uniós támogatásból újul meg a nyár folyamán a Budapesti Corvinus Egyetem Budai Arborétuma. A forrásból fejlesztik az élőhelyet, megfelelő élet-körülményeket alakítanak ki a védett növények számára, gazdagítják a növénygyűjteményt, helyreállítják a történeti kertrészletet is.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem vezetője keres havonta a legtöbbet. Az oktatási tárca honlapján nyilvánosságra hozott rektori bérlista szerint 29 intézmény vezetője összesen havi bruttó 57,06 millió forint fizetést kap.
A Fizikai Doktori Iskola vezetője, Szabó Gábor ülhet július 1-től a Szegedi Tudományegyetem rektori székébe - döntött a napokban az intézmény szenátusa, mely két, azonos nevet viselő jelölt közül választott. A jelenlegi vezetőt 17 szavazattal támogatta a szenátus, 32 igen vokssal azonban fizikus professzor névrokona töltheti be a posztot négy éven keresztül.
Jellemzően nem a társadalmi és szociális háttértől függ a fiatalok továbbtanulási szándéka - állapította meg az a kutatás, melyet a napokban mutattak be a Felsőoktatási Jelentkezések műhelykonferencián. Az eseményen Fábri István szociológus, az Educatio Nonprofit Kft. vezető elemzője elmondta: a felsőoktatásba 2000 és 2010 tavaszán egyaránt 140 ezren jelentkeztek.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium napokon belül nyilvánosságra hozza a rektorok fizetését - mondta el kormányszóvivői tájékoztatón Réthelyi Miklós miniszter. A Magyar Rektori Konferencia (MRK) ugyanis a június 11-én, Kolozsváron megtartott román-magyar felsőoktatási fórumot követően felkérte a tárcát, honlapján hozza nyilvánosságra a rektori bérek összegét.
Lezárult június 15-én a tanév az általános- és középiskolákban, szeptember 1-jétől csaknem 1,5 millióan folytattak középfokú tanulmányokat. Az iskolák befejező évfolyamán április 30-án tartották meg az utolsó tanítási napot, illetve több, árvíz sújtotta településen is korábban ért véget az oktatás. Múlt héten hétfőn, kedden, szerdán többek között Edelényben és a borsodi régió más településein is befejeződött a tanítás.
Függetlenítették egymástól a magyar és a román szakokat a kolozsvári székhelyű Babes-Bolyai Tudományegyetemen. Az akkreditációs folyamat lezárásával 71 magyar nyelvű alap- és 32 mesterszak kapott működési engedélyt. A változással a magyar tanárok felkészültségét is szélesebb körben tudja felhasználni az egyetem.
Kivenné a felsőoktatási intézmények kezéből az emelt szintű érettségi feletti döntés jogát a Fidesz a napokban beterjesztett törvényjavaslata - írja az origo.hu. A módosítás szerint 2013-tól már az egyetemek, főiskolák helyett a kormány határozna arról, hogy mely szakok esetében kell emelt szintű érettségit tenni. Néhány orvostudományi szak kivételével jelenleg középszintű érettségi vizsga is elegendő a felvételihez.
Az egyházi iskolák hátrányos megkülönböztetését szünteti meg az Országgyűlésben elfogadott javaslat, mely az önkormányzati iskolák átvételekor fizetendő korábbi anyagi terheket szünteti meg. A törvény módosításával az átvételt követő öt évben esedékes kiegészítő támogatást nem az önkormányzatnak kell fizetnie, azt ugyanis központi forrásból finanszírozzák majd.
Még ebben a tanévben bevezetné Hoffmann Rózsa, oktatási államtitkár azt a szakmai ellenőrzési-értékelési rendszert, mely a pedagógusok munkáját értékelné. Álláspontja szerint hiba volt az oktatás külső kontroll-rendszerének felszámolása, elmondása szerint a mérés elsődleges célja a pedagógusok munkájának segítése, eredményesebbé tétele, hiszen a jutalmazásról, büntetésről a jövőben is csak az igazgatók dönthetnének.
Először ítélt meg kártérítési kötelezettséget oktatási szegregációs ügyben magyar bíróság: a Legfelsőbb Bíróság határozata alapján fejenként százezer forintos összeget kell fizetnie öt miskolci roma diáknak. Az ügyet felkaroló Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány kuratóriumának elnöke, Mohácsi Erzsébet elmondta: közvetve mintegy 200 ezer gyereket érinthet a döntés.
Nincs ma olyan hazai egyetem vagy főiskola, ahol a végzősök mindegyike közvetlenül a záróvizsga után át is veszi felsőfokú végzettségét igazoló oklevelét, mert nem mindenki szerzi meg az ehhez szükséges nyelvvizsgát. A nyelvvizsga 1996 óta a diploma megszerzésének előfeltétele.
Országos kompetenciamérést végeztek az általános és középiskolákban, melynek keretében negyedik, hatodik, nyolcadik és tízedik osztályos tanulók szövegértését és matematikai képességeit vizsgálták. A felmérést 2001 ősze óta évente rendezik meg, az idei mérés eredményét pedig jövő tavasszal kapják meg az oktatási intézmények.