- Alapvetően fontos, hogy minden tagállam, különösen Lengyelország, Magyarország és a Cseh Köztársaság, valamint a kvótáikat még nem teljeskörűen teljesítő tagállamok fokozzák erőfeszítéseiket az összes jogosult kérelmező áthelyezésére - jelentette ki brüsszeli sajtótájékoztatóján Dimitrisz Avramopulosz migrációs politikáért felelős biztos szerdán.
Az Európai Bizottság kész gyorsan megvizsgálni a magyar kormány kérését a határvédelmi költségekhez való további hozzájárulásról, amelynek megítélése konkrét, szükséges esetben indokolt lehet - írta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Orbán Viktor kormányfőnek küldött válaszlevelében, hangsúlyozva, hogy a szolidaritás azonban "kétirányú utca".
Orbán Viktor az előző héten levélben fordult Jean-Claude Junckerhez, azt kérve, hogy az EU fizesse ki Magyarország számára az utóbbi két évben határvédelemre fordított mintegy 883 millió euró (270 milliárd forint) felét.
A Politico brüsszeli hírportál által közzétett válaszlevélben Juncker mindenekelőtt üdvözölte, hogy Magyarország elismerte, a szolidaritás fontos alapelve az Európai Uniónak, és értékeli a támogatást, amelyet az EU tud nyújtani a közös érdekek védelméhez.A bizottság elnöke ezután emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány 2015-ben elutasította, hogy a többi tagállam 54 ezer menedékkérőt vegyen át Magyarországtól, visszautalva az előre kifizetett közel négymillió eurós (1,2 milliárd forintos) uniós támogatást.
Elutasította az Európai Bíróság a menedékkérők tagállamok közötti elosztását szolgáló uniós mechanizmus ellen benyújtott magyar és szlovák keresetet - ismertette szerdai ítéletét a luxembourgi székhelyű bírói testület.
"A bíróság teljes egészében elutasítja a Szlovákia és Magyarország által előterjesztett kereseteket" - írták a tizenöt fős nagytanács ítéletét részletező közleményben, hozzátéve, hogy a kvóták "hatékonyan és arányosan" hozzájárulnak Görögország és Olaszország terheinek csökkentéséhez, ezért alkalmasak a kitűzött célok elérésére.
Budapest és Pozsony 2015 decemberében fordult az Európai Bírósághoz a 120 ezer menedékkérő áthelyezését célzó, kötelező jellegű mechanizmus ügyében, amelyet az uniós belügyminiszterek minősített többségi szavazással, mások mellett Magyarország és Szlovákia ellenkezése dacára fogadtak el néhány hónappal korábban.
A magyar keresetben tíz, tartalmi és eljárásjogi érvre hivatkozva kérték a teljes tanácsi határozat vagy legalább azon rész megsemmisítését, amelynek értelmében Magyarországnak 1294 menekültet kellene befogadnia, 988-at Görögországból, 306-ot pedig Olaszországból. A magyar fél elsősorban arra hivatkozott, hogy a "határozatból hiányzik a felhatalmazás", azt az uniós szabályok alapján nem is lehetett volna elfogadni, továbbá, hogy a mechanizmus alkalmatlan a bevándorlási válság kezelésére.
Az Európai Unió 2018-as költségvetésének a növekedésre, a foglalkoztatásra, a biztonságra és a migráció kezelésére kell összpontosítania az unió költségvetési tanácsának írásos eljárásban elfogadott álláspontja szerint.
Az Európai Unió Tanácsának hétfői közleménye szerint a 2018-as uniós költségvetésben több mint 122,5 milliárd eurót (az összes kifizetés közel 85 százalékát) javasolják a gazdasági növekedés ösztönzésére és a munkahelyteremtésre fordítani.
A növekedés, a biztonság és a migráció kezelése mellett elegendő pénzügyi mozgásteret kell fenntartani az olyan előre nem látható szükségletek kielégítésére, mint például a földrengések sújtotta olasz régiók támogatása - áll a közleményben.
A biztonság megőrzése érdekében a tanács támogatta az Európai Bizottság javaslatát, hogy 720 millió euró kötelezettségvállalást és 481,2 millió euró kifizetést lehessen fordítani a belső biztonsági alap keretében a határvédelem, a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelem, a be- és kiléptetési, valamint az európai utazási információs rendszer létrehozása érdekében.
A tanács emellett 719,2 millió eurós kötelezettségvállalást és 594,4 millió euró kifizetést hagyott jóvá a migrációs nyomás kezelésére.
A jelek szerint nem tervez konkrét intézkedéseket a lengyel kormány a jogállamisággal kapcsolatos aggályok orvoslására - közölte Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke az Európai Parlament belügyi, állampolgári és igazságügyi bizottságának (LIBE) csütörtöki ülésén.
Timmermans leszögezte: a brüsszeli testületnek nem az a szándéka, hogy alkalmazni kelljen az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárást Lengyelországgal szemben, de minden rendelkezésre álló eszközt használni fognak.
Összességében valamelyest javult a romák helyzete 2011 óta az Európai Unióban, azonban további erőfeszítésekre van szükség az oktatási és foglalkoztatási lehetőségek javításához - derült ki az Európai Bizottság által szerdán közzétett jelentésből.
Lassan javul a helyzet az Európai Unióban, például egyre több roma gyerek jár óvodába, és csökkent a korai iskolaelhagyók aránya, az összkép ugyanakkor még mindig meglehetősen problémás, a romák nagyjából 80 százalékát továbbra is szegénység fenyegeti - derült ki az uniós tagországok romaintegrációs stratégiáinak végrehajtását értékelő dokumentumból.
Barnier rámutatott: minél előbb véget ér a bizonytalanság, annál hamarabb meg lehet kezdeni a tárgyalást a jövőbeli kapcsolatokról és a kereskedelmi kérdésekről. Ehhez azonban a briteknek a jelenleg megvitatásra váró ügyekben teljesen világossá kell tenniük az álláspontjukat - tette hozzá.
Éves szinten 2,4 százalékkal nőtt az eurózónában a bankok pénzügyi szektoron kívül működő vállalati hitelezése júliusban az előző havi 2,0 emelkedés után - derült ki az Európai Központi Bank (EKB) hétfőn közzétett havi jelentéséből.
Az euróövezeti bankok lakossági hitelezése 2,6 százalékon stagnált a múlt hónapban.
Az Európai Unió (EU) tagállamai összesen közel 1058 milliárd eurót (egy euró mintegy 310 forint), az unió GDP-jének 7,2 százalékát fordították egészségügyre. Magyarország az unió átlagánál kevesebbet, GDP-jének alig több mint 5 százalékát költötte az egészségügyi ellátásra - derül ki az Eurostat pénteken kiadott felméréséből.
A Politico nevű brüsszeli hírportál keddig cikkében azt vizsgálta, hogy a Fidesz hogyan és miért akarja megnyerni a szomszédos országok magyarságának szavazatait.
A cikk szerint amiatt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a határkerítésekre összpontosít, az országát "Magyarország-erőd" névvel illetik, de pártja nem szégyell külföldi választóknak "udvarolni".
Az árukkal és a szolgáltatásokkal folytatott kereskedelem fenntartását javasolta hétfőn a brit kormány az Európai Bizottságnak az Egyesült Királyság európai uniós tagságának megszűnése (Brexit) utáni időszakra.
inkjet photo paper inkjet photo paper online inkjet paper cheap inkjet paper inkjet photo paper manufacturers best inkjet photo paper cheap inkjet paper wholesale inkjet paperAz Európai Bizottság teljes mértékben megbízik a spanyol hatóságokban, abban, hogy az uniós jognak megfelelően járnak el Dogan Akhanli német állampolgárságú török író őrizetbe vételének ügyében - jelentette ki hétfőn Alexander Winterstein, az uniós végrehajtó testület helyettes szóvivője brüsszeli sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva.
A humanitárius segítségnyújtásban tevékenykedők napról napra életüket kockáztatják mások megmentéséért, háborúk és a természeti katasztrófák áldozataiért világszerte - jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Hrisztosz Sztilianidesz humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős uniós biztos az augusztus 19-én esedékes humanitárius világnap alkalmából pénteken kiadott közös nyilatkozatukban.
Leszögezték: mivel a világban az ártatlan embereket is egyre több támadás és erőszak éri, a humanitárius munkásoknak szabadságot kell biztosítani tevékenységük végzéséhez, hogy segítséget nyújthassanak mindazoknak, akiknek leginkább szüksége van rá.
Óva intette az Európai Unió kedden Észak-Koreát az újabb provokációktól, amelyek Brüsszel szerint csak tovább fokoznák a feszültséget a térségben és a világban.
Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főmegbízott hétfőn rendkívüli ülésre hívta össze a tagállamok képviselőit az észak-koreai helyzet miatt, és a találkozó után, keddre virradóra kiadott közleményben hangsúlyozta, hogy az EU számára rendkívül fontos a feszültség csillapítása.
- A brit kormányfő arra készül, hogy saját "schengeni övezet" létrehozását javasolja Írországnak a Brexit után - tudta meg a The Sunday Telegraph című lap.
A konzervatív brit vasárnapi újság szerint Theresa May abban bízik, hogy ha lehetővé teszi az ír állampolgároknak a határellenőrzés nélküli beutazást Nagy-Britanniába, Leo Varadkar ír miniszterelnök személyében kulcsfontosságú szövetségesre tesz szert az Egyesült Királyság európai uniós tagságának 2019 márciusában várható megszűnéséről szóló tárgyalásokon.
Szűkül a brit munkaerőpiac, a munkaadók egyre nehezebben találnak munkaerőt egy kedden ismertetett felmérés eredményei szerint. A gazdaság azon ágazatai pedig, amelyek a leginkább támaszkodnak az Európai Unió többi országából érkező munkavállalókra, még nagyobb nyomás alatt vannak, mert Nagy-Britannia várható kiválásával az EU-ból egyre többen térnek haza - tette hozzá a BBC szerint a humánerőforrás piacán tevékenykedő cégeket tömörítő szövetség (Recruitment and Employment Confederation, REC) vezetője.
"A munkaadók nemcsak a legjobb és tehetségesebb munkavállalókat találják meg nehezen, de az olyan állásokat is csak nehézségek árán tudják betölteni, mint a szakácsoké, a sofőröké vagy az áruházi dolgozóké" - tette hozzá Kevin Green.
Spanyolország részéről Gibraltár fennhatóságának visszaszerzése nem lesz feltétele az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti megállapodásnak a Brexitről - mondta Alfonso Dastis, spanyol külügyminiszter az ABC című konzervatív spanyol napilapban megjelent interjújában, vasárnap. A politikus hangsúlyozta: a dél-európai ország továbbra is közös, a terület brit-spanyol fennhatóságot javasol.
"Megpróbáljuk meggyőzni a gibraltáriakat, hogy ez egy út, amelyet érdemes megvizsgálni, és amely az ő érdeküket is szolgálná" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a nyár után tervez odautazni.
Tíz éven belül népszavazást tarthatnak Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország egyesítéséről egy ír parlamenti bizottság és az azt képviselő szenátor szerint.
A sziget békés egyesítéséről szóló tervek vázát az ír törvényhozás egyik bizottsága fektette le, a testület sürgette a brit és az ír kormányt, hogy tegyen előkészületeket a referendum elkövetkező évtizedben való megtartására - idézte csütörtökön a The Times című brit lap a testület állásfoglalását, valamint a bizottság szóvivőjét, Mark Daly szenátort
- Az Európai Bizottság elnökével közölt interjút csütörtökön a Politico brüsszeli hírportál, amelyben Jean-Claude Juncker egyebek mellett arról beszélt, hogy nem szeretné "elveszíteni" Magyarországot, amely Lengyelországgal együtt "problémás helyzet elé állítja az Európai Uniót". A brüsszeli testület vezetője meglehetősen pozitív képet festett az EU állapotáról, beszámolt a gazdaság növekedéséről és a csökkenő munkanélküliségről, ugyanakkor elismerte, hogy Európának vannak problémái, többek között Lengyelországgal és Magyarországgal, amelyek - ahogy a cikkben emlékeztettek rá - elutasították a menekültkvótákat, és számos bírálatot kaptak a jogállamiság állítólagos aláásása miatt.
- A Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnését (Brexit) pártoló britek többsége úgy véli egy friss közvélemény-kutatás szerint, hogy a gazdaságot esetleg sújtó jelentősebb kár sem jelentene túl nagy árat a közösségből való kilépésért.
Azok közül, akik a tagságról szóló tavalyi népszavazáson a kilépésre voksoltak, csaknem 40 százalék mondta a YouGov július közepén készült felmérésében, hogy az sem lenne túl nagy ár, ha ők vagy egy családtagjuk elveszítené az állását. Ugyanennyien válaszolták ennek ellenkezőjét, 23 százalék pedig bizonytalan volt e kérdésben.