- A Spiegel Online című német hírportál a Horthy Miklós megítélése körüli vitával kapcsolatban közölt cikket.
Orbán tabutörésre merészkedik című írásában Keno Verseck kiemelte, hogy Magyarországon kezdődik a választási kampány, és Orbán Viktor miniszterelnök a "szélsőjobboldalon vadászik" szavazatokra: kivételes államférfiúnak nevezte Horthy Miklóst, holott a kormányzó "sokáig Adolf Hitler hűséges szövetségese" és "vállaltan antiszemita" volt, és "súlyos bűncselekményekért felelős".
Megállapodott hétfőn a kormányzati együttműködésről a brit Konzervatív Párt és a legnagyobb észak-írországi protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP). Az egyezséget több mint kétheti tárgyalássorozat után a Downing Streeten írták alá a két párt képviselői Theresa May brit miniszterelnök és Arlene Foster, a DUP vezetője jelenlétében.
A június 8-án tartott előrehozott parlamenti választások eredményeként a konzervatívoké lett a legnagyobb frakció a londoni alsóházban, de a párt elvesztette abszolút többségét, így kisebbségi kormányzásra kényszerül.
Mihai Tudose gazdasági minisztert javasolja miniszterelnöknek a bukaresti szociálliberális koalíció az elnöki hivatalban tartandó kormányalakítási tárgyalásokon - jelentették be hétfőn a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a liberális ALDE vezetői.
A PSD végrehajtó bizottságában csaknem egyhangúlag (négy tartózkodással) fogadták el a Tudose kormányfő-jelöltségét, amelyet a koalíció kisebb pártja, az ALDE is jóvá hagyott így a politikus nevét közös javaslatként terjesztik az államfő elé.
A francia kormány beemeli a szakszervezeti javaslatokat a munkajogi reformba, amelynek egyeztetései június elején megkezdődtek - mondta Muriel Pénicaud munkaügyi miniszter a Journal du dimanche című vasárnap megjelenő hetilapnak adott interjúban.
A kormány szerdán vitatja meg azt a törvénytervezetet, amelyben a nemzetgyűlés felhatalmazást ad a kormánynak arra, hogy rendeletekben vezesse be a munkaerőpiac rugalmassá tételét célzó reformcsomagot. Az egyeztetések egész nyáron folytatódnak a szakaszervezetekkel a tartalmi kérdésekről, a csomagot várhatóan szeptember 21-én lépteti életbe a kormány.
- Megszavazta a bukaresti parlament a szociálliberális koalíció bizalmatlansági indítványát szerdán, így Sorin Grindeanu miniszterelnöknek megszűnt a megbízatása, és Romániában új kormány alakul.
A kabinet leváltásához 233 szavazatra volt szükség. A bizalmatlansági indítványt 241 törvényhozó támogatta. Tíz honatya ellene szavazott.
- Késik az olasz kormány által ígért újjáépítés, a Közép-Olaszországot tavaly sújtott földrengéshullámban összedőlt épületek romjainak több mint kilencven százalékát még nem takarították el, és a karácsonyra ígért faházaknak is csak alig nyolc százalékát sikerült eddig átadni - jelentette az olasz sajtó szerdán.
A nemzetközi kereskedelem elé emelt akadályok aránytalanul nagy mértékben sújtják a társadalom legkevésbé tehetős tagjait, mivel inflációt gerjesztenek és szűkítik az érvényesülési lehetőségeket - közölte a brit jegybank kormányzója, Mark Carney, aki a londoni City polgármesterének kedden rendezett hagyományos éves bankettjén tartott előadást, és mondandója jelentős részében a brit EU-tagság megszűnésének várható következményeivel foglalkozott.
Mark Carney egyenes utalást tett arra is, hogy nem látja elérkezettnek az időt a monetáris szigorításra.
A Bank of England vezetője alig burkoltan hangot adott annak a véleményének, hogy nagyon kedvezőtlen hatásokkal járna a brit gazdaság 85 százalékát adó szolgáltatási szektorra, ha a kilépés után vámhatárok emelkednének Nagy-Britannia és az Európai Unió közé.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem szavazza meg a bizalmatlansági indítványt, amelyet a politikai támogatás nélkül maradt, de lemondani nem hajlandó Sorin Grindeanu miniszterelnök ellen terjesztett a parlament elé a szociálliberális koalíció, az RMDSZ törvényhozói egyáltalán nem vesznek részt a szavazáson - jelentette be kedden Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Aggodalmának adott hangot az amerikai külügyminisztérium a magyar Országgyűlés által a múlt héten elfogadott civil törvény miatt, mondván: "a jogszabály méltánytalan terhet ró a civil szervezetekre, amelyek a korrupció ellen és a polgárjogok érvényre juttatásáért küzdenek".
A minisztérium helyi idő szerint hétfőn a honlapján nyilvánosságra hozott közleményében hozzátette: "a külföldről támogatott szervezetek olyan színben való feltüntetésével, hogy a magyar társadalom érdekei ellen tevékenykednek, a jogszabály gyengítheti a magyarok azon képességét, hogy szerveződjenek és aggodalmaikat jogszerű és demokratikus módon fejezzék ki".
A tárca szerint a jogszabály hatályba lépésével Magyarország újabb lépéssel távolodna el azon elkötelezettségétől, hogy tiszteletben tartja azokat az értékeket és elveket, amelyek a NATO és az EU középpontjában állnak.
Az Édouard Philippe által vezetett francia kormány hétfőn benyújtja lemondását, de a következő napokban csak "kisebb technikai átalakítás" várható a kormányzatban, a miniszterelnök és a miniszterek személye nem változik - jelezte Christophe Castaner kormányszóvivő egy nappal azután, hogy Emmanuel Macron francia elnök centrista pártja megszerezte az abszolút többséget a nemzetgyűlésben.
- Az izraeli hadsereg újabb térfigyelő kamerákat helyez el a ciszjordániai utakon és kereszteződésekben, valamint növeli a videofelvételeket rögzítő drónok, a katonák sisakjain és a katonai járműveken elhelyezett kamerák számát - jelentette hétfőn a Háárec című izraeli napilap.
A katonai hatóságok elsősorban a ciszjordániai zsidó telepek környezetében kísérik majd állandó figyelemmel kamerákkal és egyéb eszközök segítségével a történéseket. Eddig több mint 1700 térfigyelő kamerát helyeztek el. Számukat növelve a katonai hatóságok abban bíznak, hogy az eszközök előre figyelmeztetnek majd a készülő merényletekre, információt gyűjtenek, és el is rettentenek a támadásoktól.
Az olasz hatóságok elsőként üdvözölték vasárnap azt a vatikáni bejelentést, miszerint az egyház egy tervezeten dolgozik a korrupciót elkövetők, valamint a szervezett bűnözés tagjainak kiközösítésére.
Peter Turkson bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés dikasztériumának elnöke jelentette be, hogy a vatikáni hivatal nemzetközi egyeztetést indít és kánonjogi tervezeten dolgozik a korrupció és maffiatevékenység miatti egyházi kiközösítés kérdésében. A kiközösítésről (latinul excommunicatio) a mindenkori egyházfő rendelkezhet: ez a szentségektől való eltiltástól az egyházi közösségből való teljes kirekesztésig terjedhet.
- Több ezren tüntettek szombat délután Londonban a miniszterelnöki hivatalnak otthont adó Downing Street előtt, Theresa May brit miniszterelnök lemondását követelve. A tiltakozók szerint a konzervatív párti kormány és a Kensington and Chelsea kerület konzervatív vezetésű tanácsa nem tett megfelelő lépéseket a kerület északnyugati szélén a 24 emeletes Grenfell Tower toronyházban pusztító szerdai tűzvész károsultjainak megsegítésére. Ezt szombat délutáni nyilatkozatában Theresa May is elismerte.
Az országos napilapoktól a helyi újságokig, és a televízióktól a hírportálokig a teljes szombati német sajtó Helmut Kohl haláláról szól. A pénteken elhunyt kancellárról közölt kommentárok elsősorban történelmi érdemeit emelik ki, és van olyan lap is, amely szerint Nobel-békedíjjal kellene elismerni teljesítményét. Ugyanakkor hibáival és botlásaival is több lap foglalkozik, hangsúlyozva, hogy nemigen van még egy olyan alak a német politikatörténetben, akinél annyira közel van egymáshoz a fény és az árnyék, mint Helmut Kohlnál.
A legnagyobb példányszámú napilap, a Bild - számos további újsághoz hasonlóan - a címoldal egészét betöltő fényképet közölt szombaton a néhai kancellárról. A Köszönjük, Helmut Kohl! című vezércikkében kiemelték, hogy a német egység kancellárja és az európai egységfolyamat vezetője ugyan meghalt, "de tovább él európaiak millióiban".
Tovább él annak a sok millió embernek a szabadságában, akik Németország keleti részén születtek, és fáradhatatlan munkájának, víziójának, határozottságának és a történelmi lehetőségek iránti érzékének köszönhetik, hogy az újraegyesített Németországban élhetnek.
Afrikáról, a párizsi klímaegyezményről és multilaterális politikai és társadalmi kérdésekről is szó volt Ferenc pápa és Angela Merkel találkozóján szombaton a Vatikánban, s a német kancellár Pietro Parolin szentszéki államtitkárral is egyeztetett az aktuális nemzetközi kérdésekről.
A pápával folytatott, a vatikáni protokoll szerint hosszúnak számító, 40 perces találkozója után Merkel a jelen lévő újságírók szerint sajnálatát fejezte ki, hogy Egyesült Államok kilépett a globális felmelegedés mérséklésére kidolgozott egyezményből.
Mintegy 0,48 százalékkal, 11,3 millió fölé emelkedett Belgium lakossainak száma az év elején mért adatok szerint. Az újonnan regisztráltak közül mintegy 42 ezren az Európai Unión kívüli országokból vándoroltak be - közölte a La Libre Belgique belga napilap csütörtökön.
A belga statisztikai hivatal adatai szerint a lakosság tavalyi növekedése elsősorban a születésszám enyhe emelkedésének köszönhető. A növekedési ütem mindazonáltal elmaradt az előző évitől.
Jelentős, 54 ezret meghaladó volt a honosításból származó új állampolgárok száma, akiknek mintegy háromnegyede, valamivel többen 42 ezren származtak Európán kívüli országból.
A pozsonyi Sme állította kommentárjában azt írta, az Európai Bizottság (EB) döntése - miszerint kötelezettségszegési eljárást indít Lengyelországgal, Magyarországgal és Csehországgal szemben, amiért nem voltak hajlandóak részt venni a migránsok letelepítésében - alapjaiban jó és helyes, az uniós alapok korlátozására vonatkozó javaslat azonban kevésbé szerencsés. A lap kommentátora, Tom Nicholson, "Brüsszel végre azt mondta a xenofób országoknak, hogy elég" című cikkében úgy vélekedett: az uniós alapok megszorítására már hamarabb is sor kerülhetett volna, méghozzá olyan, "a xenofóbiánál relevánsabb okok miatt", mint a korrupció.
A Die Welt hírportáljának A civiltársadalom összetűz Orbán Viktorral című írásában a szerző, Boris Kálnoky kiemelte, hogy több szervezet nem veszi figyelembe az új törvényt, ami "kapóra jön Orbánnak".
Kifejtette: a törvény tartalmilag nem eredményez jelentős változást, de a külföldi támogatás feltüntetése lehetőséget ad a kormányzati kommunikációnak, hogy az érintetteket "pellengérre állítsa külföldi érdekek kiszolgálójaként". Különösen a Soros György által támogatott szervezeteket - tette hozzá a szerző.
Az ellenzék a törvény ellen szavazott, így Sorossal azonos nézeteket valló pártokként, és "mindenekelőtt migránsbarátként" lehet beállítani őket.
- Valószínűleg vizsgálatot indíthat Donald Trump amerikai elnök ellen az igazságszolgáltatás esetleges akadályozása miatt Robert Mueller, a tavalyi elnökválasztási folyamatba történt orosz beavatkozást vizsgáló különleges tanácsadó - írta a The Washington Post.
A lap szerint szerdán este meg nem nevezett forrásokra hivatkozva internetes oldalán közölte az információt, miszerint Robert Mueller kiterjesztette vizsgálódásait arra is, vajon az elnök nem próbálta-e akadályozni az igazságszolgáltatást az orosz szálak vizsgálatakor.
Több német lap foglalkozott Magyarországgal szerdán a menekültek európai uniós tagországok közötti elosztásával összefüggésben indított kötelezettségszegési eljárással és a civil szervezetek működéséről az Országgyűlésben elfogadott jogszabállyal kapcsolatban.