Egy éven át további tízezer német nyelvi tanfolyamhelyet kínálnak a menekülteknek Bécsben - jelentették be a város illetékesei hétfőn.
Sandra Frauenberger, a város szociális tanácsosa és Jürgen Czernohorszky integrációs ügyi koordinátor közös közleményben arról számolt be, hogy a tanfolyamok 2017 júliusától 2018 júniusáig tartanak majd. A programhoz szükséges tízmillió eurós támogatás egyik felét az Európai Szociális Alap, a másik felét pedig az osztrák belügyminisztérium és a bécsi szociális alap adja.
Emléktáblát avattak gróf Széchenyi István emlékére hétfőn Pozsonyban a szlovákiai magyar szervezetek több mint két évtizedes fáradozásának eredményeként, a rendszerváltás óta ez az első olyan emléktábla, amely magyar történelmi személyiség nevét örökíti meg Pozsonyban.
Elsőként három magyarországi székhelyű szervezet, a Széchenyi Társaság, az Országos Széchenyi Kör, illetve a Széchenyi Alapítvány fogalmazta meg már több mint húsz évvel ezelőtt, hogy a Pozsonyhoz ezer szállal kötődő Széchenyi István emléktáblát kapjon a városban.
Az emléktábla elhelyezését évekig különböző akadályok hátráltatták, ezek csak tavaly hárultak el, amikor Széchenyi István születésének 225-ik évfordulója alkalmából a kezdeményezést felkarolta Magyarország pozsonyi külképviselete, illetve a Pozsonyi Magyar Intézet, s azt a magyar és a szlovák tudományos akadémia egyaránt támogatta.
- Az izraeli hatóságok lezárták hétfőn az Izraelből Egyiptomba vezető tabai határátkelőhelyet - jelentette a helyi közszolgálati rádió.
Jiszráel Kac hírszerzési és közlekedési miniszter azt mondta, hogy a szokatlan lépésről azért döntöttek, mert titkosszolgálati információk szerint életveszélybe kerülhetnek a Sínai-félszigetre nyaralni utazó izraeliek.
A határon hétfőtől nem engedik át Egyiptom felé az izraeli állampolgárokat, és Jiszráel Kac a rádióban felszólította a már ott tartózkodókat, hogy haladéktalanul térjenek vissza Izraelbe.
Brit és amerikai egyetemek professzorai kérik a Financial Times című londoni gazdasági napilapban hétfőn megjelent közös levelükben a magyar kormányt a felsőoktatási törvény módosításának újragondolására és visszavonására.
A levelet Erik Berglöf, a London School of Economics (LSE) egyetem Global Affairs Institute nevű kutatóintézetének igazgatója, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) volt főközgazdásza, Kevin Featherstone, az LSE Európai Intézetének igazgatója, Grzegorz Ekiert, az amerikai Harvard Egyetem európai tanulmányi intézetének igazgatója, Jan Kubik, a University College London (UCL) egyetem Szláv és Kelet-Európai Tanulmányok Intézetének (School of Slavonic and East European Studies - SSEES) igazgatója és Uta Staiger, a UCL Európai Intézetének vezérigazgatója írta alá.
A La Libre Belgique belga napilap internetes kiadása Claude Rolin kereszténydemokrata, néppárti, európai parlamenti képviselő véleménycikkét közölte a magyar miniszterelnökről. Rolin úgy vélekedik, hogy Orbán Viktornak "rövid a memóriája", mert a bevándorlás megfékezésére kerítést épített a magyar-szerb határra, elfelejtve azt, hogy más időkben ugyanúgy menekültek emberek, csaknem 200 ezer magyar Nyugatra az elnyomás elől 1956-ban, vagy amikor Európa lebontotta a vasfüggönyt 1989-ben.
Bécsbe költöztetné a budapesti székhelyű Közép-európai Egyetemet (CEU) az osztrák kancellár - jelentette csütörtökön az APA osztrák hírügynökség.
Az osztrák kancellári hivatal a nap folyamán a hírügynökségnek megerősítette, hogy Christian Kern kancellár ebből a célból kapcsolatra lépett és tárgyalásokat kezdett Soros Györggyel.
A Közép-európai Egyetemet (CEU) Magyarországon érő "korlátozásokra" hivatkozva Gheorghe Falca, Arad polgármestere felajánlotta, hogy költöztessék a romániai városba a tanintézményt. Az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezető politikusa csütörtöki sajtóértekezleten jelentette be a városháza több tisztségviselőjével egyeztetett kezdeményezését. Elmondta: első körben egy kétemeletes, 4000 négyzetméteres tanépületet és egy 75 szobás, étkezdével is rendelkező 2000 négyzetméteres kollégiumot tudnak felajánlani a CEU-nak
Több mint 1,2 tonna kokaint halásztak ki a tengerből Belgium partjainál, a lefoglalt kábítószer feketepiaci értéke legalább 60 millió euró (18,6 milliárd forint) - jelentette a helyi sajtó csütörtökön.
A nyugat-belgiumi Brugge város ügyészségének tájékoztatása szerint az utóbbi napokban összesen 25 darab, egyenként 50 kilogramm kokaint tartalmazó zsákot halásztak ki a hatóságok a part menti vizekből. A zsákokra üres palackokat kötöztek, hogy ne süllyedjenek el.
- Volt kormányfők és miniszterek, professzorok és más vezetők sürgették kiállásra az Európai Bizottságot és az európai uniós tagországokat a magyar felsőoktatási törvény módosítása ellen, amely sokak szerint bezárással fenyegeti a budapesti Közép-európai Egyetemet (CEU) - írta csütörtökön a Politico brüsszeli hírportál.
A német kormány "nagy aggodalommal" tekint a magyar felsőoktatási törvény gyorsított eljárásban elfogadott módosítására - mondta szerdán Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő.
Berlini sajtótájékoztatóján Ulrike Demmer kérdésre válaszolva kijelentette: "szeretném az egész szövetségi kormány nevében nagyon világossá tenni, hogy a tudomány szabadsága számunkra fontos érték".
A magyarországi törvénymódosítás révén "az a benyomás keletkezik, mintha megnehezítenék a külföldi gyökerű felsőoktatási intézmények működését, és adott esetben el is lehetetlenítenék" - tette hozzá.
A szabadság, a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok Európában érinthetetlenek, "ezek az értékek az Európai Unió alapját alkotják" - mondta Ulrike Demmer.
Hozzáfűzte: éppen erre emlékeztetett Frank-Walter Steinmeier német államfő is az Európai Parlamentben kedden elmondott beszédében, amelyben kiemelte, hogy "Európa nem hallgathat, amikor a civil társadalom, illetve maga a tudomány elől veszik el a levegőt, ahogy az történik éppen Budapesten a Közép-európai Egyetemmel" (CEU).
Több tekintélyes német újság, a Politico brüsszeli hírportál, a The Wall Street Journal (WSJ) amerikai üzleti-politikai lap, a Financial Times londoni gazdasági napilap, a belga Le Soir és osztrák Der Standard is kommentárban foglalkozott szerdán a felsőoktatási törvény módosításának elfogadásával.
Az Egyesült Államok a továbbiakban is szót fog emelni a Közép-Európai Egyetem (CEU) függetlenségéért és háborítatlan magyarországi működéséért - közölte az amerikai nagykövetség kedden az MTI-vel.
A közlemény szerint az Egyesült Államok csalódással értesült arról, hogy a Közép-Európai Egyetemet "célba vevő" törvényt kedden gyorsított eljárással elfogadták.
Európa nem hallgathat, amikor a civil társadalom, illetve maga a tudomány elől veszik el a levegőt, ahogy az történik éppen Budapesten a Közép-európai Egyetemmel (CEU) - jelentette ki Frank-Walter Steinmeier német államfő az Európai Parlament (EP) keddi plenáris ülésén.
Steinmeier hangsúlyozta: "amikor Európában vitákat folytatunk, akkor azt szilárd, normatív alapon tesszük. Legyenek a vitás kérdések bármilyen összetettek, soha nem téveszthetjük szem elől a legfontosabbat, azt, hogy a szabadság és demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok alapelvei nem képezhetik vita tárgyát.
A Süddeutsche Zeitung című német liberális lap a civil szervezetek helyzetével kapcsolatban foglalkozott Magyarországgal keddi számában.
A legújabb zaklatások című kommentárjában Cathrin Kahlweit az Ukrajnában és Egyiptomban tapasztalható fejlemények elemzése után Magyarországgal kapcsolatban azt írta, hogy "Európa közepén is zajlik a visszarendeződés a demokráciából".
v
Budapest helyett az osztrák főváros lehetne a Közép-európai Egyetem (CEU) székhelye Maria Vassilakou bécsi főpolgármester-helyettes szerint - írta a Kurier című osztrák lap kedden.
"Amennyiben az intézmény új helyet keres, úgy szívesen meghívnám a Soros-egyetemet Bécsbe" - mondta a lapnak a zöldpárti politikus. Mint mondta, munkatársai már felvették a kapcsolatot az egyetemmel, és hétfőn levelet írtak Michael Ignatieffnek, a CEU rektorának, hogy hivatalosan is felajánlják segítségüket.
- Elítélte az Európai Parlament liberális frakciója (ALDE) hétfőn az "egyetemi szabadság elleni" magyar intézkedéseket, amelyek végül a Közép-európai Egyetem (CEU) bezárásához vezethetnek, valamint az újabb nemzeti konzultációt és a külföldi finanszírozású civil szervezetekre vonatkozó törvénytervezetet is.
Az ALDE szerint a magyar kormány ezen intézkedései is a kritikus hangok elhallgattatását és a hatalom megszilárdítását célozzák, ezért cselekvésre sürgették az Európai Bizottságot és a többi uniós tagállamot.
- A nemzeti konzultációval és a budapesti Közép-európai Egyetemet (CEU) érintő, tervezett változtatásokkal kapcsolatban közölt írást hétfőn a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív napilap. Utóbbi témával a szlovák liberális Sme is foglalkozott.
A Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent, Megbélyegezni és megvetésre méltóvá tenni című írásában Stephan Löwenstein kiemelte: Orbán Viktor miniszterelnök nemzeti konzervatív pártja, a Fidesz már többször alkalmazta az adófizetők pénzéből finanszírozott, a jogszabályokban nem rögzített és így "jogilag irreleváns" nemzeti konzultáció eszközét, hogy saját érdekének megfelelően mozgósítsa a választókat, és egyre kevésbé törekszenek a kérdések sugalmazó jellegének elrejtésére.
Németországban a Die Welt foglalkozott Magyarországgal, a konzervatív lap a Közép-európai Egyetemet (CEU) érintő, tervezett változtatásokkal kapcsolatban közölt írást hétvégi számában.
A Die Welt a véleményrovatában Wolf Lepenies német szociológus Az állam első számú ellensége című írását közölte, amelyben a szerző kiemelte: a magyar kormányfő "azt akarja, hogy bezárjon az ország utolsó kozmopolita oktatási intézménye", a CEU, ami "újabb lépés az Orbán Viktor-féle +illiberális állam+ kiépítése felé".
Az év végéig meghosszabbítja az osztrák hadsereg a magyar-szerb határon teljesített humanitárius segítségnyújtást - jelentette az APA osztrák hírügynökség vasárnap. Jelenleg 85 osztrák katona teljesít szolgálatot a magyar-szerb határ mentén, a bevetés teljes költsége várhatóan 2,35 millió euró lesz.
Német és olasz lapok a budapesti Közép-európai Egyetemet (CEU) érintő törvénymódosítási javaslattal, a Financial Times című brit lap Orbán Viktor máltai beszédével, a francia Le Monde pedig Lukács György szobrának a budapesti Szent István parkból történt eltávolításával kapcsolatban foglalkozott pénteken Magyarországgal.
A Süddeutsche Zeitung című német liberális lap Jan-Werner Müllertől, az amerikai Princeton Egyetem politológusától közölt írást Egyetemek mint a nép ellenségei címmel, amelyben a szerző kiemelte: Orbán Viktor magyar kormányfő a CEU elleni lépéssel "ráront a tudomány szabadságára", az EU pedig tétlenül szemléli tevékenységét.
Hozzátette: "ha Soros György nem lenne, Orbánnak és Trumpnak ki kellene találnia". Soros "ideális ellenségkép, nem utolsósorban azért, mert rajta keresztül ki lehet szolgálni az antiszemita előítéleteket anélkül, hogy az ember túlságosan láthatóan bepiszkítaná a kezét".