Több mint kilencezer látogató fordult meg a Modem kiállításain és rendezvényein a hétvégén tartott Múzeumok Éjszakáján. Ilyen rövid idő alatt ennyire sok ember korábban még soha nem váltott belépőt a debreceni művészeti központba. A legnagyobb sikere a rendhagyó tárlatvezetéseknek volt, de a közel félszáz kísérőprogram túlnyomó többsége szintén jelentős közönséget vonzott.
Az elmúlt esztendő különösen emlékezetes eseménye volt a cívisvárosban a Múzeumok Éjszakája, amikor nyolcezer látogató fordult meg a Déri Múzeumban, a Református Kollégium Múzeumában és a Modemben. A három intézmény most ismét összefogott, s közös belépőt kínál a június 21-én este kezdődő, másnap hajnalig tartó eseménysorozatra.
A könyv szerzője 1952-től több, mint harminc éven át dolgozott az Iparművészeti Múzeumban. Szinte kezdettől kutatta Debrecen város asztalosiparának, bútortörténeti emlékeinek tárgyi és levéltári adatait.
A kutatás kiindulópontjául szolgált a Déri Múzeum egyedülálló érdekességű asztalos-remekrajz gyűjteménye, amelyben a 18. század közepétől a 19. század közepéig remeklő asztalosmesterek munkáinak kisrajzait őrizte meg az utókor számára.
A költő születésének 125. évfordulója alkalmából rendezett programsorozat idén országos szinten zajlik majd: Esztergom, Budapest, Pécs közreműködésével, Babits Mihály szülővárosának, Szekszárdnak koordinálásával. Erről tartott sajtótájékoztatót Fusz György, a PTE Illyés Gyula Főiskolai Karának (PTE IGYFK) főigazgatója és Sipos Lajos professzor, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság elnöke az MTA pécsi székházában.
A MODEM 11 fiatal képzőművészt és egy képzőművész párost kért fel arra, hogy 2008 áprilisa és jövő év márciusa között készítsen egy-egy projektet az épület belső kertjébe, amelynek a témája a "zárt kert" (hortus conclusus).
A "zárt kert" fogalma bibliai, a földi Paradicsomot jelenti, de a tiszta szerelemnek is a jelképe, a meditáció és imádság helye, egy idea képzete.
Hetvenhárom évet és egy hónapot kellett várni arra, hogy látható legyen Magyarországon egy film. Az alkotás az elejétől a végéig bemutatja, miképpen készít el Aba-Novák Vilmos egy temperaképet. Magyar művészettörténeti szempontból is kiemelkedő jelentőségű az anyag, amit május 7-től mindenki megnézhet, aki ellátogat a debreceni MODEM-be a barbár zseni, azaz Aba-Novák Vilmos életmű-kiállítására.
Szabó Péter fotó- és videoprojektje, a "Háttér" súlyos társadalmi problémát dolgoz fel: egyre nagyobb a szakadék a különböző infrastruktúrájú településeken élő emberek gazdasági és kulturális lehetőségei között.
A fotográfus olyan embereket, közösségeket mutat be, akik még soha nem jártak Budapesten.
Koizumi Hiroshi, a Japán–Magyar Baráti Társaság főigazgatója, a toyamai nemzetközi gyermekrajz kiállítás debreceni díjátadó ünnepségén elmondta, hogy a japán gyermekrajzversenyre összesen hat országból küldtek be rajzokat (Brazília, USA, Korea, Kína, Oroszország, Magyarország). Hazánkból harminc lelkes gyermek vállalkozott arra, hogy megmutassa tehetségét.
A Modem kertje 2008 áprilisától egy éven át minden hónapban átalakul. Erre a falakkal és hatalmas üvegfelületekkel határolt zöldterületre tizenegy fiatal magyar képzőművész és egy hat fős alkotócsoport készít egy-egy projektet.
Április 21-én, a debreceni MODEM-ben nyílik Aba-Novák Vilmos életmű-kiállítása. A több mint 180 olajképet és 120 grafikát, pannó-terveket, valamint fotódokumentációt bemutató kiállítás műtárgyainak biztosítási értéke meghaladja a 4 milliárd forintot (!), kiállítóterében, 1300 négyzetméteren kap helyet a tárlat, amelynek anyaga öt ország (Lettország, Olaszország, Litvánia, Szlovákia, Magyarország) köz- és magángyűjteményeiből kölcsönözve áll össze.
A Közgyűlés a Kölcsey Ferenc művészeti ösztöndíjat évente egy személy vagy közösség részére adományozza. A pályázati felhívás az ösztöndíj célját az alábbiakban jelölte meg: Debrecenről szóló, a város kulturális értékeihez kötődő, azokat gazdagító alkotás létrejöttének ösztönzése, amely lehetőséget teremt alkotóművészek, csoportok számára, hogy kifejezzék kötődésüket városunkhoz.
A Bátor Tábor Alapítvány felkérésére a Kieselbach Galéria és a Deák Erika Galéria közös szervezésében immár negyedszer került sor kortárs művek jótékony céllal történő árverezésére. A Bátor Tábor Alapítvány célja komplex terápiás rekreációs programok megvalósítása daganatos, cukorbeteg és más krónikus betegséggel élő gyermekek és családjaik részére.
Kodály Zoltán előtt tiszteleg az idei Éneklő Ifjúság hangverseny, amelyet országszerte megrendeznek minden év áprilisában – emlékezve az első, 1934. április 28-i kórusversenyre.
Debrecenben 5-én 9 órakor kezdődik a városi, minősítő hangverseny a Debreceni Művelődési Központ Pódiumtermében (Kossuth utca 1.). 2008-ban tíz kórus jelentkezett a felhívásra. A legkiemelkedőbb kórusok bemutatkozhatnak a Kodály Zoltán V. Magyar Kórusversenyen.
2008. április 11-én, 18 órai kezdettel a Budapest Kongresszusi Központ Bartók termében a Magyar Soros Alapítvány a Virág Judit Galéria szervezésében aukcióra bocsátja a Soros-gyűjtemény festményeit. Az aukció célja, hogy a gyűjteményt, pontosabban annak értékét visszaforgassa a művészetbe, a kultúrába, s a festészet e nagyszerű produktumai további alkotások, kulturális programok létrejöttét segítsék.
A Debreceni Egyetem idén ünnepli a gazdasági és agrár-felsőoktatás 140 éves évfordulóját. A jeles jubileumot egész éven át változatos programok kísérik, melynek keretében nyílik meg 2008. március 27-én az egykori hallgató, Uzonyi Ferenc festőművész kiállítása is az Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumában. Az eseménysorozat keretében nyílik meg 2008. március 27-én többek között az a különleges festménykiállítás is, mely az intézmény egykori növendéke, Uzonyi Ferenc festő műveit mutatja be a közönség számára.
A Debreceni Egyetem Állam-és Jogtudományi Kara az Abigél Többcélú Intézménnyel közösen szervezi meg március 27-28-án a Globalizálódás és multikulturalitás nemzetközi konferenciát a Debreceni Egyetemen, amely a kultúrák közti párbeszédre hívja fel a figyelmet.
A rendezvény fő célja, hogy rámutasson a kultúraközi együttműködés; a kultúrák kölcsönös, egymás általi elősegítésének fontosságára.
BAGOSSY LEVENTE, díszlettervező,
BAKAI LÁSZLÓ színművész,
BALÁZS ZOLTÁN a Bárka Színház színész-rendezője,
BÍRÓ KRISZTA az Örkény Színház színművésze,
CSARNÓY ZSUZSANNA a veszprémi Petőfi Színház színművésze,
Dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter BALASSA PÉTER-DÍJAT adományoz a művészet területén elért esszé- és tanulmányírói teljesítmény elismeréséért,
THOMKA BEÁTÁNAK, a Janus Pannonius Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanárának, irodalmárnak.
BALOGH RUDOLF-DÍJAT kapott a kiemelkedő fotóművészeti tevékenység elismeréséért,
Dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter MUNKÁCSY MIHÁLY-DÍJAT adományoz kiemelkedő képzőművészeti tevékenység elismeréséért,
BARÁZ TAMÁS szobrászművésznek,
BULLÁS JÓSZEF festőművésznek,
a Kis Varsó művészpárosnak GÁLIK ANDRÁS és HAVAS BÁLINT képzőművészeknek,