Megnyitották a művészeti tanévet Debrecenben is: a Debreceni Művelődési Központ intézményeiben énekeltek, színjátszottak és alkottak a gyerekek. „A zene valóban mindenkié lett ebben az órában, hiszen senki sem maradt mozdulatlanul a dalokat hallgatva” – szeptember 6-án 11 órakor a Debreceni Művelődési Központ Kismacsi Közösségi Házában a helyi, Waldorf-iskola tanulói énekelték el a Viva la musicát, Kodály Nagyszalontai köszöntőjét és egy népdalcsokrot, furulyaszóval és sámándobokkal kísérve a zenét.
Retrospektív kiállítás nyílik az idén 70 éves Nádler István Munkácsy és Kossuth-díjas festőművész alkotásaiból szeptember 13-án a Virág Judit Galériában. Az október 4-ig látható tárlat Nádler életművének teljes keresztmetszetét kínálja, köztük eddig nem látott korai és újabb alkotásokkal.
A 2008-as XIV. Alternatív Színházi Szemle az előző 5 szegedi év után új helyszínen - ám az előző évek tevékenységeinek folytatásaként szeptember 12. és 16. között, Debrecenben lesz.
Az Alternatív Színházi Szemle a független színházi terület eredményeinek megismertetését célozza, az aktuális évben született – különböző műfajú – alkotásokat gyűjti össze és bocsátja szemlére.
A idei Sziget Fesztivál Múzeumi Negyedében – egyetlen vidéki kiállítóhelyként – a Modem is képviselteti magát. Már áll a debreceni művészeti központ bambuszrudakból készült impozáns építménye, a Modem Dóm. A rendhagyó helyszín különösen éjszaka látványos, amikor fényfestészeti mozgókép-installációk láthatóak rajta.
Az eredetileg tervezetthez képest később nyílik meg a Modem Szoc-art kiállítása. A műveket tartalmazó kamion ugyanis addig nem indulhat el Moszkvából, amíg az orosz kulturális minisztérium munkatársai nem készítenek írásos nyilatkozat minden egyes alkotás művészi besorolásáról és anyagi értékéről.
Az elmúlt héten nyílt meg Debrecenben a Hétköznapi kommunizmus című kiállítás, amely bemutatja, hogy a pártállami propaganda miképpen jelent meg az élet minden területén, s hogyan lett a hétköznapok része. Van, aki rendhagyó időutazásként éli meg a debreceni tárlatot, mások a Rákosi-korszakkal való – a fekete-fehér sztereotípiáktól eltérően árnyalt – szembenézés lehetőségét látják benne.
Csütörtökön nyílik Debrecenben a Szocreál című nagyszabású kiállítás, amelynek leglátványosabb darabja a MODEM kertjében felállított hatalmas Sztálin-szobor, Mikus Sándor 1956-ban ledöntött közismert alkotásának rekonstrukciója. A talapzattal együtt tíz méter (!) magas alkotás nyolc ember összehangolt munkájának eredményeképpen került a helyére. A művet július 10-től tekintheti meg a közönség.
A Debreceni Művelődési Központ által működtetett Mű-Terem Galéria 2008. július 3-25. között „Fresh Art” címmel idén már harmadik alkalommal rendez csoportos kiállítást fiatal képzőművészek alkotásaiból. A pályázati kiállításon 19 alkotó közel negyven munkáját mutatják be.
Június 26-án, tíz perccel 13 óra előtt érkezett a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központba az Aba-Novák, a barbár zseni című nagysikerű kiállítás 30 000-dik látogatója. Leiter Anettet és Demeter Pált Halász János, Debrecen alpolgármestere, valamint Gulyás Gábor, a MODEM ügyvezetője köszöntötték. A Balmazújvárosból érkezett fiatal pár első alkalommal járt a Modemben, de régóta készültek a debreceni művészeti központba, mert barátaiktól és szüleiktől sok jót hallottak róla.
Több mint kilencezer látogató fordult meg a Modem kiállításain és rendezvényein a hétvégén tartott Múzeumok Éjszakáján. Ilyen rövid idő alatt ennyire sok ember korábban még soha nem váltott belépőt a debreceni művészeti központba. A legnagyobb sikere a rendhagyó tárlatvezetéseknek volt, de a közel félszáz kísérőprogram túlnyomó többsége szintén jelentős közönséget vonzott.
Az elmúlt esztendő különösen emlékezetes eseménye volt a cívisvárosban a Múzeumok Éjszakája, amikor nyolcezer látogató fordult meg a Déri Múzeumban, a Református Kollégium Múzeumában és a Modemben. A három intézmény most ismét összefogott, s közös belépőt kínál a június 21-én este kezdődő, másnap hajnalig tartó eseménysorozatra.
A könyv szerzője 1952-től több, mint harminc éven át dolgozott az Iparművészeti Múzeumban. Szinte kezdettől kutatta Debrecen város asztalosiparának, bútortörténeti emlékeinek tárgyi és levéltári adatait.
A kutatás kiindulópontjául szolgált a Déri Múzeum egyedülálló érdekességű asztalos-remekrajz gyűjteménye, amelyben a 18. század közepétől a 19. század közepéig remeklő asztalosmesterek munkáinak kisrajzait őrizte meg az utókor számára.
A költő születésének 125. évfordulója alkalmából rendezett programsorozat idén országos szinten zajlik majd: Esztergom, Budapest, Pécs közreműködésével, Babits Mihály szülővárosának, Szekszárdnak koordinálásával. Erről tartott sajtótájékoztatót Fusz György, a PTE Illyés Gyula Főiskolai Karának (PTE IGYFK) főigazgatója és Sipos Lajos professzor, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság elnöke az MTA pécsi székházában.
A MODEM 11 fiatal képzőművészt és egy képzőművész párost kért fel arra, hogy 2008 áprilisa és jövő év márciusa között készítsen egy-egy projektet az épület belső kertjébe, amelynek a témája a "zárt kert" (hortus conclusus).
A "zárt kert" fogalma bibliai, a földi Paradicsomot jelenti, de a tiszta szerelemnek is a jelképe, a meditáció és imádság helye, egy idea képzete.
Hetvenhárom évet és egy hónapot kellett várni arra, hogy látható legyen Magyarországon egy film. Az alkotás az elejétől a végéig bemutatja, miképpen készít el Aba-Novák Vilmos egy temperaképet. Magyar művészettörténeti szempontból is kiemelkedő jelentőségű az anyag, amit május 7-től mindenki megnézhet, aki ellátogat a debreceni MODEM-be a barbár zseni, azaz Aba-Novák Vilmos életmű-kiállítására.
Szabó Péter fotó- és videoprojektje, a "Háttér" súlyos társadalmi problémát dolgoz fel: egyre nagyobb a szakadék a különböző infrastruktúrájú településeken élő emberek gazdasági és kulturális lehetőségei között.
A fotográfus olyan embereket, közösségeket mutat be, akik még soha nem jártak Budapesten.
Koizumi Hiroshi, a Japán–Magyar Baráti Társaság főigazgatója, a toyamai nemzetközi gyermekrajz kiállítás debreceni díjátadó ünnepségén elmondta, hogy a japán gyermekrajzversenyre összesen hat országból küldtek be rajzokat (Brazília, USA, Korea, Kína, Oroszország, Magyarország). Hazánkból harminc lelkes gyermek vállalkozott arra, hogy megmutassa tehetségét.
A Modem kertje 2008 áprilisától egy éven át minden hónapban átalakul. Erre a falakkal és hatalmas üvegfelületekkel határolt zöldterületre tizenegy fiatal magyar képzőművész és egy hat fős alkotócsoport készít egy-egy projektet.
Április 21-én, a debreceni MODEM-ben nyílik Aba-Novák Vilmos életmű-kiállítása. A több mint 180 olajképet és 120 grafikát, pannó-terveket, valamint fotódokumentációt bemutató kiállítás műtárgyainak biztosítási értéke meghaladja a 4 milliárd forintot (!), kiállítóterében, 1300 négyzetméteren kap helyet a tárlat, amelynek anyaga öt ország (Lettország, Olaszország, Litvánia, Szlovákia, Magyarország) köz- és magángyűjteményeiből kölcsönözve áll össze.