A Menekülők című történelmi dráma díszelőadásával ünneplik a reformáció 500. évfordulóját október 30-án a debreceni Csokonai Színházban.
Vajland Judit, a teátrum sajtóreferense elmondta: a jeles évforduló alkalmából a színház, a Tiszántúli Református Egyházkerület és Debrecen önkormányzata "Akikre nem volt méltó e világ" címmel tavaly novemberben hirdetett drámapályázatot. Győri L. János és Győri Katalin közösen írt műve 45 érvényes pályamunka közül nyerte el a fődíjat. A darabot Visky Andrej állítja színpadra, a dramaturgiai munkában édesapja, Visky András volt segítségére - tette hozzá.
A Menekülők című dráma 1660-ban, Várad eleste után játszódik, amikor a váradi diákok a török dúlást követően Martonfalvi György professzor vezetésével Debrecenbe menekülnek. Az 1600-as évek második felében a kollégium komoly nehézségekkel küzd: a diákoknak nincs elegendő élelmük és megfelelő szálláshelyük, állandóak a diáklázadások, fegyveres összeütközések. A török által megsarcolt, kizsigerelt városnak a megélhetés és saját kollégiumának fenntartása is nagy nehézséget okoz, ugyanakkor ebben a helyzetben Debrecen vezetői és a közösség egésze szembe találja magát a menekültek, a váradiak befogadásának dilemmájával. A dráma részben erről a dilemmáról, részben a közvélemény által korábban súlyosan félreismert Lippai professzor és Lippainé tragikus sorsáról szól.
Két bemutatót tart a hétvégén a Katona József Színház: pénteken a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál programjakén Lucy Kirkwood Munkavégzés során nem biztonságos című darabját mutatják be a Kamrában, másnap Gogol Háztűznézőjének premierjét tartják a nagyszínpadon.
Lucy Kirkwood, kortárs angol írónő az utóbbi évek egyik legizgalmasabb és legtöbbet játszott színpadi szerzője. A Munkavégzés során nem biztonságos című darab, amelyet elsőként a Royal Court mutatott be 2012-ben, a bulvársajtó működéséről szól. A darabot Máté Gábor rendezésében láthatja a közönség - olvasható a színház honlapján.
A budapesti Katona József Színház kapta a legtöbb elismerést, a Miskolci Nemzeti Színházé lett a legjobb előadás díja a Színházi Kritikusok Céhének csütörtökön este megrendezett díjátadóján a szinhaz.hu portál beszámolója szerint.
A Színikritikusok Díját 38. alkalommal ítélte oda a Színházi Kritikusok Céhe az előző évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeiért.
A céhtagok tizenöt kategóriában díjazták az alkotókat, színészeket, előadásokat. A Momentán Társulat közreműködésével megrendezett díjátadónak a Budapest Bábszínházadott otthont.
- Az eső ellenére mintegy 10 ezer karszalagvásárló volt kíváncsi 35 színház több száz programjára a hatodik alkalommal megszervezett Színházak éjszakáján Budapesten.
A Budapest Főváros Önkormányzata támogatásával szombaton megrendezett eseményen először szerveztek az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettel együttműködve színháztörténeti sétákat.
Az idei Színházak éjszakája az esős időjárás ellenére is sikeres volt. Ez főleg annak köszönhető, hogy a színházak felkészülten, izgalmas programokkal várták a nézőket .-
Idén is izgalmas programokkal várja nézőit a Színházak éjszakáján a debreceni Csokonai Színház, a rendezvénysorozat vásári komédiával indul.Szeptember 16-án Kiss Gergely Máté és csapata gólyalábas vásári komédiájával indul az este a színház épülete mögötti téren. A homlokzati erkélyen először a színház énekkari tagjaiból alakult jazzformáció lép fel, majd az évad egyik fontos zenés produkciója, A Lutherek néhány dala hangzik el a főszereplők, Nagy Kíra és Biri Gergely tolmácsolásában.
A színház mögötti Ady parkban A pad című performanszot láthatják majd az érdeklődők: a szerelmi történet főszereplői Kubik Anna és Csikos Sándor, de az ominózus padon helyet foglal majd a társulat szinte valamennyi tagja.
A Színházak éjszakáján két nyílt próbára is bejuthatnak a látogatók: Visky Andrej rendező a reformáció 500. évfordulója alkalmából meghirdetett drámapályázat nyertes pályaműve, a Menekülők próbáit tartja a nagyszínpadon, míg a karteremben maga a zeneszerző, a Virtuózokból jól ismert Szüts Apor és Gemza Péter rendező próbálja A hallei kirurgus című operát, amely Georg Friedrich Händel életébe enged bepillantást.
A zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház Az ötödik pecsét című produkciója, Csiszár Imre rendezése nyerte el a legjobb előadás díját a Thália Színházban megrendezett Vidéki Színházak Fesztiválján, amelyen Cserna Antal, Hartai Petra, Szabó Gabi és Nagy Péter színművész játékát, valamint a La Mancha lovagja című előadás látványvilágát is díjazta a zsűri.
Lantos Anikó, a Thália Színház fesztiváligazgatója a szeptember 4. és 10. között megrendezett esemény keddi díjkiosztó ünnepségén elmondta: immár hatodik alkalommal szervezték meg a Thália Színházban az évad elején a Vidéki Színházak Fesztiválját, amelyen hét nap alatt kilenc előadást láthatott a közönség. Kilenc vidéki társulat mutatkozott be Budapesten a közönség kiemelkedő érdeklődése, szeretete, a szakma és a média figyelme mellett.
Elmondta: a fesztivál látogatottsága 95 százalék felett volt, csaknem négyezer néző látta az előadásokat.
Kiemelte: a produkciók közül hármat, a zalaegerszegi Az ötödik pecsét, a békéscsabai a Macskajáték és a tatabányai Az imposztor című előadást a közmédia rögzítette.
A Kutyaharapás, a Jászai Mari Színház, a Népház, a Nézőművészeti Kft., a Szkéné Színház és a Vádli Alkalmi Társulás közös produkciója kapta a legjobb nagyszínpadi előadásnak járó díjat a szombaton befejeződött 16. Vidor Fesztiválon - közölte a rendezvénysorozatot szervező nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház vasárnap .
A színházi versenyprogramban kilenc nagyszínpadi és kilenc kamaraszínházi előadást láthatott a közönség. A Kutyaharapás nemcsak a legjobb darabnak járó elismerést kapta meg: a darab rendezőjét, Szikszai Rémuszt jutalmazták a legjobb rendezésért adható díjjal is.
Hét nap alatt kilenc produkciót láthat a fővárosi közönség a vidéki Színházak Fesztiválján, amelyet szeptember 4. és 10. között hatodszorra rendeznek meg a Thália Színházban - mondta Lantos Anikó fesztiváligazgató kedden Budapesten.
A fesztiválon a szombathelyi Weöres Sándor Színház, a Pécsi Nemzeti Színház, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, a székesfehérvári Vörösmarty Színház, a Miskolci Nemzeti Színház, a kecskeméti Katona József Színház, a Békéscsabai Jókai Színház, a tatabányai Jászai Mari Színház-Népház és a Szegedi Nemzeti Színház társulata egy-egy előadással mutatkozik be..
A Csokonai Színház a 2017/2018-as évadot az előző évad legnépszerűbb előadásaival indítja. Ismét látható lesz három francia darab színházi változata: a nagyszínpadon a Nyolc nő című bűnügyi vígjátékot, míg a Víg Kamaraszínházban a Művészet című szatírát és egy hamisítatlan komédiát, a Hogyan nevezzelek?-et tűzi műsorra a színház.
A francia kultúra jegyében készül a Csokonai első ez évi bemutatója is: szeptember 29-én lesz a premierje a George Sand 19. századi írónő életét és művészetét kortárs színházi eszközökkel színre vivő Ha álom az élet című előadásnak. A produkció rendezője a fiatal francia rendező, Adélaïde Pralon, a két főszerepet Szakács Hajnalka és Varga Klári játssza majd a Horváth Árpád Stúdiószínházban.
Visky András író, dramaturg, rendező volt a tavalyi DESZKA Fesztivál díszvendége, és a rendezvény egyik legsikeresebb előadásának az általa írt Júlia című monodrámából készült produkció bizonyult, Ráckevei Anna főszereplésével. Az önéletrajzi ihletésű darab középpontjában Júlia, az édesanya áll, akit hét gyerekével együtt kitelepítettek a Duna-deltába. Az előadás – melynek alcíme Párbeszéd a szerelemről – a férjétől elszakított és számos erkölcsi próbának kitett Júlia Istennel folytatott állandó dialógusát viszi színre.
A színház igazgatója, a Jászai-díjas, Érdemes Művész így emlékszik vissza: „már az is külön élmény, hogy az ember 'vendégjátszik' az anyaszínházában, de hogy itt találkozhattam a darabbéli hét gyerekből kettővel...!) Az elmúlt évad nagy élménye, ajándéka volt számomra az előadás, a találkozások, és ajándék az is, hogy ősztől tovább játszhatom, nemcsak Budapesten, hanem Debrecenben is!"
Szeptember 4. és 10. között hatodik alkalommal rendezi meg a Thália Színház hagyományos évadnyitó eseményét, a Vidéki Színházak Fesztiválját: hét nap alatt kilenc előadással várják a közönséget.Szeptember 4-én a fesztivál nyitó előadásaként látható Csehov Ivanov című darabja Spiró György fordításában, a szombathelyi Weöres Sándor Színház előadásában. A darab főszereplője Bányai Kelemen Barna és Bánfalvi Eszter, rendezője Lukáts Andor - közölte a színház kedden
Szeptember 5-én Paczolay Béla rendezésében tekintheti meg a közönség a Pécsi Nemzeti Színház előadását, az Ádám almáit. Anders Thomas Jensen mára kultikussá vált filmjének színpadi adaptációja először látható Budapesten, a főszerepben Cserna Antallal.
Karszalagot nyerhetnek a szeptember 16-ai Színházak éjszakájára a Thealter, a Művészetek Völgye és az Ördögkatlan látogatói.
"A Színházak Éjszakája idén úgy döntött, nem hagyja ki kedvenc művészeti fesztiváljait és ellátogat Szegedre, Kapolcsra és Nagyharsányba" - olvasható a szervezők közleményében.
Mint írják, mindhárom fesztiválon egy-egy kirakós játékkal várják majd a Színházak Éjszakája önkéntesei a fesztiválozókat: aki az adott napon a leggyorsabban kirakja a tértetrist, páros karszalagot nyer a szeptember 16-ai Színházak éjszakájára.
Tizennégy produkció szerepel a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) idei versenyprogramjában június 8. és 17. között - hangzott el az M1 aktuális csatorna keddi adásában.
A műsorban Hegedűs D. Géza színművész elmondta: a versenyprogram 14 produkciója közt hét nagyszínpadi és hét kamaraszínházi előadás látható délutánonként és esténként.
A világirodalom klasszikusait, Shakespeare Hamletjét, Tolsztoj Háború és békéjét, Ibsen Vadkacsáját is színre viszik a jövő évadban a Vígszínházban, Eszenyi Enikő igazgató hétfőn, a színház születésnapján ismertette a 122. évad bemutatóit.
Megosztott fődíjat ítélt oda idén az RS9 OFF független színházi fesztivál zsűrije.
Fődíjasként egyenként 300 ezer forint jutalomban részesült a Metanoia Artopédia Jég-doktrínák című előadása, a Ziggurat Projekt Esumi és Asao című produkciója, valamint a Gólem Színház Gólemese című előadása - közölték a szervezők hétfőn.
A közönség szavazatai alapján a fesztivál közönségdíját a lendvai Egy&Más Vándorszínház kapta a Terápia című előadásáért.
A játékos címmel tart bemutatót a Radnóti Színház május 7-én, vasárnap; a Dosztojevszkij azonos című kisregényéből írt színpadi változatot Fehér Balázs Benő rendezésében láthatja a közönség.
Dosztojevszkij 1866-ban, a Bűn és bűnhődés megjelenése után írta A játékos című kisregényét. Akkoriban folyamatos anyagi gondokkal küzdött, állandó látogatója volt a rulettasztaloknak, és megismerte már a nyerés gyönyörét és a vesztés kínját - olvasható a színház közleményében.
Folyamatos játszási rendre tér át a magyar színházak közül elsőként a Madách Színház, amely a jövő évadtól egész évben várja a közönséget. A színház csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján Szirtes Tamás igazgató elmondta: a színház óriási repertoárja és az előadásaik iránti fokozott érdeklődés miatt döntöttek úgy, hogy nyáron sem tartanak szünetet.
Új színház kezdi meg működését Tesla Teátrum néven Budapest belvárosában, a Kazinczy utcai Tesla Budapest Kulturális Központban. Az első bemutatót április 29-én tartják, Háy Gyula Appassionata című 1956-os témájú drámáját tűzik műsorra.
Vas-Zoltán Iván rendező, a színház vezetője a teátrum szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: két éve dolgoznak azon, hogy színházi produkciókat játszhassanak ezen a helyszínen, ezalatt két előadást, Esterházy Péter Mercedes Benz című darabját felolvasószínházként és Elfriede Jelinek Rohonc, avagy az öldöklő angyal című művét mutatták be
A Magyar Állami Opera immár hagyományosan megrendezi Primavera Fesztivál elnevezésű tavaszi rendezvénysorozatát, melynek keretében a magyar vidéki és határon túli operajátszó teátrumok bemutatkozhatnak a fővárosi közönségnek.
A Csokonai Színház eddig minden évben részt vett a fesztiválon, idén Erkel Ferenc Bánk bán című művével szerepelnek az Erkel Színházban. Ma este 19 órától látható a Gemza Péter rendezte előadás, a főszerepben a Liszt- és Kossuth-díjas Kiss B. Atillával. A Kodály Filharmonikusokat ezúttal is Szabó Sipos Máté vezényli majd.
A fiatal orosz rendező, Ilja Bocsarnikovsz viszi színre Matthieu Delaporte és Alexandre de La Patellière Hogyan nevezzelek? című komédiáját a Csokonai Színházban. A francia szerzőpáros darabja óriási sikert aratott Párizsban, 2010-ben: a belvárosi színházban tartott ősbemutatót 242 előadás követett, melyet 200.000 néző látott.
A Hogyan nevezzelek? nem véletlenül vonz nagyszámú, lelkes közönséget: a helyzetkomikumra épülő komédiának és társadalmi szatírának is tekinthető alkotás a nézetkülönbségek ütköztetése közben végig vicces, friss és elgondolkodtató tud maradni.
Ilja Bocsarnikovsz két évadon keresztül rendezett Rigában a „Yorick" Stúdiószínázban, olyan nagy sikerű darabokat, mint Cervantes Don Quijote-ja, vagy Shakespeare Rómeó és Júliája. Az utóbbi produkcióval elnyerte Lettországban a legjobb előadásnak, valamint a legjobb rendezőnek járó díjat.
A színházi világnapon, március 27-én kezdődő debreceni 11. Deszka fesztiválon 26 előadást mutatnak be, amelyeket mintegy 140 hazai és határon túli előadásból választott ki a Csokonai Színház művészeti műhelye - közölték a szervezők a rendezvény sajtótájékoztatóján csütörtökön a helyi stúdiószínpadon.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere emlékeztetett, hogy Debrecen 2023-ban Európa Kulturális Fővárosa (EKF) szeretne lenni, s a leendő programok egyik zászlóshajója lehet a kortárs magyar drámák fesztiválja.