Tudomány

Eredmények megjelenítése 181-től 200-ig 1653 találatból.

Március 15. - Kitüntetések - Széchenyi-díj

Tudomány - 2021-03-15

- Magyarország köztársasági elnöke a nemzeti ünnep, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott. A lista a Magyar Közlöny hétfői számában jelent meg.

Széchenyi-nagydíjat kapott:

DR. DÁVID KATALIN Széchenyi-díjas művészettörténész, művészeti író, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja Magyarország számára kivételesen értékes, példaértékű tudományos pályafutása során a hazai egyházi múzeumok és gyűjtemények megújításában vállalt kiemelkedő szerepe, különböző kultúrákon, illetve vallásokon átívelő, szakrális tárgyú művészettörténeti könyvei és esszéi, valamint Európa-szerte elismert tudományszervezői és kiállításrendezői munkája elismeréseként.

Széchenyi-díjat kapott:

DR. CSANÁDY LÁSZLÓ orvos-biológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetének igazgatója, Biokémia Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása során a Magyar Tudományos Akadémia Lendület programjának ösztöndíjas kutatójaként végzett kiemelkedő színvonalú munkája, valamint a sejtekben található ioncsatornák vizsgálata terén elért eredményei elismeréseként;

Kutatók magyarázatot találtak az atommaghasadáskor fellépő forgó mozgás kialakulására

Tudomány - 2021-03-09

- A debreceni Atommagkutató Intézet (Atomki) részvételével egy nemzetközi kutatócsoport megoldást talált arra a 40 éve fennálló rejtélyre, hogy miért forognak maghasadás után a hasadványtermékek akkor is, ha az anyamag nem forgott.

A maghasadás vizsgálata ugyan nagy múltra tekint vissza, mégis vannak eddig fel nem tárt, izgalmas jelenségek ebben a témában - olvasható az Atommagkutató Intézet közleményében.

Mint írják, az egyik ilyen a hasadványok pörgő mozgásának eredete. Egy kettéhasadt mag mindkét fele forog még akkor is, ha a szülőmag nem forgott. Ez a jelenség több mint 40 éve ismeretes, de ezidáig nem sikerült megérteni.

Magyar-svéd kutatócsoport igazolta egy új részecske, az Odderon létezését

Tudomány - 2021-03-08

Csaknem fél évszázadnyi kísérletezés után négy magyar és egy svéd kutatónak az eddig mért adatok elemzése alapján sikerült bizonyítania egy rendkívül tünékeny részecske, az Odderon régóta feltételezett létezését - hangzott el a felfedezésről beszámoló hétfői online sajtóeseményen.

A Wigner Fizikai Kutatóközpont, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Műszaki Intézete, az ELTE és a svédországi Lundi Egyetem kutatói igazolták a CERN LHC mérései alapján az Odderon létezését.

A migrén kutatásáért ítélték oda idén az Agy-díjat

Tudomány - 2021-03-05

Négy migrénkutatással foglalkozó tudós kapta idén az idegtudomány legnagyobb presztízsű kitüntetését, az Agy-díjat. A dániai Lundbeck Alapítvány csütörtökön jelentette be, hogy a brit Peter Goadsby, az amerikai Michael Moskowitz, a svéd Lars Edvinsson és a dán Jes Olesen nyerte el megosztva az 1,1 millió euróval (403 millió forinttal) járó Agy-díjat.

Innovatív megoldások a kiváló minőségű sertéshús előállításáért

Tudomány - 2021-03-02

- Magas biológiai értékű sertéshús előállítására csaknem kétmilliárd forintos uniós és hazai támogatásból négyéves projektet zárt le a Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári campusa, valamint a Debreceni Egyetem által létrehozott konzorcium a Széchenyi 2020 program keretében - közölték a konzorcium tagjai kedden.

Nemzetközi kutatócsoport vizsgálta a járvány és az alvás kapcsolatát Európában

Tudomány - 2021-03-02

Új megközelítéssel, a szomatikus és a szorongásos tünetek szempontjából vizsgálta az alvás és a koronavírus-járvány kapcsolatát Simor Péter, az ELTE Pszichológiai Intézet adjunktusának vezetésével egy nemzetközi kutatócsoport.

Az alvásminőség és a nappali élmények időbeli összefüggését elemezve arra az eredményre jutottak, hogy egy rosszabb éjszaka után a vizsgált személyek negatívabb pszichológiai állapotról, például a koronavírus jellegzetes tüneteiről számoltak be. Tehát az éjszaka minősége előrejelezte a nappali tüneteket, viszont ezek nem jelezték előre a következő éjszaka alvás minőségét.

Skóciai tanulmány: meredeken csökkenti a kórházi kezelésre szorulók számát a Pfizer és az AstraZeneca vakcinája

Tudomány - 2021-02-22

- A skót kormány hétfőn ismertetett tanulmánya szerint meredeken csökkenti a koronavírus-fertőzés okozta, kórházi kezelést igénylő megbetegedések számát a Pfizer és a BioNTech, illetve az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem vakcinája.

A skóciai közegészségügyi szolgálat (Public Health Scotland), valamint az Edinburghi Egyetem és Strathclyde-i Egyetem kutatói által elvégzett vizsgálat előzetes eredményei azt mutatják, hogy azoknak a körében, akiket a Pfizer/BioNTech-vakcinával oltottak be, 85 százalékkal csökkent a koronavírus-fertőzés okozta Covid-19 miatt kórházi ellátásra szorulók száma.

A Föld mágneses pólusváltása közrejátszhatott a neandervölgyiek kihalásában

Tudomány - 2021-02-19

- A Föld mágneses pólusváltása és a naptevékenység csökkenése olyan apokaliptikus környezetet teremthetett 42 ezer évvel ezelőtt, amely közrejátszhatott egy sor jelentős eseményben, a megafauna kipusztulásától kezdve a neandervölgyiek kihalásáig.

A PTE kutatóinak segítségével indult meg egy új gyógyszer fejlesztése

Tudomány - 2021-02-17

A pécsi Virológiai Nemzeti Laboratórium is részt vesz egy, a koronavírus kezelésében potenciálisan hatásos új terápiás gyógyszer nemzetközi fejlesztésében.

A PTE Szentágothai János Kutatóközpontjának virológusai tavaly nyár óta egy nemzetközi projektben segítik a koronavírus elleni küzdelmet. A járvány idején számos gyógyszergyár a meglévő készítményeket új nézőpontból vizsgálja, hogy vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerként felhasználhatók-e a koronavírus ellen, ezzel párhuzamosan pedig intenzív kutatás-fejlesztést is végeznek új Covid-19 ellenes terápiák kidolgozására

Az epilepsziaroham kezelésére dolgoztak ki új megoldást az SZTE kutatói

Tudomány - 2021-02-17

Az epilepsziaroham kezelésére dolgoztak ki új megoldást a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) neurológiai betegségekkel foglalkozó kutatói. Berényi Antal - aki a munkatársaival végzett kutatásaik eredményeit a patinás idegtudományi szaklapban, az oxfordi Brainben publikálta - kifejtette, az epilepszia 60-70 millió embert érint a világon.

Ez a betegség a gyógyszeripar számára csak az Európai Unióban 20 milliárd eurós piacot jelent, miközben a betegek harmadánál hatástalanok a gyógyszerek.

A tüdődaganatok 70 százaléka korai stádiumban kimutatható CT-vel egy brit kutatás szerint

Tudomány - 2021-02-15

- A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) számára készült kutatás szerint a tüdő rákos daganatainak 70 százaléka korai stádiumban kimutatható CT-vizsgálattal - számolt be róla hétfőn a The Guardian.

Koronavírus - A Sars-CoV-2-vel rokon koronavírusokat hordozhatnak a denevérek szerte Ázsiában

Tudomány - 2021-02-09

A Covid-19-et okozó Sars-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust azonosítottak a kutatók egy kelet-thaiföldi vadrezervátum denevérjeiben, ami alapján a szakemberek úgy vélik, hogy a repülő emlősök az új típusú koronavírussal rokon vírusokat hordozhatnak szerte Ázsiában - olvasható a BBC News honlapján.

Több ezer éves faévgyűrűket vizsgáltak a debreceni Atommagkutató Intézetben

Tudomány - 2021-02-09

- Extrém magas radiokarbon szintek nyomait keresték több ezer éves faévgyűrűkben az a ETHZ AMS Zürich laboratórium és a debreceni Atommagkutató Intézet (Atomki) munkatársai. A vizsgálat legújabb eredményeiről a Nature Communications című folyóiratban számoltak be a kutatók.

Koronavírus - Egy új izraeli gyógyszer napok alatt meggyógyította a Covid-19-betegeket egy tel-avivi kórházban

Tudomány - 2021-02-05

Egy új, egyelőre EXO-CD24 nevű izraeli gyógyszer 3-5 nap alatt meggyógyított a tel-avivi Ichilov kórházban 30-ból 29 koronavírusos beteget, akiket a Covid-19 mérsékelt vagy súlyosabb formája miatt kezeltek - jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál pénteken.

Iszaphéj helyettesíthette a bebalzsamozást a szegényebbeknél az ókori Egyiptomban

Tudomány - 2021-02-04

Egy új kutatás szerint az ókori Egyiptomban azoknak a holttestét, akik nem engedhették meg maguknak a drága bebalzsamozást, iszaphéjjal fedhették be - számolt be róla a theartnewspaper.com művészeti portál.

- Brit kutatók vizsgálják, hogy lehet-e kombinálni a különböző koronavírus-oltások két adagját

Tudomány - 2021-02-04

Vizsgálatot indított az Oxfordi Egyetem annak kiderítésére, hogy ugyanolyan hatásosan védi-e az embereket az, ha a koronavírus oltás első és második dózisát két különféle vakcinából kapják meg - adta hírül a BBC News.

A szakemberek az oltási program ilyen megközelítésével az oltóanyagok szállításában előforduló fennakadásokat akarják kiküszöbölni. Nem tartják kizártnak, hogy az új megközelítés akár jobb védelmet nyújthat, mint ugyanazon oltóanyag bedása két dózisban.

Magyar rákkutató cég lett idén Európa legígéretesebb technológiai vállalkozása

Tudomány - 2021-02-04

Az Oncompass Medicine nyerte a Digitaleurope versenyét, így a Future Unicorn Award kitüntetést elnyerve idén egy magyar biotechnológiai cég lett a kontinens legígéretesebb vállalkozása.

A Future Unicorn Awarddal azokat a vállalkozásokat díjazzák, amelyek várhatóan Európa legnagyobb változást hozó, legértékesebb technológiai cégei lehetnek.

Az Oncompass Medicine daganatos betegek célzott terápiájának kiválasztására fejlesztett új technológiát. A Real-Time Oncology Treatment Calculator mindössze 20 ezred másodperc alatt rangsorol 405 ráktípusban személyre szabott, célzott terápiás lehetőségeket.

Az elismerést a rákkutatással foglalkozó cég tudományos igazgatója vette át csütörtökön Budapesten. Peták István rendkívül jelentős eredménynek nevezte, hogy a 35 ezer európai vállalatot összefogó szervezet magyar céget választott nyertesnek. Az elismerés új kapcsolatokat és együttműködéseket eredményezhet a legjelentősebb technológiai cégekkel - tette hozzá. Bízik abban is, hogy az Oncompass Medicine sikere ráirányítja a nemzetközi figyelmet a magyar vállalkozásokra, így más belföldi cégek is több befektetéshez, és nagyobb nemzetközi lehetőségekhez jutnak.

A kutyák összehangolják viselkedésüket a gyerekekkel

Tudomány - 2021-01-27

- A kutyák összehangolják a viselkedésüket a velük egy háztartásban élő gyerekekkel, de nem olyan mértékben, mint a felnőttekkel - állapították meg az Oregoni Állami Egyetem kutatói.

A tengeri madarak ürüléke tette termékennyé az Atacama-sivatagot több ezer éve

Tudomány - 2021-01-27

A tengeri madarak ürülékének, a guanónak tulajdonítható az Atacama-sivatagban az inkák előtt élő népek virágzó mezőgazdasága - állapította meg egy új tanulmány. A Nature Plants szakfolyóiratban megjelent kutatás a mai Chile északi részén 1000 és 1450 között kialakult népes települések fejlődésére világít rá.

Kutatóintézetet nyit az antibiotikum-rezisztencia feltartóztatására az Oxfordi Egyetem

Tudomány - 2021-01-19

- Új kutatóintézetet nyit az Oxfordi Egyetem az antibiotikum-rezisztencia feltartóztatására - adta hírül a BBC News. Az egyetem közleménye szerint az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok az egyik legnagyobb kihívást jelentik az egészségügyre, évente világszerte mintegy 1,5 millió ember halálát okozzák.