Tudomány

Eredmények megjelenítése 1241-től 1260-ig 1653 találatból.

A csupasz turkáló rejtheti a hosszú élet titkát

Tudomány - 2012-07-03

- Egy Kelet-Afrikában honos rágcsáló, az akár harminc évig is élő csupasz turkáló (Heterocephalus glaber) rejtheti a hosszú és aktív élet titkát, amelyet egy amerikai-izraeli kutatócsoport kezdett el feltárni.

A csupasz földikutyának is nevezett rágcsáló nemcsak tízszer hosszabb ideig él, mint például a patkány, de meglepő módon végig aktívan, haláláig megőrizve csontjai egészségét, és az emberrel ellentétben kognitív képességei sem hanyatlanak öregedése közben.

Az étkezési rostok növelik a jótékony bélbaktériumok számát

Tudomány - 2012-07-02

Az étkezési rostokról ismert, hogy elősegítik a bélmozgást, amerikai kutatók pedig most igazolták, hogy a rostban gazdag táplálék növeli bizonyos jótékony baktériumok számát is a bélben.

    Az étkezési rostok növényi eredetű ballasztanyagok, amelyeket a test enzimatikus úton, a normál emésztési folyamatban nem bont le.

Oxigénnel töltött mikrokapszulák befecskendezésével tartottak életben nyulakat

Tudomány - 2012-06-29

Elzáródott légcsövű nyulakat tartottak életben még 15 percig kutatók, akik oxigénnel töltött mikrorészecskéket fecskendeztek be az állatok véráramába - számolt be az esetről a Nature Communication (www.nature.com).A vér oxigenizálása a tüdő kikerülésével megmentheti olyan emberek életét, akik légzésképtelenek vagy légútjaik elzáródtak - mondta John Kheir kutatásvezető, a Bostoni Gyerekkórház kardiológusa.

Vízgazdálkodási és Öntözési Központ a  DE Agrár-és Gazdálkodástudományok Centrumában

Tudomány - 2012-06-28

A Debreceni Egyetem Agrár-és Gazdálkodástudományok Centrumában június 28-án átadták  a  Közép-Kelet Európai Egyetemi Tudásközpontban (a MAG Ház-ban)  kialakított Vízgazdálkodási és Öntözési Központot.Világviszonylatban az édesvíz felhasználás legnagyobb ágazata a mezőgazdaság (71%), majd az ipar (20%) és a kommunális (9%) szektor következik.

Elhunyt Berényi Dénes állami díjas atomfizikus

Tudomány - 2012-06-27

- Életének 84. évében szerdán elhunyt Berényi Dénes állami díjas atomfizikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt alelnöke, az MTA Atommagkutató Intézetének egykori igazgatója - olvasható az MTA honlapján (mta.hu).

 Berényi Dénes 1928-ban született Debrecenben. A Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett fizikusi oklevelet 1953-ban. 1963-ban kapta meg a fizikai tudomány kandidátusa címet, 1969-ben a fizikai tudomány doktora lett.

Európai Stroke Nyári Egyetem

Tudomány - 2012-06-27

Az idén centenáriumát ünneplő Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) Neurológiai Klinikája rendezheti ebben az évben - Heidelberg (Németország) után és Perugia (Olaszország) előtt - az Európai Stroke Nyári Egyetemet, amelyen a hazai szakmai élvonal mellett több mint 20 ország legrangosabb szakemberei, köztük francia, német, román, svájc, osztrák, finn, portugál, svéd, olasz vendégek tartanak előadást Debrecenben.

Másodpercenként 2,5 terabit adatot szállít a "megcsavart fény"

Tudomány - 2012-06-25

- Másodpercenként 2,5 terabit, azaz 66 DVD tartalmának megfelelő adatot szállít az a fénysugár, amelyben új technikájukkal amerikai és izraeli kutatók "megcsavarták" a hullámokat - közölte a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

Hagyományteremtő orvostudományi konferencia a Debreceni Egyetemen

Tudomány - 2012-06-22

A szív, az agy, a vér és ezek kölcsönhatásai a központi témája az idén első alkalommal, hagyományteremtő céllal megrendezett pénteki orvostudományi konferenciának a Debreceni Egyetemen (DE); az egész napos Debrecen University Symposiumon 14 hazai és külföldi szakember szólal fel.Fábián István rektor nyitóbeszédében kiemelte: a konferencia szorosan összefügg azzal, hogy a DE elnyerte a kutatóegyetemi státuszt, így a legmagasabb szintű szakmai munkát hasonló kezdeményezésekkel ki is kell szolgálniuk.

Befolyásolhatják a gének a fájdalomcsillapítókra adott reakciót

Tudomány - 2012-06-21

Alapvető szerepe lehet a genetikának abban, hogy az opioid fájdalomcsillapítókat szedő embereknél mekkora a függőség vagy a kellemetlen mellékhatások kialakulásának kockázata - állapították meg az amerikai Stanford Egyetem orvosi karának kutatói.

    A narkotikumnak számító opioidtartalmú fájdalomcsillapítókat gyakran írják fel közepes vagy súlyos fájdalmakra, hatóanyaguk a morfin, a metadon és az oxikodon.

Egérkísérletekben sikerült meggátolni a kóros agressziót

Tudomány - 2012-06-20

Egereknél sikeresen gátolták meg a kóros agressziót amerikai kutatók, ami arra utal, hogy a jövőben talán az embernél is ellenőrzés alá lehet vonni a kontrollálatlan dühkitöréseket, visszafogni a stresszhelyzetben mutatott túlreagálást. Kóros agresszió, dühkitörések kísérik sok esetben az Alzheimer-kórt, az autizmust, a bipoláris zavart, a szkizofréniát, valamint más pszichológiai rendellenességeket is. Az eredmény áttörésnek számít a kóros agresszió célzott kezelésére szolgáló gyógyszer kifejlesztésében.

 A génmódosított növények segítik szomszédaikat kutatók szerint

Tudomány - 2012-06-19

A saját rovarölő szert termelő génmódosított növények a szomszédos területek hagyományos növényeinek is segítenek - derítették ki kínai és francia kutatók.

 A kutatók egy Kínában termesztett, genetikailag módosított gyapotfajtát vizsgáltak, amely bakteriális rovarölő szert (úgynevezett Bt toxint) termel. A fajta bevezetésével csökkent a vegyszerhasználat a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésben.

A rákfélék új faját fedezték fel Spanyolország partjainál

Tudomány - 2012-06-18

A rákfélék új faját fedezték fel Spanyolország északnyugati partjainál: a parányi narancsvörös színű ízeltlábú mindössze öt-hét centiméteres.Az Atlanti-óceán legkeletibb csücskében felfedezett Uroptychus cartesi a tízlábú rákok (Decapoda) rendjéhez tartozik. Sokkal inkább hasonlít a remeterákokra, mint a valódi rákokra. Egyedeire korállok között, 1410 méteres mélységben bukkantak spanyol és japán kutatók - olvasható a PhysOrg (PhysOrg.com) és a LiveScience (www.livescience.com) tudományos hírportálon.

A félelem hatására megváltozik a sáskák testösszetétele

Tudomány - 2012-06-18

A Yale Egyetem kutatói Észak-Amerikában honos vöröslábú sáskákat (Melanoplus femurrubrum) neveltek fel ragadozó dajkapókok társaságában, illetve azok nélkül, majd elemezték az elpusztult állatok összetételét. A félelemben élő sáskákban magasabb szén-nitrogén arányt tapasztaltak, mint a feltételezhetően stresszmentes környezetben, pókok nélkül felnövő állatokban.

A Naprendszer határához közeledik a Voyager-1 űrszonda

Tudomány - 2012-06-17

A Voyager-1 űrszondától érkező adatok arra utalnak, hogy a kozmikus vándor a világűr olyan régiójába érkezett, ahol számottevően megnőtt a csillagközi térből érkező töltött részecskék száma. A szakemberek ebből arra következtettek, hogy az "utazó" a Naprendszer határához közeledik.

A tesztoszteron automatikusan növeli az ember agresszióját

Tudomány - 2012-06-11

- Holland kutatók tanulmánya azt mutatja, hogy a tesztoszteron anélkül növeli az embernél az agressziót, hogy azt magában tudatosítaná.

 David Terburg, az Utrechti Egyetem kutatója és munkatársai tesztoszteront vagy placebót adtak a vizsgálatba bevont önkénteseknek, majd színesre festett férfi és női arcokat mutattak nekik. Az arcokon harag vagy öröm látszott, illetve semlegesek voltak.

Szív helyett szivattyú keringteti egy cseh férfi vérét

Tudomány - 2012-06-11

    "A 37 éves férfi szívét agresszív daganat támadta meg. Műtéttel lehetetlen volt eltávolítani, mert a szív belsejében helyezkedett el, és nem terjedt tovább. Hosszú mérlegelés után egyetlen megoldást láttunk megvalósíthatónak: ha a szívet eltávolítjuk, és két szivattyúval helyettesítjük" - mondta újságíróknak Jan Pirk szívsebész, aki társaival együtt végrehajtotta a műtétet.

Agysejtekké programoztak át bőrsejteket laboratóriumban

Tudomány - 2012-06-08

Agysejtekké programoztak át bőrsejteket amerikai kutatók, akik szerint eredményük hozzájárul az Alzheimer-kór és más agyi rendellenességek új kezelési módjainak hatékonyabb kifejlesztéséhez.

 A San Franciscó-i Gladstone Intézet kutatói a Sox2 jelű gént juttatták be egér- és emberi bőrsejtekbe. A Cell Stem Cell című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint néhány napon belül a bőrsejtek indukált neurális őssejtté, egy bizonyos típusú agysejtté kezdtek átalakulni a tápoldatban.

Teljes magzati genomot rekonstruáltak a szülők DNS-mintáiból

Tudomány - 2012-06-07

Egy magzat teljes genomját rekonstruálták amerikai kutatók anyja vérmintájából és apja nyálmintájából.Az eredményről beszámoló tanulmányt a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban ismertették.

    A várandós anya vérében nemcsak a saját genetikai állományából, hanem a méhében növekedő magzat genomjából is jelen vannak különböző hosszúságú darabok. Az anya személyétől és a magzat korától függően az anyai vérben szabadon lebegő DNS-szakaszok akár több mint 10 százaléka a magzattól származhat.

"Kaméleon-neutrínókat" észleltek az amerikai Fermilab kutatói

Tudomány - 2012-06-07

A töltés nélküli részecske, a neutrínó átváltozásait regisztrálták az amerikai Fermilab kutatói, akik a "kaméleonról" a kiotói neutrínó-konferencián számoltak be.

 A neutrínó a könnyű elemi részecskék egyik fajtája; elektromos töltése nincs, semleges, emiatt elektromágneses kölcsönhatásban sem vesz részt.

Atomot feleztek meg, majd raktak újból össze német kutatók

Tudomány - 2012-06-07

Noha az atom szó "oszthatatlant" jelent, a Bonni Egyetem kutatóinak sikerült kvantummechanikai eszközökkel pontosan félbevágni, majd újból összerakni egy céziumatomot.

  A kísérletek során a céziumatomot lézerek segítségéve csaknem az abszolút nulla fokig hűtötték le, majd egy másik lézersugárral tartották fogva.