- A világegyetem legidősebb spirálgalaxisát fedezték fel a Hubble űrteleszkóp segítségével, a BX442 katalógusjelű csillagváros 10,7 milliárd éves, vagyis hárommilliárd évvel az ősrobbanás után született.
A felfedezésről a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA), az Arizonai Egyetem és a Torontói Egyetem kutatói a Nature legújabb számában közölték tanulmányukat.
Minden eddiginél jobb felbontással sikerült egy biológiai szempontból fontos emberi fehérjét megvizsgálniuk holland és amerikai kutatóknak, akik eredményükről a Science tudományos folyóiratban számoltak be.Ahhoz, hogy meg lehessen állapítani, vajon hatékony lesz-e egy tervezett gyógyszermolekula, tudni kell, hogy a sejtek falában lévő receptorok, amelyeket megcéloznak ezek a gyógyszerek, hogyan működnek.
A Földön eddig mintegy 1,75 millió fajt írtak le, a legújabb becslések szerint azonban tényleges számuk akár a tízmilliót is elérheti. A többség tehát még felfedezésre vár - sokan azonban ezt nem fogják megérni, mivel már kipusztultak, vagy kipusztulás szélén állnak.
típusú zsírsejteket találtak, a fehér és a barna zsírsejtek után "bézs" zsírsejteket azonosítottak - számoltak be róla a Harvard Egyetem kutatói a Cell című tudományos folyóiratban.
Eddig a kalóriát elégető barna zsírsejteket vizsgálták, mostantól azonban csatlakozhatnak hozzájuk a bézs zsírsejtek is, melyek szintén hasznosak lehetnek az elhízás elleni küzdelemben.
Összefüggést találtak amerikai kutatók a fóbiás szorongás és a genetikai anyagot a károsodástól védő, a kromoszómák végeit lezáró telomerek rövidülése között, ami gyorsabb biológiai öregedést jelenthet.
A zsírszövetek által termelt adiponektin nevű hormon egérkísérletekben csökkentette a depressziószerű tüneteket és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is - közölték a Texasi Egyetem orvosi karának kutatói.
A vörös áfonya, más néven tőzegáfonya leve és a belőle készült étrendkiegészítők segítenek megelőzni a húgyúti fertőzéseket - állapították meg tajvani kutatók korábbi tanulmányok elemzésével.
Szakértők szerint a nők fele esik át életében legalább egyszer húgyúti fertőzésen, míg közel harmadánál vissza-visszatér. Ezért is fontos annak tisztázása, hogy a tőzegáfonya és a belőle készült termékek valóban segítenek-e a fájdalmas állapot megelőzésében.
A vérben keringő sok millió egészséges sejt között is képes gyorsan azonosítani néhány elkóborolt ráksejtet az a rendszer, amelyben egy optikai mikroszkóphoz a világ eddigi leggyorsabb kameráját csatlakoztatták amerikai kutatók.
Új optikai mikroszkópjukról a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) mérnökei az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben számoltak be.
- Két órán belül aktiválja a veleszületett immunrendszert egy, az oltásokban hatásjavító szerként már használt szintetikus fehérje, így alkalmazása segíthet megelőzni az influenzás tünetek megjelenését - állapították meg amerikai kutatók.
Családja, egykori pályatársai, barátai és a munkássága előtt tisztelgők vettek végső búcsút Berényi Dénes atomfizikustól csütörtökön a debreceni köztemetőben.
A római katolikus szertartást Bosák Nándor, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye püspöke vezette a köztemető 2-es számú központi ravatalozójában.
A jelenleg használt fogkrémekhez és szájvizekhez képest jobb védelmet nyújthat a fogszuvasodás ellen egy hínáron élő baktérium által termelt enzim - vélik a brit Newcastle-i Egyetem kutatói, akik eredményükről az Alkalmazott Mikrobiológiai Társaság konferenciáján számolnak be.
- Egy Kelet-Afrikában honos rágcsáló, az akár harminc évig is élő csupasz turkáló (Heterocephalus glaber) rejtheti a hosszú és aktív élet titkát, amelyet egy amerikai-izraeli kutatócsoport kezdett el feltárni.
A csupasz földikutyának is nevezett rágcsáló nemcsak tízszer hosszabb ideig él, mint például a patkány, de meglepő módon végig aktívan, haláláig megőrizve csontjai egészségét, és az emberrel ellentétben kognitív képességei sem hanyatlanak öregedése közben.
Az étkezési rostokról ismert, hogy elősegítik a bélmozgást, amerikai kutatók pedig most igazolták, hogy a rostban gazdag táplálék növeli bizonyos jótékony baktériumok számát is a bélben.
Az étkezési rostok növényi eredetű ballasztanyagok, amelyeket a test enzimatikus úton, a normál emésztési folyamatban nem bont le.
Elzáródott légcsövű nyulakat tartottak életben még 15 percig kutatók, akik oxigénnel töltött mikrorészecskéket fecskendeztek be az állatok véráramába - számolt be az esetről a Nature Communication (www.nature.com).A vér oxigenizálása a tüdő kikerülésével megmentheti olyan emberek életét, akik légzésképtelenek vagy légútjaik elzáródtak - mondta John Kheir kutatásvezető, a Bostoni Gyerekkórház kardiológusa.
A Debreceni Egyetem Agrár-és Gazdálkodástudományok Centrumában június 28-án átadták a Közép-Kelet Európai Egyetemi Tudásközpontban (a MAG Ház-ban) kialakított Vízgazdálkodási és Öntözési Központot.Világviszonylatban az édesvíz felhasználás legnagyobb ágazata a mezőgazdaság (71%), majd az ipar (20%) és a kommunális (9%) szektor következik.
- Életének 84. évében szerdán elhunyt Berényi Dénes állami díjas atomfizikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt alelnöke, az MTA Atommagkutató Intézetének egykori igazgatója - olvasható az MTA honlapján (mta.hu).
Berényi Dénes 1928-ban született Debrecenben. A Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett fizikusi oklevelet 1953-ban. 1963-ban kapta meg a fizikai tudomány kandidátusa címet, 1969-ben a fizikai tudomány doktora lett.
Az idén centenáriumát ünneplő Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) Neurológiai Klinikája rendezheti ebben az évben - Heidelberg (Németország) után és Perugia (Olaszország) előtt - az Európai Stroke Nyári Egyetemet, amelyen a hazai szakmai élvonal mellett több mint 20 ország legrangosabb szakemberei, köztük francia, német, román, svájc, osztrák, finn, portugál, svéd, olasz vendégek tartanak előadást Debrecenben.
- Másodpercenként 2,5 terabit, azaz 66 DVD tartalmának megfelelő adatot szállít az a fénysugár, amelyben új technikájukkal amerikai és izraeli kutatók "megcsavarták" a hullámokat - közölte a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).
A szív, az agy, a vér és ezek kölcsönhatásai a központi témája az idén első alkalommal, hagyományteremtő céllal megrendezett pénteki orvostudományi konferenciának a Debreceni Egyetemen (DE); az egész napos Debrecen University Symposiumon 14 hazai és külföldi szakember szólal fel.Fábián István rektor nyitóbeszédében kiemelte: a konferencia szorosan összefügg azzal, hogy a DE elnyerte a kutatóegyetemi státuszt, így a legmagasabb szintű szakmai munkát hasonló kezdeményezésekkel ki is kell szolgálniuk.
Alapvető szerepe lehet a genetikának abban, hogy az opioid fájdalomcsillapítókat szedő embereknél mekkora a függőség vagy a kellemetlen mellékhatások kialakulásának kockázata - állapították meg az amerikai Stanford Egyetem orvosi karának kutatói.
A narkotikumnak számító opioidtartalmú fájdalomcsillapítókat gyakran írják fel közepes vagy súlyos fájdalmakra, hatóanyaguk a morfin, a metadon és az oxikodon.