Tudomány

Eredmények megjelenítése 1221-től 1240-ig 1653 találatból.

A vesetumor elleni vakcina hatékony volt a klinikai vizsgálatok során

Tudomány - 2012-08-01

Hatékonynak bizonyult két klinikai vizsgálat során a vesetumor ellen immunválaszt ösztönző vakcina, amelyet a Tübingeni Egyetem tudósai fejlesztettek ki; a kutatás eredményeit a Nature Medicine legújabb számában ismertetik a német tudósok.

Eddig ismeretlen dinoszauruszfaj csontjait azonosították a Bakonyban

Tudomány - 2012-07-31

Eddig ismeretlen növényevő dinoszauruszfaj csontjait sikerült azonosítania az MTA-ELTE Lendület Dinoszaurusz Kutatócsoportnak a hagyományos nyári iharkúti ásatáson - közölte Ősi Attila paleontológus kedden az MTI-vel.

A bihari térség munkaerő-piaci helyzetét vizsgálják Debrecen és Nagyvárad egyetemei

Tudomány - 2012-07-30

- Hajdú-Bihar és a romániai Bihar megye határ menti munkaerő-piaci helyzetét, elsősorban a fiatalok elhelyezkedési lehetőségeit vizsgálja a Debreceni Egyetem (DE) és a Nagyváradi Egyetem közös, uniós finanszírozású kutatóprogramja.

Az óceánok "vitaminsivatagokat" tartalmaznak

Tudomány - 2012-07-29

Egy új analitikai módszer segítségével a Dél-Kaliforniai Egyetem tudósainak sikerült azt a régóta létező feltételezését bebizonyítani, miszerint az óceánoknak vannak B-vitaminhiányos területei.

 Már az 1960-as években úgy vélték, hogy a B-vitamint nem tartalmazó vízterületek befolyásolhatják a tengeri élet alapját biztosító fitoplanktonok növekedését.

Összefüggést találtak a gyerek viselkedése és az apai törődés között

Tudomány - 2012-07-26

Azok a gyerekek, akikkel három hónapos korukig sokat foglalkozik az apjuk, kevesebb viselkedési problémát mutatnak a későbbiekben - erre a következtetésre jutott a világ egyik legnagyobb kutatási alapítványa, a brit Wellcome Trust.

Új gyógyszer a nyugtalanláb-tünetcsoport kezelésére

Tudomány - 2012-07-24

A nyugtalanláb-tünetcsoport egyáltalán nem ritka kellemetlenség: átlag minden tizedik felnőtt tapasztalja, hogy főleg lefekvés után alsó végtagja időnként elzsibbad és mozgatni kell, hogy a panasz megszűnjön. Japánban most forgalomba került egy készítmény, amely két helyi gyógyszergyár szerint megszüntetheti ezt a kínos szindrómát.

Műtétek látható bőrheg nélkül

Tudomány - 2012-07-23

A messziről látható hegek gyakran megkeserítik viselőjük életét: a sebészeti beavatkozás után a heg elárulja a korábbi betegséget, a baleset, például égés következménye torzító, akár a mozgást megnehezítő bőrkárosodás is lehet - ezen segíthet egy amerikai kutatók által fölfedezett kezelés, amely a hegszövetet szinte láthatatlanná teszi.

A zebrahaltól megtanulhatjuk a gerincsérülések gyógyítását

Tudomány - 2012-07-21

Egy népszerű akváriumi halacska, a zebradánió képes meggyógyítani törött gerincét. Egy ausztrál kutatás arra tett kísérletet, hogy a rekonstrukciós folyamatot az emberre is adaptálja.

  Emberen a gerincsérülés súlyos, maradandó károsodást - mozgászavart, bénulást okoz. A kezelés lehetőségei korlátozottak

A megvasalt gyógysejteket mágnes segíti a kezelés helyére

Tudomány - 2012-07-20

Francia kutatók új módszert dolgoztak ki a szívroham következményeinek őssejtekkel való kezelésére: a szív fölé beültetett mágnes segítségével vonzzák oda a vasoxidos nanorészecskékkel kezelt őssejteket a károsodott szívizomhoz.

A világegyetem legidősebb spirálgalaxisát fedezték fel

Tudomány - 2012-07-19

- A világegyetem legidősebb spirálgalaxisát fedezték fel a Hubble űrteleszkóp segítségével, a BX442 katalógusjelű csillagváros 10,7 milliárd éves, vagyis hárommilliárd évvel az ősrobbanás után született.

 A felfedezésről a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA), az Arizonai Egyetem és a Torontói Egyetem kutatói a Nature legújabb számában közölték tanulmányukat.

Minden eddiginél jobb felbontással vizsgálhatnak emberi fehérjét

Tudomány - 2012-07-16

Minden eddiginél jobb felbontással sikerült egy biológiai szempontból fontos emberi fehérjét megvizsgálniuk holland és amerikai kutatóknak, akik eredményükről a Science tudományos folyóiratban számoltak be.Ahhoz, hogy meg lehessen állapítani, vajon hatékony lesz-e egy tervezett gyógyszermolekula, tudni kell, hogy a sejtek falában lévő receptorok, amelyeket megcéloznak ezek a gyógyszerek, hogyan működnek.

Még csak most kezdődik a tömeges fajpusztulás

Tudomány - 2012-07-16

A Földön eddig mintegy 1,75 millió fajt írtak le, a legújabb becslések szerint azonban tényleges számuk akár a tízmilliót is elérheti. A többség tehát még felfedezésre vár - sokan azonban ezt nem fogják megérni, mivel már kipusztultak, vagy kipusztulás szélén állnak.

A fehér és a barna zsírsejtek után itt a bézs zsírsejt

Tudomány - 2012-07-13

típusú zsírsejteket találtak, a fehér és a barna zsírsejtek után "bézs" zsírsejteket azonosítottak - számoltak be róla a Harvard Egyetem kutatói a Cell című tudományos folyóiratban.

Eddig a kalóriát elégető barna zsírsejteket vizsgálták, mostantól azonban csatlakozhatnak hozzájuk a bézs zsírsejtek is, melyek szintén hasznosak lehetnek az elhízás elleni küzdelemben.

A fóbiás szorongás gyorsíthatja az öregedést

Tudomány - 2012-07-12

Összefüggést találtak amerikai kutatók a fóbiás szorongás és a genetikai anyagot a károsodástól védő, a kromoszómák végeit lezáró telomerek rövidülése között, ami gyorsabb biológiai öregedést jelenthet.

A zsírszövet által termelt hormon csökkentheti a depressziót

Tudomány - 2012-07-10

A zsírszövetek által termelt adiponektin nevű hormon egérkísérletekben csökkentette a depressziószerű tüneteket és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is - közölték a Texasi Egyetem orvosi karának kutatói.

Újabb bizonyíték a vörös áfonya húgyutakat védő hatására

Tudomány - 2012-07-10

A vörös áfonya, más néven tőzegáfonya leve és a belőle készült étrendkiegészítők segítenek megelőzni a húgyúti fertőzéseket - állapították meg tajvani kutatók korábbi tanulmányok elemzésével.

 Szakértők szerint a nők fele esik át életében legalább egyszer húgyúti fertőzésen, míg közel harmadánál vissza-visszatér. Ezért is fontos annak tisztázása, hogy a tőzegáfonya és a belőle készült termékek valóban segítenek-e a fájdalmas állapot megelőzésében.

A világ leggyorsabb kamerája azonosítja a kóbor ráksejteket

Tudomány - 2012-07-09

A vérben keringő sok millió egészséges sejt között is képes gyorsan azonosítani néhány elkóborolt ráksejtet az a rendszer, amelyben egy optikai mikroszkóphoz a világ eddigi leggyorsabb kameráját csatlakoztatták amerikai kutatók.

 

    Új optikai mikroszkópjukról a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) mérnökei az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben számoltak be.

Egy szintetikus fehérje szinte azonnal aktiválja az immunrendszert az influenza ellen

Tudomány - 2012-07-09

- Két órán belül aktiválja a veleszületett immunrendszert egy, az oltásokban hatásjavító szerként már használt szintetikus fehérje, így alkalmazása segíthet megelőzni az influenzás tünetek megjelenését - állapították meg amerikai kutatók.

Végső búcsút vettek Berényi Dénes atomfizikustól

Tudomány - 2012-07-05

Családja, egykori pályatársai, barátai és a munkássága előtt tisztelgők vettek végső búcsút Berényi Dénes atomfizikustól csütörtökön a debreceni köztemetőben.

 

    A római katolikus szertartást Bosák Nándor, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye püspöke vezette a köztemető 2-es számú központi ravatalozójában.

Hínárból készült fogkrém állíthatja meg a fogszuvasodást

Tudomány - 2012-07-05

A jelenleg használt fogkrémekhez és szájvizekhez képest jobb védelmet nyújthat a fogszuvasodás ellen egy hínáron élő baktérium által termelt enzim - vélik a brit Newcastle-i Egyetem kutatói, akik eredményükről az Alkalmazott Mikrobiológiai Társaság konferenciáján számolnak be.