- A ginzeng kivonata jelentősen enyhítette a rákkal összefüggő fáradtságot a placebóhoz képest, noha több hétre volt szükség a növény hatásának kifejlődéséhez a pácienseknél - állapították meg az amerikai Mayo Klinika kutatói.
A tanulmányba bevont 340 rákbeteg - főként emlődaganatos - páciens vagy 2 ezer milligramm őrölt ginzenggyökérrel töltött kapszulát kapott, vagy placebót. A szinte folytonos fáradtságérzet különösen gyakori a rákbetegeknél, és tovább rontja életminőségüket.
A magyar tudomány mozgatóivá válnak a Lendület-program nyertesei, egy tudományos rendszer ébresztőivé és megújítóivá - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke szerdán az akadémiai kiválósági program budapesti eredményhirdetésén.
Szemerédi Endre eredeti és újszerű megoldásaival forradalmasította a diszkrét matematikát - hangsúlyozta Ragni Piene professzor, a nemzetközi Abel-díjbizottság elnöke kedden az Oslói Egyetemen rendezett ünnepségen, amelyen a magyar matematikus átvette az Abel-díjat.
Abel-díjas és Fields-éremmel elismert matematikusok, valamint a számítástechnikai Turing-díj kitüntetettjei a jövőben Heidelbergben találkoznak évente az ígéretes fiatal kutatókkal - az erről szóló egyezményt Oslóban, a 10. Abel-díj átadási ünnepség alkalmából írták alá kedden.
A hajszálnál sok milliomodnyinál is kisebb, nanoméretű részecskék megjelentek a különböző diagnosztikai technikákban, de most amerikai kutatók idegrendszeri vizsgálatok tökéletesítésére alkalmazták. A klatrin fehérjék változás nélkül jutnak be az agyszövetbe és a jövőben az ideggyógyászati betegségek kezelésére használt gyógyszermolekulák szállítására is alkalmasak lehetnek.
V. Harald norvég királytól veheti át kedden Oslóban Szemerédi Endre Széchenyi-díjas matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetének és az egyesült Államokbeli Rutgers Egyetem professzora a matematikai Nobel-díjként is számon tartott Abel-díjat.
Az MTA Matematikai Tudományok Osztálya négy különböző, pénzjutalommal is járó díjjal ismeri el a fiatal, 40 év alatti, tehetséges magyar matematikusok munkáját. Idén az Akadémia 183. közgyűléséhez kapcsolódóan Pálfy Péter Pál akadémikus három díjat osztott ki kiemelkedő teljesítményt nyújtó matematikusoknak
A pályázatot Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára jelentette be hétfőn, a BME Nagysebességű Hálózatok Laboratóriuma (HSNlab) 20 éves fennállása alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A Masat-1, Magyarország első műholdja, üzenettel köszöntötte a központot.
A világon található gleccsereknek még a számáról is igen eltérőek az elképzelések, 200 ezertől 300 ezerig terjed becsült számuk, és a róluk szóló tanulmányokból az is kitűnik, mennyire nehéz általános jellemzőiket kimutatni. A két legutóbbi munka egyike a Nature, a másik a Science tudományos folyóiratban jelent meg és jól érzékelteti, mennyire különbözőek lehetnek ezek a fagyott víztömegek.
Gombafajok DNS-alapú azonosításán dolgoztak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói egy nemzetközi összefogással megvalósuló kutatási program részeként.Az egyetem tájékoztatása szerint a program célja olyan DNS-szakaszoknak meghatározása volt, amelyek mintegy "vonalkódként" használhatók különböző gombafajok azonosítására.
A kutatóhálózatnak a kiválóság, a fenntarthatóság és a versenyképesség elvein alapuló megújítása volt az elmúlt évben a Magyar Tudományos Akadémia életének legfontosabb eseménye - hangsúlyozta Pálinkás József keddi expozéjában az MTA 183. rendes közgyűlésén.
"Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont és a genfi székhelyű CERN együttműködésével Budapesten megvalósuló, mintegy 40 milliárd forint értékű eszköztelepítés jól példázza, hogy miként lehet a felfedező kutatásoktól eljutni egy gazdaságosan üzemeltethető, az ország számára hasznot jelentő beruházásig" – mondta Pálinkás József akadémiai elnök az informatikai beruházást bemutató sajtótájékoztatón.
Szabadon hozzáférhetővé tenné az interneten a brit kormány az állami támogatásokból finanszírozott összes tudományos kutatás eredményét, a terv kidolgozásában a Wikipedia alapítója is részt vesz - írta internetes hírportálján a The Guardian brit lap.
- Brit kutatók azonosítottak egy gént, amely lassítja a hasnyálmirigyrák szétterjedését, és ennek betudhatóan reményt adhat az agresszív tumor kezelésére, ha sikerül módot találni a gén "bekapcsolására".
A Cancer Research UK cambridge-i munkatársainak tanulmánya a Nature tudományos magazin online kiadásában (www.nature.com) jelent meg.
A fogbél (pulpa) őssejtjei biztonságosabbak és hatékonyabban alkalmazhatók idegsejtek pótlására, mint a máshonnan nyert őssejtek, a jelenleg "in vivo" (élő szervezetben) a Semmelweis Egyetem (SE) Fogorvostudományi Karán Varga Gábor, az Orálbiológiai Tanszék vezetője irányításával folyó kísérletek pedig azt mutatják, hogy alkalmasak lehetnek gerincsérülések gyógyítására - hangsúlyozza az SE közleménye.
Az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok gyakoribban a természetben, mint eddig gondolták: kanadai kutatók négymillió éve elszigetelten élő baktériumok közt is találtak ilyeneket.
Az antibiotikumnak ellenálló baktériumok világszerte komoly fejtörést okoznak az orvosoknak.
Nagy tisztaságú "ablak" készülhet grafénból, amellyel az eddiginél nagyobb felbontással tanulmányozhatók a folyadékok - számoltak be róla amerikai fizikusok a Science tudományos magazinban.
A folyadékokat nehéz a szilárd anyagokhoz hasonló felbontással vizsgálni, mert a transzmissziós elektronmikroszkóp (TEM) csak úgy használható hozzá, ha a folyadékot valamely más anyagba csomagolják.
Az adrenalin képes életben tartani a szívet, de nem óvja meg az agyszövetet hirtelen szívhalál esetén japán kutatók szerint.
Ha valaki hirtelen szívhalál következtében váratlanul összeesik és a közelben lévők elkezdik újraéleszteni, a megérkező rohammentő munkatársai a vérkeringés újraindítására gyakran adrenalint adnak. Ez sokszor sikeres, de japán kutatók most közölt adatai szerint a hosszú távú eredmény ilyen esetben esetleg rosszabb, mint adrenalin nélkül.