Tudomány

Eredmények megjelenítése 1261-től 1280-ig 1653 találatból.

A ginzeng enyhítheti a rákkal összefüggő fáradtságot

Tudomány - 2012-06-06

- A ginzeng kivonata jelentősen enyhítette a rákkal összefüggő fáradtságot a placebóhoz képest, noha több hétre volt szükség a növény hatásának kifejlődéséhez a pácienseknél - állapították meg az amerikai Mayo Klinika kutatói.

 A tanulmányba bevont 340 rákbeteg - főként emlődaganatos - páciens vagy 2 ezer milligramm őrölt ginzenggyökérrel töltött kapszulát kapott, vagy placebót. A szinte folytonos fáradtságérzet különösen gyakori a rákbetegeknél, és tovább rontja életminőségüket.

Pálinkás: A magyar tudomány mozgatóivá válnak a Lendület-program nyertesei

Tudomány - 2012-05-30

A magyar tudomány mozgatóivá válnak a Lendület-program nyertesei, egy tudományos rendszer  ébresztőivé és megújítóivá - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke szerdán az akadémiai kiválósági program budapesti eredményhirdetésén.

Abel-díj - Szemerédi Endre forradalmasította a diszkrét matematikát

Tudomány - 2012-05-22

Szemerédi Endre eredeti és újszerű megoldásaival forradalmasította a diszkrét matematikát - hangsúlyozta Ragni Piene professzor, a nemzetközi Abel-díjbizottság elnöke kedden az Oslói Egyetemen rendezett ünnepségen, amelyen a magyar matematikus átvette az Abel-díjat.

Abel-díj - Heidelbergben találkoznak a legkiválóbb matematikusok a fiatal kutatókkal

Tudomány - 2012-05-22

Abel-díjas és Fields-éremmel elismert matematikusok, valamint a számítástechnikai Turing-díj kitüntetettjei a jövőben Heidelbergben találkoznak évente az ígéretes fiatal kutatókkal - az erről szóló egyezményt Oslóban, a 10. Abel-díj átadási ünnepség alkalmából írták alá kedden.

A nanotechnológia új orvostudományi lehetősége

Tudomány - 2012-05-20

A hajszálnál sok milliomodnyinál is kisebb, nanoméretű részecskék megjelentek a különböző diagnosztikai technikákban, de most amerikai kutatók idegrendszeri vizsgálatok tökéletesítésére alkalmazták. A klatrin fehérjék változás nélkül jutnak be az agyszövetbe és a jövőben az ideggyógyászati betegségek kezelésére használt gyógyszermolekulák szállítására is alkalmasak lehetnek.

Abel-díj - V. Harald norvég király adja át Szemerédi Endrének az Abel-díjat

Tudomány - 2012-05-20

V. Harald norvég királytól veheti át kedden Oslóban Szemerédi Endre Széchenyi-díjas matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetének és az egyesült Államokbeli Rutgers Egyetem professzora a matematikai Nobel-díjként is számon tartott Abel-díjat.

 Tagjai közé választotta Lovász Lászlót az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia

Tudomány - 2012-05-19

Lovász László matematikust is felvette tagjai közé az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiája (National Academy of Sciences). Az 1863-ban alapított szervezetnek rajta kívül több magyar tagja is van, például a szintén matematikus Szemerédi Endre, az Abel-díj idei kitüntetettje.

 Átadták az MTA Matematikai Tudományok Osztályának díjait

Tudomány - 2012-05-19

Az MTA Matematikai Tudományok Osztálya négy különböző, pénzjutalommal is járó díjjal ismeri el a fiatal, 40 év alatti, tehetséges magyar matematikusok munkáját. Idén az Akadémia 183. közgyűléséhez kapcsolódóan Pálfy Péter Pál akadémikus három díjat osztott ki kiemelkedő teljesítményt nyújtó matematikusoknak

Akadémiai Díjat kapott Sóvágó Imre  professzor

Tudomány - 2012-05-15

Pálinkás József kiváló kutatóknak, tudósoknak adta át az Akadémiai Díjat a Magyar Tudományos Akadémia 183. közgyűlésén. A díjazottak az elmúlt öt évben elért, kimagasló kutatási eredményeikért részesültek a rangos kitüntetésben.

9,4 milliárdos kutatás-fejlesztési pályázat indul

Tudomány - 2012-05-15

A pályázatot Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára jelentette be hétfőn, a BME Nagysebességű Hálózatok Laboratóriuma (HSNlab) 20 éves fennállása alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A Masat-1, Magyarország első műholdja, üzenettel köszöntötte a központot.

A gleccserek sokféle módon olvadnak

Tudomány - 2012-05-13

A világon található gleccsereknek még a számáról is igen eltérőek az elképzelések, 200 ezertől 300 ezerig terjed becsült számuk, és a róluk szóló tanulmányokból az is kitűnik, mennyire nehéz általános jellemzőiket kimutatni. A két legutóbbi munka egyike a Nature, a másik a Science tudományos folyóiratban jelent meg és jól érzékelteti, mennyire különbözőek lehetnek ezek a fagyott víztömegek.

Gombafajok DNS-alapú azonosításán dolgoztak szegedi kutatók

Tudomány - 2012-05-10

Gombafajok DNS-alapú azonosításán dolgoztak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói egy nemzetközi összefogással megvalósuló kutatási program részeként.Az egyetem tájékoztatása szerint a program célja olyan DNS-szakaszoknak meghatározása volt, amelyek mintegy "vonalkódként" használhatók különböző gombafajok azonosítására.

MTA-közgyűlés - Pálinkás: a kutatóhálózat megújítása a kiválóság, fenntarthatóság és versenyképesség jegyében

Tudomány - 2012-05-08

A kutatóhálózatnak a kiválóság, a fenntarthatóság és a versenyképesség elvein alapuló megújítása volt az elmúlt évben a Magyar Tudományos Akadémia életének legfontosabb eseménye - hangsúlyozta Pálinkás József keddi expozéjában az MTA 183. rendes közgyűlésén.

Világra szóló csúcstechnológiai beruházás Magyarországon

Tudomány - 2012-05-05

"Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont és a genfi székhelyű CERN együttműködésével Budapesten megvalósuló, mintegy 40 milliárd forint értékű eszköztelepítés jól példázza, hogy miként lehet a felfedező kutatásoktól eljutni egy gazdaságosan üzemeltethető, az ország számára hasznot jelentő beruházásig" – mondta Pálinkás József akadémiai elnök az informatikai beruházást bemutató sajtótájékoztatón.

Ingyenessé tenné a tudományos kutatások eredményeit a brit kormány

Tudomány - 2012-05-03

Szabadon hozzáférhetővé tenné az interneten a brit kormány az állami támogatásokból finanszírozott összes tudományos kutatás eredményét, a terv kidolgozásában a Wikipedia alapítója is részt vesz - írta internetes hírportálján a The Guardian brit lap.

Génfelfedezés segítheti a hasnyálmirigyrák kezelését

Tudomány - 2012-05-02

- Brit kutatók azonosítottak egy gént, amely lassítja a hasnyálmirigyrák szétterjedését, és ennek betudhatóan reményt adhat az agresszív tumor kezelésére, ha sikerül módot találni a gén "bekapcsolására".

 

    A Cancer Research UK cambridge-i munkatársainak tanulmánya a Nature tudományos magazin online kiadásában (www.nature.com) jelent meg.

Gerincsérülések gyógyítására alkalmazhatók a fogbél őssejtjei

Tudomány - 2012-04-26

A fogbél (pulpa) őssejtjei biztonságosabbak és hatékonyabban alkalmazhatók idegsejtek pótlására, mint a máshonnan nyert őssejtek, a jelenleg "in vivo" (élő szervezetben) a Semmelweis Egyetem (SE) Fogorvostudományi Karán Varga Gábor, az Orálbiológiai Tanszék vezetője irányításával folyó kísérletek pedig azt mutatják, hogy alkalmasak lehetnek gerincsérülések gyógyítására - hangsúlyozza az SE közleménye.

Ellenállnak az antibiotikumnak az ősbaktériumok

Tudomány - 2012-04-17

Az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok gyakoribban a természetben, mint eddig gondolták: kanadai kutatók négymillió éve elszigetelten élő baktériumok közt is találtak ilyeneket.

 

    Az antibiotikumnak ellenálló baktériumok világszerte komoly fejtörést okoznak az orvosoknak.

Folyadékok tanulmányozását is segíti az átlátszó grafén

Tudomány - 2012-04-10

Nagy tisztaságú "ablak" készülhet grafénból, amellyel az eddiginél nagyobb felbontással tanulmányozhatók a folyadékok - számoltak be róla amerikai fizikusok a Science tudományos magazinban.

 A folyadékokat nehéz a szilárd anyagokhoz hasonló felbontással vizsgálni, mert a transzmissziós elektronmikroszkóp (TEM) csak úgy használható hozzá, ha a folyadékot valamely más anyagba  csomagolják.

Hirtelen szívhalál esetén az adrenalin nem óvja meg az agyszövetet

Tudomány - 2012-04-04

Az adrenalin képes életben tartani a szívet, de nem óvja meg az agyszövetet hirtelen szívhalál esetén japán kutatók szerint.

 

    Ha valaki hirtelen szívhalál következtében váratlanul összeesik és a közelben lévők elkezdik újraéleszteni, a megérkező rohammentő munkatársai a vérkeringés újraindítására gyakran adrenalint adnak. Ez sokszor sikeres, de japán kutatók most közölt adatai szerint a hosszú távú eredmény ilyen esetben esetleg rosszabb, mint adrenalin nélkül.