Egereknél sikeresen gátolták meg a kóros agressziót amerikai kutatók, ami arra utal, hogy a jövőben talán az embernél is ellenőrzés alá lehet vonni a kontrollálatlan dühkitöréseket, visszafogni a stresszhelyzetben mutatott túlreagálást. Kóros agresszió, dühkitörések kísérik sok esetben az Alzheimer-kórt, az autizmust, a bipoláris zavart, a szkizofréniát, valamint más pszichológiai rendellenességeket is. Az eredmény áttörésnek számít a kóros agresszió célzott kezelésére szolgáló gyógyszer kifejlesztésében.
A saját rovarölő szert termelő génmódosított növények a szomszédos területek hagyományos növényeinek is segítenek - derítették ki kínai és francia kutatók.
A kutatók egy Kínában termesztett, genetikailag módosított gyapotfajtát vizsgáltak, amely bakteriális rovarölő szert (úgynevezett Bt toxint) termel. A fajta bevezetésével csökkent a vegyszerhasználat a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésben.
A rákfélék új faját fedezték fel Spanyolország északnyugati partjainál: a parányi narancsvörös színű ízeltlábú mindössze öt-hét centiméteres.Az Atlanti-óceán legkeletibb csücskében felfedezett Uroptychus cartesi a tízlábú rákok (Decapoda) rendjéhez tartozik. Sokkal inkább hasonlít a remeterákokra, mint a valódi rákokra. Egyedeire korállok között, 1410 méteres mélységben bukkantak spanyol és japán kutatók - olvasható a PhysOrg (PhysOrg.com) és a LiveScience (www.livescience.com) tudományos hírportálon.
A Yale Egyetem kutatói Észak-Amerikában honos vöröslábú sáskákat (Melanoplus femurrubrum) neveltek fel ragadozó dajkapókok társaságában, illetve azok nélkül, majd elemezték az elpusztult állatok összetételét. A félelemben élő sáskákban magasabb szén-nitrogén arányt tapasztaltak, mint a feltételezhetően stresszmentes környezetben, pókok nélkül felnövő állatokban.
A Voyager-1 űrszondától érkező adatok arra utalnak, hogy a kozmikus vándor a világűr olyan régiójába érkezett, ahol számottevően megnőtt a csillagközi térből érkező töltött részecskék száma. A szakemberek ebből arra következtettek, hogy az "utazó" a Naprendszer határához közeledik.
- Holland kutatók tanulmánya azt mutatja, hogy a tesztoszteron anélkül növeli az embernél az agressziót, hogy azt magában tudatosítaná.
David Terburg, az Utrechti Egyetem kutatója és munkatársai tesztoszteront vagy placebót adtak a vizsgálatba bevont önkénteseknek, majd színesre festett férfi és női arcokat mutattak nekik. Az arcokon harag vagy öröm látszott, illetve semlegesek voltak.
"A 37 éves férfi szívét agresszív daganat támadta meg. Műtéttel lehetetlen volt eltávolítani, mert a szív belsejében helyezkedett el, és nem terjedt tovább. Hosszú mérlegelés után egyetlen megoldást láttunk megvalósíthatónak: ha a szívet eltávolítjuk, és két szivattyúval helyettesítjük" - mondta újságíróknak Jan Pirk szívsebész, aki társaival együtt végrehajtotta a műtétet.
Agysejtekké programoztak át bőrsejteket amerikai kutatók, akik szerint eredményük hozzájárul az Alzheimer-kór és más agyi rendellenességek új kezelési módjainak hatékonyabb kifejlesztéséhez.
A San Franciscó-i Gladstone Intézet kutatói a Sox2 jelű gént juttatták be egér- és emberi bőrsejtekbe. A Cell Stem Cell című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint néhány napon belül a bőrsejtek indukált neurális őssejtté, egy bizonyos típusú agysejtté kezdtek átalakulni a tápoldatban.
Egy magzat teljes genomját rekonstruálták amerikai kutatók anyja vérmintájából és apja nyálmintájából.Az eredményről beszámoló tanulmányt a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban ismertették.
A várandós anya vérében nemcsak a saját genetikai állományából, hanem a méhében növekedő magzat genomjából is jelen vannak különböző hosszúságú darabok. Az anya személyétől és a magzat korától függően az anyai vérben szabadon lebegő DNS-szakaszok akár több mint 10 százaléka a magzattól származhat.A töltés nélküli részecske, a neutrínó átváltozásait regisztrálták az amerikai Fermilab kutatói, akik a "kaméleonról" a kiotói neutrínó-konferencián számoltak be.
A neutrínó a könnyű elemi részecskék egyik fajtája; elektromos töltése nincs, semleges, emiatt elektromágneses kölcsönhatásban sem vesz részt.
Noha az atom szó "oszthatatlant" jelent, a Bonni Egyetem kutatóinak sikerült kvantummechanikai eszközökkel pontosan félbevágni, majd újból összerakni egy céziumatomot.
A kísérletek során a céziumatomot lézerek segítségéve csaknem az abszolút nulla fokig hűtötték le, majd egy másik lézersugárral tartották fogva.
- A ginzeng kivonata jelentősen enyhítette a rákkal összefüggő fáradtságot a placebóhoz képest, noha több hétre volt szükség a növény hatásának kifejlődéséhez a pácienseknél - állapították meg az amerikai Mayo Klinika kutatói.
A tanulmányba bevont 340 rákbeteg - főként emlődaganatos - páciens vagy 2 ezer milligramm őrölt ginzenggyökérrel töltött kapszulát kapott, vagy placebót. A szinte folytonos fáradtságérzet különösen gyakori a rákbetegeknél, és tovább rontja életminőségüket.
A magyar tudomány mozgatóivá válnak a Lendület-program nyertesei, egy tudományos rendszer ébresztőivé és megújítóivá - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke szerdán az akadémiai kiválósági program budapesti eredményhirdetésén.
Szemerédi Endre eredeti és újszerű megoldásaival forradalmasította a diszkrét matematikát - hangsúlyozta Ragni Piene professzor, a nemzetközi Abel-díjbizottság elnöke kedden az Oslói Egyetemen rendezett ünnepségen, amelyen a magyar matematikus átvette az Abel-díjat.
Abel-díjas és Fields-éremmel elismert matematikusok, valamint a számítástechnikai Turing-díj kitüntetettjei a jövőben Heidelbergben találkoznak évente az ígéretes fiatal kutatókkal - az erről szóló egyezményt Oslóban, a 10. Abel-díj átadási ünnepség alkalmából írták alá kedden.
A hajszálnál sok milliomodnyinál is kisebb, nanoméretű részecskék megjelentek a különböző diagnosztikai technikákban, de most amerikai kutatók idegrendszeri vizsgálatok tökéletesítésére alkalmazták. A klatrin fehérjék változás nélkül jutnak be az agyszövetbe és a jövőben az ideggyógyászati betegségek kezelésére használt gyógyszermolekulák szállítására is alkalmasak lehetnek.
V. Harald norvég királytól veheti át kedden Oslóban Szemerédi Endre Széchenyi-díjas matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetének és az egyesült Államokbeli Rutgers Egyetem professzora a matematikai Nobel-díjként is számon tartott Abel-díjat.
Az MTA Matematikai Tudományok Osztálya négy különböző, pénzjutalommal is járó díjjal ismeri el a fiatal, 40 év alatti, tehetséges magyar matematikusok munkáját. Idén az Akadémia 183. közgyűléséhez kapcsolódóan Pálfy Péter Pál akadémikus három díjat osztott ki kiemelkedő teljesítményt nyújtó matematikusoknak