Tudomány

Eredmények megjelenítése 1281-től 1300-ig 1653 találatból.

Daganatos áttétképződés mechanizmusát vizsgálják az ELTE biokémikusai

Tudomány - 2012-04-04

Daganatos áttétképződés mechanizmusát vizsgálják az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) biokémikusai, akik kutatásaikról az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóirata, a PNAS (Proceedings of National Academy of Sciences) online kiadásában jelentették meg tanulmányukat.

A MAB hatásköréről, az egyetemek által odaítélt doktori fokozatokról

Tudomány - 2012-04-02
A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságot a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény hozta létre. Feladata szakértői közreműködés a felsőoktatási intézményekkel kapcsolatos hatósági eljárásokban, az intézmények és képzési programok rendszeres minőségértékelése, s voltak és vannak általánosabb ágazati szintű feladatai is. Sohasem volt a MAB feladata az egyedi hallgatói ügyekben való döntéshozatal.

Befolyásolja az emlékezést, hogy mikor alszunk az új ismeretek után

Tudomány - 2012-03-30

Érdemes áttekintenünk lefekvés előtt a frissen tanult információkat, mert így többre emlékszünk belőle később - derül ki egy most megjelent tanulmányból.

 Amerikai kutatók mintegy kétszáz önkéntest vontak be a vizsgálatokba, amelyekben a tesztalanyoknak összefüggő és nem összefüggő szópárokat kellett megtanulniuk, majd felidézniük 30 perccel, 12 órával és 24 órával később.

Közzétették a rák tudástárának első kötetét

Tudomány - 2012-03-29

Közzétették a rák tudástárának első kötetét, amely a tudósok szerint fel fogja gyorsítani az új, rák elleni szerek kutatását.Az enciklopédia azt részletezi, hogy több száz különböző típusú rákos sejt miként reagál az egyes rákellenes hatóanyagokra.

    A Nature című tudományos folyóiratban közzétett adatok ismerete európai és amerikai kutatók egybehangzó véleménye szerint új lökést ad a páciensek egyedi genetikai profiljára szabott rákgyógyászat fejlődésének.

A testmozgás azonnali hatással van a génkifejeződésre

Tudomány - 2012-03-28

Az izomtónus növelésére szolgáló molekuláris szignálok már egy edzés után is módosítják a génkifejeződést az ember szervezetében - idézte svéd, dán és ír kutatók megállapítását a Scientific American című ismeretterjesztő folyóirat (www.scientificamerican.com).

Szent-Györgyi-konferencia - A tuberkulózis evolúciójáról a tbc világnapján

Tudomány - 2012-03-24

A tuberkulózis evolúciójáról szóló szegedi nemzetközi tanácskozás szombati napján különleges évfordulós eseményre is sor került: megemlékeztek a tbc világnapjáról, amely Robert Koch német bakteriológus 130 évvel ezelőtti felfedezéséhez kapcsolódik.Kilenc Nobel-díjas tudós plenáris előadásai mellett a Szegedi Tudományegyetemen megtartott Szent-Györgyi Konferencián - amelyet a C-vitamin feltalálójának emlékére rendeznek, aki éppen 75 éve vette át a Nobel-díjat - hat tudományterület képviselői is ismertetik szakterületük legfrissebb eredményeit.

Új elmélet a szupermasszív fekete lyukak kialakulásáról

Tudomány - 2012-03-24

Új elméletet dolgoztak ki a szupermasszív fekete lyukak kialakulásáról brit és ausztrál csillagászok, akik szerint ezek a képződmények híján voltak az "az asztali jó modornak", hiszen egyszerre "több fogást" is behabzsoltak.

A Leicesteri Egyetem és a Monash Egyetem kutatóinak tanulmánya a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban lát napvilágot.

Abel-díjban részesült Szemerédi Endre matematikus

Tudomány - 2012-03-21

A Norvég Tudományos Akadémia Szemerédi Endrét a diszkrét matematikához és az elméleti számítógép-tudományhoz való fundamentális hozzájárulásáért, valamint az additív számelmélet és ergodikus elméletre gyakorolt "mély és tartós" befolyása elismeréseként részesítette a matematika Nobel-díjaként számon tartott Abel-díjban - jelentette be Nils Christian Stenseth, a Norvég Tudományos Akadémia elnöke.

Robert Gallo, az AIDS vírusának felfedezője 75 éves

Tudomány - 2012-03-21
Március 23-án lesz hetvenöt éves Robert Gallo amerikai orvos, az AIDS betegséget okozó HIV-vírus egyik felfedezője. A Nobel-díjat mégsem kapta meg - azt nagy vetélytársa, a francia Luc Montagnier vehette át, de ő is csak negyedszázaddal a felfedezés után.

Szívbetegségek ellen védhet egy vérben található fehérje

Tudomány - 2012-03-12

Egy természetesen előforduló fehérje védelmet nyújthat a szívbetegségekkel szemben - idézte brit kutatók megállapítását a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása (www.telegraph.co.uk).

 

    Vizsgálataikból kiderült, hogy a PXR jelű receptor molekula segít aktiválni azt a mechanizmust, amely az ereket rugalmasan és lerakódásoktól mentesen tartja.

Az ókori graffitik a közemberek életéről mesélnek

Tudomány - 2012-03-11

Az antik világ emberének hétköznapjairól mesélnek az ókori izraeli graffitik, amelyek elemzésére és publikálására egy nemzetközi kutatócsoport vállalkozott.

 A történelmi források a királyok, hadvezérek és vallási vezetők cselekedeteit beszélik el, míg a közemberek életéről vajmi kevés tudható - olvasható az EurekAlert (http://www.eurekalert.org) tudományos hírportálon.

Új étolajakat fejlesztettek ki a Szegedi Gabonakutatóban

Tudomány - 2012-03-11

Öt új, egészséges étolajat és ezek esszenciáját fejlesztette ki a Szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. Ipari Növények Főosztálya;  az olajok új napraforgó- és olajlen-fajtákból, hidegen sajtolással készülnek. A termékcsalád egy most zárult pályázat eredménye.

Intergalaktikus "tömegkarambol" a Herkules-csillagképben

Tudomány - 2012-03-09

- A Herkules-csillagképben lejátszódó intergalaktikus "tömegkarambolról" készített felvételeket az Európai Déli Obszervatórium (ESO) nagyon nagy teleszkópja (VLT), amely Chilében a Cerro Paranal hegyen, az Atacama-sivatagban működik.

 A galaxishalmazok galaxisok csoportosulásai, a csillagászatban a legnagyobb, gravitációsan kötött objektumok, amelyek akár több mint ezer galaxist is tartalmazhatnak.

A Hold "tükrében" figyelték meg a Föld ragyogását

Tudomány - 2012-03-02

- A Hold "tükrében" figyelték meg a Föld ragyogását az Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai, akiknek sikerült a szerves élet lenyomatait észlelniük. A kutatásoknál alkalmazott módszerről, amellyel idegen bolygókon is észlelni lehet az élet jeleit, a Nature legújabb számában jelent meg tanulmány.

A nők szívét másképp kell kezelni

Tudomány - 2012-03-01

Másként reagál a nők szervezete a pacemaker beültetésre, mint a férfiaké - bizonyította be kanadai kutatók vizsgálata.Hirtelen szívhalál tíz esetéből nyolcban a vérkeringés megállásának oka kamrafibrilláció. A szív ritmusos összehúzódás helyett csak remeg, fibrillál. Életet ment az, aki az áldozat mellkasának percenként százszor végzett összenyomásával pótolja a gyakorlatilag álló szív összehúzódásait, amíg szakértő segítség érkezik.

Hirtelen szívhalál reggel vagy este várható

Tudomány - 2012-02-27

A biológiai óra működésének felborulása okozhatja a hirtelen szívhalált okozó végzetes szívritmus zavart egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmánya szerint, amely a Nature tudományos folyóirat legújabb számában jelent meg.

 Amerikai, svájci és francia kutatók azt fedezték fel, hogy a hirtelen, váratlan szívhalál hátterében a szívizomzat kálium ioncsatorna működésének hullámzása a legfontosabb tényező.

A pálcikaember megkérdőjelezi, mikor telepedett meg az ember az amerikai kontinensen

Tudomány - 2012-02-24

Egy brazíliai barlangban felfedezett, kőbe vésett pálcikaember valószínűleg a kőművészet legkorábbi darabja az amerikai kontinensen, ami azt jelezheti, hogy az ember korábban telepedett be az Újvilágba, mint eddig gondolták.

Kozmikus hurrikán a világűrben

Tudomány - 2012-02-23

Valóságos kozmikus hurrikánt észleltek a világűrben amerikai kutatók, akik a NASA Chandra röntgencsillagászati műholdja segítségével figyelték meg a jelenséget. A kutatás eredményei a The Astrophysical Journal legújabb számában láttak napvilágot.

A korábbiakban mértnél tízszer gyorsabb szelet egy csillag tömegű fekete lyuk indukálta. Sebessége eléri az óránkénti 32 millió kilométert, ami a fény sebességének 3 százaléka - olvasható a Space.com (http://www.space.com) hírei között.

Egyedülálló egyesülés eredménye volt a legelső növény

Tudomány - 2012-02-22

A növények mintegy másfél milliárd éves sikertörténete két különböző élőlény egyedülálló egyesülésére vezethető vissza: egy egysejtű bekebelezett egy baktériumot, és átvette annak különleges tulajdonságát, hogy fényből energiát tudjon nyerni.

 

    E sikeres kapcsolatból származik minden ma élő növény, zöld- és vörösmoszat.

Ígéretesek a hasnyálmirigyrák ellen kifejlesztett kísérleti szer eredményei

Tudomány - 2012-02-21

Cambridge-i kutatók úgy vélik, hogy új fegyvert találtak a hasnyálmirigyrák ellen, miután a kísérleti szer első klinikai próbái ígéretes eredményeket mutatnak - közölte a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

 A gemcitabine nevű kemoterápiás hatóanyagot az MRK003 jelű kísérleti szerrel kombinálva állatkísérletekben sikerült elpusztítani a daganatos sejteket. Cambridge-ben jelenleg is zajlanak a kombinált kezelés első humán próbái.