Tudomány

Eredmények megjelenítése 1281-től 1300-ig 1628 találatból.

Kietlen és "rücskös" a Hold "sötét" oldala

Tudomány - 2012-02-02

Kietlen és "rücskös" a Hold "sötét" oldala, amelyet az év eleje óta égi kísérőnk körül keringő szondapáros, a GRAIL-ikrek kaptak lencsevégre.

 A NASA 496 millió dolláros összköltségű projektje keretében a GRAIL-űrszondák (Gravity Recovery and Interior Laboratory) a Hold gravitációs terét és belső szerkezetét kutatják. A 30 másodperces videót a két műholdon oktatási céllal elhelyezett MoonKAM kamerával készítették - olvasható a SPACE.com (http://www.space.com) tudományos hírportálon.

Nem mindegy, honnan kerül a szívkatéter a koszorúerekbe

Tudomány - 2012-01-31

A szívinfarktust okozó elzáródott koszorúeret egy verőéren át az érbe vezetett katéter segítségével tágítják ki. Olasz kutatók tanulmánya szerint a kezelés sokkal hatékonyabb, ha nem a comb, hanem a csukló verőerén keresztül vezetik be a műszert.

 A koszorúér-elzáródás kezelésére szolgáló katétert kezdetben a comb verőerén keresztül vezették a beteg területre. Néhány éve a szakorvosok mind nagyobb gyakorlata és a mind jobb technika hatására ma már sokszor a csuklót használják erre.

Fél évszázados rejtélyt oldottak meg kaliforniai asztrofizikusok

Tudomány - 2012-01-31

Fél évszázados rejtélyt oldottak meg a Kaliforniai Egyetem, Los Angeles (UCLA) asztrofizikusai, akik kiderítették, hogy fokozott naptevékenység idején a napszél söpri ki a töltött elektronokat a Föld külső sugárzási övezetéből.

 

    A kutatásokról a Nature Physics legújabb számában jelent meg tanulmány.

Vegyi anyagok segítségével kommunikálnak a fonalférgek

Tudomány - 2012-01-30

Vegyi anyagok segítségével kommunikálnak a fonalférgek (Nematoda) - derítették ki amerikai kutatók, akik a PLoS Biology januári számában tették közzé tanulmányukat. A fonálférgek között egyaránt megtalálhatók állati és növényi élősködők, valamint szabadon élő fajok. Körülbelül húszezer fajuk ismert, de tényleges fajszámukat több százezerre becsülik.

A neandervölgyi ember negyedmillió évvel ezelőtt használta a vörös okkert

Tudomány - 2012-01-28

- A neandervölgyi ember negyedmillió évvel ezelőtt már használta a vörös okkert, sok tízezer évvel korábban, mint eddig feltételezték - derítették ki a Leideni Egyetem kutatói, akik vizsgálataikat az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS-ban ismertették.A neandervölgyi embertől származó legkorábbi leletek a pleisztocén korban, 600 ezer és 350 ezer évvel ezelőtti időszakban jelentek meg. A Homo neanderthalensis Európában, valamint Közép- és Nyugat-Ázsia némely vidékén élt, s körülbelül harmincezer évvel ezelőtt ismeretlen okok miatt tűnt el a Föld színéről - olvasható a  PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.

Az alváshiány éhesebbé tehet

Tudomány - 2012-01-27

- A komoly alváshiánytól érzékenyebbek az emberek az ételek látványával szemben, éhesebbé teszi őket, mint amilyenek valójában - idézte amerikai kutatók megállapítását a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

  Vizsgálataikban tizenkét normál testsúlyú felnőtt férfi agyát szkennelték orvosi képalkotó berendezéssel, miközben az önkéntesek ételfotókat néztek. A tesztet normál éjszakai alvás és egy ébren töltött éjszaka után is elvégezték.

Tojástól gyógyulhatnak a porcsérültek - A két lábra állás "átka"

Tudomány - 2012-01-27

Az ember tulajdonképpen még mára sem heverte ki a két lábra állás fáradalmait. Számos egészségügyi problémánk vezethető vissza erre a kezet felszabadító, de más testrészeket az addiginál erősebben megterhelő változásra. A két lábra állás az alapvető oka számos ér- és ízületi betegségnek. Avagy láttak-e már súlyosan visszértágulatos vagy reumás kutyát?

Nanorészecskékkel erősíthetik a test vakcinákra adott immunválaszát

Tudomány - 2012-01-23

Nanokapszulákkal lehet erősíteni a szervezet vakcinákra adott immunválaszát - idézte amerikai anyagkutatók eredményét a BBC hírportálja (www.bbc.uk).

 

    A Duke Egyetem kutatói által kifejlesztett aprócska kapszulák a bőr sejtjeiből visznek üzenetet, hogy figyelmeztessenek a veszélyre. Egérkísérletek azt mutatták, hogy az egyébként halálos fertőzésekkel sikerült megküzdeniük azoknak az állatoknak, amelyek a vakcina részeként megkapták a nanorészecskéket is.

A prosztatarák protonsugárral való kezelése kevesebb mellékhatással jár

Tudomány - 2012-01-20

A bevett röntgenes besugárzás helyett szélesebb körben protonsugárral is gyógyítani lehetne amerikai tudósok szerint a férfiaknál leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedést, a prosztatarákot.Az American Society for Radiaton Oncology című tudományos folyóiratban megjelent - két vizsgálatról szóló - tanulmányból kiderül, a protonsugárral történő kezelés ugyanolyan sikeres, viszont lényegesen kevesebb mellékhatással jár.

A parazita bélférgek gyógyíthatnak is

Tudomány - 2012-01-19

Egyes parazita bélférgek hasznosak lehetnek a tüdőbetegségek, bizonyos autoimmun bélbetegségek és a sebek gyógyításában - állítják a Nature Medicine című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban amerikai kutatók.

 Bár a bélrendszer parazitái világszerte emberek milliárdjait fertőzik meg évente, több száz millió embert betegítve vagy ölve meg, úgy tűnik aktiválhatják is immunrendszerünket, így segíthetnek a sebek gyógyulásában és a gyulladás csökkentésében.

Szerkezeti változást okoz agyunkban, ha nem használjuk egyik karunkat

Tudomány - 2012-01-17

Mágneses képalkotó eljárással vizsgálták svájci kutatók, hogy mi történik agyunkban, amikor sérülés miatt egyik karunkat nem tudjuk használni - számolt be róla a LiveScience című ismeretterjesztő portál (www.livescience.com).

 A begipszelt vagy felkötött karú páciensek agyi szkenneléséből az derült ki, hogy a másik oldali agyterületek gyorsan ellensúlyozzák a kieső domináns végtagot, a közvetlenül hozzá köthető agyterületek mérete viszont csökken.

Az emberi szén-dioxid-kibocsátás miatt később jön a következő jégkorszak

Tudomány - 2012-01-09

Az emberi szén-dioxid-kibocsátás miatt később köszönt be a következő jégkorszak - idézte kutatók megállapítását a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

 

    Az előző jégkorszak körülbelül 11,5 ezer évvel ezelőtt ért véget, azt azonban nem tudni pontosan, hogy mikor számíthat az emberiség a következőre.

Az afrikai esőerdők jobban alkalmazkodnak az éghajlatváltozáshoz

Tudomány - 2012-01-09

Az afrikai trópusi erdők úgy tűnik, jobban alkalmazkodnak a jövőbeni éghajlatváltozáshoz, mint az Amazonas, vagy más vidékek esőerdei - jelentette ki egy nemzetközi tudományos konferencia résztvevői.

Afrikában az elmúlt négyezer évben számos éghajlati katasztrófát elviseltek a fafajok, tehát várhatóan boldogulnak majd az elkövetkezendőkkel is - következtettek a szakemberek.

Szuperharcos hangyákat hoztak létre kutatók

Tudomány - 2012-01-07

Szuperharcos hangyákat lehet létrehozni, ha "átprogramozzák" az egyébként békés rovarokat fejlődésük korai szakaszában - idézte egy nemzetközi kutatócsoport megállapítását a LiveScience című ismeretterjesztő portál (www.livescience.com).

A magzat nemének korai megállapítására fejlesztettek ki vértesztet

Tudomány - 2012-01-06

Már az első trimeszterben pontosan megállapítható a magzat neme egy új anyai vérteszt segítségével, amelyet dél-koreai kutatók fejlesztettek ki - számolt be róla a HealthDay című ismeretterjesztő portál (www.healthday.com).

 

    A vizsgálathoz több mint kétszáz várandós nőnél elemezték két enzim, a DYS14 és a GAPDH vérbeli koncentrációját.

Halhús és növényi rost együtt jobban csökkenti a bélrák veszélyét, mint külön-külön

Tudomány - 2012-01-05
- A halban lévő omega-3 zsírsavak és a gyümölcsben, zöldségekben található növényi rostok együttes hatására a vastagbél rosszindulatú daganatainak gyakorisága csökken - ismertették az Amerikai Rákkutató Intézet tudományos ülésén. Mind a hal, mind a rostos növényi táplálék csökkenti a a vastagbélrák kockázatát, arra nézve azonban eddig nem volt bizonyíték, hogy a együttes fogyasztásukkor a jótékony hatások összeadódnak-e.

Új polipfajt fedeztek fel az Antarktisz közelében

Tudomány - 2012-01-04

- Az Antarktiszhoz közel bizarr ökoszisztémát találtak a kutatók a tenger mélyén: a talajt jeti rákok tömege borította, ezen kívül feltehetően egy új polipfajt is sikerült lefényképezni egy távirányítású tengeralattjáróval.

Festék alakíthatja a napfényt elektromossággá

Tudomány - 2012-01-03

Titán-dioxidot és félvezető kadmium nanokristályokat tartalmaz az a festék, amely képes elektromossággá alakítani a napfényt - idézte amerikai kutatók eredményét a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

Selyem mikrotűkkel fájdalommentes lehet az injekció

Tudomány - 2012-01-03

Selyemfehérjéből olyan mikrotűrendszert hoztak létre amerikai kutatók, amely fájdalom nélkül juttatja a gyógyszereket a bőr alá - számolt be róla a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

 

    A Tufts Egyetem mérnökei a hernyóselyem fő alkotórészének számító fehérje, a fibroin apró szálaiból készítették el a tűket, hogy azok fájdalom nélkül hatoljanak a bőrbe.

Új időszámítás az orvostudományban - A modern szívsebészet sikertörténete

Tudomány - 2012-01-02

   Eufórikus izgalommal értesült a világ a futótűzként terjedő szenzációról, miszerint egy Dél-afrikai sebész elvégezte az első sikeres szívtranszplantációt. Christian Barnardot 1967-ben elvégzett műtétje után szárnyára kapta a világhír.

 A szervátültetés gondolata nem volt új, hiszen már a 16. században is foglalkoztatta az emberiséget, de csak a 19. században került elérhető közelségbe gyakorlati megvalósítása, és végül a 20. század már megvalósult álomként könyvelhette el.