Tudomány

Eredmények megjelenítése 1321-től 1340-ig 1653 találatból.

Halhús és növényi rost együtt jobban csökkenti a bélrák veszélyét, mint külön-külön

Tudomány - 2012-01-05
- A halban lévő omega-3 zsírsavak és a gyümölcsben, zöldségekben található növényi rostok együttes hatására a vastagbél rosszindulatú daganatainak gyakorisága csökken - ismertették az Amerikai Rákkutató Intézet tudományos ülésén. Mind a hal, mind a rostos növényi táplálék csökkenti a a vastagbélrák kockázatát, arra nézve azonban eddig nem volt bizonyíték, hogy a együttes fogyasztásukkor a jótékony hatások összeadódnak-e.

Új polipfajt fedeztek fel az Antarktisz közelében

Tudomány - 2012-01-04

- Az Antarktiszhoz közel bizarr ökoszisztémát találtak a kutatók a tenger mélyén: a talajt jeti rákok tömege borította, ezen kívül feltehetően egy új polipfajt is sikerült lefényképezni egy távirányítású tengeralattjáróval.

Festék alakíthatja a napfényt elektromossággá

Tudomány - 2012-01-03

Titán-dioxidot és félvezető kadmium nanokristályokat tartalmaz az a festék, amely képes elektromossággá alakítani a napfényt - idézte amerikai kutatók eredményét a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

Selyem mikrotűkkel fájdalommentes lehet az injekció

Tudomány - 2012-01-03

Selyemfehérjéből olyan mikrotűrendszert hoztak létre amerikai kutatók, amely fájdalom nélkül juttatja a gyógyszereket a bőr alá - számolt be róla a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

 

    A Tufts Egyetem mérnökei a hernyóselyem fő alkotórészének számító fehérje, a fibroin apró szálaiból készítették el a tűket, hogy azok fájdalom nélkül hatoljanak a bőrbe.

Új időszámítás az orvostudományban - A modern szívsebészet sikertörténete

Tudomány - 2012-01-02

   Eufórikus izgalommal értesült a világ a futótűzként terjedő szenzációról, miszerint egy Dél-afrikai sebész elvégezte az első sikeres szívtranszplantációt. Christian Barnardot 1967-ben elvégzett műtétje után szárnyára kapta a világhír.

 A szervátültetés gondolata nem volt új, hiszen már a 16. században is foglalkoztatta az emberiséget, de csak a 19. században került elérhető közelségbe gyakorlati megvalósítása, és végül a 20. század már megvalósult álomként könyvelhette el.

Több agyterületet érint a szklerózis multiplex az eddig ismertnél

Tudomány - 2011-12-30

Nagy teljesítményű agyi szkennerrel sikerült kimutatni, hogy a szklerózis multiplexben (SM) szenvedő páciensek agyában az eddig ismert léziókon kívül más agyterület is érintett, csökkent a thalamus mérete.A Texasi Egyetem houstoni egészségtudományi központjának kutatói szerint az agy tanulási, érzékelési és motoros funkciókat kontrolláló thalamus területe egyfajta "postahivatalként" funkcionál, az agy többi részébe juttatja el az információkat.

Utódaikért áldozzák fel magukat a darázspókok hímjei

Tudomány - 2011-12-29

Utódaik egészségéért áldozzák fel magukat a darázspókok (Argiope bruennichi) hímjei, amelyek közül sokakat párzás alatt, után falnak fel a "szerelmes" nőstények. A darázspókok "önfeláldozásáról" az Animal Behaviour januári számában jelenik meg tanulmány.

Őssejtekkel előznék meg az időskori hallásvesztést

Tudomány - 2011-12-29

- Az időskori hallásvesztés ellen felhasználható őssejtekkel kísérleteznek a világon elsőként brit kutatók - számolt be róla a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása (www.telegraph.co.uk).

 

    A Keele-i Egyetem munkatársai elsőként próbálnak meg új sejteket növeszteni az idők során károsodott sejtek helyett a fülben.

Összetett szerves molekulák lehetnek a Pluto felszínén

Tudomány - 2011-12-27

Összetett szerves molekulák jelenlétére utaló nyomokat fedezett fel a Hubble űrteleszkóp a Pluto felszínén.A Pluto (régebben Plútó) törpebolygó, amelyet 2006. augusztus 24-ig a Naprendszer kilencedik, legkisebb bolygójaként tartottak számon. Jelenleg az Eris után a második legnagyobb törpebolygónak számít.

Nem finnyás, csak sok ízlelőbimbója van

Tudomány - 2011-12-27

Sok ember azért nem szereti a kelbimbót, mert túlságosan érzékenyek az ízlelőbimbói - idézte egy táplálkozástudományi szakember megállapítását a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk). Lisa Methven, a Readingi Egyetem munkatársa elmondta, hogy a keserű íz érzékelésére általában 25 típusú receptor található a nyelvünkön lévő ízlelőbimbókon.

A 2011-es év orvosi áttörései - Őssejtterápiák

Tudomány - 2011-12-26

Őssejtekkel végzett kezelések, génterápia, személyre szabott rákgyógyszerezés, bravúros műtétek és a gyógyászatban használható különleges eszközök jelezték az orvoslás fejlődését a 2011-es évben.   Az őssejtek a szervezet mestersejtjei, valamennyi sejt és szövet forrásai. Mivel képesek különböző sejttípusokat létrehozni, sokszorozódni és megújulni, felhasználásától az orvosok a legkülönfélébb betegségek és rendellenességek gyógyítását remélik, beleértve a rákot, a cukorbetegséget vagy a sérüléseket is.

Az európai mélytengeri neutrínóteleszkóp a második legnagyobb ember alkotta építmény lesz

Tudomány - 2011-12-23

Ha megépül az európai mélytengeri neutrínóteleszkóp (KM3NeT), a kínai nagy fal után a második legnagyobb ember alkotta építmény lesz.

A Földközi-tengerben  majd ezer méter mélységben épülő neutrinóteleszkópot tíz európai ország 40 kutatóintézetének együttműködésében hozzák létre. A létesítmény új eszközt kínál a világegyetem megismerésére - olvasható a  PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.

A világegyetem legkorábbi csillagai

Tudomány - 2011-12-21

Amerikai asztronómusok olyan csillagot fedeztek fel a Tejútrendszer déli csücskében, amely gyakorlatilag csak hidrogénből és héliumból áll, vagyis a világegyetem legkorábbi csillagjaihoz tartozik.Az ősrobbanás után az univerzumot kitöltő "anyag" csaknem kizárólag hidrogénből és héliumból állt. Később, a csillagokban lejátszódó fúziós reakciók alakították át ezeket a könnyű elemeket olyan "fémekké", amelyek napjainkban találhatók a világegyetemben.

Eddig sikeres a CHEMIKUT-projekt.

Tudomány - 2011-12-20

Ipari és nemzetközi kapcsolatok építésével folytatódhat a környezeti szennyezők lebontására szolgáló, a gyakorlatban is sikeresen alkalmazható kémiai és biológiai eljárások alapjainak kidolgozását célzó, mintegy 340 millió forintos pályázati forrásból megvalósult CHEMIKUT-projekt.

A pókok agyuk egy részét a lábaikban tárolják

Tudomány - 2011-12-19
Egy panamai kutatócsoport felfedezte, hogy a különösen apró pókok agyuk egyes részeit más testrészeikbe helyezik át, például az elülső lábakba.    Az apró fajok fő gondja, hogy bár szinte mindennek csökkenthető a mérete, az agysejteké nem. Ugyanakkor szükség van belőlük bizonyos mennyiségre az olyan összetett feladatok elvégzésére, mint amilyen egy pókháló készítése.

A koszorúér-betegség örökletes tényezői

Tudomány - 2011-12-17

Arcunknak, tulajdonságainknak vannak örökölt okai, de az elképesztő számú génből nehéz kihámozni, melyek alakítják a szép vonalú homlokot és melyek hajlamosítanak betegségekre. Mivel az iparilag fejlett országokban a legtöbb ember halálát szív-és érrendszeri betegségek okozzák, sokat kutatják, hogy ezekben a kórképekben mennyi szerepe lehet az öröklésnek.

A HPV-teszt korábban kimutatja a méhnyakrákot, mint a hagyományos sejtmintavétel

Tudomány - 2011-12-16

A méhnyakrák, illetve a kialakulására utaló jelek hamarabb és optimálisabban kimutathatók a harmincon felüli nőknél human papillomavírus (HPV)-teszttel, mint sejtmintavétellel - jelentették be holland tudósok.A HPV-teszt és a hagyományos Pap-teszt (azaz sejtmintavétel) együttes elvégzésével jóval korábban észlelni lehet a daganatos betegséghez vezető károsodásokat és ezzel sok méhnyakrákos eset kialakulását lehet megakadályozni.

Átadták a Gábor Dénes-díjakat

Tudomány - 2011-12-16

Öt akadémiai doktor és az MTA Atommagkutató Intézet igazgatóhelyettese is megkapta az idén a jelentős tudományos, műszaki-szellemi alkotás létrehozásáért és innovatív magatartásért járó Gábor Dénes-díjat. A hagyományoknak megfelelően az idén huszonharmadik alkalommal rendezett ünnepségen heten vehették át az egyes ipari ágazatokban, illetve az "egyéb" kategóriában, azaz az üzleti menedzsmentben, illetve az oktatásban végzett kiemelkedő munkájuk elismeréseként a Gábor Dénes-díjat.

Férfiassági zavarok kezelése szívgyógyászati módszerrel

Tudomány - 2011-12-14

A férfiak szexuális gondjaira a gyógyszeripar számos tablettát kidolgozott, de így is vannak, akiknek a gyógyszeres megoldás nem bizonyul megfelelő segítségnek. Vizsgálatok igazolták, hogy a kudarc hátterében hasonló érszűkület lehet, mint a szívinfarktus esetében, ezért az ér tágítása ugyanolyan kedvező eredménnyel járhat, mint a szívgyógyászatban.

Elkészült a Föld legmélyebb óceáni pontjának eddigi legrészletesebb térképe

Tudomány - 2011-12-10

- Elkészült a Föld eddig ismert legmélyebb óceáni pontjának, a délnyugat-csendes-óceáni Mariana-ároknak az eddigi legrészletesebb térképe. A kutatást New Hampshire-i Egyetem Parti- és Óceáni Térképészeti Központja (CCOM) vezette. A mérések szerint a 2500 kilométer hosszan futó árok legmélyebb pontjaként számon tartott Challenger (Kihívás) szakadék 10 944 méter mély, vagyis mélyebben nyúlik le a tengerszint alá, mint amennyire a 8839 métert is elérő Mount Everest (Csomolungma) a fölé magasodik.