Tudomány

Eredmények megjelenítése 1321-től 1340-ig 1664 találatból.

A neandervölgyi ember negyedmillió évvel ezelőtt használta a vörös okkert

Tudomány - 2012-01-28

- A neandervölgyi ember negyedmillió évvel ezelőtt már használta a vörös okkert, sok tízezer évvel korábban, mint eddig feltételezték - derítették ki a Leideni Egyetem kutatói, akik vizsgálataikat az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS-ban ismertették.A neandervölgyi embertől származó legkorábbi leletek a pleisztocén korban, 600 ezer és 350 ezer évvel ezelőtti időszakban jelentek meg. A Homo neanderthalensis Európában, valamint Közép- és Nyugat-Ázsia némely vidékén élt, s körülbelül harmincezer évvel ezelőtt ismeretlen okok miatt tűnt el a Föld színéről - olvasható a  PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.

Az alváshiány éhesebbé tehet

Tudomány - 2012-01-27

- A komoly alváshiánytól érzékenyebbek az emberek az ételek látványával szemben, éhesebbé teszi őket, mint amilyenek valójában - idézte amerikai kutatók megállapítását a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

  Vizsgálataikban tizenkét normál testsúlyú felnőtt férfi agyát szkennelték orvosi képalkotó berendezéssel, miközben az önkéntesek ételfotókat néztek. A tesztet normál éjszakai alvás és egy ébren töltött éjszaka után is elvégezték.

Tojástól gyógyulhatnak a porcsérültek - A két lábra állás "átka"

Tudomány - 2012-01-27

Az ember tulajdonképpen még mára sem heverte ki a két lábra állás fáradalmait. Számos egészségügyi problémánk vezethető vissza erre a kezet felszabadító, de más testrészeket az addiginál erősebben megterhelő változásra. A két lábra állás az alapvető oka számos ér- és ízületi betegségnek. Avagy láttak-e már súlyosan visszértágulatos vagy reumás kutyát?

Nanorészecskékkel erősíthetik a test vakcinákra adott immunválaszát

Tudomány - 2012-01-23

Nanokapszulákkal lehet erősíteni a szervezet vakcinákra adott immunválaszát - idézte amerikai anyagkutatók eredményét a BBC hírportálja (www.bbc.uk).

 

    A Duke Egyetem kutatói által kifejlesztett aprócska kapszulák a bőr sejtjeiből visznek üzenetet, hogy figyelmeztessenek a veszélyre. Egérkísérletek azt mutatták, hogy az egyébként halálos fertőzésekkel sikerült megküzdeniük azoknak az állatoknak, amelyek a vakcina részeként megkapták a nanorészecskéket is.

A prosztatarák protonsugárral való kezelése kevesebb mellékhatással jár

Tudomány - 2012-01-20

A bevett röntgenes besugárzás helyett szélesebb körben protonsugárral is gyógyítani lehetne amerikai tudósok szerint a férfiaknál leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedést, a prosztatarákot.Az American Society for Radiaton Oncology című tudományos folyóiratban megjelent - két vizsgálatról szóló - tanulmányból kiderül, a protonsugárral történő kezelés ugyanolyan sikeres, viszont lényegesen kevesebb mellékhatással jár.

A parazita bélférgek gyógyíthatnak is

Tudomány - 2012-01-19

Egyes parazita bélférgek hasznosak lehetnek a tüdőbetegségek, bizonyos autoimmun bélbetegségek és a sebek gyógyításában - állítják a Nature Medicine című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban amerikai kutatók.

 Bár a bélrendszer parazitái világszerte emberek milliárdjait fertőzik meg évente, több száz millió embert betegítve vagy ölve meg, úgy tűnik aktiválhatják is immunrendszerünket, így segíthetnek a sebek gyógyulásában és a gyulladás csökkentésében.

Szerkezeti változást okoz agyunkban, ha nem használjuk egyik karunkat

Tudomány - 2012-01-17

Mágneses képalkotó eljárással vizsgálták svájci kutatók, hogy mi történik agyunkban, amikor sérülés miatt egyik karunkat nem tudjuk használni - számolt be róla a LiveScience című ismeretterjesztő portál (www.livescience.com).

 A begipszelt vagy felkötött karú páciensek agyi szkenneléséből az derült ki, hogy a másik oldali agyterületek gyorsan ellensúlyozzák a kieső domináns végtagot, a közvetlenül hozzá köthető agyterületek mérete viszont csökken.

Az emberi szén-dioxid-kibocsátás miatt később jön a következő jégkorszak

Tudomány - 2012-01-09

Az emberi szén-dioxid-kibocsátás miatt később köszönt be a következő jégkorszak - idézte kutatók megállapítását a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

 

    Az előző jégkorszak körülbelül 11,5 ezer évvel ezelőtt ért véget, azt azonban nem tudni pontosan, hogy mikor számíthat az emberiség a következőre.

Az afrikai esőerdők jobban alkalmazkodnak az éghajlatváltozáshoz

Tudomány - 2012-01-09

Az afrikai trópusi erdők úgy tűnik, jobban alkalmazkodnak a jövőbeni éghajlatváltozáshoz, mint az Amazonas, vagy más vidékek esőerdei - jelentette ki egy nemzetközi tudományos konferencia résztvevői.

Afrikában az elmúlt négyezer évben számos éghajlati katasztrófát elviseltek a fafajok, tehát várhatóan boldogulnak majd az elkövetkezendőkkel is - következtettek a szakemberek.

Szuperharcos hangyákat hoztak létre kutatók

Tudomány - 2012-01-07

Szuperharcos hangyákat lehet létrehozni, ha "átprogramozzák" az egyébként békés rovarokat fejlődésük korai szakaszában - idézte egy nemzetközi kutatócsoport megállapítását a LiveScience című ismeretterjesztő portál (www.livescience.com).

A magzat nemének korai megállapítására fejlesztettek ki vértesztet

Tudomány - 2012-01-06

Már az első trimeszterben pontosan megállapítható a magzat neme egy új anyai vérteszt segítségével, amelyet dél-koreai kutatók fejlesztettek ki - számolt be róla a HealthDay című ismeretterjesztő portál (www.healthday.com).

 

    A vizsgálathoz több mint kétszáz várandós nőnél elemezték két enzim, a DYS14 és a GAPDH vérbeli koncentrációját.

Halhús és növényi rost együtt jobban csökkenti a bélrák veszélyét, mint külön-külön

Tudomány - 2012-01-05
- A halban lévő omega-3 zsírsavak és a gyümölcsben, zöldségekben található növényi rostok együttes hatására a vastagbél rosszindulatú daganatainak gyakorisága csökken - ismertették az Amerikai Rákkutató Intézet tudományos ülésén. Mind a hal, mind a rostos növényi táplálék csökkenti a a vastagbélrák kockázatát, arra nézve azonban eddig nem volt bizonyíték, hogy a együttes fogyasztásukkor a jótékony hatások összeadódnak-e.

Új polipfajt fedeztek fel az Antarktisz közelében

Tudomány - 2012-01-04

- Az Antarktiszhoz közel bizarr ökoszisztémát találtak a kutatók a tenger mélyén: a talajt jeti rákok tömege borította, ezen kívül feltehetően egy új polipfajt is sikerült lefényképezni egy távirányítású tengeralattjáróval.

Festék alakíthatja a napfényt elektromossággá

Tudomány - 2012-01-03

Titán-dioxidot és félvezető kadmium nanokristályokat tartalmaz az a festék, amely képes elektromossággá alakítani a napfényt - idézte amerikai kutatók eredményét a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

Selyem mikrotűkkel fájdalommentes lehet az injekció

Tudomány - 2012-01-03

Selyemfehérjéből olyan mikrotűrendszert hoztak létre amerikai kutatók, amely fájdalom nélkül juttatja a gyógyszereket a bőr alá - számolt be róla a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).

 

    A Tufts Egyetem mérnökei a hernyóselyem fő alkotórészének számító fehérje, a fibroin apró szálaiból készítették el a tűket, hogy azok fájdalom nélkül hatoljanak a bőrbe.

Új időszámítás az orvostudományban - A modern szívsebészet sikertörténete

Tudomány - 2012-01-02

   Eufórikus izgalommal értesült a világ a futótűzként terjedő szenzációról, miszerint egy Dél-afrikai sebész elvégezte az első sikeres szívtranszplantációt. Christian Barnardot 1967-ben elvégzett műtétje után szárnyára kapta a világhír.

 A szervátültetés gondolata nem volt új, hiszen már a 16. században is foglalkoztatta az emberiséget, de csak a 19. században került elérhető közelségbe gyakorlati megvalósítása, és végül a 20. század már megvalósult álomként könyvelhette el.

Több agyterületet érint a szklerózis multiplex az eddig ismertnél

Tudomány - 2011-12-30

Nagy teljesítményű agyi szkennerrel sikerült kimutatni, hogy a szklerózis multiplexben (SM) szenvedő páciensek agyában az eddig ismert léziókon kívül más agyterület is érintett, csökkent a thalamus mérete.A Texasi Egyetem houstoni egészségtudományi központjának kutatói szerint az agy tanulási, érzékelési és motoros funkciókat kontrolláló thalamus területe egyfajta "postahivatalként" funkcionál, az agy többi részébe juttatja el az információkat.

Utódaikért áldozzák fel magukat a darázspókok hímjei

Tudomány - 2011-12-29

Utódaik egészségéért áldozzák fel magukat a darázspókok (Argiope bruennichi) hímjei, amelyek közül sokakat párzás alatt, után falnak fel a "szerelmes" nőstények. A darázspókok "önfeláldozásáról" az Animal Behaviour januári számában jelenik meg tanulmány.

Őssejtekkel előznék meg az időskori hallásvesztést

Tudomány - 2011-12-29

- Az időskori hallásvesztés ellen felhasználható őssejtekkel kísérleteznek a világon elsőként brit kutatók - számolt be róla a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása (www.telegraph.co.uk).

 

    A Keele-i Egyetem munkatársai elsőként próbálnak meg új sejteket növeszteni az idők során károsodott sejtek helyett a fülben.

Összetett szerves molekulák lehetnek a Pluto felszínén

Tudomány - 2011-12-27

Összetett szerves molekulák jelenlétére utaló nyomokat fedezett fel a Hubble űrteleszkóp a Pluto felszínén.A Pluto (régebben Plútó) törpebolygó, amelyet 2006. augusztus 24-ig a Naprendszer kilencedik, legkisebb bolygójaként tartottak számon. Jelenleg az Eris után a második legnagyobb törpebolygónak számít.