Tudomány

Eredmények megjelenítése 1321-től 1340-ig 1628 találatból.

Doktorrá fogadom...

Tudomány - 2011-11-29

Doktori, habilitációs és díszdoktori címet, valamint díjakat és elismeréseket adtak át az egyetem doktor- és díszdoktoravató ünnepségén.95 jelölt vehette át az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács javaslata alapján a doktori fokozatot jelentő oklevelet november 26-án az Aulában. Az ünnepi tanácsülés egyben a Tudomány Hónapjának záróeseménye volt a Debreceni Egyetemen.

A legfiatalabb szupernóvát kapták lencsevégre

Tudomány - 2011-11-28

Felrobbanása után mindössze 14 nappal kapta lencsevégre a legfiatalabb szupernóvát egy nemzetközi kutatócsoport.

 A Földtől körülbelül 23 millió fényévnyire, az Örvény-galaxisban (Örvény-köd, M51) az univerzum egyik legbrutálisabb jelensége játszódott le. A szupernóva ugyanis egy Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, amely során a haláltusáját vívó égitest fényessége néhány hónapon keresztül egy átlagos galaxiséval vetekszik. A szupernóva-robbanás során a csillag ledobja a külső rétegét, amely a környezetét hidrogénnel, héliummal és nehezebb elemekkel telíti.

A szaturnuszi óriásvihar krónikája

Tudomány - 2011-11-27

A Szaturnusz északi féltekéjén csaknem egy éven át tomboló óriásvihar krónikájáról tudósított a Cassini űrszonda.Naprendszerünk második legnagyobb bolygójának légköre általában békés, ám harminc évenként, amikor a Szaturnusz északi féltekéje a legkisebb távolságra kerül a Naphoz, kitör az óriásvihar, amelyet Nagy Fehér Foltoknak (Great White Spot) neveznek. A mostani vihar a "menetrendhez" képest tíz évvel korábban tört ki.

Szén nanoszálakkal tettek "láthatatlanná" tárgyakat

Tudomány - 2011-11-25

A szén nanocsövek különleges képességeit felhasználva új alkalmazási területüket demonstrálták amerikai kutatók: háromdimenziós, térbeli tárgyakat egyszerű fekete lapként láttattak segítségükkel - számolt be az eredményről a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál (www.sciencedaily.com).

Hiányzó génkópiák is összefügghetnek az alacsony termettel

Tudomány - 2011-11-24

A testmagasság és a gének kapcsolatát vizsgálva arra a megállapításra jutottak amerikai kutatók, hogy bizonyos géneknél gyakrabban fordulnak elő kópiahiányok a legalacsonyabb gyerekek és felnőttek esetében - idézte a HealthDay című ismeretterjesztő portál.

Salvador Moncada professzor elismerése

Tudomány - 2011-11-24

Salvador Moncada professzor  és Paragh György egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) elnöke a Debreceni Egyetem Főépületének Aulájában.

"Tetten ért" madárevő dinoszaurusz

Tudomány - 2011-11-23

Korábbi őslénytani leletek alapján a paleontológusok már régóta feltételezték, hogy a dinoszauruszok alkalomadtán madarakkal is táplálkoztak, az első közvetlen bizonyítékotkínai kutatóknak sikerült meglelniük, akik egy mikroraptor "bendőjében" madár csontvázát fedezték fel.

Tíz fiatal kutató vehette át a Junior Prima Díjat

Tudomány - 2011-11-23

Tíz fiatal kutató vehette át az idén ötödik alkalommal odaítélt Junior Prima Díjat a magyar tudomány kategóriában. A Prima Primissima Díjhoz kapcsolódó elismerést a Magyar Tudományos Akadémián adták át, az ünnepségen Pálinkás József, az MTA elnöke, valamint Baranyay László, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB Zrt.) elnök-vezérigazgatója mondott köszöntött.

Új módszer az ellenálló baktériumok kicselezésére

Tudomány - 2011-11-22

Egyre nagyobb népegészségügyi probléma az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok terjedése, sőt olyan baktériumok is komoly gondot okoznak, amelyek elvileg érzékenyek ezekre a szerekre, ám tápanyaghiányos, "éhező" állapotban mégis rezisztenssé válnak. Amerikai kutatók most új módszert ajánlanak az ellenálló baktériumok kicselezésére.

Tudósok: GMO-növények is szolgálhatják az ellátásbiztonságot és országok felemelkedését

Tudomány - 2011-11-19

A mezőgazdaság egy Magyarországon tiltott formáját, a genetikailag módosított, úgynevezett GMO–növényekre alapozott agrárgazdaság fontosságát hangsúlyozták kutatók pénteken Budapesten a Tudomány Világfóruma (WSF) egy szekcióülésén. Brazil, dél-afrikai, német és amerikai tudósok kiemelték: a GMO nagyban hozzájárulhat az élelmiszerellátás biztonságához és országok felemelkedéséhez.

Útnak indulhat Magyarország első műholdja, a Masat-1

Tudomány - 2011-11-16

Magyarország első műholdja, a Masat-1 startlehetőséget kapott az Európai Űrügynökség (ESA) Vega hordozórakétájának első küldetésében, amely Kourou-ból indul 2012. január végén.

  A Masat-1, amelynek neve a magyar és a satellite szavakból származik, egy kisméretű, úgynevezett pikoszatellit.

Az "új fizika" lehetőségét vetíti előre a részecskebomlási "anomália"

Tudomány - 2011-11-16

Az "új fizika" lehetőségét vetíti előre az a részecskebomlási "anomália", amelyet az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjében (LHC) észleltek.Matthew Charles, az Oxfordi Egyetem fizikusa, az LHCb kísérlet részese arról számolt be Párizsban a HCP 2011 (A hadronütköztető fizikája) című konferencián, hogy az úgynevezett D-mezon szubatomi részecskék kissé másként bomlanak, mint antirészecskéik.

Tudósok a verespataki aranybánya megnyitása ellen

Tudomány - 2011-11-14

Egy Kolozsváron tartott nemzetközi tudományos konferencia résztvevői felszólították a román államot, hogy állítsa le a verespataki arany kibányászására irányuló jelenlegi munkálatokat, és készítsen olyan tervet, amely az örökségvédelmi, környezetvédelmi szempontoknak is, és a fenntartható fejlődés követelményeinek is megfelel.

Átadták a 2011-es Akadémiai Nívódíjakat

Tudomány - 2011-11-14

Az Akadémiai Kiadó tizennégy kiadványa - illetve szerzőik, szerkesztőik - részesültek az idén Akadémiai Nívódíjban; a kitüntetettek között van Hargittai István Széchenyi-díjas kémikus, tudománytörténész, aki a Teller című könyvéért részesült elismerésben.

 

    A nívódíjakat A magyar tudomány ünnepe rendezvénysorozat keretében hétfőn adták át Budapesten, az Akadémiai Könyvtár épületében.

A gabonarostok és a magvak csökkentik a bélrák kockázatát

Tudomány - 2011-11-11

Ételeink rosttartalmának növelése csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát - idézte brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

 A londoni Imperial College kutatói 25 korábbi tanulmány adatainak elemzésével úgy találták, hogy a napi rostbevitel 10 grammal való emelése 10 százalékkal csökkenti a bélrák kockázatát, ugyanakkor a gyümölcsökre és a zöldségekre ez a csökkentő hatás nem bizonyult érvényesnek.

Saját bőrsejtjeikkel gyógyulhatnak a jövőben rákbetegek

Tudomány - 2011-11-11

Bőrsejtekből kiindulva sikerült laboratóriumban létrehozni olyan immunsejteket, amelyek felhasználhatók a daganatos sejtek elleni harcban - ismertette oxfordi kutatók eredményét a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

 

    Az emberi test saját immunrendszere erejének felhasználása új utat nyithat a rák elleni küzdelemben.

Füves élőhelyek kutatása indul a Debreceni Egyetem és nemzeti parkok részvételével

Tudomány - 2011-11-10

A hazai biológiai és ökológiai kutatómunka hatékonyabbá tételére kutatóközpontot (Füves Élőhelyek Kutatóközpont) hoztak létre a Debreceni Egyetem (DE) két centruma, valamint a Hortobágyi-, a Bükki- és az Aggteleki Nemzeti Park csütörtökön megkötött együttműködésével.

A modern kor tudósai később érnek

Tudomány - 2011-11-08

A kreativitás csúcsa később mutatkozik meg a természettudományokban napjainkban, mint egy évszázaddal korábban - vélik Nobel-díjasok teljesítményének elemzése alapján amerikai kutatók. Einstein szerint a tudományhoz való igazán nagy hozzájárulását valaki vagy 30 éves koráig megteszi, vagy sohasem.

Kitüntetések a Magyar Tudomány Ünnepén

Tudomány - 2011-11-05

A Magyar Tudomány Ünnepe nyitóünnepségén hét kutató vehette át kimagasló tudományos munkájáért az Eötvös József-koszorút. A miskolci eseményen rajtuk kívül a magyar tudományos élet több kiválósága is magas elismerésben részesült oktatói, kutatói, illetve tudományszervező tevékenységéért.

A modern kor legjelentősebb fülészeti eljárása

Tudomány - 2011-11-04

Csodák márpedig vannak. És nemcsak a mesékben, hanem a való életben is. A rászorultaknak ilyen csoda a fülbe ültethető, beoperálható cochleáris implantátum, rövid megjelöléssel: Cl. Egy olyan készülékről van szó, melynek segítségével a siketek és súlyosan halláskárosultak számára kinyílhat a némaságba zárt világ, a csend nyomasztó korszaka helyett eljutnak hozzájuk az élet hangjai. És képesek lesznek a beszédre, a kommunikációra is.