Tudomány

Eredmények megjelenítése 1361-től 1380-ig 1625 találatból.

A tengeri sünök egész testfelületükkel látnak

Tudomány - 2011-09-13

A tengeri sünök egész testfelületükkel látnak - derítették ki svéd biológusok, akik eredményeiket az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Science) legújabb számában ismertették.

 

Az állatok többsége reagál a fényre, s igen kifinomult látórendszert fejlesztett ki, amellyel komplex képeket képes alkotni környezetükről.

Gyors újratölthető akkumulátor

Tudomány - 2011-09-11
A Novaccu Kft. a Kémiai áramforrásokat tervező, fejlesztő, gyártó és értékesítő Kft. tulajdonosa Vincze György, akinek már számos találmánya volt, most a járműipar részére készített egy akkumulátort és egy hidrogén generátort.

"Lopakodó" planétát fedezett fel a bolygóvadász Kepler-űrtávcső

Tudomány - 2011-09-11
A NASA Kepler-űrteleszkópját a Discovery-program keretében indították 2009. március 7-én. A Naprendszerünkön kívüli bolygók (exobolygók) után kutat úgynevezett tranzit-, vagy fedési módszerrel az égbolt egy előre kiválasztott területén: a csillagok fényének parányi elhalványulását regisztrálja, amelyet a napjuk körül keringő planéták okoznak áthaladásukkor.

Megtalálták, miért állnak ellen a kemoterápiának egyes tumorok

Tudomány - 2011-09-08

Kiterjeszthetik a rákellenes szerek használhatóságát, ha sikerül megelőzni a tumorok velük szembeni rezisztenciáját: ehhez találtak új lehetőségeket kutatók - idézte csütörtökön a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).

 Egy nemzetközi kutatócsoport a cetuximab elnevezésű rákellenes szert vizsgálta, amely egy, a tumornövekedésben szerepet játszó fehérjét céloz meg.

Őssejtekkel kezelhetik a kopaszodást

Tudomány - 2011-09-06

Megtalálták annak a jelzőanyagnak a forrását a Yale Egyetem kutatói, amely növekedésre készteti a hajat. Felfedezésük - reményeik szerint - a kopaszodás új kezelési módjához vezethet.A kutatók a bőr zsírrétegében azonosították az őssejteket, és egérkísérletekben megmutatták, hogy a sejtekből származó molekuláris jelek szükségesek voltak a szőrnövekedéshez - idézte a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál

Egyetlen molekulából áll a világ legkisebb villamosmotorja

Tudomány - 2011-09-06

Egyetlen molekulából áll a világ legkisebb villamosmotorja, amelyet az Egyesült Államokbeli Tuts Egyetem vegyészei hoztak létre.

A parányi motorról, amelynek mérete 1 nanométer (a méter milliárdod része) a Nature Nanotechnology online kiadásában jelent meg tanulmány. A korábbi legkisebb molekuláris motorok mérete meghaladta a 200 nanométert.

Föld-szerű bolygót fedeztek fel a Vitorla-csillagképben

Tudomány - 2011-09-05

A Földhöz hasonlatos bolygót fedeztek fel 36 fényévnyire a Vitorla-csillagképben: a planéta csillaga lakhatósági zónájában van, így folyékony víz lehet a felületén.A kutatók Lisa Kalteneggerrel, a Harvard Smithsonian asztrofizikai központ tudósával az élen olyan nagy pontosságú spektrográf, HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) segítségével végezték a kutatásokat, amellyel a Chilében működő Európai Déli Obszervatórium (ESO) 3,6 méter átmérőjű távcsövét szerelték fel.

A szívbetegség vidámsággal, zenével is gyógyítható

Tudomány - 2011-08-29

A nevetés, a jókedv és a kellemes muzsika hatékony megelőző kezelés a szívbajok ellen, a depresszió és a düh jelentős kockázat a szívroham megjelenése szempontjából - ez derült ki az Európai Szívgyógyászok Kongresszusának vasárnap Párizsban elhangzott előadásaiból.

Sétával töltött telefon

Tudomány - 2011-08-29

Hamarosan egy kis séta elég lehet egy mobiltelefon feltöltéséhez, mert amerikai kutatóknak sikerült megfelelő technológiát kifejleszteniük az emberi mozgásenergia árammá alakításához.

 

    A Wisconsin Egyetem gépészmérnöki karáé az érdem.

A halolaj javítja az agyműködést

Tudomány - 2011-08-24

A táplálékkiegészítőként használt halolaj az utóbbi időben igen népszerűvé vált, többnyire a szív-és érrendszeri betegségek megelőzése céljából, de szedték az Alzheimer-kór előrehaladásának lassítása végett is. Amerikai kutatók az Alzheimer-kór nemzetközi kongresszusán számoltak be az utóbbi területtel kapcsolatos biztató eredményekről.

Emberkéz alkotta zsír a szívroham ellen is véd

Tudomány - 2011-08-15

Hatásosan csökkenti a szívinfarktus utáni szívizom károsodást az a különleges zsíroldat, amelyet érbe adott táplálékként alkalmaztak eddig olyan betegek számára, akik természetes úton nem táplálkozhattak. Kaliforniai kutatók véletlen fölismerése jelentősen növelheti a szívroham utáni kezelés hatékonyságát.

Útban a rák személyre szabott gyógyítása felé

Tudomány - 2011-08-12

Szüts Dávid kutatásaiban főként azt vizsgálja, hogy a különböző genetikai elváltozások következtében kialakuló tumorsejtek milyen típusú kezelésre reagálnak a leginkább. A Lendület program egyik idei nyertesének kutatásai hozzájárulhatnak, hogy a jövőben az onkológusok a konkrét genetikai elváltozásnak megfelelő, leghatékonyabb kezelési formát választhassák ki.

Koromfekete bolygó található a Sárkány-csillagképben

Tudomány - 2011-08-12

Koromfekete bolygó található a Sárkány-csillagképben: a TrES-2b jelű, Jupiter-méretű gázóriás a ráeső napfénynek alig egy százalékát tükrözi vissza.

 A kutatásról a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society legújabb számában jelentették meg tanulmányukat amerikai csillagászok

A szénhidrátban szegény étrendtől az arcbőr is megszépülhet

Tudomány - 2011-08-11

A szénhidrátokban szegény étrend nemcsak karcsúsít, egy amerikai szakember szerint az arcbőrt is tisztíthatja.

 

    A WebMD News egészségügyi hírportál szerint a szénhidrátok étrendbeli korlátozásával kitisztulhat a pattanásos arcbőr. Az acnés arcbőrt ugyanis a vér kiugróan magas inzulinszintje is okozhatja: ha csökken a vércukorszint, az hatással lehet a pattanásos bőrért felelős hormonrendszerre.

Megtalálták az ujjlenyomat hiányát okozó mutációt

Tudomány - 2011-08-10

Azonosították izraeli kutatók azt a rendkívül ritka génhibát, amely az ujjlenyomat hiányát okozza.

 A Tel Aviv Sourasky Medical Center kutatói egy olyan svájci család tagjainak DNS-ét elemezték, amelyben gyakran előfordul a rendellenesség. Az ujjlenyomat-nélküliséggel a SMARCAD1 gént sikerült összefüggésbe hozni, annak működését azonban továbbra is homály fedi - közölte a BBC hírportálja.

Észak-Amerika és az Antarktisz összekapcsolódott egymilliárd évvel ezelőtt

Tudomány - 2011-08-10

Egy nemzetközi kutatócsoport az eddigi legszilárdabb bizonyítékokat találta arra nézve, hogy 1,1 milliárd évvel ezelőtt Észak-Amerika bizonyos részei a Rodinia szuperkontinensen keresztül összekapcsolódtak az Antarktisszal.

Újabb influenza ellenanyagot találtak

Tudomány - 2011-08-10

Amerikai kutatók olyan influenza elleni antitestet fedeztek fel, amely legalább harminc influenza vírustörzs ellen hatásos.

 A vírus ellen széles körben ható, CH65 jelű ellenanyag az influenza vírus felszínén lévő egyik fehérjéhez a hemagglutininhoz tapad. Ez a fehérje - melyet a H-betű jelez a tipizálásnál - évről évre megváltozik mutáció miatt, ezért alkalmazkodva a vírus változásaihoz, minden szezonra új vakcinát kell kifejleszteniük a szakembereknek.

Védőoltás szívinfarktus ellen?

Tudomány - 2011-08-08

Évszázadok óta ismert, hogy az érelmeszesedés különleges gyulladás az érrendszerben és arra is voltak adatok, hogy az olyan heveny gyulladással járó fertőzések, mint az influenza ugyancsak szerepet játszhatnak ebben a folyamatban. Érthető, hogy a kutatókat érdekelte: az influenza ellen kifejlesztett és hatásos oltás csökkenti-e a szívinfarktus esélyét vagy szövődményeinek kockázatát.

Áttörés a szkizofrénia genetikai hátterének megértésében

Tudomány - 2011-08-08

A szkizofréniás esetek legalább felénél megtalálhatóak azok a génváltozatok, melyekről a Nature Genetics című szakfolyóiratban vasárnap számoltak be amerikai kutatók.

 A negyven különböző génen fellelt génmutációk a kutatók szerint megmagyarázhatják, hogy miért gyakori a szkizofrénia előfordulása világszerte, a betegség ugyanis minden századik embert érint valamikor élete során. A szkizofréniások mintegy tizedénél valamelyik szülő is érintett.

Oxigénmolekulákat mutatott ki a világűrben a Herschel űrteleszkóp

Tudomány - 2011-08-03

Első ízben sikerült vitathatatlanul kimutatni oxigénmolekulákat a világűrben az Európai Űrügynökség (ESA) infravörös tartományban működő Herschel csillagászati műholdjának köszönhetően.A felfedezésről az Astrophysical Journal legújabb számában jelent meg tanulmány.