Tudomány

Eredmények megjelenítése 1381-től 1400-ig 1653 találatból.

Orvosi Nobel-díj a veleszületett és szerzett immunrendszer kapcsolatának kutatásáért

Tudomány - 2011-10-04

A 2011-es orvosi-élettani Nobel-díjat fele részben Bruce A. Beutler és Jules A. Hoffmann kapták, az úgynevezett természetes vagy veleszületett immunrendszer kutatásáért. A díj másik felét Ralph M. Steinman kapta a dendritikus sejtekkel kapcsolatos felfedezéseiért, ám a kanadai kutató már nem érte meg a kitüntetést, ugyanis három nappal a díj kihirdetése előtt, szeptember 30-án elhunyt.

Nobel-díj - Falus András akadémikus: óriási előrelépés az immunitás megértésében

Tudomány - 2011-10-03

Óriási előrelépést jelent az idei orvosi-élettani Nobel-díjasok munkássága a veleszületett és szerzett immunitás megértésében - hangsúlyozta Falus András akadémikus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója annak kapcsán, hogy az amerikai Bruce Beutler és a luxemburgi születésű Jules Hoffmann a veleszületett immunitással kapcsolatos kutatásokért, a kanadai Ralph Steiumann pedig a szerzett immunitásban főszerepet játszó dendritikus sejtek felfedezéséért kapta a legmagasabb tudományos elismerést.

Megmutatják eredeti színeiket a megkövült bogarak

Tudomány - 2011-10-02

Még a több millió éves megkövült bogarak is megtartják irizáló színüket, bár a színjátszó árnyalat kissé megváltozik az eredetihez képest - idézte amerikai és brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja.

 Maria McNamara, a Yale Egyetem kutatója elektronmikroszkópos vizsgálatai során úgy találta, hogy az ősi bogarak eredetileg kék színárnyalata például zöldessé válik az idők során egy kémiai változás miatt lejátszódó "vöröseltolódás" következtében.

Biomérnöki Tanszék a Debreceni Egyetemen.

Tudomány - 2011-09-28

Két hónappal ezelőtt alakult meg a Természettudományi és Technológiai Kar, egyben

a Debreceni Egyetem legfiatalabb tanszéke, a Biomérnöki Tanszék. Ennek oka, hogy

örvendetesen megnőtt az igény a biomérnök képzés iránt. Sokáig csupán a fővárosban,

a Budapesti Műszaki Egyetemen indult ez a szak, a BME egyik legsikeresebb, legjobb

elhelyezkedési mutatókkal rendelkező képzése.

Immun- és anyagcsere betegségek génterápiás gyógyítása

Tudomány - 2011-09-27

Immun és anyagcsere betegségben szenvedők  gyógyulását teszi lehetővé az a kutatási tevékenység, amely a 2009. július 1-én indult „Őssejt és génterápiás kutatóközpont létrehozása a Debreceni Egyetemen” című kutatási projekt keretében valósul meg, majd 778 millió forintos támogatással.

Végnapjait éli a Tevatron részecskegyorsító

Tudomány - 2011-09-27

Végnapjait éli az amerikai Fermilab részecskegyorsítója, a Tevatron, amelyet pénteken állítanak le.

 A CERN nagy hadronütköztetőjének 2008-as üzembe helyezéséig a Tevatron volt a világ legnagyobb energiájú részecskegyorsítója. 1983-ban helyezték üzembe Chicago közelében a 6,4 kilométer kerületű gyűrűt, a benne folyó kísérletek az ősrobbanás utáni állapotokat voltak hivatottak újrateremteni

Szívrohamra figyelmeztet a szemhéjon lévő elváltozás

Tudomány - 2011-09-16

A szemhéjon megjelenő sárgás zsírfelhalmozódás a szívroham és más érrendszeri betegségek megemelkedett kockázatának jele lehet - idézte pénteken dán kutatók megfigyelését a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).

A B-vitamin lassítja az időskori elbutulást

Tudomány - 2011-09-15

A nagy dózisban, naponta szedett B-vitaminok jelentősen lassítják idős embereknél az elbutulást, csökkentik az agyzsugorodást, sőt az Alzheimer-kór ellen is bizonyos védelmet nyújtanak - idézte brit kutatók megállapítását a The Daily Telegraph brit napilap hírportálja (http://www.telegraph.co.uk).

A tengeri sünök egész testfelületükkel látnak

Tudomány - 2011-09-13

A tengeri sünök egész testfelületükkel látnak - derítették ki svéd biológusok, akik eredményeiket az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Science) legújabb számában ismertették.

 

Az állatok többsége reagál a fényre, s igen kifinomult látórendszert fejlesztett ki, amellyel komplex képeket képes alkotni környezetükről.

Gyors újratölthető akkumulátor

Tudomány - 2011-09-11
A Novaccu Kft. a Kémiai áramforrásokat tervező, fejlesztő, gyártó és értékesítő Kft. tulajdonosa Vincze György, akinek már számos találmánya volt, most a járműipar részére készített egy akkumulátort és egy hidrogén generátort.

"Lopakodó" planétát fedezett fel a bolygóvadász Kepler-űrtávcső

Tudomány - 2011-09-11
A NASA Kepler-űrteleszkópját a Discovery-program keretében indították 2009. március 7-én. A Naprendszerünkön kívüli bolygók (exobolygók) után kutat úgynevezett tranzit-, vagy fedési módszerrel az égbolt egy előre kiválasztott területén: a csillagok fényének parányi elhalványulását regisztrálja, amelyet a napjuk körül keringő planéták okoznak áthaladásukkor.

Megtalálták, miért állnak ellen a kemoterápiának egyes tumorok

Tudomány - 2011-09-08

Kiterjeszthetik a rákellenes szerek használhatóságát, ha sikerül megelőzni a tumorok velük szembeni rezisztenciáját: ehhez találtak új lehetőségeket kutatók - idézte csütörtökön a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).

 Egy nemzetközi kutatócsoport a cetuximab elnevezésű rákellenes szert vizsgálta, amely egy, a tumornövekedésben szerepet játszó fehérjét céloz meg.

Őssejtekkel kezelhetik a kopaszodást

Tudomány - 2011-09-06

Megtalálták annak a jelzőanyagnak a forrását a Yale Egyetem kutatói, amely növekedésre készteti a hajat. Felfedezésük - reményeik szerint - a kopaszodás új kezelési módjához vezethet.A kutatók a bőr zsírrétegében azonosították az őssejteket, és egérkísérletekben megmutatták, hogy a sejtekből származó molekuláris jelek szükségesek voltak a szőrnövekedéshez - idézte a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál

Egyetlen molekulából áll a világ legkisebb villamosmotorja

Tudomány - 2011-09-06

Egyetlen molekulából áll a világ legkisebb villamosmotorja, amelyet az Egyesült Államokbeli Tuts Egyetem vegyészei hoztak létre.

A parányi motorról, amelynek mérete 1 nanométer (a méter milliárdod része) a Nature Nanotechnology online kiadásában jelent meg tanulmány. A korábbi legkisebb molekuláris motorok mérete meghaladta a 200 nanométert.

Föld-szerű bolygót fedeztek fel a Vitorla-csillagképben

Tudomány - 2011-09-05

A Földhöz hasonlatos bolygót fedeztek fel 36 fényévnyire a Vitorla-csillagképben: a planéta csillaga lakhatósági zónájában van, így folyékony víz lehet a felületén.A kutatók Lisa Kalteneggerrel, a Harvard Smithsonian asztrofizikai központ tudósával az élen olyan nagy pontosságú spektrográf, HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) segítségével végezték a kutatásokat, amellyel a Chilében működő Európai Déli Obszervatórium (ESO) 3,6 méter átmérőjű távcsövét szerelték fel.

A szívbetegség vidámsággal, zenével is gyógyítható

Tudomány - 2011-08-29

A nevetés, a jókedv és a kellemes muzsika hatékony megelőző kezelés a szívbajok ellen, a depresszió és a düh jelentős kockázat a szívroham megjelenése szempontjából - ez derült ki az Európai Szívgyógyászok Kongresszusának vasárnap Párizsban elhangzott előadásaiból.

Sétával töltött telefon

Tudomány - 2011-08-29

Hamarosan egy kis séta elég lehet egy mobiltelefon feltöltéséhez, mert amerikai kutatóknak sikerült megfelelő technológiát kifejleszteniük az emberi mozgásenergia árammá alakításához.

 

    A Wisconsin Egyetem gépészmérnöki karáé az érdem.

A halolaj javítja az agyműködést

Tudomány - 2011-08-24

A táplálékkiegészítőként használt halolaj az utóbbi időben igen népszerűvé vált, többnyire a szív-és érrendszeri betegségek megelőzése céljából, de szedték az Alzheimer-kór előrehaladásának lassítása végett is. Amerikai kutatók az Alzheimer-kór nemzetközi kongresszusán számoltak be az utóbbi területtel kapcsolatos biztató eredményekről.

Emberkéz alkotta zsír a szívroham ellen is véd

Tudomány - 2011-08-15

Hatásosan csökkenti a szívinfarktus utáni szívizom károsodást az a különleges zsíroldat, amelyet érbe adott táplálékként alkalmaztak eddig olyan betegek számára, akik természetes úton nem táplálkozhattak. Kaliforniai kutatók véletlen fölismerése jelentősen növelheti a szívroham utáni kezelés hatékonyságát.

Útban a rák személyre szabott gyógyítása felé

Tudomány - 2011-08-12

Szüts Dávid kutatásaiban főként azt vizsgálja, hogy a különböző genetikai elváltozások következtében kialakuló tumorsejtek milyen típusú kezelésre reagálnak a leginkább. A Lendület program egyik idei nyertesének kutatásai hozzájárulhatnak, hogy a jövőben az onkológusok a konkrét genetikai elváltozásnak megfelelő, leghatékonyabb kezelési formát választhassák ki.