A 2011-es orvosi-élettani Nobel-díjat fele részben Bruce A. Beutler és Jules A. Hoffmann kapták, az úgynevezett természetes vagy veleszületett immunrendszer kutatásáért. A díj másik felét Ralph M. Steinman kapta a dendritikus sejtekkel kapcsolatos felfedezéseiért, ám a kanadai kutató már nem érte meg a kitüntetést, ugyanis három nappal a díj kihirdetése előtt, szeptember 30-án elhunyt.
Óriási előrelépést jelent az idei orvosi-élettani Nobel-díjasok munkássága a veleszületett és szerzett immunitás megértésében - hangsúlyozta Falus András akadémikus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója annak kapcsán, hogy az amerikai Bruce Beutler és a luxemburgi születésű Jules Hoffmann a veleszületett immunitással kapcsolatos kutatásokért, a kanadai Ralph Steiumann pedig a szerzett immunitásban főszerepet játszó dendritikus sejtek felfedezéséért kapta a legmagasabb tudományos elismerést.
Még a több millió éves megkövült bogarak is megtartják irizáló színüket, bár a színjátszó árnyalat kissé megváltozik az eredetihez képest - idézte amerikai és brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja.
Maria McNamara, a Yale Egyetem kutatója elektronmikroszkópos vizsgálatai során úgy találta, hogy az ősi bogarak eredetileg kék színárnyalata például zöldessé válik az idők során egy kémiai változás miatt lejátszódó "vöröseltolódás" következtében.
Két hónappal ezelőtt alakult meg a Természettudományi és Technológiai Kar, egyben
a Debreceni Egyetem legfiatalabb tanszéke, a Biomérnöki Tanszék. Ennek oka, hogy
örvendetesen megnőtt az igény a biomérnök képzés iránt. Sokáig csupán a fővárosban,
a Budapesti Műszaki Egyetemen indult ez a szak, a BME egyik legsikeresebb, legjobb
elhelyezkedési mutatókkal rendelkező képzése.
Immun és anyagcsere betegségben szenvedők gyógyulását teszi lehetővé az a kutatási tevékenység, amely a 2009. július 1-én indult „Őssejt és génterápiás kutatóközpont létrehozása a Debreceni Egyetemen” című kutatási projekt keretében valósul meg, majd 778 millió forintos támogatással.
Végnapjait éli az amerikai Fermilab részecskegyorsítója, a Tevatron, amelyet pénteken állítanak le.
A CERN nagy hadronütköztetőjének 2008-as üzembe helyezéséig a Tevatron volt a világ legnagyobb energiájú részecskegyorsítója. 1983-ban helyezték üzembe Chicago közelében a 6,4 kilométer kerületű gyűrűt, a benne folyó kísérletek az ősrobbanás utáni állapotokat voltak hivatottak újrateremteni
A szemhéjon megjelenő sárgás zsírfelhalmozódás a szívroham és más érrendszeri betegségek megemelkedett kockázatának jele lehet - idézte pénteken dán kutatók megfigyelését a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).
A nagy dózisban, naponta szedett B-vitaminok jelentősen lassítják idős embereknél az elbutulást, csökkentik az agyzsugorodást, sőt az Alzheimer-kór ellen is bizonyos védelmet nyújtanak - idézte brit kutatók megállapítását a The Daily Telegraph brit napilap hírportálja (http://www.telegraph.co.uk).
A tengeri sünök egész testfelületükkel látnak - derítették ki svéd biológusok, akik eredményeiket az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Science) legújabb számában ismertették.
Az állatok többsége reagál a fényre, s igen kifinomult látórendszert fejlesztett ki, amellyel komplex képeket képes alkotni környezetükről.
Kiterjeszthetik a rákellenes szerek használhatóságát, ha sikerül megelőzni a tumorok velük szembeni rezisztenciáját: ehhez találtak új lehetőségeket kutatók - idézte csütörtökön a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).
Egy nemzetközi kutatócsoport a cetuximab elnevezésű rákellenes szert vizsgálta, amely egy, a tumornövekedésben szerepet játszó fehérjét céloz meg.
Megtalálták annak a jelzőanyagnak a forrását a Yale Egyetem kutatói, amely növekedésre készteti a hajat. Felfedezésük - reményeik szerint - a kopaszodás új kezelési módjához vezethet.A kutatók a bőr zsírrétegében azonosították az őssejteket, és egérkísérletekben megmutatták, hogy a sejtekből származó molekuláris jelek szükségesek voltak a szőrnövekedéshez - idézte a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál
Egyetlen molekulából áll a világ legkisebb villamosmotorja, amelyet az Egyesült Államokbeli Tuts Egyetem vegyészei hoztak létre.
A parányi motorról, amelynek mérete 1 nanométer (a méter milliárdod része) a Nature Nanotechnology online kiadásában jelent meg tanulmány. A korábbi legkisebb molekuláris motorok mérete meghaladta a 200 nanométert.
A Földhöz hasonlatos bolygót fedeztek fel 36 fényévnyire a Vitorla-csillagképben: a planéta csillaga lakhatósági zónájában van, így folyékony víz lehet a felületén.A kutatók Lisa Kalteneggerrel, a Harvard Smithsonian asztrofizikai központ tudósával az élen olyan nagy pontosságú spektrográf, HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) segítségével végezték a kutatásokat, amellyel a Chilében működő Európai Déli Obszervatórium (ESO) 3,6 méter átmérőjű távcsövét szerelték fel.
A nevetés, a jókedv és a kellemes muzsika hatékony megelőző kezelés a szívbajok ellen, a depresszió és a düh jelentős kockázat a szívroham megjelenése szempontjából - ez derült ki az Európai Szívgyógyászok Kongresszusának vasárnap Párizsban elhangzott előadásaiból.
Hamarosan egy kis séta elég lehet egy mobiltelefon feltöltéséhez, mert amerikai kutatóknak sikerült megfelelő technológiát kifejleszteniük az emberi mozgásenergia árammá alakításához.
A Wisconsin Egyetem gépészmérnöki karáé az érdem.
A táplálékkiegészítőként használt halolaj az utóbbi időben igen népszerűvé vált, többnyire a szív-és érrendszeri betegségek megelőzése céljából, de szedték az Alzheimer-kór előrehaladásának lassítása végett is. Amerikai kutatók az Alzheimer-kór nemzetközi kongresszusán számoltak be az utóbbi területtel kapcsolatos biztató eredményekről.
Hatásosan csökkenti a szívinfarktus utáni szívizom károsodást az a különleges zsíroldat, amelyet érbe adott táplálékként alkalmaztak eddig olyan betegek számára, akik természetes úton nem táplálkozhattak. Kaliforniai kutatók véletlen fölismerése jelentősen növelheti a szívroham utáni kezelés hatékonyságát.
Szüts Dávid kutatásaiban főként azt vizsgálja, hogy a különböző genetikai elváltozások következtében kialakuló tumorsejtek milyen típusú kezelésre reagálnak a leginkább. A Lendület program egyik idei nyertesének kutatásai hozzájárulhatnak, hogy a jövőben az onkológusok a konkrét genetikai elváltozásnak megfelelő, leghatékonyabb kezelési formát választhassák ki.