Tudomány

Eredmények megjelenítése 1421-től 1440-ig 1664 találatból.

A rovarok "Frankensteinjét" találták meg Brazíliában

Tudomány - 2011-07-27

A rovarok "Frankensteinjét" tárták fel Brazíliában német kutatók, akik felfedezésükről az Insect Systematic and Evolution című folyóirat különszámában számoltak be.

 A fura szerzet 120 millió éve, a kora kréta időszakban élt. A két felnőtt egyed, valamint harminc lárva megkövesedett maradványai a brazíliai Crato-formációból kerültek elő.

Új békafajt fedeztek fel Ausztráliában

Tudomány - 2011-07-27

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem, valamint a Nyugat-ausztrál Múzeum kutatói az ötödik kontinens sivatagos térségében, a Pilbana régióban végezték kutatásaikat - olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.

DNS-elemzéssel leplezték le diákok a teafüvek titkos összetevőit

Tudomány - 2011-07-26

- Három New York-i középiskolás szorgalmi feladatként teafüvek összetételét elemezte DNS-vizsgálatokkal, melyek nem várt alkotórészek jelenlétét is bizonyították.Az ifjú kutatók eredményeiket a Nature tudományos magazinban ismertették.

    Catherine Gamble, Rohan Kirpekar és Grace Young összesen 146 féle teát vizsgált meg, melyeknek körülbelül fele teafűből készült, másik fele pedig gyógynövényekből.

Pókhálóban "vergődő" fényes csillagokat kapott lencsevégre a Spitzer-űrteleszkóp

Tudomány - 2011-07-21

Pókhálóban "vergődő" fényes csillagokat kapott lencsevégre a NASA infravörös tartományban működő csillagászati műholdja.

 A "pókháló" a Tejútrendszerünk és egy szomszédos, IC 342 katalógusjelű spirálgalaxis között lévő porkorong, amelyen csupán a Spitzer infravörös "szeme" képes áthatolni - olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.

Civilizációs betegségek génszabályozását tárják fel nemzetközi együttműködésben

Tudomány - 2011-07-20

Civilizációs betegségek génszabályozásának feltárását célozza az az uniós támogatással megvalósuló nemzetközi projekt, amelyben biológusok, orvosok, informatikusok és matematikusok vesznek részt: az első eredményekről a szerdán délutáni kezdéssel meghirdetett budapesti workshopon számolnak be a szakemberek.

Az őssejtek tenyésztésére alkalmasabb új műanyagfelszínt hoztak létre

Tudomány - 2011-07-18

Egy újonnan kifejlesztett műanyagfelszín segítségével áthidalhatják a tudósok azokat a nehézségeket, amelyek a felnőtt őssejtek tenyésztésekor jelentkeznek - adta hírül a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).

A kivándorló ősemberek még sokáig kapcsolatban maradtak Afrikával

Tudomány - 2011-07-18

A modern ember a jelenleg elfogadott álláspont szerint mintegy 60 000 évvel ezelőtt kezdte el a fekete földrészről kirajzva meghódítani a világot, afrikai fajtársaival azonban még legalább húszezer évig fenntartotta a kapcsolatot - derült ki három kontinens populációinak genetikai összehasonlításából.

A madárpók dupla szívverését MRI-vel fedezték fel

Tudomány - 2011-07-14

Az orvosi képalkotó berendezésként ismert MRI készülékkel vizsgálták brit biológusok a madárpók belső szerveit, az eredményről eddig példa nélkül álló képeket és videót is készítettek - adta hírül a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál (http://www.sciencedaily.com).

KPMG: atomenergia lehet a megoldás

Tudomány - 2011-07-13

A fukusimai atomerőmű katasztrófájának hatására ugyan visszavontak néhány nukleáris programot, ennek ellenére az atom továbbra is jelentős szerepet játszik a világ energiatermelésében. Jelenleg ez az egyetlen olyan költséghatékony alternatíva a szénnel, a gázzal, illetve az olajjal szemben, amely maradéktalanul megvalósítható - véli a KPMG globális energetikával foglalkozó intézete.

Új anyag a csontpótlásban - Aerogél

Tudomány - 2011-07-11
- Ortopéd sebészek gyakran szembesülnek olyan problémával, hogy egy csont szilánkosra törik, és egy-két apró csontdarabka nem illeszthető a helyére. Magyarán: folytonossági hiány keletkezik a csontban. Ha ez így maradna, veszélyeztetné a gyógyulást, és csökkentené a csont teherbíró képességét.

Arany nanorészecskék segíthetik a májrák korai fölismerését

Tudomány - 2011-07-10

Világszerte évente félmillió embernél fedeznek fel májrákot és ezeknek a többsége fél éven belül halott. Arany nanorészecskéken alapuló technikával új lehetőség nyílik arra, hogy a rosszindulatú daganat diagnózisa már akkor kiderülhet, amikor még lehet rajta segíteni.

Magyar professzor a világ legjobbjai között

Tudomány - 2011-07-01

A Circulation: European Perspectives tudományos folyóirat 2011 májusában Dr. Nagy László akadémikus tudományos tevékenységére hívta fel a nemzetközi szakmai közönség figyelmét, s a cikkben részletesen beszámol a professzor kiemelkedő munkája elismeréseként kapott Kiválósági Díjáról.

A professzor találmánya

Tudomány - 2011-06-29

Ortopédiai betegek műtét utáni rehabilitációját segíti az a gyógyászati segédeszköz, amelyet pályázati forrásból, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Ortopédiai Klinika igazgatójának licence-e alapján valósít meg a Metalelektro Méréstechnika Kft. A tervek szerint hazai és külföldi tesztek elvégzése után a vállalkozás 2013 végén hozza fogalomba a segédeszközt, amelyet részben Debrecenben gyártanának.

 Nobel-díjas kutatók és magyar tudósok közös állásfoglalása az Akadémián

Tudomány - 2011-06-24

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének meghívására ismét Budapestre látogatott a Tudomány Világfórumának (WSF) Nobel-díjas tudósokból és nemzetközi szervezetek vezető tisztségviselőiből álló Irányító Testülete. Az Akadémia székházában tartott tanácskozáson bejelentették: eddig 380 tudós és tudománypolitikával foglalkozó döntéshozó jelezte, hogy 2011 novemberében részt vesz az új tudományos nagyhatalmakat, új tudományágakat és kutatási területeket középpontba állító találkozón.

A kutatástámogatás huszonöt éve

Tudomány - 2011-06-24

Az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) szerepe megkerülhetetlen a hazai felfedező kutatások finanszírozásban – mutatott rá az MTA elnöke a program fennállásának 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi ülésen. Bár az OTKA forrásai az elmúlt években jelentősen csökkentek, a nemzeti erőforrás miniszter a támogatás növelésére tett ígéretet a tudomány képviselőinek.

"Éber" és "aluszékony" galaxisokat különböztettek meg a csillagászok

Tudomány - 2011-06-23

A galaxisokra két "tudatállapot" jellemző, a csillagvárosok vagy "éberek", vagy "aluszékonyak" - derítették ki amerikai asztronómusok, akik a kutatásaik eredményét az Astrophysical Journal legújabb számában ismertették.

Akár több száz évig is élhetünk

Tudomány - 2011-06-12

Akár több száz évig élhet az ember jó néhány évszázad múlva egyes kutatók feltételezése szerint - mondta Ungvári Zoltán, az Oklahomai Egyetem docense  Pécsen az MTI-nek.

 Az Egyesült Államokban élő magyar kutatóorvos Koller Ákos professzor, a Pécsi Tudományegyetem Kórélettani és Gerontológiai Intézete vezetőjének meghívására érkezett a baranyai megyeszékhelyre, a Magyar Élettani Társaság idei vándorgyűlésére

600 ezer éves mamutcsontból sikerült fehérjét kivonni

Tudomány - 2011-06-09

Brit kutatók sikeresen vonta ki fehérjét egy 600 ezer éves mamut csontjaiból, lehetővé téve ezzel az ősi kövületek azonosítását.

 A régészek ultra nagyfelbontású tömegspektrométerrel a norfolki sziklákban 1990-ben fellelt sztyeppei mamut csontvázából csaknem teljes kollagénláncot azonosítottak. A 85 százalékban fennmaradt csontvázat, amely a faj világszerte legteljesebb maradványának számít, a norwichi régészeti és múzeumi szakszolgálat őrzi.

Megújult a Debreceni Egyetem kémiai intézetének kísérleti üzeme

Tudomány - 2011-06-07

Teljesen megújult mintegy 215 millió forintos pályázati forrásból a Debreceni Egyetemen (DE) a természettudományi és technológiai kar kémiai intézetének kísérleti üzeme; a beruházást hétfőn adta át Fábián István rektor.

 A vegyészprofesszor közlése szerint a rekonstrukció során több mint 113 millió forintból újították fel az épületet, emellett 101 millió forintot meghaladó összeget fordítottak gép- és műszerbeszerzésre.

Illúzió vagy valós lehetőség az őssejt kezelésben

Tudomány - 2011-06-03

Az etikai viták kereszttüzében álló őssejt kutatások és kezelések ígéretes lehetőséget hordoznak a ma még gyógyíthatatlan betegségek leküzdésében, de csak a további vizsgálatok vezethetnek el a valódi lehetőségek megismeréséhez - hangzott el a Magyar Tudományos Akadémián az Őssejtek az orvosi kutatásban és terápiában című nemzetközi konferencián.