Tudomány

Eredmények megjelenítése 1421-től 1440-ig 1653 találatból.

Magyar professzor a világ legjobbjai között

Tudomány - 2011-07-01

A Circulation: European Perspectives tudományos folyóirat 2011 májusában Dr. Nagy László akadémikus tudományos tevékenységére hívta fel a nemzetközi szakmai közönség figyelmét, s a cikkben részletesen beszámol a professzor kiemelkedő munkája elismeréseként kapott Kiválósági Díjáról.

A professzor találmánya

Tudomány - 2011-06-29

Ortopédiai betegek műtét utáni rehabilitációját segíti az a gyógyászati segédeszköz, amelyet pályázati forrásból, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Ortopédiai Klinika igazgatójának licence-e alapján valósít meg a Metalelektro Méréstechnika Kft. A tervek szerint hazai és külföldi tesztek elvégzése után a vállalkozás 2013 végén hozza fogalomba a segédeszközt, amelyet részben Debrecenben gyártanának.

 Nobel-díjas kutatók és magyar tudósok közös állásfoglalása az Akadémián

Tudomány - 2011-06-24

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének meghívására ismét Budapestre látogatott a Tudomány Világfórumának (WSF) Nobel-díjas tudósokból és nemzetközi szervezetek vezető tisztségviselőiből álló Irányító Testülete. Az Akadémia székházában tartott tanácskozáson bejelentették: eddig 380 tudós és tudománypolitikával foglalkozó döntéshozó jelezte, hogy 2011 novemberében részt vesz az új tudományos nagyhatalmakat, új tudományágakat és kutatási területeket középpontba állító találkozón.

A kutatástámogatás huszonöt éve

Tudomány - 2011-06-24

Az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) szerepe megkerülhetetlen a hazai felfedező kutatások finanszírozásban – mutatott rá az MTA elnöke a program fennállásának 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi ülésen. Bár az OTKA forrásai az elmúlt években jelentősen csökkentek, a nemzeti erőforrás miniszter a támogatás növelésére tett ígéretet a tudomány képviselőinek.

"Éber" és "aluszékony" galaxisokat különböztettek meg a csillagászok

Tudomány - 2011-06-23

A galaxisokra két "tudatállapot" jellemző, a csillagvárosok vagy "éberek", vagy "aluszékonyak" - derítették ki amerikai asztronómusok, akik a kutatásaik eredményét az Astrophysical Journal legújabb számában ismertették.

Akár több száz évig is élhetünk

Tudomány - 2011-06-12

Akár több száz évig élhet az ember jó néhány évszázad múlva egyes kutatók feltételezése szerint - mondta Ungvári Zoltán, az Oklahomai Egyetem docense  Pécsen az MTI-nek.

 Az Egyesült Államokban élő magyar kutatóorvos Koller Ákos professzor, a Pécsi Tudományegyetem Kórélettani és Gerontológiai Intézete vezetőjének meghívására érkezett a baranyai megyeszékhelyre, a Magyar Élettani Társaság idei vándorgyűlésére

600 ezer éves mamutcsontból sikerült fehérjét kivonni

Tudomány - 2011-06-09

Brit kutatók sikeresen vonta ki fehérjét egy 600 ezer éves mamut csontjaiból, lehetővé téve ezzel az ősi kövületek azonosítását.

 A régészek ultra nagyfelbontású tömegspektrométerrel a norfolki sziklákban 1990-ben fellelt sztyeppei mamut csontvázából csaknem teljes kollagénláncot azonosítottak. A 85 százalékban fennmaradt csontvázat, amely a faj világszerte legteljesebb maradványának számít, a norwichi régészeti és múzeumi szakszolgálat őrzi.

Megújult a Debreceni Egyetem kémiai intézetének kísérleti üzeme

Tudomány - 2011-06-07

Teljesen megújult mintegy 215 millió forintos pályázati forrásból a Debreceni Egyetemen (DE) a természettudományi és technológiai kar kémiai intézetének kísérleti üzeme; a beruházást hétfőn adta át Fábián István rektor.

 A vegyészprofesszor közlése szerint a rekonstrukció során több mint 113 millió forintból újították fel az épületet, emellett 101 millió forintot meghaladó összeget fordítottak gép- és műszerbeszerzésre.

Illúzió vagy valós lehetőség az őssejt kezelésben

Tudomány - 2011-06-03

Az etikai viták kereszttüzében álló őssejt kutatások és kezelések ígéretes lehetőséget hordoznak a ma még gyógyíthatatlan betegségek leküzdésében, de csak a további vizsgálatok vezethetnek el a valódi lehetőségek megismeréséhez - hangzott el a Magyar Tudományos Akadémián az Őssejtek az orvosi kutatásban és terápiában című nemzetközi konferencián.

 Németország 10 év múlva lemond az atomenergiáról?

Tudomány - 2011-05-29

Németországnak 10 év múlva végérvényesen le kell mondania az atomenergiáról. Ezt tartalmazza annak a tekintélyes bizottságnak a jelentése, amelyet Angela Merkel kancellár bízott meg a kérdés tanulmányozásával.

 A korábbi politikusokból, továbbá tudósokból és egyházi személyiségekből álló, úgynevezett Bölcsek Tanácsa előzetes értesülések szerint azt tanácsolja a kancellárnak, hogy Németország legkésőbb 2021 végéig zárja be atomerőművei

A Lendület program debreceni nyertese: Bíró Tamás  kutatóorvos

Tudomány - 2011-05-27

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Pálinkás József által elindított Lendület program célja kettős: megakadályozni a legértékesebb tudósagyak „elszívását" és biztos eredményeket ígérő kutatásokat végző kutatócsoportokat támogatni. 

Bíró Tamás negyvenhárom éves kutatóorvos célja az élettani folyamatok sejtszintű megismerése.

Háromdimenziós térkép készül a Tejútrendszerről

Tudomány - 2011-05-24

Az évtized végére elkészül a Tejútrendszer háromdimenziós térképe, amelynek révén jobban megismerhetjük galaxisunkat. Az Európai Űrügynökség Gaia nevű műholdja 2013-ban kezdi meg működését, és az azt követő öt évben soha nem látott pontossággal méri meg a csillagok pozícióját. A kutatáshoz az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet három munkatársa is csatlakozott.

Háromdimenziós térkép készül a Tejútrendszerről

Tudomány - 2011-05-24

Az évtized végére elkészül a Tejútrendszer háromdimenziós térképe, amelynek révén jobban megismerhetjük galaxisunkat. Az Európai Űrügynökség Gaia nevű műholdja 2013-ban kezdi meg működését, és az azt követő öt évben soha nem látott pontossággal méri meg a csillagok pozícióját. A kutatáshoz az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet három munkatársa is csatlakozott.

Miniszterelnöki látogatás az Akadémián

Tudomány - 2011-05-10

Orbán Viktor miniszterelnök a tegnapi napon látogatást tett a Magyar Tudományos Akadémián, ahol újraválasztásához gratulált Pálinkás József elnöknek. Az elkövetkezendő három év feladatairól folytatott eszmecseréjükön a miniszterelnök üdvözölte az akadémiai intézethálózat dinamikus átalakítására vonatkozó elnöki terveket, amelyeket a kormány a kutatóintézetek infrastrukturális megújítása stratégiai modelljének finanszírozásával is támogat.

Hatékony kutatóhálózattal a magyar tudományért

Tudomány - 2011-05-04
Kevesebb költségvetési intézmény és eredményesebb kutatóintézeti rendszer létrehozását sürgette az Akadémia újraválasztott elnöke az MTA Közgyűlésén. Pálinkás József zárszavában bejelentette, hogy december ötödikére és hatodikára összehívja a Magyar Tudományos Akadémia rendkívüli Közgyűlését. Az elnök az akadémikusok támogatását kérte tervei megvalósításához.

Új lehetőség a szívinfarktus és a szélütés kezelésében - Magyar kutatók ígéretes eredményei

Tudomány - 2011-04-20

A brit  The Telegraph  április 18 -án angol kutatók szenzációs eredményeiről számol be, minden idők legjelentősebb áttörésének nevezve azt a szívinfarktus és a szélütés kezelésében. Ezt a lehetőséget más, magyar kutatók munkája alapján már szabadalmaztatott eszközökkel is ki lehetne aknázni, s a megoldás kulcsa a kezünkben van.

A világ 165. legerősebb szuperszámítógép rendszerének a második tagját adta át a NIIF Intézet

Tudomány - 2011-04-16

2011. április 15-én a Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (az NIIF Intézet) és a Pécsi Tudományegyetem átadta a hazai legnagyobb szuperszámítógépes rendszer második elemét. Budapest mellett három kiemelkedő egyetemváros, Debrecen, Pécs és Szeged kutatási lehetőségei bővülnek a hazai informatikai fejlesztések közül egyedülálló projektnek köszönhetően.

Nem tudni mit találtak - Alapjaiban rázhatja meg a fizikát

Tudomány - 2011-04-08

Amikor a kutatók látták az adatokat, azt hitték, hiba történt, de a jelek nem tűntek el a Tevatronban, a Chicago közelében lévő részecskegyorsítóban.

"Ez annyira lenyűgöző, hogy még magunk se nagyon hisszük el," mondta John Punzo, a csapat vezetője, miután felfedeztek valamit, ami ha nem számítási hiba, akkor alapjaiban változtathatja meg korunk fizikáját.

 A világ 165. legerősebb szuperszámítógépe jön létre az NIIF Intézet vezetésével

Tudomány - 2011-04-06

Ismét világszínvonalú fejlesztéssel járul hozzá a nemzetközi szakmai körökben is elismert Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztő Intézet (az NIIF Intézet) a hazai kutatás-fejlesztés erősítéséhez. 2011. április 6-án megkezdődik az országosan négy helyszínen, mintegy kétéves fejlesztéssel felépített NIIFI szuperszámítógépek átadása. Budapest mellett három kiemelkedő egyetemváros, Debrecen, Pécs és Szeged kutatási lehetőségei bővülnek a hazai informatikai fejlesztések közül egyedülálló projektnek köszönhetően.

Van-e hőmérséklet?

Tudomány - 2011-03-31

Ezzel a meglepő címmel jelent meg Biró Tamás Sándor az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet tudományos tanácsadójának angol nyelvű könyve a rangos Springer Kiadó gondozásában. A kötet a többi közt arra keresi a választ: értjük-e és meg tudjuk-e magyarázni olyan nagyon különböző és egzotikus jelenségek hőmérsékletét, mint a távoli fekete lyukak vagy a nagyenergiájú gyorsítós kísérletekben előállított kvarkanyag.