Ortopédiai betegek műtét utáni rehabilitációját segíti az a gyógyászati segédeszköz, amelyet pályázati forrásból, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Ortopédiai Klinika igazgatójának licence-e alapján valósít meg a Metalelektro Méréstechnika Kft. A tervek szerint hazai és külföldi tesztek elvégzése után a vállalkozás 2013 végén hozza fogalomba a segédeszközt, amelyet részben Debrecenben gyártanának.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének meghívására ismét Budapestre látogatott a Tudomány Világfórumának (WSF) Nobel-díjas tudósokból és nemzetközi szervezetek vezető tisztségviselőiből álló Irányító Testülete. Az Akadémia székházában tartott tanácskozáson bejelentették: eddig 380 tudós és tudománypolitikával foglalkozó döntéshozó jelezte, hogy 2011 novemberében részt vesz az új tudományos nagyhatalmakat, új tudományágakat és kutatási területeket középpontba állító találkozón.
Az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) szerepe megkerülhetetlen a hazai felfedező kutatások finanszírozásban – mutatott rá az MTA elnöke a program fennállásának 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi ülésen. Bár az OTKA forrásai az elmúlt években jelentősen csökkentek, a nemzeti erőforrás miniszter a támogatás növelésére tett ígéretet a tudomány képviselőinek.
A galaxisokra két "tudatállapot" jellemző, a csillagvárosok vagy "éberek", vagy "aluszékonyak" - derítették ki amerikai asztronómusok, akik a kutatásaik eredményét az Astrophysical Journal legújabb számában ismertették.
Akár több száz évig élhet az ember jó néhány évszázad múlva egyes kutatók feltételezése szerint - mondta Ungvári Zoltán, az Oklahomai Egyetem docense Pécsen az MTI-nek.
Az Egyesült Államokban élő magyar kutatóorvos Koller Ákos professzor, a Pécsi Tudományegyetem Kórélettani és Gerontológiai Intézete vezetőjének meghívására érkezett a baranyai megyeszékhelyre, a Magyar Élettani Társaság idei vándorgyűlésére
Brit kutatók sikeresen vonta ki fehérjét egy 600 ezer éves mamut csontjaiból, lehetővé téve ezzel az ősi kövületek azonosítását.
A régészek ultra nagyfelbontású tömegspektrométerrel a norfolki sziklákban 1990-ben fellelt sztyeppei mamut csontvázából csaknem teljes kollagénláncot azonosítottak. A 85 százalékban fennmaradt csontvázat, amely a faj világszerte legteljesebb maradványának számít, a norwichi régészeti és múzeumi szakszolgálat őrzi.
Teljesen megújult mintegy 215 millió forintos pályázati forrásból a Debreceni Egyetemen (DE) a természettudományi és technológiai kar kémiai intézetének kísérleti üzeme; a beruházást hétfőn adta át Fábián István rektor.
A vegyészprofesszor közlése szerint a rekonstrukció során több mint 113 millió forintból újították fel az épületet, emellett 101 millió forintot meghaladó összeget fordítottak gép- és műszerbeszerzésre.
Az etikai viták kereszttüzében álló őssejt kutatások és kezelések ígéretes lehetőséget hordoznak a ma még gyógyíthatatlan betegségek leküzdésében, de csak a további vizsgálatok vezethetnek el a valódi lehetőségek megismeréséhez - hangzott el a Magyar Tudományos Akadémián az Őssejtek az orvosi kutatásban és terápiában című nemzetközi konferencián.
Németországnak 10 év múlva végérvényesen le kell mondania az atomenergiáról. Ezt tartalmazza annak a tekintélyes bizottságnak a jelentése, amelyet Angela Merkel kancellár bízott meg a kérdés tanulmányozásával.
A korábbi politikusokból, továbbá tudósokból és egyházi személyiségekből álló, úgynevezett Bölcsek Tanácsa előzetes értesülések szerint azt tanácsolja a kancellárnak, hogy Németország legkésőbb 2021 végéig zárja be atomerőművei
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Pálinkás József által elindított Lendület program célja kettős: megakadályozni a legértékesebb tudósagyak „elszívását" és biztos eredményeket ígérő kutatásokat végző kutatócsoportokat támogatni.
Bíró Tamás negyvenhárom éves kutatóorvos célja az élettani folyamatok sejtszintű megismerése.
Az évtized végére elkészül a Tejútrendszer háromdimenziós térképe, amelynek révén jobban megismerhetjük galaxisunkat. Az Európai Űrügynökség Gaia nevű műholdja 2013-ban kezdi meg működését, és az azt követő öt évben soha nem látott pontossággal méri meg a csillagok pozícióját. A kutatáshoz az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet három munkatársa is csatlakozott.
Az évtized végére elkészül a Tejútrendszer háromdimenziós térképe, amelynek révén jobban megismerhetjük galaxisunkat. Az Európai Űrügynökség Gaia nevű műholdja 2013-ban kezdi meg működését, és az azt követő öt évben soha nem látott pontossággal méri meg a csillagok pozícióját. A kutatáshoz az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet három munkatársa is csatlakozott.
Orbán Viktor miniszterelnök a tegnapi napon látogatást tett a Magyar Tudományos Akadémián, ahol újraválasztásához gratulált Pálinkás József elnöknek. Az elkövetkezendő három év feladatairól folytatott eszmecseréjükön a miniszterelnök üdvözölte az akadémiai intézethálózat dinamikus átalakítására vonatkozó elnöki terveket, amelyeket a kormány a kutatóintézetek infrastrukturális megújítása stratégiai modelljének finanszírozásával is támogat.
A brit The Telegraph április 18 -án angol kutatók szenzációs eredményeiről számol be, minden idők legjelentősebb áttörésének nevezve azt a szívinfarktus és a szélütés kezelésében. Ezt a lehetőséget más, magyar kutatók munkája alapján már szabadalmaztatott eszközökkel is ki lehetne aknázni, s a megoldás kulcsa a kezünkben van.
2011. április 15-én a Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (az NIIF Intézet) és a Pécsi Tudományegyetem átadta a hazai legnagyobb szuperszámítógépes rendszer második elemét. Budapest mellett három kiemelkedő egyetemváros, Debrecen, Pécs és Szeged kutatási lehetőségei bővülnek a hazai informatikai fejlesztések közül egyedülálló projektnek köszönhetően.
Amikor a kutatók látták az adatokat, azt hitték, hiba történt, de a jelek nem tűntek el a Tevatronban, a Chicago közelében lévő részecskegyorsítóban.
"Ez annyira lenyűgöző, hogy még magunk se nagyon hisszük el," mondta John Punzo, a csapat vezetője, miután felfedeztek valamit, ami ha nem számítási hiba, akkor alapjaiban változtathatja meg korunk fizikáját.
Ismét világszínvonalú fejlesztéssel járul hozzá a nemzetközi szakmai körökben is elismert Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztő Intézet (az NIIF Intézet) a hazai kutatás-fejlesztés erősítéséhez. 2011. április 6-án megkezdődik az országosan négy helyszínen, mintegy kétéves fejlesztéssel felépített NIIFI szuperszámítógépek átadása. Budapest mellett három kiemelkedő egyetemváros, Debrecen, Pécs és Szeged kutatási lehetőségei bővülnek a hazai informatikai fejlesztések közül egyedülálló projektnek köszönhetően.
Ezzel a meglepő címmel jelent meg Biró Tamás Sándor az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet tudományos tanácsadójának angol nyelvű könyve a rangos Springer Kiadó gondozásában. A kötet a többi közt arra keresi a választ: értjük-e és meg tudjuk-e magyarázni olyan nagyon különböző és egzotikus jelenségek hőmérsékletét, mint a távoli fekete lyukak vagy a nagyenergiájú gyorsítós kísérletekben előállított kvarkanyag.