Somogyi Péter neurobiológus professzor, az MTA levelező tagja, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatója vehette át a 2010-es Sanford L. Palay-díjat San Diegoban. A kétévente kiosztott, tudományos életműért járó elismerést az agy szerkezetének megértésében elért eredményeiért adományozta a magyar akadémikusnak az amerikai Cajal Club és a The Journal of Comparative Neurology
Ahhoz már hozzászoktunk, hogy az Orbán-kormány hazudik, sikkaszt, zsarol, megfélemlít, indokolatlanul kirúg embereket, de az eddig nem volt terítéken, hogy a magyarországi tudományos társadalmat is megzsarolja, megfosztja egy kivételes projekttől, fejlődési lehetőségtől. Azzal, hogy húzzák-halasztják a Szegedre tervezett szuperlézer kutatóközpont megépüléséhez elengedhetetlenül szükséges támogatások kifizetését tulajdonképpen ezt csinálják.
A Debreceni Egyetem 2010. november 27-én, szombaton 11 órai kezdettel, az egyetem aulájában DOKTOR- ÉS DÍSZDOKTORAVATÓ ÜNNEPSÉGET TART
A Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programjai kiemelkedő jelentőségű, az ország jövőjét meghatározó kérdésköröket tartalmaznak, amelyek legutóbbi tanulmánykötetében a szerzők a megújuló energiák hasznosításáról fogalmaztak meg stratégiai célokat és programokat.
Szerdán vette át Japánban Lovász László akadémikus a világ egyik legjelentősebb tudományos elismerését, a Kiotó-díjat. A díjat, amelyet 1984-ben alapított Kazuo Inamori japán nagyiparos, minden évben három kategóriában adják át. Lovász László az alaptudományok területén odaítélt díjat kapta idén. A díj összege 50 millió yen, ami kb. a Nobel-díj 40 százaléka.
Európai Űrügynökség (ESA) tudományos műholdja a GOCE-t (Gravitációs mező- és állandó állapotú Óceánáramlat-megfigyelő), 2009 márciusától térképezi föl a földi gravitációs erőteret. Ez voltaképpen a földalak műholdas meghatározását jelenti.
Az agrárium, az erdőgazdálkodás, az iparosodás és az urbanizáció természeti környezetre gyakorolt hatásait vizsgálja a jövőben csaknem kétmilliárd forintból a Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME), melynek öt kara vesz részt a projektben, így a Dunántúl négy városában: Sopronban, Mosonmagyaróváron, Székesfehérváron és Szombathelyen vizsgálják többek között a természeti örökség megőrzésének lehetőségét és fenntarthatóságát.
Dunaújvárosban alapít kihelyezett tanszéket a Miskolci Egyetem (ME). Az ISD Dunaferr Zrt. acélipari társaság támogatásával megvalósuló tervekről szeptember 17-én, az Energia és környezet 2010 című szakmai-tudományos konferencián írták alá az együttműködési megállapodást az intézmény és a társaság vezetői. A tanszék 2011. január 1-jén kezdi meg működését.
Letették szeptember 17-én az Iptech-Inno Ipari Technológiai Innovációs Központ alapkövét, melynek egyik legfontosabb feladata a helyi kis- és középvállalkozások megerősödésének elősegítése. Az Innovációs Központ célja továbbá, hogy elősegítse az egyetemi és főiskolai tudományos eredmények ipari alkalmazását. Az építkezés októberben kezdődik el, és 2011 májusában fejeződik be.
Innováció, technológia, tradíció – ezen fő témák mentén szerveződött meg idén a XX. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, amely több mint 200 résztvevővel augusztus 26-án kezdődött meg a Debreceni Egyetemen. A hazai nyelvtudomány legnagyobb szabású, háromnapos rendezvényén idén kiemelt szerep jut az internet és az informatika fejlődéséből eredő nyelvi következményeknek.
A hazai felnőttképzés problémáiról és a megoldási lehetőségekről a napokban a debreceni DAB Székházban tanácskoztak a szakemberek. Míg itthon a felnőtt korúak 8 százaléka vesz részt valamilyen oktatáson, addig például Dániában, Svédországban és Finnországban csaknem 50 százalékuk jár különböző képzésekre.
Hét magyar hallgató mellett többek között 28 amerikai diák is tanulhat a budapesti Aquincumi Technológiai Intézet nyári, egy hónapos programjában. Az intézmény eddig kilenc amerikai egyetemmel írt alá megállapodást, partnerként működik azonban együtt a Műegyetemmel is. A rövidebb kurzust februártól éves képzésekkel egészítik ki, ennek 13 ezer dolláros tandíját azonban a külföldi intézményeknek kell majd fizetniük.
Június 17-én a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok Tanácsa zárt, szavazólapon történt szavazáson Prof. Dr. Gaál Istvánt, a jelenlegi oktatási és tanárképzési elnökhelyettest választotta meg a 8 karból álló TEK elnökévé.
Alig két perccel fellövése után felrobbant Dél-Korea kísérleti űrrakétája – számolt be a BBC. A keresztelt szerkezet a tervek szerint egy műholdat állított volna földkörüli pályára, azonban a rakétával hetven kilométeres magasságban megszakadt a kapcsolat.Ez jelentős kudarc az országnak.
Az elmúlt öt évben két magyar fiatalról, Rátai Dánielről és Spohn Mártonról neveztek el Amerikában kisbolygót. Ebben az évben két újabb hazai tudóspalánta részesült ebben az elismerésben. Május közepén San Joséban hirdették ki az Intel által támogatott Nemzetközi Tudományos és Innovációs Verseny győzteseit.
Öt kiemelt stratégiai kutatási területét integrálja a Műegyetem, mellyel a hazai innováció vezető intézményévé kíván válni, miközben szintén a közép-magyarországi régión szeretne túllépni uniós fejlesztések révén az ELTE. Többek között a régió gyógyszer- és vegyiparát szeretné fejleszteni a Debreceni Egyetem.
Az először 25 éve kiszúrt ózonlyuk története napjainkban happy end felé tart a precedens nélküli nemzetközi összefogás eredményeképpen. Az ózonréteg a Föld felszíne felett, mintegy 15-30 kilométeres tartományban helyezkedik el. Az ózon ezen leple a Nap nagyfrekvenciájú, ultraibolya sugarainak nagy részét blokkolja.
A Debreceni Egyetem több oktatóját tagjai közé választotta 180. közgyűlésén a Magyar Tudományos Akadémia. A felterjesztett 140 tudós közül 30-an, közülük négyen a Debreceni Egyetem tudósaiként váltak az Akadémia új tagjaivá.
Vegyi hatóanyaggal rendelkező pusztítóeszközök jelenlétére figyelmeztethetnek a mobil készülékek. Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Minisztériuma négy, mobiltelefonokat fejlesztő vállalattal kezdett tárgyalást egy speciális eszköz létrehozása végett.
Kajtár Máté, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanulója környezetvédelem kategóriában aranyérmet és 1000 dolláros pénzjutalmat nyert a 3. I-SWEEEP - International Sustainable World (Energy, Engeenering & Environment) Project Olympiad - elnevezésű nemzetközi tudományos versenyen, melyet április 14-19. között rendeztek meg Houstonban, Texas államban.