Németországnak 10 év múlva végérvényesen le kell mondania az atomenergiáról. Ezt tartalmazza annak a tekintélyes bizottságnak a jelentése, amelyet Angela Merkel kancellár bízott meg a kérdés tanulmányozásával.
A korábbi politikusokból, továbbá tudósokból és egyházi személyiségekből álló, úgynevezett Bölcsek Tanácsa előzetes értesülések szerint azt tanácsolja a kancellárnak, hogy Németország legkésőbb 2021 végéig zárja be atomerőművei
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Pálinkás József által elindított Lendület program célja kettős: megakadályozni a legértékesebb tudósagyak „elszívását" és biztos eredményeket ígérő kutatásokat végző kutatócsoportokat támogatni.
Bíró Tamás negyvenhárom éves kutatóorvos célja az élettani folyamatok sejtszintű megismerése.
Az évtized végére elkészül a Tejútrendszer háromdimenziós térképe, amelynek révén jobban megismerhetjük galaxisunkat. Az Európai Űrügynökség Gaia nevű műholdja 2013-ban kezdi meg működését, és az azt követő öt évben soha nem látott pontossággal méri meg a csillagok pozícióját. A kutatáshoz az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet három munkatársa is csatlakozott.
Az évtized végére elkészül a Tejútrendszer háromdimenziós térképe, amelynek révén jobban megismerhetjük galaxisunkat. Az Európai Űrügynökség Gaia nevű műholdja 2013-ban kezdi meg működését, és az azt követő öt évben soha nem látott pontossággal méri meg a csillagok pozícióját. A kutatáshoz az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet három munkatársa is csatlakozott.
Orbán Viktor miniszterelnök a tegnapi napon látogatást tett a Magyar Tudományos Akadémián, ahol újraválasztásához gratulált Pálinkás József elnöknek. Az elkövetkezendő három év feladatairól folytatott eszmecseréjükön a miniszterelnök üdvözölte az akadémiai intézethálózat dinamikus átalakítására vonatkozó elnöki terveket, amelyeket a kormány a kutatóintézetek infrastrukturális megújítása stratégiai modelljének finanszírozásával is támogat.
A brit The Telegraph április 18 -án angol kutatók szenzációs eredményeiről számol be, minden idők legjelentősebb áttörésének nevezve azt a szívinfarktus és a szélütés kezelésében. Ezt a lehetőséget más, magyar kutatók munkája alapján már szabadalmaztatott eszközökkel is ki lehetne aknázni, s a megoldás kulcsa a kezünkben van.
2011. április 15-én a Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (az NIIF Intézet) és a Pécsi Tudományegyetem átadta a hazai legnagyobb szuperszámítógépes rendszer második elemét. Budapest mellett három kiemelkedő egyetemváros, Debrecen, Pécs és Szeged kutatási lehetőségei bővülnek a hazai informatikai fejlesztések közül egyedülálló projektnek köszönhetően.
Amikor a kutatók látták az adatokat, azt hitték, hiba történt, de a jelek nem tűntek el a Tevatronban, a Chicago közelében lévő részecskegyorsítóban.
"Ez annyira lenyűgöző, hogy még magunk se nagyon hisszük el," mondta John Punzo, a csapat vezetője, miután felfedeztek valamit, ami ha nem számítási hiba, akkor alapjaiban változtathatja meg korunk fizikáját.
Ismét világszínvonalú fejlesztéssel járul hozzá a nemzetközi szakmai körökben is elismert Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztő Intézet (az NIIF Intézet) a hazai kutatás-fejlesztés erősítéséhez. 2011. április 6-án megkezdődik az országosan négy helyszínen, mintegy kétéves fejlesztéssel felépített NIIFI szuperszámítógépek átadása. Budapest mellett három kiemelkedő egyetemváros, Debrecen, Pécs és Szeged kutatási lehetőségei bővülnek a hazai informatikai fejlesztések közül egyedülálló projektnek köszönhetően.
Ezzel a meglepő címmel jelent meg Biró Tamás Sándor az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet tudományos tanácsadójának angol nyelvű könyve a rangos Springer Kiadó gondozásában. A kötet a többi közt arra keresi a választ: értjük-e és meg tudjuk-e magyarázni olyan nagyon különböző és egzotikus jelenségek hőmérsékletét, mint a távoli fekete lyukak vagy a nagyenergiájú gyorsítós kísérletekben előállított kvarkanyag.
CSÍKSZENTMIHÁLYI MIHÁLY pszichológus, egyetemi tanár, az MTA külső tagja világszerte nagyra becsült, a fejlődés- és neveléslélektan, valamint a kreativitás- és tehetségkutatás, továbbá az életmód-életminőség terén végzett tudományos munkásságáért, a pszichológiai fogalommá vált "flow-állapot" leírásáért, továbbfejlesztéséért (a tudós a kitüntetést később veszi át);
Magyarország köztársasági elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15., az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából
Széchenyi Nagydíjat adományozott OLÁH GYÖRGY Nobel-díjas kémikusnak
Az Európai Unió hetedik keretprogramjának célkitűzései alapvetően helyesek, a hatékonyságon azonban javítani kell, ha Európa a tudományos eredmények terén is fel szeretne zárkózni az USA-hoz - ez volt a résztvevők egyik legfontosabb megállapítása a Half time - Highway című nemzetközi konferencián, amelyen kutatók és politikusok értékelték a kutatásfinanszírozási programot.
A foglalkoztatáspolitikai szakemberek, döntéshozók, valamint az álláskeresők és a munkaadók tájékozódását is segítheti az az előrejelző rendszer, amelyet az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének kutatói dolgoznak ki egy kiemelt projekt keretében. Az adatbázis révén évekre előre jelezhetőek lesznek a munkaerőpiacot érintő változások.
Naprakész és jól használható információk a nagyobb kutatási infrastruktúrákról - ezt kínálja a közelmúltban létrehozott Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Regiszter. Az online elérhető adatbázisból a külföldi nagyberendezések igénybevételének feltételeiről is tájékozódhatnak a hazai kutatók.
Olyan eszközt fejlesztettek ki, mely képes meghatározni a gyanús anyajegyek pigmentjeit, így jelezni a kezdődő melanómát.
Életek százezreit mentheti meg az aprócska lézertoll, amely képes a gyanús anyajegyek pigmentjeit meghatározni, ezáltal jelezni a kezdődő melanomát - számolt be róla csütörtökön a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.
Lovas Rezső akadémikus, debreceni atomfizikus és Kónya Péter történész, az Eperjesi Egyetem rektorhelyettese kapta a Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) idei díjait; az elismeréseket Bitskey István, a DAB elnöke adta át szerdán, a testület éves közgyűlésén.
Járvány esetén az iskolás korosztályt kell elsőként beoltani az egyes korcsoportok közül, ezzel ugyanis körülbelül 10 százalékkal csökkenthető a megbetegedések száma a teljes társadalomban. Mindezt matematikai modellek alapján számította ki két szegedi kutató, akiknek a témáról írt tanulmányát közölte a Mathematical Biosciences and Engineering járványokról szóló különszáma.