CSÍKSZENTMIHÁLYI MIHÁLY pszichológus, egyetemi tanár, az MTA külső tagja világszerte nagyra becsült, a fejlődés- és neveléslélektan, valamint a kreativitás- és tehetségkutatás, továbbá az életmód-életminőség terén végzett tudományos munkásságáért, a pszichológiai fogalommá vált "flow-állapot" leírásáért, továbbfejlesztéséért (a tudós a kitüntetést később veszi át);
Magyarország köztársasági elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15., az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából
Széchenyi Nagydíjat adományozott OLÁH GYÖRGY Nobel-díjas kémikusnak
Az Európai Unió hetedik keretprogramjának célkitűzései alapvetően helyesek, a hatékonyságon azonban javítani kell, ha Európa a tudományos eredmények terén is fel szeretne zárkózni az USA-hoz - ez volt a résztvevők egyik legfontosabb megállapítása a Half time - Highway című nemzetközi konferencián, amelyen kutatók és politikusok értékelték a kutatásfinanszírozási programot.
A foglalkoztatáspolitikai szakemberek, döntéshozók, valamint az álláskeresők és a munkaadók tájékozódását is segítheti az az előrejelző rendszer, amelyet az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének kutatói dolgoznak ki egy kiemelt projekt keretében. Az adatbázis révén évekre előre jelezhetőek lesznek a munkaerőpiacot érintő változások.
Naprakész és jól használható információk a nagyobb kutatási infrastruktúrákról - ezt kínálja a közelmúltban létrehozott Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Regiszter. Az online elérhető adatbázisból a külföldi nagyberendezések igénybevételének feltételeiről is tájékozódhatnak a hazai kutatók.
Olyan eszközt fejlesztettek ki, mely képes meghatározni a gyanús anyajegyek pigmentjeit, így jelezni a kezdődő melanómát.
Életek százezreit mentheti meg az aprócska lézertoll, amely képes a gyanús anyajegyek pigmentjeit meghatározni, ezáltal jelezni a kezdődő melanomát - számolt be róla csütörtökön a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.
Lovas Rezső akadémikus, debreceni atomfizikus és Kónya Péter történész, az Eperjesi Egyetem rektorhelyettese kapta a Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) idei díjait; az elismeréseket Bitskey István, a DAB elnöke adta át szerdán, a testület éves közgyűlésén.
Járvány esetén az iskolás korosztályt kell elsőként beoltani az egyes korcsoportok közül, ezzel ugyanis körülbelül 10 százalékkal csökkenthető a megbetegedések száma a teljes társadalomban. Mindezt matematikai modellek alapján számította ki két szegedi kutató, akiknek a témáról írt tanulmányát közölte a Mathematical Biosciences and Engineering járványokról szóló különszáma.
"Nyaktörő" sebességgel száguld a világűrön át a szökevény óriáscsillag, amely a Kígyótartó (Ophiuchus) csillagképből "oldott kereket".
A szökevényt az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA WISE csillagászati műholdja (Wide-field Infrared Survey Explorer/széles látószögű infravörös sugárzást felmérő felderítő) kapta lencsevégre.Magyar kutatók elsőként mutatták be, miért látszik fajonként eltérőnek a boglárkalepkék hímjeinek kék színe. A különböző fajhoz tartozó egyedek szárnyának fényvisszaverési képessége eltérő, egy speciális szoftver segítségével azonban a fajok könnyen azonosíthatók - számolt be a magyar kutatócsoport a Royal Society of Chemistry, Analytical Methods című lap hasábjain.
Idén harmadik alkalommal hirdeti meg tehetséges fiatal kutatók számára az immár egyetemekre is kiterjesztett Lendület Programot az MTA elnöke. A kormányzati támogatásnak köszönhetően 2011-ben az új pályázatok finanszírozására 600 millió forint áll rendelkezésre. A nyertesek ígéretes kutatási programokra alapíthatnak új kutatócsoportokat akadémiai intézetekben vagy egyetemeken.
A neutron-proton párkölcsönhatás létét bizonyító kísérletről számolt be a Nature-ben az a nemzetközi kutatócsoport, amelyben az MTA Atommagkutató Intézetének munkatársai jelentős súllyal vettek részt. A fizikusok kimutatták, hogy egyes, azonos számú protont és neutront tartalmazó nehéz atommagok szerkezetét olyan neutron-proton párok határozzák meg, amelyben a párt alkotó nukleonok azonos spin-beállással kapcsolódnak össze.
Kutatás-fejlesztés, innováció nélkül aligha képzelhető el stabil gazdasági fejlődés, mint ahogy az emberiség előtt álló legfontosabb globális problémák megoldására sincs remény új módszerek nélkül. Bizonyosan ez a felismerés vezette az Európai Bizottságot, amikor az EU 2020-ig szóló gazdaságfejlesztési stratégiájának központi eleméül az innováció támogatását választotta.
Az Athenaeum az interneten projekt keretében a világhálón is kereshető lesz a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának és öt akadémiai kutatóintézet könyvtárának jelentős része. A könyvtár egy új közösségi térrel is várja a látogatókat, amelyben egy tizenhat férőhelyes digitális dolgozószoba, valamint egy előadó- és egy videokonferencia-terem is helyet kapott.